Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni - Forum Prawne

 

Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Sprawa wygląda następująco: Niepełnoletni student może zostać skreślony ze względu na brak postępów w nauce, co jest przesłanką fakultatywną do skreślenia ze studiów. Dziekan mówi, że jednak to skreślenie odbywa się obowiązkowo i automatycznie, twierdzi ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
23-02-2020, 22:22  
49.wojewodztwo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Sprawa wygląda następująco:

Niepełnoletni student może zostać skreślony ze względu na brak postępów w nauce, co jest przesłanką fakultatywną do skreślenia ze studiów. Dziekan mówi, że jednak to skreślenie odbywa się obowiązkowo i automatycznie, twierdzi też, że uczelnię ani studenta Prawo oświatowe nie obowiązuje.

W Prawie oświatowym napisane jest wprost, że osoby do 18. roku życia mają obowiązek nauki. Jeśli osoba zostaje skreślona po pierwszym semestrze, to na moment dostania informacji (koniec lutego/początek marca) nie ma gdzie bardzo się rekrutować, a co za tym idzie, nie ma bardzo jak spełniać swojego obowiązku, gdyż w odróżnieniu od szkoły, na studiach już są wymagania co do matur, których mogę nie spełniać.

Czy z tego wynika, że decyzja o skreśleniu ze studiów przeczy Prawu oświatowemu? Przecież nie iść po raz drugi do liceum, mając przy sobie świadectwo jego ukończenia, ani do technikum, do którego od razu do czwartej klasy nie wpuszczą?

Żeby nie szukać po aktach prawnych:

Prawo oświatowe

Art. 35.
1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia.
[...]
Art. 36
[...]
12. Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia, może również spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły wyższej lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe.
49.wojewodztwo jest off-line  
23-02-2020, 22:45  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 30.361
Domyślnie RE: Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Przeciez to nie szkoła/uczelnia ma dbać oto by uczeń/studen spełnił wymogi wynikające z ustawy.
To nie ich problem jak uczeń się wywiąże ze swoich zobowiązań.
Regand jest on-line  
23-02-2020, 23:26  
49.wojewodztwo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Nie ma sprawy. Ale prawo nie jest skonstruowane na zasadzie, że czyjąś decyzją osoba skazana jest na nieprzestrzeganie prawa, nikt nie może być zmuszony do jego naruszenia. Oczywiście, na koniec roku nie ma z tym kłopotu, bo to zawsze można pójść na inną uczelnię bądź po prostu na pierwszy rok. Kluczem jest, że nie ma możliwości gdzie indziej w połowie roku, gdy rekrutacje na moment wydania decyzji są zamknięte.

Przykładowo w przypadku szkoły prowadzonej przez samorząd dla obwodu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ucznia jest obowiązek przyjęcia ucznia niepełnoletniego, zaś w przypadku innych szkół trzeba powiadomić ten zakład oświatowy, który znajduje się w tym obwodzie. Uczelnia od tego obowiązku jest zwolniona, ale student od obowiązku nauki nie.

Sytuacja ponadto się komplikuje w przypadku cudzoziemców, gdyż prawa innych krajów np. mogą nie przewidywać takiego rejonowania szkół (. W takim razie po skreśleniu znowu, nie ma kto jak tej osoby przejąć, a pisanie podań o przyjęcie pośrodku semestru zazwyczaj kończy się odmową. Czy może więc dziekan zmusić osobę niepełnoletnią (i jej opiekunów) do zapłaty grzywny za niespełnianie obowiązku nauki, kiedy to nie ma możliwości jej spełniania?
49.wojewodztwo jest off-line  
24-02-2020, 04:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Ale to przecież nie decyzją dziekana student nie robił postępów w nauce a decyzją studenta.
 
24-02-2020, 05:41  
TSG
Przyjaciel forum
 
TSG na Forum Prawnym
 
Posty: 2.815
Domyślnie RE: Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Przede wszystkim tutaj błędnie utożsamiany jest obowiązek nauki z obowiązkiem szkolnym (uczęszczania do jakiejś placówki). Może zrozumienie istoty tego błędu pomoże zrozumieć poprzednie odpowiedzi.
TSG jest off-line  
24-02-2020, 07:40  
49.wojewodztwo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Dobrze, ale na czym polega różnica?

https://reformaedukacji.men.gov.pl/o...szkolnego.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obowi%C4%85zek_nauki

Z przytoczonych dwóch artykułów nie wynika, by była jakakolwiek różnica poza tą, że szkolny dotyczy niepełnoletnich uczniów w podstawówce, a nauki - w szkołach ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych, ale też niepełnoletnich, którzy już ukończyli liceum/zawodówkę (o technikum w tym przypadku trudno mówić).

Żeby nie było, wezwanie z urzędu gminy do wyjaśnienia, gdzie się ta osoba uczy, rodzice dostali. Niepodjęcie nauki wiązałoby się z zapłaceniem grzywny, a niepodjęcie nauki na uczelni to nie do końca, jak sami zresztą wiecie, tylko pomyślna rekrutacja, to także uczestniczenie na obowiązkowe zajęcia (w przypadku praktyk zawodowych to samo), właściwie pod tym względem niczym nie różni się to od szkoły, bo wystarczy, że osoba nie chodzi na ponad połowę zajęć w ciągu miesiąca gdziekolwiek, gdzie się pobiera naukę, i równie dobrze tej osoby może nie być. A to jest sytuacja to powodująca.

Proszę więc o pomoc w rozwianiu tych wątpliwości.

PS. @DodoWP nie jest do końca tak, że jakikolwiek brak postępów w nauce jest winą studenta. Student mógł:
- umrzeć, bo jakiś idiota potrącił/zatruł/budynek się zawalił/zatrucie czadem...
- zachorować psychicznie, https://www.rp.pl/artykul/1194410-Mo...ychicznie.html. Pomimo łudzącego tytułu ton artykułu jest taki, że gdyby zostało wszystko zapłacone na czas, osoba powinna była pozostać studentem.
- mieć spore bariery integracyjne/językowe, jeśli jest studentem z zagranicy, wtedy oprócz poznania materiału trzeba jeszcze tłumaczyć to sobie na inny język, a to dodatkowo obciąża studenta. Za komentarze z rodzaju, kto przecież prosił się kierować na studia w Polsce, z góry dziękuję.
49.wojewodztwo jest off-line  
24-02-2020, 07:46  
TSG
Przyjaciel forum
 
TSG na Forum Prawnym
 
Posty: 2.815
Domyślnie RE: Niepełnoletni student a skreślenie z uczelni

Obowiązek szkolny polega na uczęszczaniu na zajęcia w szkole. Po spełnieniu obowiązku szkolnego obowiązek nauki można realizować w formie pozaszkolnej. Weźmy na przykład wykaz łódzkiego kuratorium oświaty (http://www.kuratorium.lodz.pl/szkoly...atora-oswiaty/): w ramach obowiązku nauki można iść na kurs komputerowy, kurs prawa jazdy itp.
TSG jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niepełnoletni student a stancja (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, jestem absolwentką liceum i w tym roku zamierzam podjąć studia. Wskutek decyzji mojej rodziców o ominięcie przeze mnie klasy...
§ Skreślenie z listy studentów za nieudolność uczelni aon (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich. Mam problem tego rodzaju iż skreślono mnie z listy studentów. Jestem na pierwszym roku, a w zasadzie bylem studiów zaocznych. Na...
§ Skreślenie z listy studentów na państwowej uczelni (odpowiedzi: 4) Chciałabym się dowiedzieć następującej rzeczy. Jeśli złożę wniosek o rezygnacji ze studiów to po jakim czasie zostanę skreślona z listy studentów?...
§ Niepełnoletni został skreślony z listy uczniów z ośrodka..co dalej? (odpowiedzi: 0) Witam! Sprawa dotyczy bliskiej mi osoby. Otóż niepełnoletni nakazem sądu we wrześniu 2011 roku został przeniesiony do Ośrodka Socjoterapeutycznego...
§ Skreślenie z uczelni (odpowiedzi: 4) Witam. Na wstępie przepraszam, bo nie wiem czy w odpowiednim temacie. Otóż sprawa wygląda następująco. Zrekrutowałem się w zimowej(lutowej)...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:59.