Brak biletu - mandat doświadczenia, pomoc .. - Forum Prawne

 

Brak biletu - mandat doświadczenia, pomoc ..

Otuż dostałam mandat za brak biletu, co prawda nie zabardzo słusznie, ale nie ma to znaczenia mandat jest. Jestem niepełnoletnia , rodzice powiedzieli że nie będą za mnie płacić , a ja skąd mam wziąść ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Zamknięty temat
 
14-08-2007, 11:28  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Brak biletu - mandat doświadczenia, pomoc ..

Otuż dostałam mandat za brak biletu, co prawda nie zabardzo słusznie, ale nie ma to znaczenia mandat jest. Jestem niepełnoletnia , rodzice powiedzieli że nie będą za mnie płacić , a ja skąd mam wziąść pieniądze mam stanąć na ulicy ?
Na mandacie nie ma podpisu kanara i jest złe imie ojca , ale to chyba i tak nie ma znaczenia, nic nie da. Nigdy nie dostałam takiego mandatu więc nie wiem jak wygląda procedura. Domyślam się że jak ktoś nie zapłaci w ciągu 7 dni , przychodzi list polecony, ale jak nikt jego nie odbierze , bo np: mnie nie będzie, co wtedy? Przychodzi list z sądu z wezwaniem ? A co jak nie zapłace ? Przyjdzie komornik ? Czy może wsadzą mnie do poprawczaka na kilka dni?

* * *

Powiedzmy że przed 11.08.07 r. zgubiłam legitymacje lub ktoś mi ją ukradł Nie zgłosiłam zaginięcia na policji, bo to nie miejsce by zgłaszać tam zaginięcie szkolnej legitymacji ? Chyba by mnie policjant wyśmiał. Do szkolnego sekretariatu nie poszłam jeszcze wyrobić nowej. A tu pewnego dnia przychodzi mi polecony z mandatem. Pisać odwołanie? Jak udowodnić że ja to nie byłam ja ?
Luthien jest off-line  
14-08-2007, 17:32  
a_anna1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Tak, wiesz, dostaniesz dożywocie albo karę śmierci

Spokojnie, przede wszystkim skoro jesteś niepełnoletnia, to rodzice odpowiadają za Ciebie. A także na nich spoczywa obowiązek zapłaty kary.
A z czego kanar spisał Twoje dane?
Tak czy inaczej, nie pisz czarnych scenariuszy. 7 dni masz na ogół na uiszczenie zaplaty w ramach "ulgi", jeśli zapłaci się w ciągu 7 dni, to obniżają karę np. o 30 % ( choć to zależy od wewnętrznych przepisów). Na zapłacenie kary ma ogół jest miesiąc. Potem przyślą ponaglenie, a potem... co najwyżej wpiszą do jakiegoś tam rejestru i możesz ( a właściwie rodzice) mieć problemy w przyszłości np. z zaciagnięciem kredytu. Dlatego mandat warto jednak zapłacić. Są wakacje, może spróbuj zapracować na tę sumę? W końcu to chyba nie majątek...
a_anna1 jest off-line  
14-08-2007, 19:14  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

zpisali z legitymacji szkolnej. Tak sobie myśle że mogłabym dać ogłoszenie do gazety o zaginięciu legitymacji zanim przyjdzie polecony do domu, potem poszłabym z tym ponagleniem i z dowodem (gazetą ) do tej siedziby autobusów, że przeciesz mam dowód że zagineła mi legitymacja , ale nie wiem czy to coś da , czy mi to uznają?
Luthien jest off-line  
14-08-2007, 20:11  
pysiek82
Użytkownik
 
Posty: 191
Domyślnie

[cytat="Luthien"]zpisali z legitymacji szkolnej. Tak sobie myśle że mogłabym dać ogłoszenie do gazety o zaginięciu legitymacji zanim przyjdzie polecony do domu, potem poszłabym z tym ponagleniem i z dowodem (gazetą ) do tej siedziby autobusów, że przeciesz mam dowód że zagineła mi legitymacja , ale nie wiem czy to coś da , czy mi to uznają?[/cytat]
jeszcze jakies ciekawe pomysly
pysiek82 jest off-line  
14-08-2007, 21:01  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

myśle i czekam na propozycje i doświadczenia :P
Luthien jest off-line  
15-08-2007, 18:34  
a_anna1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

I co Ci da zaginięcie legitymacji, skoro oni mają Twoje dane?
Trzeba ją było gubić, zanim Cię spisali

Oczywiście możesz iść do siedziby komunikacji miejskiej i próbować im wcisnąć, że np. dopiero wsiadłaś i nie zdażylaś jeszcze skasować biletu, kasownik się zaciąl itd Albo przeciwnie, zrobić z siebie ofiarę i liczyc na ich litość. Tylko czy jest sens tego... Maksymalna kwota to zdaje się 100 zł - czy naprawdę nie możesz jej zdobyć?
I jeszcze raz - za to odpowiadają rodzice. Porozmawiaj z nimi, bo nie wierzę, że ich to nie obchodzi.

PS> Aha, pamiętaj, że na ewentualne odwołania masz na ogoł tydzień. Jeśli uważasz, że mandat otrzymałaś niesłusznie, to złóż na piśmie odwołanie - zanieś je pod ten adres, pod który masz się zglosić, by zapłacic karę. Jeśli w ciągu 7 dni nie złożysz odwołania, znaczy to, że zgadzasz się z decyzją kanara i przyjmujesz "mandat".
Odwołanie piszesz w formie podania ( możesz poszukać w podręczniku do polskiego, jak napisać podanie), streść w nim zaistniałą sytuację i złóż jak najszybciej.
a_anna1 jest off-line  
15-08-2007, 21:01  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

Mogłabym napisać odwołanie. Autobusy albo się sporo spóźniają , albo wogóle nie przyjeżdżają , tak było w tym przypadku, autobus nie przyjechał więc całą drogę szłam pieszo, chciałam podjechać ostani przystanek bo mi nogi już odpadały, biegłam jak głupia na ten autobus, wsiadłam przez ostatnie drzwi, ledwo oddech złapałam - NIESPODZIANKA ! bilet do kontroli proszę , naprawdę nie zdążyłabym znaleść portfel i doczłapać się na przódautobusu by kupić bilet. Ale co z tego że to napisze , skoro każdy może tak napisać, kto to udowodni że tak było, choć jakbym się postarała bardzo mogłabym jakiegoś świadka znaleść , bo chyba w tym autobusie jechał jakiś znajomy mojego kolegi.

* * *

A swoją drogą , czy komuś (ale tak na prawdę ) zdażyło się że zgubił dokumenty , a któregoś dnia przyszedł mu do zapłaty mandat , nie jego rzecz jasna tylko osoby która się pod niego podszyła ? Czy pisał odwołanie i czy to coś dało ?
Luthien jest off-line  
16-08-2007, 10:44  
a_anna1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Luthien, nie zastanawiaj się nad gubieniem dokumentów ( to Ci naprawdę NIC nie da, legitymacja jest dokumentem ze zdjęciem, poza tym kanar poświadczy, że to z Tobą rozmawiał). Złóż odwołanie i opisz tę sytuację! Podaj numer autobusu, który nie przyjechał, możesz napisać, że zamierzałaś kupić bilet, ale kanar nie pozwolił Ci dostać się do kierowcy itd. To że nie masz świadków to nic - oni również muszą udowodnić, że tak nie było!
Złóż odwołanie, póki masz na to czas.

Aha, co do gubienia dokumentow. Na razie sprawa ta dotyczy tylko Ciebie i komunikacji miejskiej. Szkodliwość społeczna żadna. Gdy złożysz odwolanie, sprawa będzie się przeciągać, a po roku takie sprawy się przedawniają. Bardzo możliwe, że unikniesz zaplacenia mandatu.
Jeśli podasz, że zgubilaś dokumenty i ktoś podszyl się pod Ciebie - sprawa stanie się o wiele poważniejsza. Mogą wzywać Cię na policję w celu złożenia wyjaśnień. I co wtedy zrobisz? Największym bandytom nie udaje się często ukryć prawdy podczas przesluchania, bo robiący to policjanci są przeszkoleni i potrafią zadawać naprawdę podchwytliwe pytania. Sądzisz, że Tobie się to uda? Osobie młodej, ktora z policją będzie miała pierwszy kontakt w życiu? Zastanow się, bo za skladanie fałszywych zeznać kara spotka Cię dużo większa, niż ten mandat. W ciągu trzech minut dojdą, jaka była prawda.
A wiec ja opowiadanie bajek o zaginęciu dokumentów szczerze Ci odradzam.
Albo zapracuj na te pieniądze, albo złóż odwołanie.
a_anna1 jest off-line  
16-08-2007, 10:59  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

Chyba masz racje , złoże odwołanie, mam czas do poniedziałku więc zdąże i dziękuję Ci bardzo za pomoc , że Ci się chce odpisywać .
Luthien jest off-line  
16-08-2007, 13:12  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

jak patrze na godzine na mandacie , miejsce zdażenia i na rozkład jazdy to mam dowód że autobus jechał choć nie był on przewidziany, jechałam i dostałam mandat w autobusie "widmo "
Luthien jest off-line  
16-08-2007, 14:14  
pysiek82
Użytkownik
 
Posty: 191
Domyślnie

[cytat="Luthien"]jak patrze na godzine na mandacie , miejsce zdażenia i na rozkład jazdy to mam dowód że autobus jechał choć nie był on przewidziany, jechałam i dostałam mandat w autobusie "widmo "[/cytat]

przyznam, że ciekaw jestem jak się jeździ autobuem "widmo"
pysiek82 jest off-line  
16-08-2007, 19:25  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

Mogłam udać obcokrajowca i mówić po francusku lub angielsku może uniknęłabym mandatu i zabawe bym miała przednią z tej kanarzycy która by sobie język strzępiła ^

A co do Pana pysika82 : czychaj , to może kiedyś będzież miał okazję i sam się przekonasz, bo wrażenia są .
Luthien jest off-line  
16-08-2007, 20:00  
pysiek82
Użytkownik
 
Posty: 191
Domyślnie

[cytat="Luthien"]Mogłam udać obcokrajowca i mówić po francusku lub angielsku może uniknęłabym mandatu i zabawe bym miała przednią z tej kanarzycy która by sobie język strzępiła ^

A co do Pana pysika82 : czychaj , to może kiedyś będzież miał okazję i sam się przekonasz, bo wrażenia są .[/cytat]

Pysiek82 jak juz rzadko korzystam z komunikacji publicznej, a jak już to kupuję bilet :P w dalszym ciągu uważam, że nie ma nad czym dyskutować. Sport to zdrowie, więc cześciej używać spacerów będą korzyści dla zdrowia i portfela :P
pysiek82 jest off-line  
17-08-2007, 20:15  
Luthien
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

napisałam odwołanie i wysłałam. opisałam całą sytuację zamieniając ją w nieco humorystyczne, a zarazem mrożace krew w żyłach opowiadanie, jak ten czytający ma poczucie humoru to może mi daruje.

A jeśli to prawda że po roku czasu takie mandaty się przedawniają to super , wątpie żeby wyrobili się w rok czasu skoro teraz kanary zrobiły napad na moje miasto i gapowiczów są setki, pozatym mogłabym napisać jeszcze jedno odwołanie jeśli nie uwzględnią pierwszego.
Luthien jest off-line  
18-08-2007, 08:52  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 559
Domyślnie

Kończymy zatem rozważania - temat zamykam.
Mona jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mandat za brak biletu w mzk (odpowiedzi: 4) Witam, Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę się odwołać od płacenia mandatu za brak biletu w MZK, jeśli żaden kiosk w pobliżu nie był otwarty ani...
§ Mandat za brak biletu (odpowiedzi: 11) Witam wszystkich forumowiczów nie wiem czy w dobrym miejscu założyłem temat. W razie pomyłki proszę administratorów o przesunięcie wątku. Proszę...
§ mandat za brak biletu (odpowiedzi: 6) Witam Dokładnie godzinkę temu w tramwaju podczas kontroli biletu okazałam (jak zawsze dotąd) karte osoby niepełnosprawnej. Do tej pory nikt nie miał...
§ mandat za brak biletu (odpowiedzi: 5) otrzymałem przedsądowe wezwanie do zapłaty za mandat z 15.03.2009, wezwanie wysłali 08.03.2010. Moje pytanie brzmi: Czy w tym przypadku ten artykuł...
§ Mandat za brak biletu-proźba o pomoc!!! pilne!! (odpowiedzi: 18) Witam mam pytanie. Dostałem mandat w Poznaniu za jazdę tramwajem bez biletu. Złożyłem odwołani od tego mandatu do Zarząd Transportu Miejskiego w...
§ mandat za brak biletu (a raczej za brak odliczonej kwoty) (odpowiedzi: 9) Witam, Parę dni temu otrzymałam w tramwaju mandat za brak biletu. Faktem jest, że go nie posiadałam ale uważam, że nie wynikało to z mojej winy. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:37.