skierowanie na badania psychologiczne - bledy w zawiadomieniu ? - Forum Prawne

 

skierowanie na badania psychologiczne - bledy w zawiadomieniu ?

Witam wszystkich ! Tło: w 15.08.2009 przekroczyłem 24 punkty karne na prawo jazdy, 30.11.2009 komendant wystapil z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji, egzamin juz zdalem, dokument PJ mam przy sobie. Tymczasem dostalem 20.04.2010 pismo ze swojej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
25-04-2010, 18:39  
MarekZ_Pl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie skierowanie na badania psychologiczne - bledy w zawiadomieniu ?

Witam wszystkich !

Tło: w 15.08.2009 przekroczyłem 24 punkty karne na prawo jazdy, 30.11.2009 komendant wystapil z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji, egzamin juz zdalem, dokument PJ mam przy sobie. Tymczasem dostalem 20.04.2010 pismo ze swojej komendy miejskiej zatytulowane jako "Zawiadomienie o wszczeciu z urzedu postepowania administracyjnego"

Napisane jest tak: "w związku z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji przesłanym przez WRD KWP w Bla Bla L.dz. bla bla z dnia 30.11.2009r. dotyczącym przekroczenia przez Pana 24 punktów karnych, Komendant Miejski Policji w bla bla w myśl art. 124 ust. 1 pkt 2a i 3 Ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym w zwiazku z par 2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7.01.2004r. w sprawie bada lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami - wszczął postępowanie administracyjne w sprawie skierowania Pana na badanie psychologiczne".

Przeczytalem te akty prawne i nie podoba mi sie co następuje:

Art. 124. 1. Badaniu psychologicznemu przeprowadzanemu w celu orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:
1) kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajem;
2) kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli:
a) kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu,
b) przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1;
3) kierujący będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny;

Pkt 2a i 3 ewidentnie mnie nie dotyczy, powinni się chyba powołać na pkt 2b

I z Rozporządzenia Ministra Zdrowia:

2. Kierującemu pojazdem, o którym mowa
w art. 122 ust.1 pkt 3 ustawy, skierowanie na badanie
lekarskie wydaje komendant powiatowy Policji w terminie
nie dłuższym niż 30 dni od dnia, w którym nastąpił
wypadek drogowy, albo od dnia, w którym kierował
pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu
środka działającego podobnie do alkoholu.

To też nie jak nie mogę przypasować, a nawet jeśli, to termin 30 dni już dawno temu minął.

Jak dla mnie to jest jakiś błąd urzędnika, który wydrukował nie ten szablon w Wordzie. Czy da się uwalić tą decyzję albo chociaż coś przeciągnąć na podstawie tego, że podali niewłaściwą podstawę prawną ? Do kogo pisać ?

Pozdrawiam,
Marek
MarekZ_Pl jest off-line  
01-10-2010, 20:28  
ewa dz
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: skierowanie na badania psychologiczne - bledy w zawiadomieniu ?

Mam też pytanie odnoszące się do postanowienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu wydania decyzji o skierowaniu mnie na badania lekarskie i psychotechniczne.
Postanowienie to wręczono mi podczas przesluchania jako podejrzanego.
Podczas tegoż przesluchania złozylam wyjaśnienia dotyczace zawinienia drugiej osoby, uczestniczącej w kolizji, która moim zdaniem nie zachowala się poprawnie w trakcie wykonywania przeze mnie manewru wyprzedzania, wskazalam też dowody wskazujace na jej winę i zażądalam powolania biegłego celem zbadania uszkodzeń mego pojazdu, z których to jednoznacznie wynika, że druga strona kolizji jest winna.
Do winy nie przyznalam się.
W postanowieniu, którgo otrzymanie musialam potwierdzić pisemnie jako podstawa prawna postanowienia o wszczęciu postępowania administracyjnego jest podany art.124 ust 1 pkt 3, czyli spowodowanie wypadku, w którym jest zabity lub ranny. W moim przypadku druga osoba jest ranna.
Jednocześnie w wyjaśnieniu podane jest,że w takim a takim dniu był wypadek, w którym uczestniczyłam i że jest w nim osoba poszkodowana.
Nie mam prawa odwoływac się od postanowienia, lecz mam prawo skladać wyjaśnienia, wzglednie żądania w terminie 7 dni.
Wydaje mi się, że na danym etapie nie spelnione są przesłanki do zastosowania art. 124 ust 1. pkt 3, kto rozstrzyga o tym, ze ja spowodowalam wypadek, skoro nie zlozylam przyznania się , brak jest wyroku sądowego uznającego moją winę.
Moim zdaniem na dzień obecny brak jest podstawy prawnej dla wszczęcia tego postępowania przez Komendanta Policji.
Wydaje mi się, że zastosowanie tej podstawy prawnej może mieć miejsce dopiero w przypadku skazania mnie przez sąd za ten czyn i że czynności Komendanta Policji nie mają podstawy prawnej.
Do czasu skazania mnie przez sąd, względnie uniewinnienia, mam prawo do domniemania niewinności, a nie traktowania mnie jako sprawcy wypadku.
Czy może niewłaściwie rozumuję?
Prosze o poradę.
Co mogę zrobic w takiej sytuacji? Jakie mi przysługują prawa?. Wynajęty przeze mnie prawnik jakby się gubił w sytuacji, mam wątpliwości co do jego merytorycznego przygotowania do profesji po jego informacji, ze umorzenie postępowania jest równoznaczne z uniewnnieniem!!!
Ewentualnie proszę o wskazanie prawnika karnisty ze znajomością spraw z zakresu wykroczeń w ruchu drogowym, który będzie potrafil mnie naprawdę obronić, a nie tylko uspakajać, gdy widzę, ze sprawy zaczynają się toczyć dla mnie niekorzystnie.
Proszę o pomoc.
ewa dz jest off-line  
11-02-2011, 06:31  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: skierowanie na badania psychologiczne - bledy w zawiadomieniu ?

Dodam resztę wypowiedzi ewa_dz:
Cytat:
KOmendant Policji pisze: na podstawie art. 97 par 2 ustawy z dnia 17.06.1960 Kodeks postępowania administracyjnego postanawiam podjac zawieszone postepowanie administracyjne, majace na celu wydanie skierowania dla ;; mnie, adres
na kontrolne badania psychologiczne z powodu:
spowodowania wypadku drogowego, w ktorym jest zabity lub ranny (art.124 ust.1 pkt.3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z uwagi na rozpatrzenie zagadnienia wstepnego tj. umorzenia postepowania o przestepstwo z art.177par1kk na podstawie art.322par.1kpk.

uzasadnienie:
w dniu 10.07.2010 kierujac samochodem... spowodowala wypadek drogowy, w ktorym zostali ranni pozostali uczestnicy wwpadku.
w dniu 28.09.2010 komendant komisariatu policji w x wszczal postepowanie administracyjne, wydajac postanowienie komendanta powiatowego policji , majace na celu wydanie skierowania na kontrolne badania psychologiczne. W/w zlozyla w komendzie powiatowej wniosek o zawieszenie postepowania do czasu rozstrzygniecia zagadnienia wstepnego przez wlasciwy sad powolujac sie na art.97par1pkt 4 kpa.
w dniu 02 lutego 2011 komendant komisariatu policji w x w odpowiedzi na pismo w sprawie zakonczenia postepowania wystosowal pismo informujace, ze postepowanie przeciwko mojej osobie o przestepstwo z art.177par1kk zostalo umorzone na podstawie art.322par1kpk.
zgodnie z powyzszym orzeka sie jak w sentencji.

To jest treść postanowienia.

W pismie prokuratury jak juz pisalam jest napisane, ze umorzenie sledztwa nastepuje wobec stwierdzenia, ze podejrzana nie popelnila zarzucanego jej czynu, na podstawie art.322par1kpk.
art.124 PRD mówi:
Cytat:
Art. 124.
1. Badaniu psychologicznemu przeprowadzanemu w celu orzeczenia istnienia lub
braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:
1) kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia
do kierowania pojazdami oraz osoba ubiegająca się o pozwolenie do
kierowania tramwajem;
2) kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ
kontroli ruchu drogowego, jeżeli:
a) kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego
podobnie do alkoholu,
b) przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust.
1;
3) kierujący będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub
ranny;

4) kierujący skierowany przez lekarza, jeżeli w wyniku badania lekarskiego
stwierdzona zostanie konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego;
5) osoba skierowana przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Sił
Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest ona przewidziana do szkolenia
na kierowcę na potrzeby wojska;
6) osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem
silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych
do kierowania pojazdami.
Narazie chyba wszczęto postępowanie, nie skierowano cię już na badania? Idź do komendanta i pogadaj z nim. Może ktoś coś doda, bardziej obeznany w kierowaniu na badania, ja podstaw nie widzę.
destructor jest off-line  
11-02-2011, 18:31  
ewa dz
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: skierowanie na badania psychologiczne - bledy w zawiadomieniu ?

W dniu dzisiejszym złozyłam pismo do Komendanta Policji o umorzenie postępowania admisnistracyjnego podjętego w celu skierowania mnie na badania psychologiczne z uwagi na umorzenie śledztwa na podstawie art.322par1kpk w związku z ustaleniem, że nie popełnilam czynu o ktory mnie oskarżono.
No i czekam na decyzję. O dalszym toku sprawy poinformuję.

Na razie dziękuję za wsparcie.
ewa dz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Skierowanie na badania psychologiczne po kolizji (odpowiedzi: 3) Witam we wrzesniu ubieglego roku mialem kolizje z rowerzysta. Sad orzekl 500 zl grzywny i 10 miesiecy zakazu prowadzenia pojazdow mechanicznych za...
§ Skierowanie poszkodowanego na badania psychologiczne (odpowiedzi: 54) Witam Przedstawię problem. Około 5 miesięcy temu miałem wypadek na motocyklu, w którym byłem osobą poszkodowaną. Na miejscu zdarzenia była...
§ skierowanie na badania lekarskie i psychologiczne (odpowiedzi: 6) W dniu 2.09.2012 roku zatrzymany zostałem przez policję prowadząc samochód osobowy w stanie nietrzeżwości 0,39mg w wydychanym powietrzu.Jestem...
§ skierowanie na badania psychologiczne (odpowiedzi: 8) W czerwcu 2010r. mój syn potracił pieszą ( starsza osoba doznała pęknięcia żebra). w listopadzie zapadł wyrok o umorzeniu postępowania + grzywna +...
§ Skierowanie na badania psychologiczne (odpowiedzi: 1) Witam, przedstawie sprawę od początku. W czerwcu 2010 roku miałem wypadek i byłem pod wpływem alkoholu, w jego wyniku straciłem prawko na 5 lat,...
§ Skierowanie na badania psychologiczne (odpowiedzi: 6) Pod koniec ubiegłego roku spowodowałem wypadek, w którym została ranna jedna osoba i trafiła do szpitala. Właśnie otrzymałem zawiadomienie o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:23.