Ile może zrobić bezrobotny? - Forum Prawne

 

Ile może zrobić bezrobotny? 2

Cytat: Napisał/a Beata_ss bezrobotny traci status bezrobotnego w chwili podpisania umowy o dzieło, a ma prawo ubiegać się o ten status zaraz po tym, jak dzieło wykona? Sprecyzuję: bezrobotny traci status bezrobotnego w dniu rozpoczęcia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
27-09-2011, 20:43  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Cytat:
Napisał/a Beata_ss Zobacz post
bezrobotny traci status bezrobotnego w chwili podpisania umowy o dzieło, a ma prawo ubiegać się o ten status zaraz po tym, jak dzieło wykona?
Sprecyzuję: bezrobotny traci status bezrobotnego w dniu rozpoczęcia wykonywania dzieła (umowa może być zawarta wcześniej, ale datą wiążącą jest dzień rozpoczęcia wykonania dzieła), a ponowne jego nabycie jest możliwe po udokumentowaniu, że umowa o dzieło uległa rozwiązaniu. Ponadto osoba w dniu rejetracji nie może być zatrudniona lub wykonywać innej pracy zarobkowej.
Kosssz jest off-line  
27-09-2011, 22:04  
Beata_ss
Użytkownik
 
Beata_ss na Forum Prawnym
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Dziękuję Kosssz

Czyli jak osoba uzyska 500 zł od Opieki Społecznej to nie traci statusu bezrobotnego, a jak zarobi 500 zł sama - to straci.
Beata_ss jest off-line  
28-09-2011, 12:06  
edek123
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Praktycznie to przy wykonywaniu umowy zlecenia konkretnie napisanie czegoś, czy zrobienie strony internetowej czy innej pracy w domu-to po co zawierać taka umowę no chyba że pracodawca jest uczciwy albo że musi sie rozliczyć wobec firmy jaką reprezentuje.PIP nie ma możliwości skontrolowania takiej osoby w domu,co innego jeżeli pracuje np na budowie, na powietrzu,ale też pracodawcy nie ukaże tylko bezrobotnego że nie zgłosił podjęcia pracy.A takiego pojęcia jak zawieszenie nie w w ustawie.Zawiesić można płaszcz na wieszaku.narka.
edek123 jest off-line  
28-09-2011, 12:16  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Edek, co Ty za bzdury piszesz? Zachęcasz do niepodpisywania umów cywilnoprawnych, żeby się UP nie połapał?
Ag_Maz jest off-line  
22-11-2011, 02:22  
Beata_ss
Użytkownik
 
Beata_ss na Forum Prawnym
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Czy to prawda?
Cytat:
Co się dzieje w sytuacji, kiedy bezrobotny ma przychody. Jeśli przychód bezrobotnego w danym miesiącu jest wyższy od połowy minimalnego wynagrodzenia, to bezrobotny zostanie wyrejestrowany z ewidencji osób bezrobotnych. Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z pierwszym dniem miesiąca, w którym uzyskał przychód.
Czy bezrobotny musi informować urząd pracy o tym, że dorabia - Status bezrobotnego - Bezrobotny - Wieszjak.pl
Beata_ss jest off-line  
14-11-2013, 12:33  
arkads
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Cytat:
Napisał/a Kosssz Zobacz post
Cytat:
Napisał/a Beata_ss Zobacz post
Jeśli na przykład bezrobotny zawarłby umowę o dzieło z terminem wykonania na 2 lata, to czy to oznacza, że przez dwa lata nie może być zarejestrowany jako bezrobotny?
Tak właśnie by było.
Niestety, jak już wcześniej napisałam - ustawodawca nie dopuszcza możliwości dorabiania przez osoby posiadające status bezrobotnego.
O ile dobrze rozumiem artukuły:

Czy bezrobotny może dorabiać do zasiłku dla bezrobotnych - Zasiłek dla bezrobotnych - Bezrobotny - Infor.pl

Czy bezrobotny musi informować urząd pracy o tym, że dorabia - Status bezrobotnego - Bezrobotny - Infor.pl

to nie masz racji.

Liczy się to od daty "UZYSKANIA PRZYCHODU", a nie od daty podpisania umowy. Czyli spokonie przez czas jaki przysluguje zasiłek można by go pobierać a i tak po przeważnie pół roku (nie 2 latach) traci się prawo do zasiłku. Ale powiedzmmy, że umowa jest na 4 miesiace więc przez te 4 miesiace mam prawo do zasiłku. Dopiero jeśli zgłosze się w ciągu 7 dni od dnia uzyskania prychodu to tracę prawo do zasiłku od dnia pierwszego miesiąca kiedy uzyskałem przychód. Czyli jeśli 20 uzyskałem wypłatę za dzieło i zgłoszę się 27 to tracę prawo do zasiłku od 1 dnia tego miesiaca. Wiec ewentualnie mogę stracić 1 miesiac jeśli zleceniodawca mi wypłaci w terminie Bo to że podpiszesz umowę wcale nie oznacza ze dostaniesz kasę. Bo możesz tego nie wykonać, może firma zlecająca paść, może cie też oszukać (sic!).
arkads jest off-line  
14-11-2013, 17:41  
Beata_ss
Użytkownik
 
Beata_ss na Forum Prawnym
 
Posty: 55
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

Widzę @Arkads, że odgrzałeś temat Przeczytałam podane przez Ciebie artykuły, ale Twoje z nich wnioski niewiele są pocieszające. Uważam, że całe prawo w Polsce odnoszące się do bezrobotnych nadaje się do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka. Nasi prawodawcy traktują rzeszę bezrobotnych jak naród niechciany. W ogóle nie ma sensownych przepisów, bo na przykład jeśli bezrobotny poderwie fuchę na 3 godziny, np. umycie komuś okien w mieszkaniu, to kiedy ma to zgłosić? Po tym gdy dostanie kasę do ręki? Zarobi np. 50 zł i z tego powodu ma być na jakiś okres czasu pozbawiony zasiłku i ubezpieczenia zdrowotnego? Powinien istnieć jakiś limit, bo przykładowa kwota, jest to kwota na chleb. Sejm ani rząd nie potrudzili, by rozwiązać takie „detale” w przepisach. A przecież dla ludzi to są szalenie ważne sprawy, szczególnie dla osób bezrobotnych pozbawionych zasiłku.

Następne niewybaczalne zaniedbanie to prawa dotyczące umów o dzieło i prac zleconych. Ponieważ koszty prowadzenia firmy są strasznie wysokie, pracodawcy masowo zatrudniają nie na etat, lecz na umowy śmieciowe. Jest to więc problem ogromnej części społeczeństwa.

Władze kraju powinny rozpracować takie jak te problemy, wypracować sensowne prawa. Nie wiem, jaki procent narodu, pewnie grubo ponad 50 męczy się, bo nie ma sensownych przepisów, umożliwiających ludzką egzystencję na cywilizowanym poziomie.
Beata_ss jest off-line  
14-11-2013, 17:54  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 8.029
Domyślnie RE: Ile może zrobić bezrobotny?

No niestety właśnie źle Pan zrozumiał... a raczej zrozumiał Pan to, co chciał Pan zrozumieć...

Definicja osoby bezrobotnej zawarta w art. 2 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi jasno: "bezrobotny to osoba (...) niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia (...)". Proszę jeszcze raz zajrzeć w oba linki i dokładnie przeczytać co tam jest napisane...np. odnośnie źródła przychodu.
Zwracam uwagę, że zgodnie z przepisami w/w ustawy kara grzywny grozi bezrobotnemu nie za niezgłoszenie uzsykania przychodu, a za nie powiadomienie UP o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej.

Podsumowując, żeby było jasne: osoba bezrobotna z chwilą podjęcia zatrudnienia (umowa o pracę), pracy zarobkowej (umowa zlecenie/o dzieło) traci prawo do posiadania statusu osoby bezrobotnej i zasiłku dla bezrobotnych również.

Cytat:
Czyli spokonie przez czas jaki przysluguje zasiłek można by go pobierać
Nie skomentuję nawet tej interpretacji... Proszę na przyszłość swoje przemyślenia zachować dla siebie i nie wprowadzać w błąd innych forumowiczów.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wujek alkoholik, bezrobotny co z nim zrobić? (odpowiedzi: 3) Witam, sprawa wygląda następująco mieszkam z mamą i z dwójką braci w domku na wsi. Dom należy do mojej mamy. Mieszka z nami również wujek-brat mojej...
§ bezrobotny (odpowiedzi: 2) Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku.Obecnie zachorowałem i niestety pomimo proponowanych mi ofert pracy nie jestem w stanie ich wykonywać...
§ Jak dociec prawdy bardzo chcę coś zrobić by uszanować wolę i czy powinnam coś zrobić (odpowiedzi: 3) 24.X11.2011.DOWIEDZIAŁAM SIĘ OD MOJEJ MAMY ŻE MÓJ TATA JEST W SZPITALU MA GUZA NA PŁUCU LEWYM .DWA TYGODNIE WCZEŚNIEJ BYŁAM U RODZICÓW TATA LEŻAŁ W...
§ Bezrobotny > 250 pln z UP ? (odpowiedzi: 2) Witam, eh temat będzie miał więcej przeprosin jak tekstu właściwego ale co tam ^^ a więc piszę tutaj pierwszy raz, szukałem podobnego tematu ale...
§ Bezrobotny (odpowiedzi: 2) Witam. Podłącze się do tematu: 5 października nie wstawiłem sie do podpisu kontrolnego i dlatego zostałem wyrejestrowany moje pytanie jest takie...
§ Bezrobotny (odpowiedzi: 4) Bezrobotny zamieszkały w innym mieście niż zameldowany czy może się zarejestrować w miejscu przebywania w urzędzie pracy?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:09.