upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne) - Forum Prawne

 

upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne) 4

Witam, wszystko psu na bude, wkońcu złożyłam prośbe o rozłożenie należności na raty na którą już mi odpowiedział Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego no przeciez o to chodziło, że oni mają ściągac swoją kase i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
27-10-2007, 18:49  
sweetka
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

Witam, wszystko psu na bude, wkońcu złożyłam prośbe o rozłożenie należności na raty na którą już mi odpowiedział Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego no przeciez o to chodziło, że oni mają ściągac swoją kase i przysłali pismo . Tyle dało moje walczenie, że odciągnęłam w czasie płacenie i tyle.

Pozdrawiam
sweetka jest off-line  
07-12-2007, 10:45  
FlugsS
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Witam

Mam pytanie... Jechałem dziś do szkoły i złapał mnie kontroler... ważny bilet miesięczny imienny mialem... tyle ze w domu. Czy jest mozliwosc odwolania sie od zaplaty (rodzice mnie zabija jak nie) jesli tak to jak i gdzie to zrobic?
Z gory dziekuje
FlugsS jest off-line  
24-12-2007, 12:44  
pszn
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam,
Chciałbym pochwalić się prezentem wigilijnym który otrzymałem z UM Szczecin - wezwanie do zapłaty 500 zł za nieopłacone mandaty za brak opłaty za parkowanie w strefie.
Zastanawiam się czy płacić, ewentualnie czy jest mozliwość zmniejszenia kary, które nakładane były od 2004 roku, a więc kilka z nich chyba już się przedawniło, prawda? Mógłbym zapłacić 50 zł dla świętego spokoju, ale na pewno nie dam z sieie ściągać haraczu.
I tu najważniejsza sprawa. Jestem zameldowany poza Szczecinem i nie mam szczecińskich numerów rejestracyjnych. Jak UM Szczecin zdobył moje dane osobowe (właściciela pojazdu)? Przecież w wydziale komunikacji ich nie ma, a nie sądzę, aby ustawa o CEPiK pozwalała na wykorzystywanie danych kierowców w takich celach jak egzekucje opłat za parkowanie, prawda? Czy nie złamano tutaj prawa?
I jeszcze pytanie na koniec - czy ktoś wie jak wyglądają te koszty egzekucyjne jeśli nie zapłacę. I jaka jest szansa, że postępowanie egzekucyjne zostanie wszczęte skoro wysłanie upomnienia o niezapłaconej karze zajęło im ponad 3 lata (licząc od dnia pierwszej z nich)... Czy ktoś z obecnych olał te ich wezwanie do zapłaty?
pszn jest off-line  
28-12-2007, 19:05  
am72
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie płatne parkowanie

witajcie,
ja też dostałam "prezent" na koniec roku! wczoraj doreczono mi zawiadomienie o zajeciu prawa majatkowego stanowiacego wynagrodzenie u dłuznika zajętej wierzytelności będącego pracodawcą na 880,-
najfajniejsze jest to , ze kompletnie nie mam pojęcia czego to dotyczy!!
po telefonie do wydz.pod i opł.lokalnych dowiedzialam się, ze to za strefę płatnego parkowania!!
czy może ktos mi podpowiedzieć jak mam tutaj coś zdziałąc? nie wiem czego to dotyczy nie mam żadnego załącznika. w dodatku teraz mieszkam w Gdansku i tu przyszło to zawiadomienie. wczesniej zadnej informacji ani ponaglenia nie dostalam.
co robic??
am72 jest off-line  
24-01-2008, 14:35  
gwba
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

w skrocie:
Dostalem wezwanie do zaplaty za nieoplacony czas w strefie parkowania wystawione przez Zaklad Uslug Komunalnych w ............... (sprawa wczesniej opisana w watku) pisalismy sobie pisma powolujac sie na wyroki TK i WSA, wszystkie argumenty zostaly przez Zaklad "olane" napisalem wiec pismo stwierdzajace ze wazny bilet parkingowy znajdowal sie w pojezdzie wymienionym w wezwaniu, na dowod zalaczylem kserokopie biletu (ktory znalazl sie podczas sprzatania pojazdu) i jednoczesnie wnioslem skarge na Kontrolera nr 1 za nierzetelne wykonywanie swoich obowiazkow. Pismo to bylo wyslane za potwierdzeniem odbioru w czerwcu 2007 i nie otrzymalem na nie zadnej odpowiedzi, wezwanie otrzymalem 18.05.2007
W dniu dzisiejszym do moich drzwi zastukal poborca skarbowy z tytulem wykonawczym na mnie za nieoplacony postoj. Po przedstawieniu przeze mnie w/w korespondencji poborca odstapil od egzekucji mowiac jednoczesnie ze mam to wyjasnic z Zakladem Uslug Komunalnych gdyz w/g niego nie maja podstaw do egzekucji.
Pytanie:
Co mam dalej robic, do kogo sie odwolac na wystawiony tytul wykonawczy, jak to sie ma do przedstawionych przeze mnie dowodow na oplacenie postoju ?
gwba jest off-line  
23-06-2008, 11:48  
mikrobix
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Witam,
otrzymałem upomnienie za parkowanie :4x 50,- za okres 07-06-2003 do 18-09-2003 czy to prawda że za rok 2003 nie trzeba płacić w związku z niekonstytucyjnością jakichś przepisów, a może po prostu uległy już przedawnieniu... bo to już jakieś 5lat... ???

I czy to odnosi sie do całego kraju, czy zależy od danego urzędu bo ja jestem z Opola...
Proszę o pomoc bo 200,- to dla mnie teraz kuuupa kasy.
mikrobix jest off-line  
23-10-2008, 11:31  
scooter44
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przedawnienie.

Może mi ktoś jasno i prosto odpowiedzieć, po jakim czasie opłaty związane z parkowaniem samochodu w płatnych strefach ulegają przedawnieniu i na jakiej podstawie ????? Dzięki.
scooter44 jest off-line  
22-09-2009, 20:05  
kalmar
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Przedawnienie następuje po 5 latach, ale dopiero z końcem roku... czyli teraz mogą do końca roku żądać opłat za cały 2004...
kalmar jest off-line  
22-09-2009, 20:19  
kalmar
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Witam. Trzy pytania:
1. czy opłatę za takie parkowanie można opłacić w częściach - na przykład kilka przelewów z różnych banków (na łączną kwotę właściwą)
2. Co się stanie jeśli opłacę 50 złotych "opłaty za parkowanie" a nie opłacę kosztów upomnienia - 8,80, do czego się nie poczuwam, bo nie miałem zawiadomienia za wycieraczką...
3. Czy w takiej sytuacji opłacić 50 i odwołać się o umorzenie niesłusznych kosztów upomnienia. czy wpłacić 58,80 i domagać się zwrotu...
kalmar jest off-line  
26-09-2009, 16:42  
adalbert2004
Użytkownik
 
Posty: 182
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Bardzo często straż miejska, wypisując mandaty za nieopłacone parkowanie, powołuje się na art. 92 kodeksu wykroczeń. Czy słusznie? Jeden z sądów rejonowych uznał, że nie, i odmówił wszczęcia postępowania wobec kierowcy, który zaparkował w strefie płatnego parkowania, ale nie zapłacił. Sprawa znalazła finał w Sądzie Najwyższym, a ten uznał, że taka kwalifikacja jest prawidłowa.
więcej na stronie:

Nie płacisz – popełniasz wykroczenie - Rzeczpospolita
adalbert2004 jest off-line  
02-10-2009, 11:38  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 525
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Artykuły gazetowe nie są źródłem prawa i radzę szczerze podchodzić do nich ostrożnie. Jak widzę autorem pierwszego jest adwokat- no szczerze współczuję klientom. Pan niestety ma luki w znajomości obowiązującego prawa. Przykład:
cały początkowy wywód co kto musi udowodnić, czyli jakoby właściciel pojazdu nie był zmuszony do wskazania korzystającego z jego pojazdu w chwili korzystania z parkowania w spp (Strefie Płatnego Parkowania)
kwitujemy
-->KC ARt.426.par.1. Odpowiedzialność przewidzianą w art.435 par.1 ponosi również samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji (...). Jednakże gdy posiadacz samoistny oddał środek w posiadanie zależne, odpowiedzialność ponosi posiadacz zależny.
Art.78.1. prawo o ruchu drogowym.
p.4. Właściciel lub posiadacz pojazdu obowiązany jest wskazać komu powierzył pojazd itd. ... jak w gazecie

co znalazło wyraz w wyroku NSA I SA 26-06-1997 w Poznaniu
pan, na którego wystawiono Tytuł wykonawczy twierdził, że nie on korzystał z parkowania- czyli nie on powinien płacić (bilet-->opłatę dodatkową-->tytuł wykonawczy).
"(...) Niezapłacenie opłaty za postój samochodu w tej strefie przez kierującego pojazdem dało podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, w którym za zobowiązanego uznac należało właściciela pojazdu. W przypadku, gdy kierujący nie był właścicielem, winien on wskazać osobę, która kierowała pojazdem. (...) skarżący będzie się mógł domagać od kierującego pojazdem zwrotu należności objętych tytułem wykonawczym.
Dalej:
Organ, który wyciąga rękę po opłatę czy też nawet karę, musi udowodnić, że dana osoba korzystała z drogi publicznej. Nie wystarczy włożyć za wycieraczkę „zawiadomienia”. Należy je doręczyć korzystającemu w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Nie inaczej. Natomiast istniejąca praktyka godzi we wszelkie przepisy dotyczące zawiadamiania strony o obowiązku poniesienia opłaty za parkowanie pojazdów.
Kolejna bzdura nie oparta o obowiązujące prawo:
Zawiadomienie jest li tylko informacją dla kierowcy, że zostało stwierdzone (gdzie, kiedy i przez kogo, oraz z jakiego powodu np. nieważność abonamentu) nieuiszczenie opłaty za parkowanie. Informacja ta nie musi być doręczona (bo to informacja).
Klauzulę doręczenia ma Upomnienie wystawiane przez Urząd Miasta. Zawiera dane osobowe właściciela pojazdu ujawnione zgodnie z Art.80c,ust.1,pkt13 Prawo o ruchu drogowym (czego również znajomością nie wykazuje się adwokat) przez CEEPiK. Przy czym zastoswanie znajduje także domniemanie skutecznego doręczenia zgodnie z KPA (art.44 par.1 i 4). Co oznacza, że nie musimy go nawet dostać do ręki, wystarczy pocztowe awizo i upłyniecie terminu 2 tygdnia. A i tu dochodzą zgodnie z KPA koszty (te 8,80, które ktoś tu wymienił) też nie ma co dyskutować o nich.
A co stoi na przeszkodzie, aby wystawiający „zawiadomienia” zrobił zdjęcie osoby, która w danych okolicznościach parkowała w strefie płatnego parkowania, aby wylegitymował daną osobę w celu pozyskania jej danych umożliwiających wyegzekwowanie należnej opłaty? Co?
Wystawiający Zawiadomienia obecnie w większości miast robią zdjęcia, zwłaszcza samochodu z włożonym za wycieraczkę Zawiadomieniem. Legitymowanie, jak powinien wiedzieć adwokat, przez kontrolerów SPP nie jest dopuszczalne prawnie. Bo i po co?

Tak naprawdę istnieje niewiele przypadków, w których nieopłacenie parkowania w SPP nie będzie skutkowało naniesieniem opłaty dodatkowej, a co za tym idzie, wystawieniem Zawiadomienia itd. aż do tytułu wykonawczego i jego egzekucją.

Mało tego -sędzia TK komentując jeden z wyroków dotyczący SPP powiedział:
"kierowca wjeżdżając do strefy płatnego parkowania ma do wyboru- stanąć i opłacić parkowanie lub nie stawać."

Jeśli w mieście jest SPP (w większości już są, czasem nawet w małych miejscowościach np. górskich czy nadmorskich) należy, a jako kierowca każdy wie, że musi się do nich stosować, zwracać baczną uwagę na znaki, zwłaszcza znak D-44 początek SPP-zawsze jest czas i sposób pobierania opłat.
blaga18 jest off-line  
08-10-2009, 18:57  
tomyj
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Witam serdecznie wiadomo sprawa za parkowanie ale nieco inaczej;

1 wezwano mnie do zapłaty za mandaty parkowanie z roku 2007 (posiadałem kwity za parkowanie więc wysłałem do BOPRD w Toruniu w dniu 06-07-2009. W dniu 24-08-2009 otrzymałem listem poleconym odpowiedź w KSEROKOPII pisma z dnia 06-08-2009 z wyjaśnieniami iż jeden mandat ok oni anulują bo przedstawiłem im bilet z opłaconym postojem ale na drugim przekroczyłem czas o 29 minut i proponują że jak zapłacę 35 zł do dnia 11-08-2009 to sprawa zostanie anulowana.
fakty:
kserokopia pisma z dnia 07-08-2009 wysłane poleconym 22-08-2009 z terminem płatności 11-08-2009. !!!!!!

2 napisałem prośbę o anulowanie należności w związku z niedotrzymaniem terminu udzielania odpowiedzi w trybie KPA bo na podstawie tych przepisów wg regulaminu dział strefa w Toruniu. Odpisali mi że wysłali do mnie pismo ale listem zwykłym dotrzymując terminu????? i jak będę dalej fikał to przejdą do egzekucji w trybie administracyjnym. Tak oni przyznają że wysłali do mnie takie pismo i w kopii bo myśleli że na to zareaguję ? i pomimo upływu terminu zapłacę.

3 poprosiłem o podanie podstawy prawnej wysyłania listu zwykłego w administracji
poprosiłem o podanie podstawy prawnej wysyłania do obywatela kserokopii pisma
poprosiłem o podanie podstawy prawnej wezwania z terminem który już upłynął

4 w odpowiedzi otrzymałem wezwanie do zapłaty całości kwoty czyli 50 zł

5 zadzwoniłem do urzędu zapytać gdzie mogę złożyć skargę na takie traktowanie to Pani urzędniczka powiedziała że jak jestem mądrzejszy od Pana Dyrektora to mam się sam dowiedzieć. :)

6 zadałem pisemne pytanie gdzie mogę złożyć skargę.

7w odpowiedzi dziś dostałem pismo iż w związku z nie odnotowaniem wpłaty przekazują do egzekucji.

Pytanie gdzie mogę złożyć skargę na działanie MZD.

nie chodzi mi o pieniądze tylko o wykazanie absurdu.
PS wymieniłem z MZD Toruń już ok 5 pism oni wysyłają za zwrotnym czyli 6,50 każdy czyli już ok 32 zł hhihihih .
tomyj jest off-line  
08-10-2009, 19:05  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.778
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Przekroczenie terminu odpowiedzi, kserokopia, brak polecenia są tu bez istotnego znaczenia, w tym sensie że nie pozbawiają organu prawa egzekwowania długu. Organ miał jedynie obowiązek wezwać Cię do dobrowolnej zapłaty i to uczynił. Jak już wyżej napisano termin przedawnienia tej należności to 5 lat od końca roku którego opłata dotyczy.
kadi jest off-line  
19-10-2009, 13:08  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 525
Domyślnie RE: upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

Moim skromnym zdaniem należało zapłacić te 38 zł dopłaty do czasu parkowania. Należy sprawdzić obowiązujący w tym okresie Regulamin SPP (przyjęty Uchwałą Rady Miasta), czy jest w nim termin wniesienia dopłaty do ważnego biletu parkingowego, np. w dniu wystawienia zawiadomienia (mylnie zwanego madatem)-skąd wziął się termin wniesienia dopłaty do 11-08-2009? Może zacytowano podstawę np. wspomniany Regulamin? Jednak skoro parkowanie miało miejsce w 2007 roku to raczej wątpliwe jest takie rozwiązanie, że może być dopłata zamiast opłaty dodatkowej-50 zł.
Być może zastosowano tę dopłatę idąc Tobie na rękę- czyli dobra wola. Nie skorzystałeś. Mogą i pewnie będą, żądać zapłacenia opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł plus koszty Upomnienia, do czego mają pełne prawo. Jako, że po zakończeniu ważności biletu nie wkupiłeś dodatkowego biletu, ani nie wykonałeś dopłaty w Biurze SPP, czyli nie opłaciłeś parkowania i została nałożona opłata dodatkowa w wysokości 50 zł. Wymiana korespondecji między Tobą, a Urzędem raczej nie zalicza się do kosztów egzekucji, ale tego na 100% nie jestem pewna.
I wniosek na przyszłość-nie lekceważ zawiadomień wkładnaych za wycieraczkę- patrz mój poprzedni post.
blaga18 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Strefa płatnego parkowania (odpowiedzi: 4) Mam pytanie do Prawnika czy brak regulaminu o sposobie pobierania opłat przy parkomacie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego może być ...
§ strefa parkowania (odpowiedzi: 3) witam dostałem opłatę dodatkową za nie opłacenie strefy czyli kupienia biletu ale stałem w miejscu gdzie nie jest ona wymalowana na ulicy i znaku...
§ Sterefa platnego parkowania Szczecin (odpowiedzi: 7) Mam problem z wykupieniem abonamentu jako osoba niepelnosprawna odmowa jest ze nie posiadam wpisu do dowodu rejestracyjnego tylko posiadam umowe...
§ Sterefa platnego parkowania Szczecin (odpowiedzi: 2) Mam problem z wykupieniem abonamentu jako osoba niepelnosprawna odmowa jest ze nie posiadam wpisu do dowodu rejestracyjnego tylko posiadam umowe...
§ Strefa platnego parkowania Szczecin??? PILNE (odpowiedzi: 22) Proszę o poradę w sprawie mandatów za brak biletów postojowych. W 2006 roku dostałam wezwanie do zapłaty na ponad 2tys. Okres parkowania dotyczył lat...
§ Strefa platnego parkowania Szczecin rok 2006 (odpowiedzi: 3) Witam, niedawno dostałem upomnienie za opłatę dodatkową za nieopłacony postój z dnia 08.06.2006 roku jedno parkowanie o godzinie 09:599 następne o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:42.