koszt przyłączenia do sieci wod-kan - Forum Prawne

 

koszt przyłączenia do sieci wod-kan

Potrzebuję przyłączyć nowobudowany dom jednorodzinny do sieci wodnej i kanalizacji sanitarnej. Miejskie przedsiębiorstwo wod-kan nie określiło mi w warunkach przyłączenia kosztów ani dokładnego sposobu. Mam tylko wskazane do którego wodociągu i ciągu kanalizacyjnego mam się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:

  • § dług za czynsz
    Dzień dobry. Jestem osobą, która stara się o mieszkanie komunalne z miasta. Kazano mi przynieść dokument o nie...
  • § Opłata za kontrolę i odbiór pr...
    Witam serdecznie, ostatnio podłączyłem domek do wodociągów - przyłącze oraz plany wykonałem na swój...
  • § wydanie decyzji przez SKO i zm...
    Witam, chciałbym się poradzić Was w następującej sprawie. Składałem wniosek do pomocy społecznej o przyznanie...

Odpowiedz
 
03-04-2011, 12:14  
misiugal
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie koszt przyłączenia do sieci wod-kan

Potrzebuję przyłączyć nowobudowany dom jednorodzinny do sieci wodnej i kanalizacji sanitarnej.
Miejskie przedsiębiorstwo wod-kan nie określiło mi w warunkach przyłączenia kosztów ani dokładnego sposobu. Mam tylko wskazane do którego wodociągu i ciągu kanalizacyjnego mam się podłączyć oraz informację, że mam wykonać projekt podłączenia, następnie zamówić płatny nadzór, badanie szczelności i bakteryjne, odbiór - wszystko płatne w PWiK.
Jeśli chodzi o wodę to wodociąg znajduje się w drodze przylegającej do działki czyli do wykonania podłączenia potrzeba zająć drogę, wykonać wcinkę, wykop, rura itp. Co więcej mam też zainstalować armaturę na tym przyłączu (zawory) aż do domu mojego domu (gdzie ma być wodomierz główny). W linii prostej od mojego domu to ok. 15 metrów więc nie tak daleko, ale potrzeba uzgodnień z zarządcą drogi (gmina). Gmina coś też wspominała o kosztach umieszczenia urządzeń obcych w drodze.

Gorzej jest z możliwościami kanalizacji sanitarnej. Znajduje się ona także w drodze przylegającej do działki natomiast na ciągu nie ma żadnej studni na długości ponad 50 metrów a ciąg jest głęboko (ok. 4 metrów).
W warunkach podłączenia tej kanalizacji jest tylko 1 lakoniczny punkt, tj., że mogę się podłączyć do tej kanalizacji w ulicy bądź wybudować szambo.
I teraz: PWiK w rozmowie poinformowało mnie, że koszt spoczywa na mnie łącznie z budową nowej studni na ciągu. Jest to koszt niemały (sama studnia to ok. 8k PLN + reszta rur, studzienki na terenie posesji itp.). Poinformowali mnie, że jak będę chciał to po wybudowaniu będę mógł ją im bezpłatnie przekazać.
Czytam w różnych miejscach o uchwale SN CZP 79/07 z 13.09.2007, gdzie jest jasno stwierdzone, że przyłącze (które muszę sfinansować) to w przypadku kanalizacji część na mojej posesji do granicy lub pierwszej studzienki po wyjściu z domu, reszta aż do ciągu to już część sieci, za którą rozbudowę odpowiada PWiK. Potwierdza to także odpowiedź ministra infrastruktury na interpelację poselską nr 16196 z dnia 21.05.2010.
Kto więc ma sfinansować w tej sytuacji moje podłączenie do sieci wod-kan?
Jak powinienem postąpić w tej sytuacji? Kto w ogóle powinien finansować koszt projektu, który jak dobrze rozumiem zawiera zarówno projekt budowy przyłącza jak i rozbudowy sieci?
misiugal jest off-line  
05-04-2011, 21:24  
ATVSPORT
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: koszt przyłączenia do sieci wod-kan

Nie słyszałem o sytuacji, żeby przyłącze wod-kan komuś wykonano za darmo.
Niestety trzeba zapłacić za projekt, uzgodnienia, wykonanie przyłącza, zajęcie pasa drogi, projekt organizacji ruchu, odbiory. Zajmują się tym profesjonalne firmy i z nimi trzeba się wytargować, zagryźć zęby i płacić. Po wykonaniu przyłączy przechodzą one na własność przedsiębiorstwa wod kan. Miejskie przedsiębiorstwa wodno kanalizacyjne są w ogóle w Polsce na uprzywilejowanej pozycji. Zadbali o swoje interesy lepiej niż zakłady energetyczne (też święte krowy) i zdecydowanie lepiej niż dostawcy gazu.
Taki kraj.
ATVSPORT jest off-line  
06-04-2011, 07:58  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.142
Domyślnie RE: koszt przyłączenia do sieci wod-kan

Dużo na ten temat znajdziesz w tej dyskusji:
Precedens - Zwrot za przyłącze wod-kan od granicy działki - Prawo i finanse - Forum.Muratordom.pl
honefoss jest on-line  
06-04-2011, 20:54  
misiugal
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: koszt przyłączenia do sieci wod-kan

Dzięki honefoss. Czytałem ten wątek na muratorze i właśnie mam taką sytuację u siebie, że przedsiębiorstwo wod-kan kategorycznie odmawia rozbudowy sieci i twierdzi, że mam wszystko zrobić na swój koszt a nawet nic mi nie zwrócą.
Obawiam się, że w umowie zapiszą, że przekazuję im to bezpłatnie co jak można przeczytać jest niezgodne i UOKiK każe za to (ostatnio mpwik w W-wie - 82 tys. pln), ale to spowoduje opóźnienie w oddaniu domu.
Jak powinienem postąpić i dokumentować postępowanie aby w przypadku pokrycia przeze mnie budowy miałem szansę na zwrot?
ATVSPORT - sprawa finansowania przyłącza jest jasna - ja je ponoszę, jednak szkopuł jest w tym co to jest przyłącze a co sieć - precyzuje to moim zdaniem to postanowienie SN.
misiugal jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obowiązek przyłączenia kanalizacji i wody (odpowiedzi: 36) Mam działkę i miasto nakazało mi przyłączenie do kanalizacji miejskiej pod groźbą kary a teraz jeszcze przyłączenie się do wodociągu podczas gdy mam...
§ Warunki zabudowy i warunki przyłączenia do sieci. (odpowiedzi: 2) Witam! Jakie było moje zdziwienie kiedy składając dziś wniosek o wydanie warunków zabudowy w gminie poinformowano mnie, że muszę załączyć do...
§ Obowiązek przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej (odpowiedzi: 6) Witam, w mojej małej miejscowości za pieniądze unijne powstaje sieć kanalizacji. Wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do podłączenia się. Niestety dla...
§ Podatek od przyłączenia do kanalizacji (odpowiedzi: 9) Witam Czy zgodnym z prawem jest nałożenie podatku na osoby fizyczne z tytułu zwiększenia wartości nieruchomości po przyłączeniu działki do...
§ Problem z przyłączem do sieci kanalizacyjnej (odpowiedzi: 1) Witam. Od dłuższego czasu staram się podłączyć mój dom do kanalizacji. mieszkam we wsi z istniejącą siecią kanalizacyjną. Niestety z powodów...
§ Lokal komunalny - warynki przyłączenia pustostanu (odpowiedzi: 3) Witam, mieszkam w warszawie. od 30 lat mieszkam w lokalu komunalnym. zameldowane sa w nim 4 osoby. najmowany przeze mnie lokal składa sie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:22.