upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne) - Forum Prawne

 

upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

witam,dnia 07.06.06 dostalem upomnienie z urzedu miejskiego w Szczecinie wzywajace do uregulowanie naleznosci z tytulu nieoplaconych biletow parkingowych w strefie platnego parkowania. znajduja sie sie na nim 33 pozycje na laczna kwote 1568zl. przy kazdej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:

  • § Wymeldowanie osoby przebywając...
    Dzień dobry, chcialabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość wymeldowania osoby przebywającej w więzieniu....
  • § Fundusz alimentacyjny
    Dnia 29.09.16 został złożony pozew o podwyższenie alimentów z kwoty 230zł. Sąd w dniu 27.04.17 wydał wyrok o...
  • § Postawienie znaku drogowego
    Sprawa dotyczy znaku drogowego który zabrania parkowania z wyłączeniem mieszkańców bloku przy tym parkingu. Czy...

Odpowiedz
 
13-06-2006, 00:05  
kosha
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie upomnienie-strefa platnego parkowania(pilne)

witam,dnia 07.06.06 dostalem upomnienie z urzedu miejskiego w Szczecinie wzywajace do uregulowanie naleznosci z tytulu nieoplaconych biletow parkingowych w strefie platnego parkowania. znajduja sie sie na nim 33 pozycje na laczna kwote 1568zl. przy kazdej pozycji jest wyszczegolniona:ulica, data i godzina. Jak dla mnie sa to miejsca i dokladny czas wypisania "mandatu" przez co rowniez rozumiem ze teoretycznie musial sie tam wowczas znajdowac moj samochod. tyle tylko ze ja w tych godzinach bylem w pracy poza miastem(ponad 30km) na co mam dowody w postaci listy obecnosci(jest to duza i znana firm a nie maly zaklad gdzie np.mozna by manipulaowac tego typu danymi) a do pracy dojezdzalem swoim samochodem na co mam swiadkow i nikt inny w tym czasie nie uzytkowal mojego auta. czy moge zaskarzyc te liste jako niewiarygodna i odmowic placenia ww.kwoty?
Gdzie i w jakiej formie powinienem sie odwolac?
pozdrawiam
mariusz
p.s sprawa jest pilna bo mam czas do 14.06.06. po tym terminie zostanie wszczete postepowanie egzekucyje a wiec dojda kolejne koszty.
kosha jest off-line  
13-06-2006, 10:24  
Korab
Ekspert w spoczynku
 
Korab na Forum Prawnym
 
Posty: 580
Domyślnie

Wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa

i przedstawić wyjaśnienie z żadaniem uchylenia czynności ddotyczącej wezwania jako bezzasadnej,
po negatywnej odpowiedzi lub w przypadku braku odpowiedzi po 60 dniach od dnia wezwania zaskarżyć czynność do sądu administracyjnego.
Korab jest off-line  
04-10-2006, 21:55  
kosha
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Zrobiłem zgodnie z radą tzn.wezwalem organ do usuniecia naruszenia prawa, czekalem i czekalem na odpowiedz. w koncu po kilku tygodniach otrzymalem odpowiedz LISTEM ZWYKLYM (czyli rownie dobrze mozna uznac ze go wogole nie otrzymalem)w ktorym nie odniesiono sie do moich argumentow tylko poinformowano mnie iz nadal musze zaplacic cala naleznosc. czy moglbym otrzymac jakies wskazowki co do tego jak powinna wygladac ew.skarga do sadu administracyjnego poniewaz nie mam o tym najmniejszego pojecia (chyba ze w obecnej sytuacji powinienem zrobic jeszcze cos zupelnie innego)
bardzo prosze o rade
dziekuje
kosha jest off-line  
09-12-2006, 23:42  
mastagi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

[cytat="kosha"]Zrobiłem zgodnie z radą tzn.wezwalem organ do usuniecia naruszenia prawa, czekalem i czekalem na odpowiedz. w koncu po kilku tygodniach otrzymalem odpowiedz LISTEM ZWYKLYM (czyli rownie dobrze mozna uznac ze go wogole nie otrzymalem)w ktorym nie odniesiono sie do moich argumentow tylko poinformowano mnie iz nadal musze zaplacic cala naleznosc. czy moglbym otrzymac jakies wskazowki co do tego jak powinna wygladac ew.skarga do sadu administracyjnego poniewaz nie mam o tym najmniejszego pojecia (chyba ze w obecnej sytuacji powinienem zrobic jeszcze cos zupelnie innego)
bardzo prosze o rade
dziekuje[/cytat]


wg mnie nalezy napisac skarge do organu nadrzednego na czynnosci funkcjonariusza publicznego
mastagi jest off-line  
11-12-2006, 12:51  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

W przypadku wszczęcia egzekucji należy zgłosić zarzut nieistnienia zobowiązania.
W Szczecinie interesujące jest dodatkowo to, że opłaty pobiera Urząd Miasta podczas gdy wierzycielem z tytułu opłat powinien być ZDiTM z siedziba przy ul. Klonowica, jako że ustawa o drogach wskazuje, że opłatę dodatkową pobiera zarząd drogi - tym jest ZDiTM a nie UM przy Armii Krajowej 1. Można zgłosić zarzut braku legitymacji wystawienia tytułu wykonawczego, skoro to nie Gmina, a zarząd drogi jest wierzycielem.
Byroon jest off-line  
20-03-2007, 22:55  
seband
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Dostałem tytuł wykonawczy, rodzaj należnosci: "kara pieniężna za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania" Rzekome parkowanie miało miejsce 28.03.2003 r. Jako akt normatywny podano: Ustawę z dn 21.03.1985r. o drogach publicznych (T.J. Dz.U. z 2000r. nr 71, poz. 838 ze zm.), zarządzenie nr 137/2000 Prezydenta Miasta Szczecina z dn. 30.05.2000r, uchwała nr XLVII/971/01 z 17.12.2001r. Rady Miasta Szczecina.
Wczesniej (15.11.2004r.) otrzymałem upomnienie na kwotę 50 zł + koszty upomnienia 8,80. W upomnieniu nie podano podstawy prawnej żądania kary pieniężnej ani informacji o sposobie odwołania.

Czy żądanie kwoty 50 zł jest zasadne? Zgodnie z obowiązującym w 2003r. rozporządzeniem Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2000 r. (Dz.U. 2000 nr 51 poz. 60, w razie niewniesienia opłaty za parkowanie, pobiera się opłatę podwyższoną (nie karę) w wysokosci nie wyższej niż dziesięciokrotnosć stawki podstawowej (to jest stawki za godzinę postoju).
Uchwała nr XLVII/971/01 z 17.12.2001r. Rady Miasta Szczecina nie wspomina nic o opłacie podwyższonej ani karze. Okresla natomiast stawkę za godzinę parkowania w wysokosci 2 zł. Zakładając, że postój 28.03.2003r. miał miejsce przez cały dzień (opłata jednodniowa 10zł), wraz z opłatą dodatkową należnosć nie powinna przekroczyć 30 zł.

Niestety nie mogę nigdzie znaleźć zarządzenia nr 137/2000 Prezydenta Miasta Szczecina z dn. 30.05.2000r. Być może w nim wprowadzona jest jakas kara za postój i okreslona jej wysokosć.

Zapłaciłbym nawet te 50zł + 8,80 ale niestety nie mogę, gdyż tytuł wykonawczy posiada klauzulę skierowania do przymusowego sciągnięcia

Próbuję napisać zarzut w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego i nie wiem, na co się powołać.
seband jest off-line  
20-03-2007, 23:02  
seband
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

[cytat="Byroon"]W przypadku wszczęcia egzekucji należy zgłosić zarzut nieistnienia zobowiązania.
W Szczecinie interesujące jest dodatkowo to, że opłaty pobiera Urząd Miasta podczas gdy wierzycielem z tytułu opłat powinien być ZDiTM z siedziba przy ul. Klonowica, jako że ustawa o drogach wskazuje, że opłatę dodatkową pobiera zarząd drogi - tym jest ZDiTM a nie UM przy Armii Krajowej 1. Można zgłosić zarzut braku legitymacji wystawienia tytułu wykonawczego, skoro to nie Gmina, a zarząd drogi jest wierzycielem.[/cytat]

Przywołane przeze mnie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych mówi:
Par. 8 pkt.2 "zarząd drogi może upoważnić do kontroli uiszczania opłat oraz ich pobierania inne jednostki organizacyjne"
Czy "inną jednostką organizacyjną" może być Prezydent Miasta bądź Urząd Miasta?
seband jest off-line  
23-03-2007, 09:50  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

To ma być jednostka organizacyjna zarządu drogi. Nie jest nią ani Prezydent Miasta ani Urząd Miasta.
Byroon jest off-line  
04-05-2007, 08:41  
ourson
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie

No cóż - otrzymałem podobny tytuł wykonawczy, tyle że z Torunia. Wcześniej otrzymałem upomnienie - na które odpowiedziałem, że nie pamiętam zdarzenia więc proszę o przedstawienie dowodów. Na co Zarząd Dróg odpowiedział, że owszem miałem opłacony postój do 12 a kara została nałożona o 13. Proponowali obniżenie kary z 50 do 20 zł (opłacenie postoju do końca tamtego dnia). Odpisałem że nadal nie przedstawili dowodów na to że parkowałem tam bez wniesienia opłaty. Na co odpowiedzieli mi że moja polemika nic nie wnosi i zakończyli korespondencję. No i przysłali tytuł. Niestety dopiero dziś doczytałem że na wniesienie zarzutów mam 7 dni i ten termin mija dziś. - Czy jest sens pisać zarzut nieistnienia zobowiązania? Czy są już jakieś konkretne przypadki? Przecież tak naprawdę Zarząd Dróg nie ma żadnych wiarygodnych dowodów że 2 lata temu tam rzeczywiście parkowałem bez opłaty. Jeśli ma sens to czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak się pisze takie zgłoszenie zarzutu? I kieruje się go do US czy do Zarządu Dróg? Jak dalej wygląda procedura?

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc
ourson jest off-line  
15-05-2007, 14:28  
sweetka
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

Witam dziś również dostałam takie upomnienie , jestem ze Szczecina mam wykazane kary za nieoplacony postoj od 2002 roku , samochod jest zarejestrowanyna męża ale męża więcej nie ma w kraju niż jest, upomnienie wystawił Urząd miejski w Szczecinie i podpisala jakaś pani inspektor, z poszukiwan w internecie wynalazłam to ;

Kto nie zgadza się na zapłatę, może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Krzysztof Szydłowski, rzecznik SKO, mówi, że od początku roku wpłynęło 38 odwołań. Tylko kilkanaście kolegium uwzględniło i umorzyło sprawy. - Wyłącznie ze względów formalnych, np. dlatego, że gmina wystawiła wadliwy tytuł wykonawczy - mówi. - Choćby taki, że na dokumencie była błędna pieczęć. Zamiast pieczęci prezydenta miasta, była urzędu.

Tak właśnie umorzona została sprawa Zdzisława Biełowca, szczecinianina, który za parkowanie w 2002 r. ma teraz zapłacić 160 zł. Ale uparł się, że nie zapłaci. Uważa, że gmina może pobierać takie opłaty dopiero od 2004 r., a nie od 2002 r.

- Bo wcześniej nie miała odpowiednich uchwał - uważa Biełowiec. - Najpierw Szczecin miał tylko zarządzenie prezydenta, a nadrzędna Ustawa o drogach publicznych wymaga uchwały Rady Miasta. Później w uchwale nie było określonych stawek opłat dodatkowych za brak biletu. Dopiero uchwała z 2004 r. jasno je określiła.

Biełowiec odwołał się do SKO, a jednocześnie złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez miejskich urzędników. Jego zdaniem miasto domaga się pieniędzy, których nie ma prawa żądać. I choć SKO umorzyło jego sprawę (ze względu na złą pieczątkę), on nie ma zamiaru ustępować.

Jak jest dzis, mam 7 dni na zaplate , prosze mi podpowiedzieć jakich argumentow mam użyc

Pozdrawiam
sweetka jest off-line  
15-05-2007, 14:58  
sweetka
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

i jeszcze za lata 2002-2003 jest to jako kara pieniężna każda po 50 zł a za następne jako opłata dodatkowa za rok 2004 po 20 zl kazdy a poźniej po 50 zl razem 1658 zł prosze o szybka pomoc
sweetka jest off-line  
18-05-2007, 08:47  
sweetka
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

eh nikt nie podpowie a musze juz zlożyć pismo, posklejalam to co tu opisalam w calosc, mam nadzieje ze nic sie nie zmienilo do tej pory.
sweetka jest off-line  
25-05-2007, 16:41  
mostom
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

[cytat="sweetka"]eh nikt nie podpowie a musze juz zlożyć pismo, posklejalam to co tu opisalam w calosc, mam nadzieje ze nic sie nie zmienilo do tej pory.[/cytat]
Mam podobny problem Podpowie ktoś co z tym fantem zrobić? Podobno te mandaty wydane przed 2004 rokiem były bezprawne i nie trzeba było za nie płacić? czy to prawda? jest jakaś ustawa na którą możnaby się powołać?
mostom jest off-line  
28-05-2007, 14:27  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Proszę użyć opcji szukaj i poszperać w starszych tematach.
Byroon jest off-line  
01-06-2007, 09:58  
sweetka
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie

Jaki termin obowiązujew odpowiedzi urzędy na te nasze pisma? W poniedziałek będzie 14 dni kalendarzowe jak złożyłam pismo .

Pozdrawiam
sweetka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Strefa płatnego parkowania (odpowiedzi: 4) Mam pytanie do Prawnika czy brak regulaminu o sposobie pobierania opłat przy parkomacie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego może być ...
§ strefa parkowania (odpowiedzi: 3) witam dostałem opłatę dodatkową za nie opłacenie strefy czyli kupienia biletu ale stałem w miejscu gdzie nie jest ona wymalowana na ulicy i znaku...
§ Sterefa platnego parkowania Szczecin (odpowiedzi: 7) Mam problem z wykupieniem abonamentu jako osoba niepelnosprawna odmowa jest ze nie posiadam wpisu do dowodu rejestracyjnego tylko posiadam umowe...
§ Sterefa platnego parkowania Szczecin (odpowiedzi: 2) Mam problem z wykupieniem abonamentu jako osoba niepelnosprawna odmowa jest ze nie posiadam wpisu do dowodu rejestracyjnego tylko posiadam umowe...
§ Strefa platnego parkowania Szczecin??? PILNE (odpowiedzi: 22) Proszę o poradę w sprawie mandatów za brak biletów postojowych. W 2006 roku dostałam wezwanie do zapłaty na ponad 2tys. Okres parkowania dotyczył lat...
§ Strefa platnego parkowania Szczecin rok 2006 (odpowiedzi: 3) Witam, niedawno dostałem upomnienie za opłatę dodatkową za nieopłacony postój z dnia 08.06.2006 roku jedno parkowanie o godzinie 09:599 następne o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:19.