dowód tymczasowy, brak meldunku stałego - Forum Prawne

 

dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Witam Chcę wyrobić mojej trzyletniej córce dowód, ale nie wiem do którego urzędu pójść. Ja od 4 lat nie mam stałego meldunku, córka nie miała go nigdy. Obie mamy meldunek tymczasowy. Powinnam iść tam gdzie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
28-02-2012, 00:33  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Witam
Chcę wyrobić mojej trzyletniej córce dowód, ale nie wiem do którego urzędu pójść. Ja od 4 lat nie mam stałego meldunku, córka nie miała go nigdy. Obie mamy meldunek tymczasowy. Powinnam iść tam gdzie odbierałam pesel córki, czyli do urzędu odpowiedniego dla miejsca mojego ostatniego stałego meldunku, czy gdzieś indziej? (mieszkamy w Polsce)
majka51 jest off-line  
28-02-2012, 10:22  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.611
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

organem właściwy ustala się zgodnie z miejscem zamieszkania

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/11A6CB2F05

Cytat:
W świetle art. 45 ust. 1 ustawy organem właściwym do wydania dowodu osobistego jest organ gminy. Według ust. 2 tego artykułu - właściwość miejscową organu, o którym mowa w ust. 1, ustala się według miejsca pobytu stałego osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca pobytu stałego tej osoby. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej organu w sposób wskazany w ust. 2, dowód osobisty wydaje organ gminy właściwy dla obszaru dzielnicy Śródmieście w m. st. Warszawie (ust.3).

Jak wnosić należy z treści tych przepisów, właściwość miejscowa organu w zakresie wydawania dowodów osobistych została ewidentnie przypisana organowi gminy ze względu na miejsce pobytu stałego osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Według art. 6 ust. 1 ustawy - pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że o charakterze pobytu w określonej miejscowości decyduje zamiar osoby podlegającej obowiązkowi meldunkowemu, jednakże w razie wątpliwości co do charakteru pobytu organ administracji państwowej nie może ograniczyć się do bezkrytycznego przyjęcia oświadczenia woli takiej osoby co do jej zamiaru. O ocenie charakteru pobytu decyduje bowiem nie tylko werbalna treść oświadczenia woli, lecz również okoliczności faktyczne wskazujące na zamiar rzeczywisty (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 10.03.1981 r., sygn. akt SA 314/81, ONSA 1981/1/24).

W ocenie Sądu, w omawianym przypadku, wyrażenie z ust. 2 art. 45 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, że właściwość miejscową organu ustala się "według miejsca pobytu stałego osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego" oraz sformułowania - "organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy", "organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu czasowego", o których mowa w przytoczonych wyżej przepisach rozporządzeń wykonawczych - należy generalnie w pierwszym rzędzie odnosić do miejsca zameldowania wnioskodawcy na dany pobyt - stały lub czasowy, chyba że strona w ogóle nie ma zameldowania lub zachodzi ewidentna, potwierdzona okolicznościami faktycznymi rozbieżność między ujawnionym w ewidencji adresem zameldowania na pobyt stały a faktycznym miejscem pobytu stałego. Z faktu posiadania zameldowania bowiem wynika domniemanie, że dana osoba przebywa w miejscu wskazanym jako adres zameldowania. Rozumowanie takie znajduje oparcie w analizie i celu regulacji zawartych w ustawie o ewidencji ludności i dowodów osobistych, która mają zapewnić zgodność między ewidencją a istniejącym stanem w zakresie rzeczywistego pobytu osób. Tenże akt prawny nakłada przecież na osoby obowiązek meldunkowy, który w szczególności polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego i czasowego oraz wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego i czasowego, przy spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie (artykuły 4, 10, 15 ust.1). Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Nadto, w dowodzie osobistym, zamieszcza się między innymi (art. 37 ust. 1 pkt 4 ustawy) adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; w przypadku braku zameldowania na pobyt stały albo pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące danych o adresie nie zamieszcza się.

Jednakże, gdy osoba nie ma zameldowania na pobyt stały lub mając takie zameldowanie wykaże, że jej faktyczny pobyt stały koncentruje się w innym miejscu - decyduje dla ustalenia właściwości miejscowej, zgodnie z literą ustawy, faktyczne miejsce jej pobytu stałego w przytoczonym wyżej rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy, bez względu na adres zameldowania.
voyteg jest off-line  
21-09-2012, 13:29  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Dziękuję za odpowiedź, nie wykorzystałam jej jednak, więc proszę o ponowną, jeśli coś się zmieniło
Z tym że aktualnie nei mamy żadnego meldunku (stałego ani tymczasowego), pomieszkujemy jeszcze przez przyszłe 3 tygodnie kątem u koleżanki pod W-wą (powiat sąsiedni, aczkolwiek dojazd do odległego miasta powiatowego kosztowny), potem będziemy najpewniej bezdomne. Chciałabym więc wyrobić dziecku dowód LUB PASZPORT (obojętnie, ale chętniej chyba paszport) w Warszawie, gdzie jestem codziennie - albo w urzędzie na Śródmieściu (kojarzy mi się, że jest taki urząd, gdzie paszporty/dowody są wydawane osobom które nie mają stałego miejsca zamieszkania, jeśli ktoś wie o co mi chodzi) lub w dzielnicy W-wy w której miałam ostatni stały meldnuek (i gdzie z automatu, bez składania wniosku do MSWiA, wydano mi PESEL dla córki). Lub czy możemy wyrobić paszport/dowód córce w urzędzie odpowiednim dla zameldowania na pobyt stały ojca córki? Nie ukrywam, że nie stać mnie na wyjazd do miasta powiatowego i stąd pytanie, z Pl wyjeżdżam właśnie ze względu na brak dachu nad głwoą.
Będę wdzięczna za info, nie mogę sie przedrzeć przez gąszcz informacji, tym bardziej że ostatnio się chyba coś pozmieniało w tym zakresie (bo rozumiem, że to, żeby można było wyrobić paszport w dowolnym urzędzie nie przeszło?)
majka51 jest off-line  
21-09-2012, 14:03  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Właśnie dzwoniłam na infolinię i dowiedziałam się, że mam dziecko "gdzieś zameldować" bo jak nie to dostanę karę i zgodnie nie będzie paszportu. Mam mieszane uczucia, czyli naprawdę muszę dziecko oddać do domu dziecka i jechać sama?
majka51 jest off-line  
25-09-2012, 12:35  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.611
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
Dziękuję za odpowiedź, nie wykorzystałam jej jednak,
Udzielanie pani porad w tej sytuacji jest mało przedmiotowe.

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
pomieszkujemy jeszcze przez przyszłe 3 tygodnie kątem u koleżanki
czyli ma pani obowiązek zameldować się tam przymajmniej na okres czasowy

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
Lub czy możemy wyrobić paszport/dowód córce w urzędzie odpowiednim dla zameldowania na pobyt stały ojca córki?
wyżej ma pani przytoczoną wykładnie prawa, tej której pani nie zastosowała i w tym zakresie nic się nie zmieniło
voyteg jest off-line  
25-09-2012, 12:58  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
Udzielanie pani porad w tej sytuacji jest mało przedmiotowe.
Jednak nie do końca. Wtedy z pracy za granicą nic nei wyszło, bo nie miałam za co jechać, teraz i mam możliwość i wyjechać i muszę, więc wyjadę, wolałabym jednak pojechać z dzieckiem, a nie zostawiać je w domu dziecka

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
czyli ma pani obowiązek zameldować się tam przymajmniej na okres czasowy
Jak już pisałam chyba, nie mam takiej możliwości:
1. Oficjalny właściciel domu od 30 lat nie żyje, postępowanie spadkowe trwać będzie jeszcze długo, więc w grę wchodziłby co najwyżej meldunek w trybie administracyjnym. Meldunek w trybie administracyjnym skończyłby się a) wyrzuceniem mnie na zbity pysk przez mieszkające tam koleżankę i jej mamę (chyba że ktoś z odwiedzających to forum podejmie sie wytłumaczenia im co to obowiązek meldunkowy, ja próbowałam - ściana),
b) postępowaniem administracyjnym trwającym dłużej niż moje pomieszkiwanie u koleżanki
2. "mieszkam" tam kątem -nocuję jak mnie "matka" pogoni z jej mieszkania, nie bardzo więc widze podstawy do meldowania się tam, chyba że powodem do meldunku może być to, że w szopie koleżanki spoczywają moje meble


Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
wyżej ma pani przytoczoną wykładnie prawa, tej której pani nie zastosowała i w tym zakresie nic się nie zmieniło
Tylko że moja sytuacja ciut się zmieniła, bo teraz de facto jesteśmy bezdomne, już znalazłam informację że dowód mogę dziecku wyrobić na Śródmieściu, i tak zrobię jeśli nie uda się z paszportem.

Co nie zmienia faktu że wolę paszport, z tego co poinformowano mnie w osrodku pomagającym osobom w takiej sytuacji jak nasza, wbrew temu co twierdziła pani z infolinii bezdomność nie może być podstawa do odmowy wydania tegoż.

Pozdrawiam.PS. Tu opisywałam w jaki sposób straciłyśmy dach nad głową:
http://forumprawne.org/postepowanie-...yroki-wsa.html
Polecam lekturę zwolennikom przestrzegania obowiązku meldunkowego
majka51 jest off-line  
25-09-2012, 13:09  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.611
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
wyrzuceniem mnie na zbity pysk przez mieszkające tam koleżankę i jej mamę
nie mają do tego prawa http://forumprawne.org/prawo-adminis...ieszkania.html
oraz
poza tym tych pań dotyczy art. 147 Kodeksu Wykroczeń

Cytat:
§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
(chyba że ktoś z odwiedzających to forum podejmie sie wytłumaczenia im co to obowiązek meldunkowy, ja próbowałam - ściana),
niech poczytają zatem forum osobiście

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
postępowaniem administracyjnym trwającym dłużej niż moje pomieszkiwanie u koleżanki
poradnik zawiera sposoby na skuteczne ponagladnie http://forumprawne.org/postepowanie-...ac-siebie.html

Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
nie bardzo więc widze podstawy do meldowania się tam
a gdziej jest pani głowny ośrodek centrum życiowego, nawet jeśli nie ma tam komfortu pełnego?


Cytat:
Napisał/a majka51 Zobacz post
Polecam lekturę zwolennikom przestrzegania obowiązku meldunkowego
Obowiązek meldunkowy nie podlega plebiscytowi popularności.
Dodam nawet więcej, że wiele osób, które przestrzegają tego obowiązku wcale nie jest przekonanych, iż jest on niezbędny.
voyteg jest off-line  
25-09-2012, 13:19  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Koleżanka i jej mama też nie dopełniły obowiązku meldunkowego, to ich przede wszystkim dotyczy. Myśli pan, że wpakują się w problemy z urzędnikami, żeby obca baba nie musiała dzieciaka do domu dziecka oddawać? NIE. Już i tak wiele dla mnei zrobiły, pozwalając opłacić najem przestrzeni do składowania rzeczy po tygodniu od ich przywiezienia.

O naruszeniu posiadania mieszkania w jeszcze poprzednim mieszkaniu też już parę razy pisałam na tym forum. Wg polskich organów "sprawiedliwości" nie ma w nim nic złego, więc sorry, ale z tych rad skorzystać nie mogę, nie stać mnie po raz kolejny

Ja przestrzegałam ślepo, mimo że nie byłam przekonana, i jak na tym wyszłam?
Nie mam głównego ośrodka centrum życiowego. Szczotkę do zębów i podpaski nosze przy sobie, ubrań mam trochę u matki, trochħę u kolezanki, reszta stoi w kartonach w szopie. Dlatego zadaję kolejne pytanie, nie korzystam z rad z lutego.

tak nawiasem... "Obowiązek meldunkowy nie podlega plebiscytowi popularności" - chyba jednak podlega, mało tego jest prosta zależność: osoba która go przestrzega, nawet jeśli ktoś jej wynajmie mieszkanie, to szybko jest z niego w majestacie prawa i przy wcale nie milczącej aprobacie władz wyrzucana. No, chjyba że ma szczęście 1/milion że trafi na urzędnika i wynajmującego którzy rozumieją co to jest właściwie ten obowiązek. A osoba która go nei rpzestrzega? Ma nagrodę w postaci świętego spokoju. Jeśli nie większą. Więc sorry ale... przepisuję się na ciemną stronę. A dziecko w sumie mogę przewieźć w walizce (ŻAAART)

A skoro odpowiedź już uzyskałam poza forum, wątek do zamknięcia
majka51 jest off-line  
26-11-2012, 13:24  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.827
Domyślnie RE: dowód tymczasowy, brak meldunku stałego

Witam,
otrzymałam bezpłatną poradę na forum, więc czuję sie zobowiązana by napisać, że wyrobiłam dziecku dowód w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście - szybko, bezproblemowo, przyjemnie.
Pozdrawiam.
majka51 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak meldunku a dowód rejestracyjny samochodu (odpowiedzi: 1) Witam, chciałbym się dowiedzieć czy nie będę miał problemów prawnych... od 3 miesięcy nie jestem nigdzie zameldowany, bede musiał juz zmieniać...
§ Prawo jazdy - brak meldunku(lub przedawniony tymczasowy meldunek) (odpowiedzi: 1) Witam! Moja przygoda z Paniami urzędniczkami zaczęła się ponad 4 lata temu gdy to przybyłem do mojego nowego miejsca zamieszkania(woj.dolnośląskie)...
§ Brak meldunku, dowód - nieco inaczej (odpowiedzi: 1) Temat był wielokrotnie poruszany w Internecie, a jednak klarownej odpowiedzi nie znalazłem. Chcę wyrobić nowy dowód osobisty, ale nie wiem jak się...
§ Składanie wniosku o tymczasowy/stały dowód osobity. (odpowiedzi: 5) Witam. Jestem ponad 2 tygodnie przed 18 urodzinami. Dostałem informacje o wycieczce za granicę, która bedzie 25 lipca (3 dni po moich urodzinach)...
§ Dowód osobisty a brak meldunku. (odpowiedzi: 5) Zostałem wymeldowany przez byłą żonę (separacja).Obecnie mieszkam w innym mieście wynajmując mieszkanie.Czy w innym mieście mogę wyrobić nowy dowód...
§ Dowód osobisty - brak meldunku. (odpowiedzi: 4) Jak postępować w sytuacji, gdy mieszkam w przyczepie kempingowej? Czy, żeby uzyskać dowód osobisty muszę zameldować się w jakimś przytółku?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:18.