Stypendium socjalnie-odmowa - Forum Prawne

 

Stypendium socjalnie-odmowa

Witam, Jestem na pierwszym roku studiów i staram się o przyznanie stypendium socjalnego, które mi się należy. Miesięczny dochód u mnie w rodzinie rok temu wynosił około 420zł. Z czego muszę dodać, że moja mama ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
20-12-2020, 15:44  
kalinek2000
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Stypendium socjalnie-odmowa

Witam,
Jestem na pierwszym roku studiów i staram się o przyznanie stypendium socjalnego, które mi się należy. Miesięczny dochód u mnie w rodzinie rok temu wynosił około 420zł. Z czego muszę dodać, że moja mama była w tym roku po operacji i obecnie nie pracuje i nie jest w stanie podjąć jakiejkolwiek pracy a ojciec nie żyje. Dostarczyłam wszystkie możliwe papiery, które przedstawiają moją sytuacje
Przedstawiłam dochód obowiązujący mnie, moją mamę i jedną siostrę. Drugiej nie wliczałam w dochód, ponieważ on się całkowicie wyprowadziła od nas tzn. całkowicie utrzymuje się "na własną rękę", nie mamy zbytnio z nią kontaktu, pracuje, ale wszystko przeznacza na kredyt za wykupione mieszkanie oraz opłacenie niestacjonarnych studiów magisterskich. Gdyby nie obecna sytuacja pandemiczna, była by już mężatką.
Taki też papier z wyczerpującym wyjaśnieniem napisanym przez siostrę oraz dostarczeniem odpowiednich dowodów przekazałam mojej uczelni. Podkreślę, że jedne co jej przysługuje to renta po zmarłym ojcu, która właśnie w tym roku jej się kończy.
W ostatnich dniach otrzymałam wiadomość odmowy przyznania stypendium za tzn. "Studentka nie udokumentowała źródeł utrzymania rodziny w sposób rzetelny i prawidłowy". W jaki sposób mogę się odwołać?
kalinek2000 jest off-line  
20-12-2020, 15:48  
kalinek2000
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Stypendium socjalnie-odmowa

Moja pierwsza siostra studiująca na innej uczelni bez problemu otrzymała stypendium. (nie wliczając w to dochodu mojej drugiej siostry.)
kalinek2000 jest off-line  
21-12-2020, 06:41  
Marta02
Stały bywalec
 
Posty: 957
Domyślnie RE: Stypendium socjalnie-odmowa

Informacje o sposobie i terminie odwołania znajdziesz w pouczeniu decyzji odmawiającej stypendium.
Jeśli dochód na osobę w rodzinie jest mniejszy nić 528 zł, student ma obowiązek przedstawić zaświadczenie z OPS na tema sytuacji dochodowej i majątkowej, w przeciwnym wypadku otrzymuje właśnie odmowę przyznania stypendium (to wynika z ustawy prawy o szkolnictwie wyższym). Ewentualnie Rektor/Komisja może przyznać stypendium (nie musi), jeśli student nie dostarczy tego dokumentu, ale uwiarygodni i udokumentuje źródła utrzymania rodziny (oraz wytłumaczy dlaczego nie korzysta z pomocy społecznej, chociaż dochód może go uprawniać). Oczywiście tak, aby Komisja nie miała co do tego wątpliwości.
Nic nie piszesz o dodatkowych dochodach rodziny. Jeśli we wniosku stypendialnym też o nich nie wspomniałaś, osoby rozpatrujące mogły nie dać wiary, że 3 osobowa rodzina utrzymuje się za nieco ponad 1200 zł (przy założeniu, że w tym roku dochód kształtuje się na podobnym poziomie jak rok temu). I to biorąc pod uwagę, że matka może potrzebować dodatkowych wydatków ze względu na stan zdrowia.
Siostra, która nie jest na utrzymaniu matki nie ma znaczenia dla sprawy.
Marta02 jest off-line  
21-12-2020, 10:15  
kalinek2000
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Stypendium socjalnie-odmowa

Doręczałam już kilkukrotnie takie oświadczenie z OSP itp. Tak jak pani mówi... w dziekanacie pani niedowierzała, że jest tak niski dochód, jednak wszystkie papiery na to wskazują. Co do siostry, gdybym wliczyła jej dochód do dochodu rodziny pewnie wynosiłby on około 900zł za miesiąc i nie otrzymałabym należytej pomocy.
W decyzji o odmowie wskazali, że moja siostra w załączonej jej umowie o prace zamazała kwotę wynagrodzenia (nie miała do tego prawa by pokazywać swoje zarobki nie komu innemu jak tylko Urzędowi Skarbowemu, poza tym wiedziała, że jak pokaże swoje zarobki nie dostanę stypendium). Nie wiem co mogę napisać w odwołaniu, aby nie musieć przedstawiać zarobków siostry.
kalinek2000 jest off-line  
21-12-2020, 11:35  
Marta02
Stały bywalec
 
Posty: 957
Domyślnie RE: Stypendium socjalnie-odmowa

Pytanie jak wyglądało zaświadczenie (nie oświadczenie) z OPS. Jakie informacje zawierało? Jeśli była to tylko notka, że rodzina nie korzysta z pomocy (np. z zasiłku stałego/okresowego/celowego), to odmówili słusznie (niestety tak nakazuje ustawa).
Dokumentów na temat siostry w ogóle nie musiała Pani przedstawiać. To student podaje skład rodziny (oczywiście zgodnie z katalogiem ustawowym). Skoro siostra nie jest na utrzymaniu rodziców (matki), to nie może wliczać się do składu rodziny i jej dochodu również nie można brać pod uwagę.
Informacje o swoich własnych dochodach można podawać komu się chce.
Marta02 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Stypendium Socjalnie (odpowiedzi: 1) Spytam krótko i na temat. Czy po zmianie uczelni, ale nadal z kontynuacją kierunku będę mógł brać stypendium?
§ Stypendium Socjalnie (odpowiedzi: 1) Czy po zmianie uczelni, ale będąc na tym samym kierunku stypendium można nadal brać?
§ Stypendium Socjalnie (odpowiedzi: 0) Spytam krótko i na temat. Czy po zmianie uczelni, ale nadal z kontynuacją kierunku będę mógł brać stypendium?
§ stypendium socjalnie i znaki zapytania (odpowiedzi: 2) Witam, wybieram się w październiku na pierwszy rok studiów i zamierzam złożyć wniosek o stypendium socjalne. Mieszkam z dziadkiem, który...
§ Stypendium socjalnie.studia wyższe. (odpowiedzi: 0) Witam, mam kilka pytań dotyczących stypendium socjalnego. Zacznę od tego, że mój ojciec zmarł i jego renta została podzielona na 3 członków...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:11.