pedagog - Forum Prawne

 

pedagog

Witam, dostałam pracę jako pedagog w liceum. To będzie moja pierwsza praca jeśli chodzi o szkołę. Przydzielono mi opiekunkę stażu, ponieważ będę odbywać staż. Jestem trochę zielona jeśli o to chodzi. Jakie dokładnie ustawy / ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
29-08-2019, 11:12  
green.tea
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie pedagog

Witam,
dostałam pracę jako pedagog w liceum.
To będzie moja pierwsza praca jeśli chodzi o szkołę.
Przydzielono mi opiekunkę stażu, ponieważ będę odbywać staż.
Jestem trochę zielona jeśli o to chodzi.
Jakie dokładnie ustawy / rozporządzenia itp warto by było sobie wydrukować i mieć pod ręką jako pedagog szkolny?
Jak wygląda staż, który będę odbywać? Pytam, bo wiem, że znowu nastąpiła zmiana. Czym będzie się różnić moja praca od pracy kogoś kto nie robi stażu?
Co powinnam wiedzieć zaczynając tą pracę? Może ktoś ma jakieś wskazówki / porady?
Czy powinnam złożyć wniosek o staż? Jeśli tak to, co zawiera się w takim wniosku? Szukałam wzoru w internecie ale nie mogę znaleźć.
Czym jest plan rozwoju zawodowego i jak to napisać?
Czytałam, że dla nauczycieli stażystów zaczynających staż w tym roku przyznawany jest jakiś dodatek w wysokości 1000 zł - czy trzeba pisać o to podanie?
Jak wyrobić sobie legitymację nauczycielską? (pytam, bo będę dojeżdżać do pracy pkp i podobno są zniżki).
Gdzie ewentualnie szukać pomocy w razie gdybym nie mogła sobie poradzić / gdybym nie wiedziała co zrobić / jak napisać jakiś dokument itp? Czy są jakieś miejsca / instytucje / fora dla pedagogów?
Czy są jakieś rzeczy, których kategorycznie nie wolno mówić uczniom żeby później rodzice nie mieli do mnie pretensji / lub żebym później nie miała jakichś konsekwencji prawnych, że coś zbagatelizowałam / udzieliłam złej informacji itp?
Co będzie wolno mi zrobić jeśli jakiś uczeń będzie sprawiał problemy? uwaga, rozmowa z rodzicami.. co jeszcze? potrzebuję jakichś argumentów, których mogę użyć w rozmowie z trudnym uczniem.
Pierwszego dnia szkoły będę musiała przedstawić się każdej klasie. Co mogę powiedzieć oprócz tego, że jestem pedagogiem i moją misją jest pomoc uczniom? Kompletnie nie wiem jak mam przedstawić swoją osobę.
Zajęcia z uczniami zdolnymi lub takimi, którzy sobie nie radzą - co się robi z dzieciakami na takich zajęciach? czy dostanę jakiś scenariusz zajęć / sama mam go napisać? czy to są jakieś pogadanki czy zajęcia praktyczne?
jak się kieruje uczniów do poradni psychologiczno pedagogicznej? na jakiej podstawie wolno mi to zrobić a kiedy nie wolno?
orzeczenia o dysleksji też wydaje pedagog szkolny?
przepraszam, że tyle pytań ale kompletnie nie wiem co mam robić. potrzebuję wsparcia / mentora.
wysłałam cv przypadkiem, nie sądziłam że się odezwą i że w ogóle mnie zatrudnią bez doświadczenia i to do liceum gdzie dzieciaki są już dorosłe a ja tylko 10 lat starsza od nich. liczyłam na podstawówkę ale nikt się nie odezwał więc się zgodziłam żeby nie zostać bez pracy. cieszę się bardzo ale obawiam się, że zostałam rzucona na głęboką wodę i nie mam pojęcia do robić.
z góry dziękuję za odpowiedzi.
green.tea jest off-line  
29-08-2019, 11:23  
karolla0905
Zbanowany
 
Posty: 9.613
Domyślnie RE: pedagog

Nie masz wyksztalcenia kierunkowego i nie miałaś praktyk?
karolla0905 jest off-line  
29-08-2019, 11:31  
green.tea
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: pedagog

mam wykształcenie mgr pedagogiczne. praktyki miałam na licencjacie, prowadziłam lekcje z wychowania do życia w rodzinie. na magisterce z pedagogiki nie miałam praktyk.
green.tea jest off-line  
29-08-2019, 20:49  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.291
Domyślnie RE: pedagog

O to wszystko pytaj opiekuna stażu. Z dokumentów to ustawa o systemie oświaty, program profilaktyczny szkoły, statut szkoły...

Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka
cameleonix11 jest off-line  
31-08-2019, 12:58  
green.tea
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: pedagog

ok, dziękuję. już większości rzeczy się dowiedziałam.
nie wiem skąd wziąć ten program profilaktyczno wychowawczy, na stronie szkoły go nie ma. a też nie chcę się pytać o "pierdoły" żeby na starcie ktoś nie pomyślał, że nic nie umiem i nie wiem. chciałabym być w miarę przygotowana i czuć się pewnie.
całe życie chciałam się dostać do pracy w szkole i jest to dla mnie bardzo duża szansa.
nie chcę jej zmarnować.
planowany jest wyjazd integracyjny dla klas pierwszych i powinnam przeprowadzić w każdej klasie zajęcia integracyjne. nie za bardzo wiem jak mają wyglądać te zajęcia. ile godzin na to poświęcić? jakie elementy powinny się znaleźć w takim scenariuszu? poza tym mamy ułożyć z koleżanką scenariusze takich zajęć dla wychowawców, tych klas pierwszych trochę jest w tym roku, aż 10. nie wiemy za bardzo jak się za to zabrać.
jeśli ktoś miałby jakieś pomysły to podzielcie się, będę wdzięczna.
green.tea jest off-line  
31-08-2019, 12:59  
green.tea
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: pedagog

chciałam też zapytać o dodatek motywacyjny. czy pedagog również może się o to starać czy to jest przewidziane tylko dla nauczycieli?
green.tea jest off-line  
31-08-2019, 13:06  
Shocked
Stały bywalec
 
Posty: 14.822
Domyślnie RE: pedagog

Cytat:
Napisał/a cameleonix11 Zobacz post
O to wszystko pytaj opiekuna stażu. Z dokumentów to ustawa o systemie oświaty, program profilaktyczny szkoły, statut szkoły...
Rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego.
Karta Nauczyciela.
Rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Edit. Pedagog to też nauczyciel.
Shocked jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pedagog w szkole. (odpowiedzi: 2) Witam, dzisiaj w szkole miałem nie przyjemny incydent. Mówiąc w skrócie, jestem uczniem 3 gimnazjum i na przerwie napełniłem z kolegami gumową...
§ Pedagog szkolny (odpowiedzi: 11) Czy pedagog szkolny może wymagać opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej:?:
§ Stalking szkoła pedagog (odpowiedzi: 11) Mam taką sytuacje, że znajomy były bliższy znajomy oskarża mnie o stalking i nękanie. Zdarzyła się pewnego czasu takie zdarzenie gdzie on strasznie...
§ Pedagog (odpowiedzi: 10) Witam, Doszły mnie słuchy, że w jednym z gimnazjów pedagog szkolny przechwytuje i drukuje prywatne rozmowy uczniów z Facebooka bez zgody...
§ pedagog (odpowiedzi: 7) czy pedagog szkolny moze udzielac informacji o uczniu obcej osobie?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:28.