Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców? - Forum Prawne

 

Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Witam serdecznie! Powoli przygotowujemy się z żoną na przyjście na świat naszego potomka. Dzisiaj postanowiłem stworzyć listę wszystkich formalności jakie będę musiał załatwić po jego narodzinach. W ten sposób zorientowałem się, że prawodawca lekko skomplikował ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
07-01-2011, 14:14  
lookasw
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Witam serdecznie!

Powoli przygotowujemy się z żoną na przyjście na świat naszego potomka. Dzisiaj postanowiłem stworzyć listę wszystkich formalności jakie będę musiał załatwić po jego narodzinach. W ten sposób zorientowałem się, że prawodawca lekko skomplikował nasze plany meldunkowe...

Kilka miesięcy temu kupiliśmy z żoną mieszkanie w Gliwicach i zameldowaliśmy się tam czasowo na okres 5 lat. Miejsca naszych stałych meldunków są różne (miejscowości X i Y). Dzisiaj dowiedziałem się, że po narodzinach dziecko zostanie automatycznie zameldowane w miejscu pobytu stałego matki (czyli miejscowości X), gdzie zostanie mu nadany numer PESEL. Czy chwilę po narodzinach możemy wymeldować Je stamtąd i zameldować na stałe w Gliwicach, mimo iż mamy tam tylko meldunek tymczasowy? W perspektywie kilku lat z pewnością będziemy zamieszkiwać wspólnie w Gliwicach, więc załatwianie wszystkich spraw urzędowych maluszka w innej miejscowości będzie dla nas dużym kłopotem. Sami zaś nie chcemy wymeldowywać się z naszych rodzinnych miejscowości ponieważ wiąże się to ze zmianą wszystkich dokumentów x2 (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, itp.).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
lookasw jest off-line  
09-01-2011, 22:06  
Antoni Wójtowicz
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Od razu przy zgłaszaniu narodzin powinni państwo wskazać faktyczne miejsce zameldowania (czyli tam gdzie macie Państwo czasowe).
Tym bardziej, że zapewne tamten kierownik usc (czyli miejsca urodzenia) będzie właściwy do zameldowania o urodzeniu dziecka.
Antoni Wójtowicz jest off-line  
09-01-2011, 22:44  
anka22639
Stały bywalec
 
anka22639 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.141
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Ale przecież narodziny zgłasza szpital?
anka22639 jest off-line  
10-01-2011, 08:51  
lookasw
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, ale sytuacja wygląda następująco. Kontaktowałem się osobiście z Urzędem Stanu Cywilnego w Gliwicach i panie Urzędniczki poinformowały mnie, że podczas tworzenia aktu urodzenia dziecka w USC noworodek jest meldowany z urzędu w miejscu pobytu stałego matki lub - na wyraźne życzenie - ojca.

Cytat:
(USTAWA z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw1)

Art 14. Ustęp 2. Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa, a w przypadku braku miejsca pobytu stałego - organ właściwy ze względu na miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Nie ma innej możliwości. Pracownice USC proponowały mi następujące rozwiązanie, ażeby po zameldowaniu stałym dziecka w miejscowości X pojechać tam i go wymeldować i zameldować czasowo w Gliwicach. Na pytanie o możliwości meldunku stałego w Gliwicach, odpowiedziały, że jest to możliwe, tylko wtedy, gdy mama dziecka sama się też tam zamelduje... Dla mnie to jakaś paranoja.

Dzisiaj trafiłem na nowelizację ustawy meldunkowej i przeczytałem tam:
(USTAWA z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności)
"Art. 29. Zameldowanie na pobyt stały w stosunku do dzieci osób, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, urodzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia. Zameldowanie na pobyt stały następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia, w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców, albo tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa."

Niestety ustawa ta wchodzi w życie z dniem 2011-08-01 :/

Chętnych zapraszam do lektury:
Internetowy System Aktów Prawnych
lookasw jest off-line  
10-01-2011, 09:24  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.944
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

czyli, jeśli wynajmę mieszkanie, zamelduję tymczsowo moich lokatorów to po urodzeniu ich dziecko będzie u mnie zameldowane na stałe?
fewa5 jest off-line  
10-01-2011, 09:35  
Antoni Wójtowicz
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

"Zameldowanie" w tej ustawie nie oznacza zameldowania w miejscu pobytu tylko zameldowanie o urodzeniu dziecka.
W artykule wym wskazano jaki urząd jest właściwy do zgłoszenia że dziecko się urodziło, a to jest jeden z obowiązków meldunkowych.
A że czynność ta zastepuje zgłoszenie miejsca pobytu nie wyznacza gdzie taki pobyt ma być zarejstrowany.
Antoni Wójtowicz jest off-line  
10-01-2011, 09:47  
lookasw
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Czy mógłbym Pan opisać to troszkę jaśniej na przykładzie mojej sytuacji? Urzędniczki twierdzą, że nasz syn zostanie automatycznie zameldowany na stałe w miejscowości X lub Y. W Gliwicach mimo posiadania prawa własnościowego do lokalu nie możemy dokonać jego stałego meldunku.

Mówi Pan, że miejscowości X i Y w myśl ustawy są uprawnione do zarejestrowania narodzin (nadania PESEL), prawda? Wskazanie miejsca pobytu stałego to wg Pana osobna kwestia i w żaden sposób prawo nie związuje nam tutaj rąk, tak? Jest Pan pewien?
lookasw jest off-line  
11-01-2011, 13:35  
Antoni Wójtowicz
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Noworodek - meldunek stały w miejscu meldunku czasowego rodziców?

Obowiązująca ustawa Prao o aktach stanu cywilnego wskazuje, że należy zameldować o urodzeniu dziecka w terminie 14 dni w miejscu takiego zdarzenia - czyli do usc gminy w którym się urodziło. Natomiast jeżeli żaden z rodziców nie mieszka na terenie tej gminy nie ma miejsca ZAMIESZKANIA można obowiązku meldunkowego dokonać w gminie w której choćby jeden z rodziców miał takie miejsce ZAMIESZKANIA.
Antoni Wójtowicz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Meldunek na pobyt stały w kontekście zniesienia obowiązku meldunku od 2016 r. (odpowiedzi: 2) Dzień dobry. Proszę o pilną odpowiedź w poniższej sprawie: Zostałem poproszony o zameldowanie obcokrajowca (który oczywiście otrzymał wszystkie...
§ nie wymeldowanie się z meldunku czasowego- jakieś konsekwencję ? (odpowiedzi: 5) Witam, Jestem zameldowana czasowo do lipca mieszkaniu z którego z winy właściciela byłam zmuszona się wyprowadzić, od ponad miesiąca szarpie się z...
§ Noworodek - meldunek (odpowiedzi: 5) Za "chwilę" urodzę swoje pierwsze dziecko, nie posiadam meldunku ani stałego, ani tymczasowego. Ojciec dziecka uzna je i da swoje nazwisko. Jest...
§ Brak meldunku czasowego (odpowiedzi: 4) Kto odpowiada za brak meldunku czasowego właściciel czy wynajmujacy?
§ Czy żona może mnie wymeldowac ze stałego mel. gdy brak czasowego meldunku? (odpowiedzi: 2) Witam Chyba cos przeoczyłęm i może będę miał problem. Sprawa wygląda tak: Wyprowadziłem się z naszego (mojego i zony)mieszkania, gdzie mam stały...
§ brak meldunku stałego i czasowego (odpowiedzi: 5) witam, wczoraj odebrałam 4 pisma z urzędu miasta-wezwania. Natychmiast pojechałam. Jak się okazało 14 lipca moja mama złozyla wniosek o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:36.