Kwota wolna od zajęcia komorniczego - Forum Prawne

 

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Witam. Mam taki mały problem i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Otóż sprawa jest taka: mam zajęcie komornicze na emeryturze ( moja wina i do tego nie mam nic, zawaliłem temat ) i nie za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-09-2010, 13:11  
dan06
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Witam. Mam taki mały problem i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Otóż sprawa jest taka: mam zajęcie komornicze na emeryturze ( moja wina i do tego nie mam nic, zawaliłem temat ) i nie za bardzo orientuję się w sposobie naliczania kwoty do zajęcia. Chodzi o to, że podczas naliczania kwoty do zajęcia osoba robiąca te naliczenia nie wzieła pod uwagę kwoty wolnej od potracenia ( rozmiawiałem przez telefon z ta osobą ) twierdząc, że kwota wolna od zajęcia to kwota, którą muszą mi zostawić, ja natomiast twierdzę, że od całości kwoty emerytury odejmujemy kwotę wolną od potraceń czyli 50% najniższej emerytury, i dopiero od tej kwoty liczymy kwotę czyli 25% do zajęcia ( czyli emerytura 1800 zl brutto - 50% najniższej emerytury tj. 353 zł = 1447 zł ) Pani oczywiście nie dala się przekonać informujac mnie, że musze napisać do nich pismo w tej sprawie, co uczynię. Proszę o informację kto ma rację ja czy ta Pani i z czego to wynika - podstawa prawna, bo chcę to umieścić w piśmie. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
dan06 jest off-line  
24-09-2010, 07:08  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Witam.Przytaczam tylko poradę prawnika. Dopiero z pieniędzy, które zostaną po odliczeniu kwoty wolnej od zajęcia możliwa jest egzekucja. Warto też pamiętać iż przy wyliczaniu rent i emerytur, z których egzekwowane będą określone należności, bierze się pod uwagę tzw. kwotę netto (do ręki). art.139-143 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z FUS. Mam podobny problem ZUS twierdzi że 25% z brutta i tj.prawie drugie tyle jak powinien potrącić.
fel=x jest off-line  
24-09-2010, 07:25  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Dobry prawnik.

Jakoś inne prawniki, co piszą komentarze i porady nie zauważyli tej pięknej możliwości;D

Jam też jest prawnik i też niczego tak pięknego nie zauważam.

Więc zdanie tego prawnika może mieć znaczenie dla ??!! Nie wiem kogo.
rafal_26 jest off-line  
24-09-2010, 10:05  
dan06
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Witam. Widać jest problem.. a rozwiązania nie widac. Na różnych forach spotkalem się z opinią, że od całości kwoty np. emerytury odlicza się kwotę wolną od zajęcia i od kwoty pozostałej wylicza się kwotę, która można zając. Problem polega na tym, że jak na razie, nikt nie podał podstawy prawnej, na podstawie, której tak twierdzi. Podstawa prawna jest potrzebna do skuteczngo odwołania się od decyzji co do kwoty zajęcia. Innym problemem jest czy kwotę do zajęcia liczymy od kwoty netto czy brutto. W ustawie są dwa artykuły: jeden mówi o kwocie netto a drugi o kwocie brutto i ten drugi artykuł jest podnoszony przez organ wyplacający emeryturę. Czyli nadal nic nie wiadomo
dan06 jest off-line  
24-09-2010, 10:16  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Joanna Gawkowska, prawnik, ekspert poradnika "Windykacja w praktyce. Zabezpieczanie i odzyskiwanie należności". Czy dobry nie wiem, w ZUS też nie wiedzą twierdzą, że od brutta 25% natomiast w Lublinie jakiś kierownik powiedział, że tak jak napisałem. Art.139.1. Ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fiz.tzn.(netto) Zaznaczam nie jestem prawnikiem przytaczam tylko opinie prawników.
fel=x jest off-line  
24-09-2010, 10:48  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Wklejam jeszcze jedną poradę:W kwestii drugiego pytania – przyjmując, że brak będzie potrąceń z tytułu świadczeń alimentacyjnych, a dokonywane będzie jedynie zajęcie z tytułu niespłaconych kredytów bankowych, to należy wskazać, że będą one dokonywane na podstawie art. 139 ust. 1 pkt 5 wskazanej ustawy.

Zgodnie z treścią wskazanego przepisu „ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie – po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – podlegają potrąceniu sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne”.

Jeżeli potrącenie będzie dokonywane wyłącznie z jednego tytułu (jednego długu bankowego), zgodnie z art. 140 ust. 1 pkt 3 wskazanej wyżej ustawy wyniesie maksymalnie 25% świadczenia.

W przypadku zbiegu potrąceń sum egzekwowanych ze wskazanego wyżej tytułu (potrąceń z więcej niż jednego tytułu bankowego), na mocy art. 140 ust. 6 pkt 1 c), potrącenia nie mogą przekraczać łącznie 25% świadczenia, ponieważ potrąceniu podlegają wyłącznie należności egzekwowane, o których mowa w art. 140 ust. 1 pkt 3 ustawy.
fel=x jest off-line  
24-09-2010, 11:25  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Moim zdaniem przepis jest oczywisty:

Skoro 139 mówi, co może być potrącone oprócz podatków i składki zdrowotnej, a przepis 140 mówi o 25% ŚWIADCZENIA, to potrącamy BRUTTO. Gdyby ustawodawca mówił o netto, to by to zastrzegł (np. 25% świadczenia wypłacanego, świadczenia po potrąceniach, świadczenia netto itp)

Natomiast 141 mówi o części emerytury wolnej od potrąceń. Podobnie, jak mówi kp. To znaczy, że emerytowi/renciście ma pozostać co najmniej taka kwota.

Owszem widziałem inne idiotyczne poglądy, ale nigdy nie zostały one niczym uzasadnione.

Stosuje się kwoty brutt/netto dla ułątwienia.

Przepis jeśli mówi o wynagrodzeniu za pracę, to mówi o BRUTT, to samo jeśli mówi o świadczeniu.

Kiedyś był podobny spór w kwestii zasądzenia odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie, też były mundrale, co uważały, że zasądza się netto. Tylko też nigdy tego nie uzasadniały. Oczywiście SN i doktryna zawsze stały an stanowisku, że jeśli mówimy o wynagrodzeniu za pracę, wysokości świadczenia, to nie ma brutt/netto.

W podobny sposób zawsze byłem uczony. Nigdy nie spotkałem się w cenionym komentarzy z przeciwną koncepcją.
rafal_26 jest off-line  
24-09-2010, 11:51  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Potwierdza się teza ilu prawników tyle interpretacji, głupi na to forum wszedłem a głupszy wychodzę.
fel=x jest off-line  
24-09-2010, 11:54  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Proszę pana powiem panu tak.

To nie jest moja interpretacja i tyle. opieram się na komentarzach do kp, czy praktycznych komentarzach do ustawy o emer. i rentach.

Może pan skarżyć tę czynność, trzeba spróbować. Szanse są moim zdaniem niewielkie.
rafal_26 jest off-line  
24-09-2010, 14:26  
dan06
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Dziękuję za wszystkie informacje. Co do kwoty jaką komornik może zając z emerytury to sprawa jest oczywista, max 60% przy zbiegu egzekucji czyli alimenty i niespłacony kredyt bankowy. Kwestia netto czy brutto wydaje się byc nie rozstrzygnięta, choć wszystkie instytycje liczą od kwoty brutto... takie mamy przepisy w tym kraju Nierozstrzygnięta jest natomiast kwestia sposobu odliczania lub nie kwoty wolnej od zajęcia czyli jak to się prawne robi.. czy od kwoty świadczenia odejmujemy kwotę wolną od zajęcia i od tej kwoty liczymy procenty do zajęcia czy nie i z czego to wynika? Wydaje mi się że od kwoty emererytury odejmujemy kwotę wolną i wtedy dopiero liczymy kwotę jaką komornik może zająć. Byc może się mylę, bo nie wiem jakie są podstawy prawne. O to mi chodzi..
dan06 jest off-line  
24-09-2010, 14:55  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Gdyby tak było, jak pan pisze, to treść przepisu brzmiała by tak. Po odliczeniu kwoty wolnej od zajęcia, można potrącić 60 % POZOSTAŁEGO świadczenia.

W brzmieniu obowiązującym przepis mówi wprost. Pona należnościami publicznoprawnymi można potrącić 60% świadczenia. Świadczenie nie dzieli się na świadczenie brutt, netto i wolne od potrąceń. Gdyby się dzieliło, to ustawodawca by taki przepis stworzył.

Celem kwoty wolnej od zajęcia, jest to aby dłużnikowi pozostało pewne minimum egzystencji. Zostaje i wynosi 50% minimalnego świadczenia.

Wracając do metody porównawczej. Gdyby ustawodawca chciał, aby było wolne od zajęcia więcej, niż 50% minimalnego świadczenia, to by tak przepis skonstruował.

Prawnicy na bazie kp (podobne przepisy) nigdy nie mieli z tym problemów. Komornicy również, a to że ktoś "tworzy z palca" interpretacje korzystniejszą dla jego klienta, to oczywiste.

Każdy ma prawo do ferowania interpretacji korzystnej dla klienta. Dlatego SKOKI wymyśliły sobie, że nie prowadzą działalności gospodarczej. Są sądy, które nie analizują, tylko klepią w ciemno. Są również banki, które uważają, iż termin wymagalności roszczeń należy liczyć od wezwania do zapłaty, a nie wcześniej, w zależności jak im pasuje, aby roszczenie nie było przedawnione. Są również banki, które nie respektują z urzędu kwoty wolnej od zajęcia, tylko czekają, co im dłużnik powie lub komornik napisze.
rafal_26 jest off-line  
24-09-2010, 15:13  
dan06
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Dziękuje za informację. Sprawa jasna.. Kwota wolna od zajęcia to kwota która dłuznikowi musi zostać po wyliczeniu kwoty do zajęcia. W necie jest dużo róznych wypowiedzi i człowiekowi robi się mętlik w głowie, dlatego pytałem. No cóż.. czyli moje ewentualne pismo nie ma szans powodzenia.. Dziękuję i pozdrawiam
dan06 jest off-line  
24-09-2010, 20:57  
fel=x
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Porady prawne, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Zgodnie z opublikowanym w Monitorze Polskim komunikatem prezesa ZUS minimalne emerytury i renty od 1 marca br. wynoszą:

- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 675,10 zł tj. 611,34 zł netto
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 519,30 zł tj. 492,19 netto
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 810,12 zł tj. 720,21 netto
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 623,16 zł tj. 577, 17 netto

Komornik dokonując zajęcia z emerytury lub renty musi odliczyć przewidzianą ustawowo kwotę i dopiero z pozostałej kwoty dokona zajęcia.
Rozpisując to na typowe przykłady:
Dłużnik banku jest emerytem i otrzymuje 1000 zł renty. Zgodnie z Ustawą komornik od 1000 zł odlicza połowę najniższej krajowej emerytury czyli 305,67zł. Pozostaje 694,37 zł i dopiero z tej kwoty komornik zajmie 25% tj. 173,60zł.
Dłużnikowi pobierającemu najniższą emeryturę tj. 611,34 zł komornik tak naliczy wysokość zajęcia : (611,34 – 305,67) x 0,25 = 76,25 zł
Dłużnik jest rencistą z tytułu wypadku w pracy otrzymującym 1000zł i płaci alimenty
Komornik od emerytury odliczy połowę wolną od zajęcia czyli 1000 – 360. Ale już od pozostałej kwoty tzn. od 640 zł naliczy, jak mówi Ustawa, należne na alimenty świadczenie do wysokości 60 %, a więc zajmie dłużnikowi 384 zł
fel=x jest off-line  
24-09-2010, 21:01  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Tak, właśnie kilkukrotnie ludzie mi wskazywali tę interpretację:

zauważ tylko jedno - nazwę;D

Sprawiedliwość - - - - - Społeczna.
rafal_26 jest off-line  
25-04-2011, 11:56  
miszka1988
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Cytat:
Napisał/a fel=x Zobacz post
Porady prawne, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Zgodnie z opublikowanym w Monitorze Polskim komunikatem prezesa ZUS minimalne emerytury i renty od 1 marca br. wynoszą:

- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 675,10 zł tj. 611,34 zł netto
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 519,30 zł tj. 492,19 netto
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 810,12 zł tj. 720,21 netto
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 623,16 zł tj. 577, 17 netto

Komornik dokonując zajęcia z emerytury lub renty musi odliczyć przewidzianą ustawowo kwotę i dopiero z pozostałej kwoty dokona zajęcia.
Rozpisując to na typowe przykłady:
Dłużnik banku jest emerytem i otrzymuje 1000 zł renty. Zgodnie z Ustawą komornik od 1000 zł odlicza połowę najniższej krajowej emerytury czyli 305,67zł. Pozostaje 694,37 zł i dopiero z tej kwoty komornik zajmie 25% tj. 173,60zł.
Dłużnikowi pobierającemu najniższą emeryturę tj. 611,34 zł komornik tak naliczy wysokość zajęcia : (611,34 – 305,67) x 0,25 = 76,25 zł
Dłużnik jest rencistą z tytułu wypadku w pracy otrzymującym 1000zł i płaci alimenty
Komornik od emerytury odliczy połowę wolną od zajęcia czyli 1000 – 360. Ale już od pozostałej kwoty tzn. od 640 zł naliczy, jak mówi Ustawa, należne na alimenty świadczenie do wysokości 60 %, a więc zajmie dłużnikowi 384 zł
ok wszystko jasne a jezeli sa do splacenia 3 kredyty w banku to tez zabieraja 25%?
miszka1988 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kwota wolna od zajęcia komorniczego w banku - odniawialność? (odpowiedzi: 1) Witam, z góry przepraszam jeśli gdzieś istnieje odpowiedź na to pytanie. To, że kwota jest wspólna na wszystkich kontach i to że nie jest...
§ Kwota wolna od zajęcia komorniczego (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Proszę o pomoc w kwestii kwoty wolnej od zajęcia , niestety komornik zajął Mój rachunek ( prywatny ) , na dzień zajęcia saldo...
§ Kwota wolna od zajęcia komorniczego (odpowiedzi: 2) dłużniczka zatrudniła się na dwie odrębne umowy o pracę, obydwie 1600zł brutto jedna umowa zawarta ze "spółką zoo spółką komandytową" druga umowa...
§ Kwota wolna od zajęcia komorniczego. (odpowiedzi: 1) Dziadek ma rentę przyznaną przez ZUS w wysokości ok. 900 zł, którą jest przelewana na rachunek bankowy. Ostatnio dziadek ma "na głowie" komornika na...
§ Kwota wolna od zajęcia komorniczego DRAMAT (odpowiedzi: 5) Jeśli w banku została przekroczona kwota wolna od zajęć i bank przesłał pozostałe 50% wynagrodzenia do Komornika Sądowego to czy komornik powinien...
§ Renta rodzinna - kwota wolna od zajęcia komorniczego (odpowiedzi: 1) Witam Mam nietypowy problem - na tyle że nie znalazłem nigdzie jego rozwiązania. Sytuacja wygląda tak. Dostajemy rentę rodzinną po zmarłej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:24.