Wrocławski Urząd Miejski bezkarne 4ty rok blokuje wydanie pozwolenia na budowe - Forum Prawne

 

Wrocławski Urząd Miejski bezkarne 4ty rok blokuje wydanie pozwolenia na budowe

SPAM. Przedstawiam dokładniejszy opis sprawy: W 2007 roku angielska spółka **** zakupiła działkę inwestycyjna na przetargu od Gminy Wrocław zlokalizowaną na wrocławskim osiedlu Zacisze, dla której obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu z 2004 roku. Do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
31-12-2010, 20:24  
Borysław Iżycki
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Wrocławski Urząd Miejski bezkarne 4ty rok blokuje wydanie pozwolenia na budowe

SPAM.

Przedstawiam dokładniejszy opis sprawy:

W 2007 roku angielska spółka **** zakupiła działkę inwestycyjna na przetargu od Gminy Wrocław zlokalizowaną na wrocławskim osiedlu Zacisze, dla której obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu z 2004 roku. Do tego samego przetargu przystąpił również pan ****i były Radny Miejski Miasta Wrocławia i bezpośredni sąsiad przedmiotowej działki. Po wygranym przetargu Inwestor zlecił przygotowanie projektu budowlanego będącego załącznikiem i integralną częścią pozwolenia na budowę. Następnie został złożony wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, której Inwestor nie uzyskał do tej pory, chociaż projekt jest zgodny z istniejącym planem miejscowym, prawem budowlanym oraz posiada wszelkie wymagane uzgodnienia.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu jest to akt prawny szczegółowo określający wytyczne i możliwość zabudowy na danym terenie.

Na Wielkanoc 2009 roku Inwestor dostał list od Pana **** byłego Radnego Miejskiego Miasta Wrocławia z prośbą o zaprzestanie starań o pozwolenie na budowę i groźbą, że obecna sytuacja, czyli problem z wydaniem pozwolenia na budowę może trwać jeszcze 10lat. Wszystkie 4 decyzje odmowne Wydziału Architektury, na które Inwestor złożył odwołanie do II instancji w całości zostały uchylone i przekazane do ponownego rozpatrzenia.
W odpowiedzi na zażalenie na odmowną decyzję Konserwatora Miejskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie uchyliło zaskarżone postanowienie w całości i zatwierdziło pozwolenie na budowę ze strony Konserwatora pisząc między innymi:

„Planowana inwestycja w pełni odpowiada zapisom planu miejscowego i wszystkim ustaleniom w zakresie zasad projektowania nowych budynków na tym terenie”

Organ II instancji Wojewoda Dolnośląski w uzasadnieniu sowich rozstrzygnięć wskazywał również między innymi, iż argumenty przemawiające za wydaniem Inwestorowi decyzji odmownej w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę są „nieuzasadnione i bezpodstawne”.

Niestety jeden taki cykl trwa około 4 miesięcy, bo i Wydział Architektury i II instancja za każdym razem ma maksymalnie 2 miesiące na odpowiedź i za każdym razem Wydział Architektury wykorzystuje ten czas całkowicie. Na to właśnie liczą Władze Wrocławia, ponieważ w 2009 roku, zaraz po otrzymaniu w/w listu od byłego Radnego Miejskiego Pana **** Rada Miejska Wrocławia uchwaliła przystąpienie do zmiany obowiązującego, nie tak starego (2004) planu miejscowego dla obrębu Zacisze w swoim uzasadnieniu wpominając naszą inwestycje.

Nowy plan miejscowy zmniejszy możliwość przedmiotowej inwestycji o 70%!

Do tej pory nikt nie chciał z nami nawet na ten temat rozmawiać wszyscy nabrali wody w usta a Wiceprezydent Wrocławia do spraw inwestycyjnych Pan ****, czterokrotnie proszony o spotkanie z Inwestorem do tej pory nie udzielił żadnej odpowiedzi. Kilkakrotnie pisaliśmy również do Prezydenta Wrocławia Pana **** myśląc, że tego typu problemy zagranicznego inwestora we Wrocławiu powinny być zauważone, ale do tej pory nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.
W Urzędzie Miasta Kierownik Wydziału Architektury Pani **** i Z-ca Dyrektora Wydziału Architektury Pan **** twierdzą ze wszystko jest w porządku i że problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę wynikają z niedokładności projektanta - autora projektu budowlanego, chociaż sam dyrektor Wydziału Architektury Pan **** przyznał w końcu, że projekt jest w porządku i przeprosił Inwestora za nierzetelność pracowników Urzędu Miejskiego a w powyzszym artykule mowi że: "w całej sytuacji winne jest "skomplikowane prawo obowiązujące przy wydawaniu pozwoleń na budowę"

Zaprzyjaźnieni wysocy Urzędnicy Miejscy prosząc o nie ujawnianie nazwisk przyznają, że jest to głośna sprawa „w mieście” i że próbuje się naprawić rzekome „błędy” Biura Rozwoju Wrocławia (BRW) odpowiedzialnego za sporządzenie planów miejscowych we Wrocławiu poprzez nie wydanie pozwolenia na budowę dla przedmiotowej inwestycji, przeciągając procedury do momentu wejścia w życie nowego planu miejscowego.

Po uprawomocnieniu się nowego planu miejscowego wszystkie projekty wliczając te stare, które nie dostały jeszcze pozwolenia na budowę musza być dostosowane do nowego planu miejscowego.

Inwestor wystosował pismo do BRW z prośbą o wykluczenie przedmiotowej działki z nowo opracowywanego planu miejscowego. W odpowiedzi czytamy ze jest to niemożliwe, ponieważ: „ Celem zmiany istniejącego planu miejscowego jest ograniczenie możliwości zabudowy wielorodzinnej …”. Istniejący plan miejscowy przewiduje zabudowę wielorodzinną, co jest również wyszczególnione w ogłoszeniu do przedmiotowego przetargu zorganizowanego przez Gminę Wrocław.

W Polsce urzędnik państwowy nie ma żadnej odpowiedzialności za to co napisze i jeśli ma powiedziane odgórnie, że ma sprawę przedłużać to on wydaje decyzje odmowne oparte na niedorzecznych argumentach. Organ II instancji w odwołaniu uchyli oczywiście taką decyzję i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia z tym, że na koniec urzędnik i tak znajdzie kolejny „problem” i trzeba zaczynać procedurę od nowa.

Do tej pory wszystkie 6 odmownych decyzji Wydziału Architektury zostały uchylone przez II instancję i przekazane do ponownego rozpatrzenia. Trwa to już 3 lata, a nowy plan miejscowy ma wejść w życie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Jakiś czas temu Inwestor dostał kolejną decyzje II instancji uchylającą decyzję Wydziału Architektury tym razem próbującego zawiesić przedmiotowe postępowanie na co wydział Architektury ignorujac II instancje wydał kolejne postanowienie zawieszające na co II instancja uchylila itd...

Bardzo trudno jest zrobić cos w zgodzie z prawem z kimś, kto to prawo ustanawia, bo ten ktoś, w razie potrzeby może po prostu to prawo zmienić.

Inwestor przed przystąpieniem do przetargu przeanalizował przedmiotową działkę pod kątem istniejącego planu miejscowego oraz możliwości inwestycji. Na tej podstawie sporządzony został biznes plan, na podstawie którego określono kwotę, którą na tę działkę można przeznaczyć.

Teraz Inwestor czuje się oszukany przez Gminę Wrocław, Prezydenta Wrocławia, który sprzedał działkę budowlaną z przeznaczeniem określonym w obowiązującym obecnie planie miejscowym i nie chce wydać pozwolenia na budowę czekając na wejście w życie nowego planu miejscowego, który zmniejszy możliwość inwestycji o 70%.

Caly proces umyslnego opozniania przeprowadzony jest oczywiscie w bialych rekawiczkach, urzednik moze sie mylic, moze inaczej interpretowac prawo a ze robi to wielokroteni w jednej sprawie nie ma znaczenia.

W powyższym artykule Dyrektor Wydziału Architektury **** mowi ze :"Jeżeli nie otrzymamy dodatkowych informacji, podejmiemy decyzję w oparciu o posiadane dokumenty. W takim wypadku nie widziałbym przeszkód w uznaniu tej pani za spadkobiercę męża" co znaczy ze odrazu mozna wydac pozwolenie na budowe. Kilka dni pozniej otrzymujemy pismo informujaze ze Wydział Archiektury wystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora spadku co jest na tym etapie nie potrzebne ale zajmie kolejne kilka miesiacy.

Pan **** mówi również ze "Byłoby nam o wiele łatwiej, gdyby inwestor i projektant przekazywali precyzyjne dane o projekcie" z tym, ze to my od 3 lat chodzimy, dzwonimy i prosimy o spotkania czy rozmowy i o wyjasnienie co jeszcze trzeba dodac/zmienic w projekcie. w odpowiedzi slyszymy o ile ktos wogole zechce z nami rozmawiac zeby czekac na pisemna decyzje - która i tak bedzie ogolnikowa do czego sam Pan **** przyznal sie w artykule.

Czy naprawde urzednik w Polsce nie ponosi odpowiedzialnosci za swoje decyzje?
Czy naprawde nie ma instytucji ktora mogla by sie przyjrzeć takiej sprawie?

Wątek został wymoderowany. Forum służy do wymiany poglądów na tematy prawne, do rozwiązywania problemów i szukania pomocy. Nie jest drogą do załatwiania prywatnych spraw za pomocą nazwisk, stanowisk, funkcji. Szczególnie że pytania zadane na samym końcu są bardzo ogólne i nie wymagają aż takiego wprowadzania w temat. Zawsze są prawnicy w realu którzy na pewno sprawą się zajmą. Następnym razem dam ostrzeżenie. Bartata
Borysław Iżycki jest off-line  
31-12-2010, 20:56  
czarek1986
Użytkownik
 
Posty: 177
Domyślnie RE: Wrocławski Urząd Miejski bezkarne 4ty rok blokuje wydanie pozwolenia na budowe

Może nie znam się na tym ale probowałbym w takim razie odzyskać wszelkie poniesione koszty na zakup działki itp od urzedu miasta tak jak zrobiła to swego czasu firma stawiająca w Warszawie wieżowiec Złota 44. Dopiero to poskutkowało tylko w ich wypatku były to grube setki milionów złotych więc decyzja ratusza na ponownie zezwolenie na budowe w sumie nie dziwi :p
czarek1986 jest off-line  
03-01-2011, 08:30  
Andrev
Stały bywalec
 
Posty: 511
Domyślnie RE: Wrocławski Urząd Miejski bezkarne 4ty rok blokuje wydanie pozwolenia na budowe

Z tego co widzę wyżej, to inwestycję zablokował radny. Przepisy prawa są rzeczywiście skonstruowane, że można skutecznie zablokować inwestycję na jakiś czas. Na moje oko radny mógł włożyć paluch do tego żeby zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego. Najprawdopodobniej gdybyście nie wygrali przetargu to radny kupił by ten grunt w drugim przetargu za mniej niż połowę ceny. Tak więc stracił dużo grosza. Moim zdaniem radny w ogóle nie powinien być stroną postępowania, bo nie znajduje się w obszarze oddziaływania inwestycji, to samo zmarły. W większości innych urzędach przy grubszych inwestycjach nie powiadamia się o inwestycji właścicieli sąsiednich działek i nie uznaje się ich za strony (z prostej przyczyny, bo zaczeli by blokować inwestycje poprzez odwołania i inne manipulacje) - tak więc za czym oni póżniej wniosą odwołania i będą wskazywać że są w obszarze oddziaływania i są stronami upływa tyle czasu, że sporo jest już wybudowane. Inwestycja na pewno ruszy tylko jak wcześniej powiedział radny trochę czasu upłynie. Jeżeli zmieniono plan to warto by udać się do rzeczoznawcy majątkowego żeby zrobił operat szacunkowy wartości działki po zmianie planu. Jeżeli pojawi się różnica i wartość działki spadnie to przy sprzedaży nieruchomości gmina musi pokryć różnicę. Tak więc bardziej jest to wina radnego i przepisów niż urzędu. Jeżeli chodzi o szybsze rozpatrywanie spraw przez organy administracji publicznej, to gwarantuje wszystkim, że w praktyce organy mogą rozpatrywać te sprawy szybciej niż dopiero pod koniec upływów terminów.
Andrev jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Test kompetencyjny 2,5 letnie prawo Uniwersytet Wrocławski (odpowiedzi: 41) czy ktoś pisał 26.02.2013 r. test kompetencyjny na 2,5 letnie studia prawa na Uniwersytecie Wrocławskim? Bardzo proszę o informację na temat testu....
§ Wyłączenie z produkcji rolnej - powiat wrocławski (odpowiedzi: 7) Witam, Posiadam działkę o pow. 0,12 ha w powiecie Wrocławskim. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę otrzymałem decyzję o wyłączeniu z produkcji...
§ Uniwersytet Wrocławski Prawo Zaoczne (odpowiedzi: 57) Witam, kto od października się wybiera na zaoczne prawo na uwr ? Jakoś tak się denerwuję jak to wszystko będzie nowe miasto uczelnia itp. A do...
§ Cofnięcie przez urząd pozwolenia na budowe (odpowiedzi: 3) Witam Mam takie pytanie: otrzymałem pozwolenie na budowę w styczniu 2011r a pani parę dni po odebraniu prze ze mnie pozwolenia zadzwoniła i...
§ Uniwersytet Wrocławski (odpowiedzi: 10) Witam! Jestem w drugiej klasie liceum za dwa lata matura. Planuje studiować prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Moje plany są już dość twardo...
§ garaż bez pozwolenia na budowe (odpowiedzi: 1) W latach 80-tych moi rodzice kupili dom i dobudowali do niego garaz bez zadnego pozwolenia, na mapkach geodezyjnych go nie ma, a podatek za niego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:42.