Wojsko-WKU-pobor postepowanie administracyjne - Forum Prawne

 

Wojsko-WKU-pobor postepowanie administracyjne

Witam Mam pewien problem dotyczacy terminów ktory chciał bym rozwiazac,moze ktos mi w tym temacie pomoze. Zaczynajac od poczatku: WKU 2005r na moj wniosek poinformowało mnie o terminie 18 miesiecy w ktorym to moge zostac ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
05-09-2007, 16:53  
luky
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Wojsko-WKU-pobor postepowanie administracyjne

Witam
Mam pewien problem dotyczacy terminów ktory chciał bym rozwiazac,moze ktos mi w tym temacie pomoze.
Zaczynajac od poczatku: WKU 2005r na moj wniosek poinformowało mnie o terminie 18 miesiecy w ktorym to moge zostac powolany do słuzby wojskowej.W/g nowych przepisow od dnia ostatniego stawienia sie WKU do poboru jesli minie 18m-c i w tym czasie poborowy nie zostanie powolany do słuzby zostaje z automatu przeniesiony do rezerwy. Moj termin przypadał na koniec sierpnia do 31.08br.Problem polega na tym iz w kwietniu teo foku otzrymalem wezwanie do WKU w celu uzupelnienia ewidencji.Wiedzac co sie moze wydarzyc przygotowalem wniosek o ponowne skierowanie mnie na komisje lekarska.W/g prawa na komisje lekarskie kieruje sie z urzedu lub na wniosek poborowego,korzystajac z przyslugujacego mi prawa zlozylem taki wniosek.Zostal od razu pozytywnie rozpatrzony i dostalem skierowanie.
Koszmar zaczyna sie teraz:po badaniach otrzymuje orzeczenie z kat "A"od ktorego sie odwoluje,kieruja mnie na kolejne badania i komisja wydaje kolejne orzeczenie gdzie zmieniaja mi kat. na "B" ja ponownie skladam odwolanie i ponownie kieruja mnie na badania do innego miasta oraz inny szpital wojskowy.I teraz essencja: dokument posiada date wystawienia pisma 19 lipca br. z prawej strony z lewej jest zas pieczec Komisji Lekarskiej z data 23.sierpnia br. orzecznie listonosz przynosi do domu 3 wrzesnia zas uprawomacnia sie 3 pazdziernika. I teraz moje pytanie: Czy moge isc do WKU i prosic o przeniesienie do rezewy bo minal juz termin kiedy mogli mnie wziasc do wojska czy tez okres w ktorym trwaly badania,odwolania nie wlicza sie do tego okresu i automatycznie zostaje przedluzony.Fakt jest taki ze to ja wyszedlem z propozycja badan i nie przeszkodzilem w zadnej toczacej sie procedurze.Dziekuje za pomoc.
luky jest off-line  
11-09-2007, 17:16  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

Art. 46. 1. Poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w ciągu osiemnastu miesięcy od dnia stawienia się do poboru albo od dnia zgłoszenia się do wojskowego komendanta uzupełnień w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony w przypadku, o którym mowa w art. 34, przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu tego okresu, z zastrzeżeniem art. 93 ust. 2a i art. 93e.
2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do poborowych, którzy:
3) zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej;

Ktoś musi się w temacie jeszcze wypowiedzieć.
Z art. 46 ust. 2 pkt 3 wynika, że w przypadku posiadania kategorii B nie może być w ogóle mowy o przeniesieniu do rezerwy. Taki fakt byłby jednak totalnym nieporozumieniem. Nie ma tutaj zapisu, że przez okres, w którym poborowy został uznany za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej okres owych 18 miesięcy nie biegnie. Po prostu przepisu o tym okresie nie stosuje się ...

Obecnie masz kategorię A czy B?
kwasix1 jest off-line  
11-09-2007, 18:10  
luky
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Problem tkwi gdzie indziej.Ogolnie mowiac ma kategorie A w okresie od 1 marca 2006r.do 31 sierpia 2007 roku to kres 18 miesiecy. W kwietniu tego roku skladam wniosek o ponowna komisje lekarska mam do tego prawo.Problem polega na tym iz od momentu zlozenia wniosku od kwietnia do dnia dziejszego nie okreslono mi kategorii.W kazdym moim odwolaniu od orzeczenia zapada inna decyzja.Ostatnie orzeczenie uprawomocni sie dopiero 3października 2007r ale jest juz to po okresie kiedy to wojsko moglo mnie wcielic,mija okres 18 miesiecy.Nalzey zalwazyc iz karta powolania to decyzja administracyja ja czegos takiego nie dostalem i zadnej decyzji nie wstrzymalem nie pozwolilem na to bo nie bede ukrywac ze taki myk prawny chcieli zrobic ale ja ich wyprzedzilem z wnioskiem,mozna uznac ze w okresie od kwietania do 3pazdziernika tego roku komisja lekarska nie byla w stanie wydac orzeczenia.
luky jest off-line  
11-09-2007, 22:17  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Kurcze - stary naprawdę trzymam za Ciebie kciuki, bo sam byłem w wojsku na przeszkoleniu (całe szczęście, że tylko i aż 6 tygodni ...), ale to co wykombinowałeś po prostu wydaje mi się zbyt piękne, aby było prawdziwe.
Armia jest dość podstępna jeżeli chodzi o poborowych ...

Art. 46. 1 mówi o tym, że termin 18 miesięcy liczy się od dnia stawienia się do poboru. Co to znaczy stawienie się do poboru?
Może chodzić o pierwsze wezwanie - przed komisję lekarską zaraz po ukończeniu 18 roku życia - to by była wersja spoko.

Jest jednak wersja nieoptymistyczna zawarta w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru (Dz. U. z dnia 2 stycznia 2006 r.).

§ 2. 1. Wojewodowie wzywają do stawienia się do poboru osoby podlegające temu obowiązkowi za pomocą obwieszczeń o poborze.

§ 3. 1. Wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) wzywają poborowych do zgłoszenia się do poboru za pomocą wezwań imiennych.
4. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego, podlegającego stawiennictwu do poboru, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

Jeżeli powiedzmy Twój rocznik był powołany (a istnieje takie niebezpieczeństwo) a Ty się nie stawiłeś to termin 18 miesięcy nie rozpoczął biegu.

Obowiązek stawienia się do poboru dotyczy mężczyzn w wieku 18 i 19 lat.

Sorki, że tak Cię męczę, ale materia jest dla mnie obca, a naprawdę - zanim się wychylisz radziłbym wszystko 10 razy sprawdzić .
kwasix1 jest off-line  
12-09-2007, 03:59  
luky
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Temat poboru to jak stwierdziles w moim przypadku juz byl.stwilem sie w wyznaczonym terminie itp.Na moj wniosek Komendand WKU napisal do mnie pismo z odpowiedzia okreslajac ramy czasowe od kiedy do kiedy termin w mnoim przypadku biegnie sa to daty od1 marca 2006 do 31 sierpnia 2007.Chodzi tu bardziej o fakt z postepowania administracyjnego czy moj wniosek zlozony w WKU w kwietniu przesuwa ten termin.Nic na ten temat nie ma w ustawach.Jest tylko powiedziane ze jesli jest decyzja o powolaniu a ja sie odwoluje to wtedy tak a zadnej decyzji nie ma i nie bylo.
luky jest off-line  
12-09-2007, 10:15  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Według mnie masz rację - termin minął. Twoje wnioski nie przerwały żadnego postępowania, bo żadne postępowanie nie zostało wszczęte. WKU miało czas 18 miesięcy na wydanie decyzji o powołaniu Cię do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
Gdyby wydało taką decyzję mogło by zawiesić postępowanie i czekać, aż komisja lekarska wyda ostateczne orzeczenie. Potem mogli by wznowić postępowanie i by Cię mięli.

Gratuluję pomysłu i sprytu
kwasix1 jest off-line  
12-09-2007, 17:23  
luky
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Jak chcesz trzymaj za mnie kciuki w piatek. O 8 jestem umowiony z Komendantem w mojej sprawie.Powiem Ci jaka zapadla decyzja.
luky jest off-line  
12-09-2007, 22:22  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Albo będzie - zwycięstwo WKU
Albo - Twoje

Obstawiam i będę trzymał kciuki .
kwasix1 jest off-line  
15-09-2007, 18:30  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Trzymałem kciuki ,
jak poszło??
kwasix1 jest off-line  
16-09-2007, 21:27  
luky
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

No powiem Ci ze sprawa w toku,jestem umowiony z prawnikiem ktory zajmuje sie sprawami administracyjnymi bo musze zalatwic to proceduralnie. Spotkalem sie z niechecia ze strony WKU a szef d/s poborow nie jaki pan major stwierdzil ze ma w dupie KPA bo on ma swoje przepisy.Podziekowalem mu za wizyte i powiedzialem ze sie jeszcze spotkamy w inncyh okolicznosciac.
luky jest off-line  
17-09-2007, 08:48  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Eh ... wojsko.
Myślę, że wszystko będzie ok, Pan major miał dosyć kiepski argument .
kwasix1 jest off-line  
17-09-2007, 09:05  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony

Pobór to:

[lex:u3ch8bjj]Art. 32 ust. 1 Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia (poborowi), są obowiązani stawić się do poboru w określonym terminie i miejscu.
(...)
ust. 4a. Stawienie się do poboru obejmuje stawienie się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień. [/lex:u3ch8bjj]
18 miesięcy biegnie od poboru

[lex:u3ch8bjj]Art. 46 ust. 1. Poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w ciągu osiemnastu miesięcy od dnia stawienia się do poboru (...)[/lex:u3ch8bjj]
A tak wygląda powołanie:

[lex:u3ch8bjj]Art. 60 ust. 1 Powołanie do czynnej służby wojskowej następuje za pomocą kart powołania, kart mobilizacyjnych albo w drodze obwieszczeń lub w inny sposób określony przez Ministra Obrony Narodowej. Karta powołania jest decyzją administracyjną.
(...)
ust. 3 Dniem powołania do czynnej służby wojskowej jest określony w karcie powołania dzień stawienia się do tej służby.[/lex:u3ch8bjj]

W mojej opinii wygrałeś sobie przeniesienie do rezerwy. Diabelnie dobry plan. Trzeba go podać dalej.
Byroon jest off-line  
29-09-2007, 19:42  
luky
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie

Witam ponownie wszystkie osoby które interesuja sie tym tematem.Sprawa wyglada nastepujaco.Niestety musze przyznac iz mylilismy sie w pogladach.okazuje sie ze dla komendanta decyzja z kwietnia jest wiazaca czyli orzeczenie gdzie zmieniono mi kat z A na B i w swietle prawa obowiazujaca.Niestety w tym temacie przegralem.Zas prawik zajmujacy sie sprawami z KPA dopatrzyl sie naduzyc w procedurach jakie mialy miejsce od momentu zlozenia wniosku po orzeczenia kolejne wydawane przez komisje Lekarskie w taki o to sposob sprawa trafila do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego jako skarga na Rejonowa Komisje Lekarska zas na wyniki bede musial troszke poczekac. Pozdrawiam wszytskich uczestnikow forum.Nie ukrywam ze sprawa jest dosc zawila i wymaga znajomosci prawa doglebnie
luky jest off-line  
02-10-2007, 13:41  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Edit:
Jeżeli od dnia poboru mineło 18 miesięcy i nie dostałeś karty powołania powinni przenieść Cię do rezerwy - taką mam koncepcję. Dyskusyjne jest czy ten termin przerywa uznanie Cię w jego trakcie za czasowo niezdolnego do służby wojskowej.

Tak, komendant jest związany ostateczną decyzją, ale komisja ma prawo w każdym czasie ją zmienić
Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP
[lex:3a7k7jni]art. 28
4.*Ostateczne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej może być w każdym czasie zmienione przez powiatową komisję lekarską z urzędu albo na wniosek poborowego lub wojskowego komendanta uzupełnień, jeżeli w stanie zdrowia poborowego nastąpiły istotne zmiany.
5.*Ostateczne orzeczenia komisji lekarskich są wiążące dla wojskowych komendantów uzupełnień.[/lex:3a7k7jni]

Czyli, można by spróbować poprosić o zawieszenie wykonania ostateniej decyzji komisji co sprawi, że formalnie będziesz miał nadal A i poczekać na orzeczenie tej nowej, bo rozumiem, że jakaś jest w toku tak (z B na inną)?
Byroon jest off-line  
06-10-2007, 09:25  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Gdzieś na początku wątku się nad tym zastanawiałem, wychodzi na to, że:

Art. 46. 1. Poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w ciągu osiemnastu miesięcy od dnia stawienia się do poboru albo od dnia zgłoszenia się do wojskowego komendanta uzupełnień w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony w przypadku, o którym mowa w art. 34, przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu tego okresu, z zastrzeżeniem art. 93 ust. 2a i art. 93e.

2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do poborowych, którzy:
3) zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej;
kwasix1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ postepowanie administracyjne a z zbycie pojazdu (odpowiedzi: 4) Witam! Jakiś czas temu odwiedził mnie komornik z urzędu skarbowego. Nie było mnie wtedy w domu, rozmawiał z moim Ojcem. W maju oraz w czerwcu...
§ Wykup mieszkanie a postepowanie administracyjne. (odpowiedzi: 1) Nie jestem pewien czy prawidłowy dział, jeśli nie proszę moderatora o przeniesienie. Starałem się o wykup mieszkania, złożyłem odpowiednią ankietę...
§ postepowanie administracyjne (odpowiedzi: 4) witam, chcialam spytac na czym polega postepowanie administracynjne odnosnie zadluzenia alimentacyjnego, od roku nie place alimentow poniewaz od roku...
§ Budowa kanalizacji a postepowanie administracyjne (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie skromne pytanie.. mianowicie gmina w której mieszkam wpadła na pomysł by w końcu wybudować Kanalizacje nic by w tym dziwnego nie...
§ MZLokalami a postepowanie administracyjne (odpowiedzi: 2) Ile jednostka podległa miastu ma czasu na odpowiedź w sprawie pisma o mieszkanie? Czy obowiązuje ich KPA?? Jawne jest że jest tam mega korupcja....
§ Postepowanie administracyjne WYMELDOWANIE (odpowiedzi: 1) witam Mam taki problem nie mieszkam w domu od ponad roku. rodzice zalozyli postepowanie administracyjne aby mnie wymeldowac... 1. Czy moga mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:43.