Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień - Forum Prawne

 

Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Mam pytanie jaki okres czasu przysługuje urzędowi na rozpatrzenie wniosku, w którym domagam się wyjaśnień i doprecyzowania zapisów zawartych w wydanej decyzji. Chodzi o to że decyzja oparta jest na urzędniczej interpretacji przepisów bez podania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:

  • § Dowód osobisty znaleziony w ga...
    Witam Od niedawna pracuję w punkcie informacyjnym w galerii handlowej. Jestem zatrudniona przez firmę...
  • § Odmowa sprostowania informacji
    Stowarzyszenie złożyło wniosek do organu gminy (tu: burmistrz) o sprostowanie informacji podanych w uzasadnieniu do...
  • § skarga na Wójta
    Do komisji rewizyjnej RG wpłynęła skarga na Wójta. Zarzuty skargi wynikają z prawomocnego wyroku WSA, który...

Odpowiedz
 
19-01-2011, 07:50  
pol001
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Mam pytanie jaki okres czasu przysługuje urzędowi na rozpatrzenie wniosku, w którym domagam się wyjaśnień i doprecyzowania zapisów zawartych w wydanej decyzji. Chodzi o to że decyzja oparta jest na urzędniczej interpretacji przepisów bez podania jakiejkolwiek podstawy prawnej na podstawie której nastąpiło rozstrzygnięcie. W przesłanym piśmie powołałem się na art. 35 kpa oraz zapisy:

§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

Opinię urzędu chcę uwzględnić w postępowaniu odwoławczym, co wyraźnie zapisałem w przesłanym piśmie. W świetle prawa odwołanie będzie rozpatrywane w ciągu 30 dni. Czy zatem mogę w jakiś sposób ponaglić urząd do przesłania mi wyjaśnień w terminie krótszym niż 30 dni?

Z góry dziękuje za wszelkie oznaki pomocy
pol001 jest off-line  
19-01-2011, 08:59  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 16.968
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Cytat:
Napisał/a pol001 Zobacz post
Chodzi o to że decyzja oparta jest na urzędniczej interpretacji przepisów bez podania jakiejkolwiek podstawy prawnej na podstawie której nastąpiło rozstrzygnięcie.
Proponuje odwołać się od tej decyzji z uwagi złamanie zasady zapisanej w art 9 KPA

Przepis prawny:
Art. 9. Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.


Cytat:
Napisał/a pol001 Zobacz post
Czy zatem mogę w jakiś sposób ponaglić urząd do przesłania mi wyjaśnień w terminie krótszym niż 30 dni?
Zażalenie do organu nadrzędnego na niezałatwienie sprawy w terminie.
Potem można wnioskować o przywrócenie terminu.
voyteg jest off-line  
19-01-2011, 11:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

W drodze uzupełnienia decyzji niedopuszczalne jest sprostowanie podstawy prawnej decyzji
(wyrok NSA z dnia 22 marca 2003 r., V SA 3051/01). Pozostaje odwołanie.
A co to za sprawa?
 
19-01-2011, 11:49  
pol001
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Sprawa dotyczy pozwolenia na budowę. Urząd sformował zakazy które nie są jawnie i jednoznacznie zapisane w planie zagospodarowania. Posłużyło się też innymi dokumentami podczas orzekania niż nakazuje Ustawa Prawo Budowlane, a te które powinny być brane pod uwagę zostały przez pracownika odrzucone z uwagi jak to określono brak czytelności. I tak plan zagospodarowania który decyduje podczas orzekania zastąpiony został jakąś mapą ewidencyjną do której dodatkowo nie mam wglądu. Dodatkowo pracownica sama sformowała sobie definicje prawne (działki zabudowanej, siedliska, granicy działki zabudowanej), a nie mogąc poprzeć ich aktami prawnymi za każdym razem formowała stwierdzenie "... przyjmuje się...".
pol001 jest off-line  
21-01-2011, 09:08  
pol001
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Mam jeszcze jedno pytanie.

Otóż po lekturze bazy orzeczeń Sądów Administracyjnych doszedłem do wniosku że termin działki zbudowanej zawsze powiązany jest z jej numerem. Podważa to uzasadnienia Pani ze starostwa która sama wydzieliła działkę zabudowaną z działki ewidencyjnej oznaczonej numerem. Czy mogę zatem powołać się na wyrok NSA podczas rozpatrywania odwołania przez organ II instancji?
pol001 jest off-line  
21-01-2011, 09:30  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.200
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Cytat:
Czy mogę zatem powołać się na wyrok NSA podczas rozpatrywania odwołania przez organ II instancji?
Oczywiście. Z tym, że w Polsce wyroki są traktowane jako wzmocnienie argumentacji. Nie są wiążące nawet w identycznej sprawie.
tcp jest off-line  
21-01-2011, 09:49  
pol001
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Dziękuję za odpowiedź.

Dla mnie każda forma wykazania swoich racji jest cenna. Pani wydająca opinię chyba bardzo nie lubi petentów bo z tego co się orientuję większość wydawanych decyzji jest odmowna. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że inne osoby w tym urzędzie w prywatnej rozmowie powiedziały że one w moim przypadku nie widzą żadnych przeszkód w wydaniu decyzji pozytywnej.
pol001 jest off-line  
21-01-2011, 11:49  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 16.968
Domyślnie RE: Czas odpowiedzi urzędu na pismo ws wyjasnień

Cytat:
Napisał/a pol001 Zobacz post
Dla mnie każda forma wykazania swoich racji jest cenna. Pani wydająca opinię chyba bardzo nie lubi petentów bo z tego co się orientuję większość wydawanych decyzji jest odmowna.
Proponuję wnieść skargę do WSA, jeśli pani okaże się wyjątkowo oporna.
Zasady wniesienia skargi dotyczącej decyzji:
- może ja wnieść każdy, kto ma interes prawny
- skarga można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeśli przysługiwały\
- można w niej zawrzeć dodatkowe wnioski
voyteg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Termin odpowiedzi na pismo z urzędu (odpowiedzi: 1) Witam. Prowadzę postępowanie administracyjne w I instancji rozpatrując wnioski stron przebywających zarówno w Polsce jak i za granicą. W wielu...
§ Czas odpowiedzi na pismo (odpowiedzi: 8) Wie ktoś może ile czasu ma Sąd czy Urząd na odpowiedź na moje pismo ??? Czy są jakieś terminy której Sądy oraz Urzędy muszą się trzymać ???
§ Pismo urzędnicze brak odpowiedzi (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Proszę o poradę gdzie mam napisać pismo na Burmistrza swojego Miasta bo do dnia dzisiejszego Nie otrzymałam odpowiedzi dziś mija...
§ Czas odpowiedzi na pismo (odpowiedzi: 5) Witam! Jak składalem dyrekcji wniosek o podwyżkę, to ile wynosi termin na odpowiedz dyrekcji?
§ Brak odpowiedzi na pismo z urzędu gminy a konsekwencje? (odpowiedzi: 14) Witam. Minęło 30 dni od kiedy złożyłem pismo o ponowne rozpatrzenie wniosku dotyczącego sprzedaży lokalu. Gmina nie udzieliła mi odpowiedzi w...
§ Urzędowy termin odpowiedzi na pismo (odpowiedzi: 1) W dniu 16 sierpnia 2010 roku wysłałam odwołanie- reklamację do przewoźnika komunikacji miejskiej w sprawie nieprawidłowo wydanego wezwania do zapłty...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:10.