Orzeczenie dyscyplinarne dla nauczycieli a rejestr orzeczeń - Forum Prawne

 

Orzeczenie dyscyplinarne dla nauczycieli a rejestr orzeczeń

Witam. Miałem karę dyscyplinarną: - zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania; Kara obowiązywała do grudnia 2021 roku. Po jednej z rozmów kwalifikacyjnych dowiedziałem ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna > Oświata


Odpowiedz
 
15-05-2022, 22:55  
RyanGiggs
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Orzeczenie dyscyplinarne dla nauczycieli a rejestr orzeczeń

Witam.

Miałem karę dyscyplinarną:
- zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania;

Kara obowiązywała do grudnia 2021 roku. Po jednej z rozmów kwalifikacyjnych dowiedziałem się od jednego z dyrektorów, że nadal widnieję w rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych.

Prosiłbym o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy rejestr orzeczeń nie aktualizuje się automatycznie? Czy może jest to tak samo jak z zatarciem kary w papierach szkolnych, który podobno trwa 6 lat? Jeśli się mylę to proszę o poprawienie.

2. Jeśli rejestr nie aktualizuje się automatycznie, czy jest jakaś możliwość (złożenie jakiegoś wniosku online lub offline) żebym jako nauczyciel ubiegał się o usunięcie takiego wpisu z rejestru orzeczeń?

3. W jaki sposób mógłbym sprawdzić czy widnieję w rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych? Rozmowę z dyrektorem, który informował mnie o widnieniu w rejestrze miałem jakieś 3-4 miesiące temu.

4. Czy dyrektor szkoły może prawnie zatrudnić mnie w szkole mimo iż widnieje w rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych jeśli kara już minęła?

5. Czy orzeczenie dyscyplinarne ma wpływ na zatrudnienie w szkole gdzie jest umowa w oparciu o kodeks pracy, a nie o Karte Nauczyciela?

Pozdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź.

Za ewentualne retoryczne pytania z góry przepraszam
RyanGiggs jest off-line  
16-05-2022, 08:33  
cologniola
Moderator
 
Posty: 17.665
Domyślnie RE: Orzeczenie dyscyplinarne dla nauczycieli a rejestr orzeczeń

Do zatarcia skazania dochodzi po upływie 3 lat od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ukaraniu.
Nie dotyczy to kary zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania do zawodu, która ulega zatarciu w terminie 6-letnim.

Art. 85s. [Zatarcie kar dyscyplinarnych]
1.
Kary dyscyplinarne, o których mowa w art. 76 ust. 1 pkt 1-3, podlegają zatarciu, a odpis orzeczenia o ukaraniu dołączony do akt osobowych nauczyciela podlega zniszczeniu.
2.
Kary dyscyplinarne, o których mowa w art. 76 ust. 1 pkt 1 i 2, podlegają zatarciu po upływie 3 lat od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ukaraniu, a kara dyscyplinarna, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3 - po upływie 6 lat od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ukaraniu.
3.
Jeżeli w okresie przed zatarciem kary dyscyplinarnej nauczyciel zostanie ponownie ukarany dyscyplinarnie, terminy, o których mowa w ust. 2, liczy się od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ponownym ukaraniu.
4.
Dyrektor szkoły, a w stosunku do nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę, wykonuje czynności wymienione w ust. 1 oraz zawiadamia ukaranego nauczyciela o zatarciu kary i zniszczeniu orzeczenia o ukaraniu, dołączonego do jego akt osobowych.
5.
Z chwilą zatarcia kary dyscyplinarnej uważa się ją za niebyłą.
cologniola jest off-line  
17-05-2022, 00:55  
RyanGiggs
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Orzeczenie dyscyplinarne dla nauczycieli a rejestr orzeczeń

1 pytanie wyjaśnione dziękuję, ktoś mógłby 2-5?
RyanGiggs jest off-line  
20-05-2022, 08:32  
RyanGiggs
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Orzeczenie dyscyplinarne dla nauczycieli a rejestr orzeczeń

ktoś wie?
RyanGiggs jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli a KPA (odpowiedzi: 0) Hej. Czy w odniesieniu do postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli można stosować przepisy KPA? W rozporządzeniu MEN dotyczącym postępowania...
§ rejestr powszechny rejestr specjalny (odpowiedzi: 0) Proszę o pomoc co dokładnie opisać w tych rejestrach przy temacie Rejestr przedsiębiorców do KRS
§ Co daje orzeczenie orzeczenie o niepełnosprawności (odpowiedzi: 3) Witam, Chciałabym się dowiedzieć co daje orzeczenie o niepełnosprawności dla pracodawcy ? Proszę o odpowiedź. Czy ktoś zna odpowiedź?...
§ metryka orzeczeń SN (odpowiedzi: 5) mam prośbę moze ktos jest w posiadaniu instrukcji skrótów stosowanych przy sygnatutach akt SN mam na mysli np CKN CZP,ACa itd. niektore sa proste do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:38.