Stypendium socjalne 2019 - Forum Prawne

 

Stypendium socjalne 2019

Z uwagi na brak dochodów aby otrzymać stypendium socjalne w roku akademickim 2019/2019 muszę do wniosku dołączyć zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej oraz rodziny. Otrzymuję alimenty w wysokości 200 ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
20-07-2019, 17:07  
rurken
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Stypendium socjalne 2019

Z uwagi na brak dochodów aby otrzymać stypendium socjalne w roku akademickim 2019/2019 muszę do wniosku dołączyć zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej oraz rodziny.

Otrzymuję alimenty w wysokości 200 złotych/miesiąc, więc zgaduję, że ta informacja pojawi się na zaświadczeniu z OPS. (zaśw. otrzymam za miesiąc)

W ubiegłym roku tj. 2018, przez kilka miesięcy otrzymywałem (w zasadzie to moja matka otrzymywała) jakieś świadczenia z OPS tj. zasiłki okresowe/celowe.

Chciałbym zapytać czy informacja o tych zasiłkach również się pojawi na zaświadczeniu o które wnioskuję (tj. zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej oraz rodziny), tj. czy wpływa na wysokość otrzymywanego stypendium socjalnego?

Od roku 2019 z uwagi na patologiczną konfliktową sytuację i relację prowadzę osobne gospodarstwo domowe.
rurken jest off-line  
21-07-2019, 13:26  
rurken
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Stypendium socjalne 2019

Postaram się trochę ukierunkować swoje pytanie:

Czy zasiłki celowe/okresowe z OPS wpływają na wysokość otrzymywanego stypendium socjalnego tj. czy muszę się z nich rozliczać podczas wnioskowania o stypendium?

Do wniosku o stypendium dołącza się poniższe dokumenty związane z dochodami:
1. zaświadczenie z US o dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym
2. zaświadczenie z US dotyczące rozliczania się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym

Jeśli chodzi o te dwa, to na pewno tutaj nie wlicza się żadnych zasiłków z OPS.

Natomiast dołącza się jeszcze:
3. oświadczenie o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym
4. oświadczenie o dochodzie uzyskanym

Jeśli chodzi o punkt 3, w pouczeniu jest napisane czego to oświadczenie dotyczy. Dotyczy to m.in. tych:
- alimenty
- świadczenia rodzicielskie
- zasiłek dla bezrobotnych
- zasiłek macierzyński
- i wiele wiele innych, ale raczej "niszowych" rzeczy typu: dodatek za tajne nauczanie, renty dla inwalidów wojennych, itd.

A jeśli chodzi o punkt 4, to w pouczeniu jest napisane, że dotyczy to uzyskaniem:
- zasiłku dla bezrobotnych
- zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
- zasiłku przedemerytalnego, renty rodzinnej, renty socjalnej
- i kilka innych

W każdym razie, nigdzie nie mogę znaleźć informacji o zasiłkach celowych/okresowych, wobec czego wnioskuję, że po prostu z nich się nie rozlicza.

Chyba, że owe zasiłki to podzbiór czegoś, co tak naprawdę nazywa się inaczej np. świadczenia rodzinne, jednakże nie znalazłem nic takiego.

Ponadto w regulaminie znalazłem taki zapis:
Cytat:
Do dochodów nie wlicza się:
[...]
4. pomocy materialnej przyznawanej przez jednostki samorządu terytorialnego
I nie jestem pewny czy owy punkt przypadkiem nie dotyczy zasiłków celowych/okresowych.

Proszę o pomoc.
rurken jest off-line  
25-07-2019, 15:52  
Marta02
Stały bywalec
 
Posty: 923
Domyślnie RE: Stypendium socjalne 2019

Zasiłki z pomocy społecznej nie są wliczane do dochodu przy stypendium socjalnym.
Osobne gospodarstwo domowe oznacza, że masz alimenty od obojga rodziców, czy spełniasz warunki ustawowe, aby ich nie wykazywać?
Marta02 jest off-line  
26-07-2019, 20:56  
rurken
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Stypendium socjalne 2019

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Z tym osobnym gospodarstwem sprawa jest ciut skomplikowana. Opiszę możliwe jak najkrócej.

Osobne gospodarstwo prowadzę od 2019 roku, ale tylko w OPS tj. matka otrzymuje jakieś tam zasiłki celowe/okresowe z OPS, ja nie otrzymuję nic z OPS.

Panie z OPS stwierdziły, że możemy w naszym wypadku zrobić osobne gospodarstwo, gdyż ja się utrzymywałem (jedzenie i inne koszty) ze swoich środków (stypendium socjalne, kredyt studencki). Natomiast matka ze swoich (zasiłki z OPS, pomoc od osoby z rodziny).

Ja się w to jakoś bardzo nie zagłębiałem - zostałem poproszony o podpisanie się pod tym oddzielnym gospodarstwem na jakimś wniosku OPS i tyle - skoro Panie z OPS same to aprobowały (dokładnie rozumieją sytuację), to nie widziałem z tym problemu.

Ale...

Jeśli chodzi o stypendium socjalne: nadal prowadzę tutaj wspólne gospodarstwo. Nie spełniam wytycznych typu 26 lat, a o alimenty nie wystąpiłem, gdyż byłoby to po prostu nienormalne, nieludzkie.

Pomijając fakt, że matka nie miałaby możliwości spłacenia tych alimentów, więc zapewne byłyby problemy z komornikiem; to wszystko przy założeniu, że sąd w ogóle zgodziłby się na alimentację co jest dla mnie subiektywnie wątpliwe.

Mieszkam z matką, ale po prostu osobno się "utrzymujemy" tj. osobno kupujemy żywność, itd.

O ile od ojca ewidentnie należą mi się alimenty, gdyż "wyparował" z mojego życia, tak nie mogę tego powiedzieć o matce.

-----------

Wobec tego, że nie spełniam warunków do osobnego gospodarstwa na uczelni (brak 26+ lat, brak alimentów, i innych warunków) - to w dziekanacie tej sprawy nie zgłaszałem.

Czy widzi ktoś tutaj coś co może sprawiać problemy?
Czy mogę w OPS prowadzić osobne gospodarstwo, ale w stypendium socjalnym już nie?


Myślałem że jest wszystko w porządku. W OPS Panie same zaproponowały osobne gospodarstwo jako rozwiązanie po przeanalizowaniu sytuacji, inaczej matka nie dostałaby tych zasiłków; natomiast w dziekanacie nie spełniam warunków do osobnego gospodarstwa... szczerze zaczynam się tym trochę martwić.

Dziękuję za pomoc.
rurken jest off-line  
27-07-2019, 17:02  
Marta02
Stały bywalec
 
Posty: 923
Domyślnie RE: Stypendium socjalne 2019

Skład rodziny w ustawie o świadczeniach rodzinnych i prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jest inny, więc nie powinno być problemu z tym.
Zasiłki ujęte w zaświadczeniu z OPS nie wpływają na stypendium. Z tym zaświadczeniem chodzi tylko o wyeliminowanie osób, które nie życzą sobie sprawdzenia ich sytuacji przez ośrodki pomocy społecznej. Uczelnie poza zajrzeniem w dokumenty, które student dostarczy, nie mogą nic zrobić. OPS potwierdza, że osoba/rodzina ma trudną sytuację materialną i dla uczelni (
przy obecnym stanie prawnym) to dowód, że stypendium się należy.
Marta02 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ stypendium socjalne na studiach a stypendium za staze bezrobotnych (odpowiedzi: 0) Witam, czy jeżeli miałem staż dla bezrobotnych finansowany z europejskiego funduszu społecznego (co jak wiemy nie wpisuje sie do pit) to musze go...
§ Stypendium socjalne, a podjęcie pracy w roku otrzymywania stypendium (odpowiedzi: 1) Witam, planuje złożyć w tym roku wniosek o przyznanie stypendium socjalnego, jednak nie wiem co zrobić z dochodem uzyskanym. Umowę zlecenia...
§ Stypendium socjalne a dochód uzyskany ze stypendium doktoranckiego (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, mam problem z zrozumieniem nowego przepisu odnośnie wliczania stypendium doktoranckiego do dochodu. Zaczęłam studia doktoranckie w tym...
§ blagam o pomoc stypendium dla bezrobotnych a stypendium socjalne (odpowiedzi: 2) mam problem i prosze o porade. Aktualnie jestem studentka pierwszego roku studia stacjonarne i otrzymuje stypendium socjalne jednak nie chodze na...
§ stypendium socjalne i stypendium rektora na różnych uczlniach (odpowiedzi: 1) Witam, Studiuję dwa kierunki, każdy na innej uczelni. Czy mogę na jednym kierunku pobierać stypendium socjalne, a na drugim stypendium rektora? Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:13.