Radca prawny - może z urzędu uwiarygadniać .. - Forum Prawne

 

Radca prawny - może z urzędu uwiarygadniać ..

Witam i pytam Czy radca prawny może z urzędu (np. na podstawie ustaw) podpisywać dokumenty "za zgodność z oryginałem" (potwierdzać że kserokopia jest zgodna z oryginałem) Czy musi być jednak specjalne upoważnienie osoby władającej dokumentami? ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
20-08-2007, 10:33  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie Radca prawny - może z urzędu uwiarygadniać ..

Witam i pytam

Czy radca prawny może z urzędu (np. na podstawie ustaw) podpisywać dokumenty "za zgodność z oryginałem" (potwierdzać że kserokopia jest zgodna z oryginałem)
Czy musi być jednak specjalne upoważnienie osoby władającej dokumentami?
Mnie się wydaje, że musi być jednak specjalne upoważnienie do dokonywania tych konkretnych czynności...
A jak Państwo uważają?

Pozdrawiam
HOWARD jest off-line  
20-08-2007, 14:37  
Wojciech_południe
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie

W sprawach w których jest pełnomocnikem procesowy może robić to z " urzędu" wystarcza zwykłe pełnomocnictwo do reprezentowania strony.
Wojciech_południe jest off-line  
20-08-2007, 16:01  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Właśnie chodzi o to, że to nie przypadek bycia pełnomocnikiem.
HOWARD jest off-line  
21-08-2007, 12:27  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Pełnomocnictwo na nic się nie zda.

Co do zasady w sposób skuteczny na zewnątrz wierzytelność dokumentu potwierdza jedynie notariusz albo wójt, burmistrz itp. kiedy nie ma tego pierwszego.

Reszta to zwykłe pieczątki i podpis. Prywatne oświadczenia wiedzy innymi słowy.
Byroon jest off-line  
21-08-2007, 13:15  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Dzięki Byroon.

Sprawa tyczy się samorządu województwa oraz jednostki jemu podległej.

Czy Jednostka podległa może kserokopie dokumentów będących we władaniu Jednostki poświadczyć "za zgodność z oryginałem" przez pracownika tej Jednostki?
Pracownik ten (np. Radca Prawny w tej Jednostce) miałby być umocowany do dokonywania tej zgodności przez Dyrektora Departamentu władającego tymi dokumentami, które mają być skserowane oraz przesłane w dalszej kolejności do Urzędu Marszałkowskiego.
Chodzi o to by usprawnić działanie ażeby Dyrektor - z racji mnóstwa obowiązków - nie musiał podpisywać "za zgodność" 1490 stron kserokopii...

Co sądzisz?
HOWARD jest off-line  
22-08-2007, 07:52  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Nie widzę żadnej przeszkody.
Nie sądzę jednak, żeby udało się Państwu namówić akurat radcę prawnego do takiej czynności
Byroon jest off-line  
23-08-2007, 09:23  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Chyba, że będzie to pracownik lojalny i wykonujący polecenia Dyrektora...?


Dzięki za odpowiedzi!
HOWARD jest off-line  
23-08-2007, 12:33  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Pomimo lojalności wobec Dyrektora, nie sądzę żeby ten mógł uprosić radcę, polecenia wydać nie może.

Art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 06 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 z późn. zm.)

[lex:177165iz]Radcy prawnemu nie można polecać wykonania czynności wykraczającej poza zakres pomocy prawnej.[/lex:177165iz]


Edit: podstawa prawna
Byroon jest off-line  
23-08-2007, 12:40  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Czyli będzie koniecznym aby takie prawo Dyrektor scedował na któregoś z innych pracowników (nie będących radcami prawnymi).

Teraz chyba już wszystko jasne.

HOWARD jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darmowy radca prawny w Gminie? (odpowiedzi: 4) czy radca prawny ktory przyjmuje raz w tygodniu w gminie jest darmowy?
§ radca prawny z urzędu wyznaczony przez sąd domaga się wypłaty (odpowiedzi: 2) Chciałbym sasiegnąć porady chodzi o to , że wygrałem sprawe w sądzie pracy .Chodzi o nagrode jubileuszową za ...
§ Radca prawny - lecz nie radca prawny (odpowiedzi: 5) Witam, interesuje mnie pewien fakt. Od zawsze miałem sporą wiedzę zarówno prawniczą jak i ekonomiczną. Chciałbym udzielać porad w sposób oficjalny -...
§ radca prawny z urzędu a apelacja (odpowiedzi: 2) czy radca prawny ustanowiony z urzędu może odmówić sporządzenia apelacji ponieważ wg niego jest ona bezzasadna i nie miałaby szans na powodzenie?
§ Radca prawny, a urząd sędziego (odpowiedzi: 1) Witam, Radca prawny strony przeciwnej pracowała niedawno jako sędzia w tym samym sądzie, gdzie obecnie toczy się moja rozprawa. Czy to jest...
§ radca prawny a wpis na listę radców (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie czy reprezentujący mnie radca prawny w sprawie o odszkodowanie i zadośćuczynienie może mnie reprezentować, gdyż dowiedziałam się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:45.