stwierdzenie nieważności decyzji - Forum Prawne

 

stwierdzenie nieważności decyzji

Organ wydał decyzję adm., w postępowaniu brały udział dwie osoby: 1/jako strona, jednakże osoba ta miała jedynie interes faktyczny; 2/ jako strona - mającą interes prawny. Decyzje adm. Organ skierował do osoby nr 2 (zatem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
31-08-2007, 02:40  
GORDON
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie stwierdzenie nieważności decyzji

Organ wydał decyzję adm., w postępowaniu brały udział dwie osoby:
1/jako strona, jednakże osoba ta miała jedynie interes faktyczny;
2/ jako strona - mającą interes prawny.

Decyzje adm. Organ skierował do osoby nr 2 (zatem właściwej strony postępowania), jednakże pod decyzją wymienił osobę nr 1, jako osobę której organ doręcza decyzję.

Teraz mam takie wątpliwości: gdyż uważam, żę skoro Organ doręczył decyzję osobie nr 1 - to potraktował ją jako stronę i jest ona skutecznie doręczona stronie. Osoba nr 1 mająca interes faktyczny nie może być stroną postępowania a co najwyżej uczestnikiem, a co za tym idzie decyja została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie.
Jeżeli tak to zachodzą podstawy do stwierdzenia nieważności decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 4 kpa, z tym że czy nie będzie tak, że powinno się stwierdzić nieważność w części - co do osoby, która stroną nie jest / osoba nr 1 /, czy też stwierdzić nieważność decyzji w całości.


Bardzo proszę o uwagi, ponieważ z wielką przyjemnością stwierdzę nieważność tej decyzji, gdyż uważam, że urzędnicy powinni się nauczyć co to jest zasada ograniczonej jawności postępowania administracyjnego.
GORDON jest off-line  
31-08-2007, 08:51  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Ciekawa sprawa.
W moim przekonaniu o wszystkim decyduje treść decyzji. Jeżeli nr 1 dostaje ją jedynie jako doręcznie, natomiast w treści decyzji mowa jest jedynie o nr 2 to sama decyzja skierowana jest do nr 2, a nie nr 1. Jako przykład podałbym decyzję o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane (art. 28 ust. 2) uznaje za stronę właścicieli wszystkich nieruchomości znajdujących się w zasięgu oddziaływania zamierzenia budowlanego. Nie sposób przy tym uznać, aby decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę była do nich skierowana (pomimo językowego znaczenia tego sformułowania).

Przyjąłbym, że "skierowanie decyzji" oznacza nałożenie obowiązku lub udzielenie uprawnienia.

Ciężko stwierdzić nieważność decyzji w części jeżeli ta decyzja w rozstrzygnięciu w ogóle nie wymienia nr 1. Stwierdzać nieważność rozdzielnika? Uzasadnienia? Wychodzą bzdury.
Byroon jest off-line  
31-08-2007, 10:49  
GORDON
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie

Też mi to nie pasuje - takie cząściowe stwierdzenie nieważności. Ale sam tego ni ewymyśliłem, a taką informacje wyczytałem w Komentarzu do kpa Adamiak Borkowski Warszawa 2005, str. 742. Chociaż bardzo lapidarnie tam jest o tym mowa. W tym przypadku jest tak, że w postępowaniu brała udział osoba, która stroną nie jest i nie powinna była dostać decyzji.

Dziękujęza odpowiedz
GORDON jest off-line  
31-08-2007, 14:08  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Też to czytałem. W sumie to zgodnie z językowym brzmieniem skierowanie to zaadresowanie. Czyli, że wypełnia przesłankę.

Gdyby bezkrytycznie przyjąć tą moją wersję, to oznaczałoby, że organ może sobie technicznie rzecz biorąc wysyłać wydaną decyzję do kogo chce - i gdyby nawet to przyjąć, to czy błędne zaadresowanie powinno mieć aż taki wpływ na samą decyzję?

Miałem do czynienia z przypadkiem podobnym i wtedy ten nr 2 sam skarżył otrzymaną decyzję o stwierdzenie nieważności po to, żeby sąsiedzi mu za tego nie zrobili, kiedy on rozbuja już inwestycję.

Wychodziło pieniactwo bo facet występował o stwierdzenie nieważności korzystnej dla siebie decyzji. Doszedł do wniosku, że jak wystrzela wszystkie możliwości obalenia decyzji to przy ewentualnych późniejszych sprawach będzie miał lepszą pozycję startową.
Byroon jest off-line  
01-09-2007, 00:39  
GORDON
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie

I tu mamy taką małą lukę, albo coś jest czego ja nie wiem. Denerwuje mnie urzędnik, który dopuszcza do postępowania wszystkich, nie bacząc na konsekwencje, a w decyzji zawierają się tajemnice przedsiębiorstwa. Teraz zostaje mi pisać skargę na niego.
GORDON jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ stwierdzenie nieważności decyzji - skutki (odpowiedzi: 9) Witam, Mam pytanie: jakie są skutki stwierdzenia nieważności decyzji (rażące naruszenie prawa) dla poprzedzającego ją postępowania. Czy...
§ Stwierdzenie nieważności decyzji (odpowiedzi: 6) Rozumiem, że można pisać o stwierdzenie nieważności decyzji ( post nr 2)...
§ stwierdzenie nieważności decyzji (odpowiedzi: 8) Mam pytanie, czy jeżeli Samorządowe kolegium odwoławcze wydało decyzję stwierdzającą nieważność decyzji burmistrza, to czy jest to już ostateczne, w...
§ stwierdzenie nieważności decyzji (odpowiedzi: 7) Mam pytanie, czy jeżeli Samorządowe kolegium odwoławcze wydało decyzję stwierdzającą nieważność decyzji burmistrza, to czy jest to już ostateczne, w...
§ stwierdzenie nieważności decyzji (odpowiedzi: 23) Witam, proszę o pomoc. Mój problem dotyczy następującej sytuacji; otrzymałem karę dyscyplinarną wydalenia ze służby, po odwołaniu do MSWiA...
§ stwierdzenie nieważności decyzji (odpowiedzi: 3) Chciałabym wystąpić o stwierdzenie nieważności decyzji burmistrza, ale nie jestem stroną. Czy mogę wystąpić do SKO jako osoba trzecia? Dodam, ze moim...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:13.