wymeldowanie w trybie administracyjnym - Forum Prawne

 

wymeldowanie w trybie administracyjnym

Witam Mam pytanie dotyczące wymeldowania w trybie administracyjnym. Po śmierci matki złożyłem z bratem wniosek o przepisanie umowy najmu mieszkania komunalnego. Zaznaczając że jestem zameldowany na mieszkaniu wraz z małym dzieckiem, Mama miała zadłużone mieszkanie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
18-02-2011, 00:03  
lucjan_23
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Proszę o pomoc !!czy grozi mi wymeldowanie w trybie administracyjnym

Witam
Mam pytanie dotyczące wymeldowania w trybie administracyjnym. Po śmierci matki złożyłem z bratem wniosek o przepisanie umowy najmu mieszkania komunalnego. Zaznaczając że jestem zameldowany na mieszkaniu wraz z małym dzieckiem, Mama miała zadłużone mieszkanie w Zarządzie budynków, ale zostało rozratowane na okres do końca grudnia 2011 . od tego też momentu jest płacony czynsz wraz zadłużeniem bez żadnych spóźnień. Ponieważ nie przebywałem z matką do chwili jej śmierci na stałe, czyli nie mieszkałem 365dni w roku z nią zostało mi odebrano prawo jako najemcy. Lecz brat , który mieszkał z mamą wystosował takie pismo ,by to prawo najemcy przyznano jemu. Mieszkanie jest duże ponad 70 m2 . Pracuje okresowo za granicą wracając co 3 miesiące do polski na jakiś czas. Dowiedziałem sie o wstrzętym postępowaniu w moim imieniu z Urzędu miasta.tzn przyszła pani urzędnik z konkretnym pismem i zwołując lokatorów kazała im podpisać ,że nie mieszkam na tym mieszkaniu, pod jej pismem nikt sie nie podpisał, bo każdy z lokatorów mnie zna i widzi że nie zniknałem na 10 lat ale regularnie przyjeżdzam. Moje pytanie tyczy się tego , czemu ktoś z urzędu w taki sposób zareagował ? co może wróżyć takie postępowanie? bo spodziewam sie tzw wymeldowania w trybie administracyjnym i czemu pomimo upływu dłuższego czasu brat nie dostaje nawet zawiadomienia o decyzji najmu mieszkania ? jaki jest okres czekania na taką umowę skoro on spełnia wszystkie warunki, i co mi grozi skoro tak bardzo urząd sie interesuje tym mieszkaniem?
lucjan_23 jest off-line  
18-02-2011, 03:01  
iw201114
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wymeldowanie w trybie administracyjnym

ano kolego kombinują jak by tu Wam zabrać to mieszkanie i tyle. Ale nie dajcie się. Idż sam do lokatorów i zbierz podpisy pod pismem stwierdzającym, że stale zamieszkujesz w tym mieszkaniu a twoja nieobecność spowodowana jest li tylko z powodów zawodowych.
I nie mów takich rzeczy, że nie mieszkałeś z matką do chwili jej śmierci, no może nie byłeś w chwili śmierci i nie 365 dni w roku, ale twoje stałe miejsce pobuty jet tu , tu masz swoje rzeczy, meble tu ześrodkowałeś swoje interesy życiowe, a twoja czasowa nieobecność wynika z charakteru pracy. Stałe zamieszkiwanie z kimś to nie znaczy przebywanie z nim non stop 365 dni w roku - taka interpretacja jest korzystna dla urzędników, którzy chcą odzyskać to mieszkanie. Napisałeś, że zostało Ci odebrane prawo jako najemcy czy mógłbyś wytłumaczyć o co chodzi? Co do twojego strachu przed wymeldowaniem, to idż do swojego wydziału ewidencji i złóż oświadczenie - na piśmie za kopią, że czasowo - ileś razy w roku wyjeżdżasz za granicę a w razie wniosku o wymeldowanie który ktoś może do nich złożyć zostaw im kontakt do siebie, jakiś adres korespondencyjny - muszą Cię wtedy powiadomić, że ktoś chce Cię wymeldować.
Brat czeka tak długo bo urząd myśli co tu zrobić żeby i jemu tego lokum nie dać, piszczie skarge do burmistrza i to już taką ostrą w tonie - oni się tego boją- zobaczysz pójdzie potem piorunem - wiem na 100%. jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie na pocztę pomogę
iw201114 jest off-line  
18-02-2011, 08:08  
lucjan_23
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: wymeldowanie w trybie administracyjnym

dziękuje za odpowiedź. Jakich innych środków prawnych mogę tutaj użyć. Mieszkanie jest piękne dla urzędników, tak to widze cztery pokoje komuś by się zdały napewno. Słyszałem że mogę złożyć wniosek do prokuratury o popełnienie przestępstwa na moją szkodę,czy mogę obarczyć też gminę stratą materialną w sensie nagły przyjazd co wiąże sie dla mnie z dużymi kosztami, do wszystkich spraw mam pełnomocnika o prezydencie, burmistrzu miasta wiem ale jakie pismo podaj mi przykładową treść wystosować.Czy po prostu lepiej wziąść adwokata i dać mu pełnomocnictwo. No i co jeżeli przychodzi poczta na moje imie i nazwisko do tego lokalu , może to być m.in postanowienie o wymeldowaniu w trybie administracyjnym z tego co czytałem chwytów mają wiele, ale gdzie tutaj odrobina logiki mieszkamy w UE i co trzy miesiące mamy się meldować??jak za czasów komuny? bo jak nie to ktoś się znajduje i nas po prostu tak wyrzuca na bruk, a co jesli sprawy zajdą tak daleko ,że nie wygram i ja i dziecko zostaniemy na bruku.Nie mam żadnych tytułów prawnych do innych mieszkań. Czyli nie mam się gdzie zameldować ,umarli moi rodzice i dziadkowie więc niewiem co robić??
lucjan_23 jest off-line  
18-02-2011, 08:29  
lucjan_23
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: wymeldowanie w trybie administracyjnym

A co do osobistego zbierania podpisów od lokatorów .Ostatni raz byłem w polsce trzy tygodnie temu zebrałem podpisy ale może pismo które wystosowałem z bratem w którym napisał on że ja i córka jestesmy zameldowani w tym mieszkaniu był błędem moim i teraz dlatego toczy sie takie postępowanie wobec mnie. Moze powinniśmy napisać ,że zamieszkujemy . I czy ktoś w moim imieniu może zebrać te podpisy teraz , żeby uniknąć gorszenia sie sytuacji . Za miesiąc znowu będe miał dowoód w postaci przylotu do polski jakim jest bilet lotniczy od mojego ostatniegop pobytu miną wtedy 2 miesiące nie mogę latać co tydzień, bo jest to ogromny koszt, Natomiast będąc poza granicami kraju jako obywatel polski potrzebuje miejsce stałego zameldowania dla dziecka i siebie by móc wyrabiać paszport tymczasowy roczny inaczej mam problem, a nikt inny nie zamelduje mnie . Proszę o pomoc i bardzo dziękuję
lucjan_23 jest off-line  
18-02-2011, 12:57  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 17.102
Domyślnie RE: wymeldowanie w trybie administracyjnym

Proponuje poczytanie orzeczeń Sądów Administracyjnych, przykładowo:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4D8BA40561

"Podstawę materialnoprawną wymeldowania skarżących z lokalu przy ul. [...] w S. stanowił art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji. Zgodnie z treścią tego przepisu organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania (art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji).

W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się pogląd, że przesłanka opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego w rozumieniu omawianego wyżej art. 15 ust. 2 jest spełniona, jeżeli opuszczenie to ma charakter trwały i jest dobrowolne, nadto że opuszczenie danego lokalu to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia tego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów. Dobrowolne opuszczenie ma miejsce wówczas, gdy wynika z własnej woli osoby zainteresowanej, a nie z powodu bezprawnych działań lub zachowań innych osób. Rezygnacja z przebywania w określonym lokalu może nastąpić w sposób wyraźny, tj. przez złożenie stosownego oświadczenia lub w sposób dorozumiany - przez zachowanie, które w sposób nie budzący wątpliwości wyraża wolę osoby skoncentrowania swojej aktywności życiowej w innym miejscu. Zaś trwałość opuszczenia lokalu ma miejsce wyłącznie w sytuacji, gdy osoba wyrażawolę zerwania wszystkich związków z lokalem dotychczasowego miejsca pobytu. Zatem o opuszczeniu miejsca stałego pobytu można mówić jedynie wówczas, gdy dana osoba fizycznie nie przebywa w określonym lokalu i ma zamiar opuszczenia tego lokalu na stałe, przy czym zamiar ten związany jest z założeniem w nowym miejscu ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Przy ustaleniu zamiaru nie można poprzestać na oświadczeniach zainteresowanej osoby, tylko określić go na podstawie obiektywnych, możliwych do stwierdzenia okoliczności. Dla oceny zamiaru istotne znaczenie mieć będzie, czy okoliczności istniejące w sprawie potwierdzają wolę osoby zainteresowanej, czy też pozostają z nią w sprzeczności. Do okoliczności takich należeć będą m. in.: sposób opuszczenia lokalu, koncentracja interesów życiowych w danym miejscu, a także obiektywna możliwość realizacji woli przebywania w nim. Innymi słowy dla zaistnienia przesłanki "opuszczenia miejsca pobytu stałego" konieczne jest, aby fizycznemu przebywaniu osoby w innym miejscu, niż miejsce pobytu stałego, towarzyszył zamiar stałego związania się z tym innym miejscem, urządzenia w nim swego trwałego centrum życiowego (patrz: wyrok NSA z 23.04.2001r, sygn. akt V SA 3169/00, publ. LEX nr 50123; wyrok NSA z 6.02.2002r., sygn. akt SA/Sz 1278/00, niepubl.; wyrok NSA z 21.03.2001r., sygn. V SA 2950/00, publ. LEX nr 80643; wyrok NSA z 23.09.1999r., sygn. V SA 252/99, publ. LEX nr 49952; wyrok NSA z 5.01.2007r, sygn. akt II OSK 133/06, publ. LEX 327831; wyrok WSA z 24.11.2006r., sygn. akt IV SA/Wa 1677/06, publ. LEX 306533; wyrok NSA z 17.03.2003r, sygn. akt V SA 2323/02, publ. LEX nr 159183).

(...)

Jednakże wyjaśnić należy, iż w sprawie o wymeldowanie istotne znaczenie ma nie to czy skarżący od czasu do czasu pojawiają się w przedmiotowym lokalu, ale to czy skarżący opuścili miejsce stałego zameldowania, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów. Opłacenie czynszu czy też przywiezienie swoich rzeczy osobistych do spornego lokalu również nie może przemawiać za uznaniem, że skarżący zamieszkują w przedmiotowym lokalu. Takie pozorne działania nie mają wpływu na ocenę, że skarżący opuścili miejsce pobytu stałego i nie dopełnili obowiązku wymeldowania się. Również okoliczność, iż skarżący ubiegają się -bezskutecznie jak na razie - o przyznanie im mieszkania z zasobów Miasta, nie ma wpływu na ocenę legalności zaskarżonej decyzji."
voyteg jest off-line  
18-02-2011, 15:04  
iw201114
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wymeldowanie w trybie administracyjnym

Cytat:
Napisał/a lucjan_23 Zobacz post
A co do osobistego zbierania podpisów od lokatorów .Ostatni raz byłem w polsce trzy tygodnie temu zebrałem podpisy ale może pismo które wystosowałem z bratem w którym napisał on że ja i córka jestesmy zameldowani w tym mieszkaniu był błędem moim i teraz dlatego toczy sie takie postępowanie wobec mnie. Moze powinniśmy napisać ,że zamieszkujemy . I czy ktoś w moim imieniu może zebrać te podpisy teraz , żeby uniknąć gorszenia sie sytuacji . Za miesiąc znowu będe miał dowoód w postaci przylotu do polski jakim jest bilet lotniczy od mojego ostatniegop pobytu miną wtedy 2 miesiące nie mogę latać co tydzień, bo jest to ogromny koszt, Natomiast będąc poza granicami kraju jako obywatel polski potrzebuje miejsce stałego zameldowania dla dziecka i siebie by móc wyrabiać paszport tymczasowy roczny inaczej mam problem, a nikt inny nie zamelduje mnie . Proszę o pomoc i bardzo dziękuję
Piszesz o dziecku, sam wyjeżdżasz kto zatem opiekuje się tym dzieckiem podczas twojej nieobecności? a gdzie jest matka dziecka, czy mieszka w tym lokalu? a jeśli nie to czy posiada tytuł prawny do innego mieszkania? urzędnicy o to wszystko będą pytać a ja mam troche mało wiadomości żebym mogła coś konkretnie Ci doradzić napisz do mnie na pocztę iw201114@wp.pl i podaj telefon to porozmawiamy - tak bedzie łatwiej
Pozdrawiam
iw201114 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wymeldowanie w trybie administracyjnym (odpowiedzi: 2) Witam. Interesuje mnie zakup nieruchomości tj. mieszkania w Gdańsku. W mieszkaniu zameldowana jest osoba (synowa właściciela), która nie chce się...
§ Wymeldowanie w trybie administracyjnym. (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie odnośnie wymeldowania osoby w trybie administracyjnym. Wniosłam do Urzędu Gminy wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie...
§ Wymeldowanie w trybie administracyjnym (odpowiedzi: 1) Hej, syn mieszkał z nami aż do 21 roku życia. W ubiegłym roku po prostu spakował się i wyprowadził. Zamieszkał u swojego kolegi. Od tego czasu nie...
§ Wymeldowanie w trybie administracyjnym. (odpowiedzi: 1) Witam,prosze o pomoc.Jestem po rozwodzie i po podziale majatku wspolnego.Na sprawie rozwodowej poprosilem sad o przydzielenie mi pokoju ,ktory moge...
§ Wymeldowanie w trybie administracyjnym (odpowiedzi: 11) Witam, proszę o pomoc w poniższej sprawie: od 4 lat mam męża alkoholika. Pół roku temu podjął terapię AA, ale nie przyniosła oczekiwanych...
§ wymeldowanie w trybie administracyjnym (odpowiedzi: 3) Witam, proszę o pomoc w poniższej sprawie: jestem w 5 miesiącu ciąży, 4 lata po ślubie z alkoholikiem.Pół roku temu zaczął terapię AA. Uczęszczał...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:22.