Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, ale sytuacja wygląda następująco. Kontaktowałem się osobiście z Urzędem Stanu Cywilnego w Gliwicach i panie Urzędniczki poinformowały mnie, że podczas tworzenia aktu urodzenia dziecka w USC noworodek jest meldowany z urzędu w miejscu pobytu stałego matki lub - na wyraźne życzenie - ojca.
Cytat:
(USTAWA z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw1)
Art 14. Ustęp 2. Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy
ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa, a
w przypadku braku miejsca pobytu stałego - organ właściwy
ze względu na miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Nie ma innej możliwości. Pracownice USC proponowały mi następujące rozwiązanie, ażeby po zameldowaniu stałym dziecka w miejscowości X pojechać tam i go wymeldować i zameldować czasowo w Gliwicach. Na pytanie o możliwości meldunku stałego w Gliwicach, odpowiedziały, że jest to możliwe, tylko wtedy, gdy mama dziecka sama się też tam zamelduje... Dla mnie to jakaś paranoja.
Dzisiaj trafiłem na nowelizację ustawy meldunkowej i przeczytałem tam:
(USTAWA z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności)
"Art. 29. Zameldowanie na pobyt stały w stosunku do dzieci osób, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, urodzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia.
Zameldowanie na pobyt stały następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia,
w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców, albo tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa."
Niestety ustawa ta wchodzi w życie z dniem 2011-08-01 :/
Chętnych zapraszam do lektury:
Internetowy System Aktów Prawnych