Informacja publiczną stanowi każda informacja wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują bądź gospodarują mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa w zakresie tych kompetencji.
Informację publiczną stanowi treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej związanych z nim, bądź w jakikolwiek sposób dotyczących go, w tym również dokumenty o charakterze wewnętrznym lub roboczym, które znajdują się w aktach postępowania administracyjnego, też są informacją publiczną.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/14B201FD60 Cytat:
Naczelny Sąd Administracyjny w obecnym składzie podziela stanowisko, że informację publiczną stanowi całość akt postępowania prowadzonego przez organ administracji publicznej – w tym zarówno dokumenty wytworzone, jak i posiadane przez organ w związku z konkretną sprawą. (...)Co do zasady zatem, udostępnieniu podlegać będzie wszystko, co znajduje się w aktach postępowania, niezależnie od tego, czy będzie to dokument urzędowy, czy prywatny. Bez znaczenia pozostaje również to, czy dokument znajdujący się w aktach ma charakter "wewnętrzny", czy "roboczy".
|
To, czy dana instytucja podlega tej ustawie, proszę pytać na forum w założonym do tego wątku, ponieważ zakres możliwości jest dosyć szeroki
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4862A7D1E0 Cytat:
Nieskonkretyzowany wniosek o udzielenie informacji publicznej poprzez przesłanie kopii dokumentów urzędowych z akt administracyjnych nakłada na organ obowiązek poinformowania wnioskodawcy jakiego rodzaju dokumentami urzędowymi dysponuje i zobowiązania strony do sprecyzowania wniosku na podstawie tak udzielonej informacji.
|
Wniosek nie musi być nawet podpisany, co potwierdza wykładnia prawa zawarta w wyroku NSA - w takim przypadku warto ją potem zacytować w skardze do WSA
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B987FAA4DC Cytat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny zasadnie stwierdził, że w ustawie o dostępie do informacji publicznej brak jest wskazania jakichkolwiek wymagań formalnych wniosku, poza utrwaleniem go w formie pisemnej, przy czym za wniosek pisemny uznawać także należy przesłanie zapytania pocztą elektroniczną, zaś wobec braku konieczności pełnego zidentyfikowania wnioskodawcy, wniosek taki może nawet nie zawierać podpisu, o ile możliwa jest jego realizacja w oparciu o samą treść wniosku.
|
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F28E4CD8B7 Cytat:
Podkreślić przy tym należy, że udostępnienie informacji ma formę czynności materialno-technicznej i w świetle dyspozycji art. 14 ust. 1 u.d.i.p. winno nastąpić w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem. Udzielenie informacji niepełnej, czy też niezgodnej z treścią żądania, należy zaś oceniać jako bezczynność adresata wniosku o udostępnienie informacji publicznej (por. wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. akt I OSK 1513/14, dostępny w CBOSA oraz wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 kwietnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Bd 18/13, LEX nr 1310652).
|
Poniżej znajduje się wzór wniosku, jaki składamy w dowolnym urzędzie, czy instytucji państwowej, aby uzyskać dostęp do interesującej informacji publicznej
"Wniosek o udostępnienie informacji na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej
Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm). wnoszę o udzielenie następującej informacji <opisujemy zakres naszego żądania>
Podpis"
Składamy pismo w kancelarii urzędu , a na kopii uzyskujemy potwierdzenie wpływu lub wysyłamy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
Urząd, czyli organ administracji publicznej jest zobowiązany w terminie 14 dni żądaną informację nam udostępnić lub wydać decyzję o odmowie.
Decyzją nie są lakoniczne pisma, tylko takie, gdzie zawarte jest słowo decyzja i pouczenie o prawie do odwołania.
Jeśli jednak po 14 dniach ani informacji nie otrzymaliśmy, ani nie mamy decyzji, to składamy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Szkoda czasu na polemikę lakonicznymi pismami.
Jak to zrobić - opisane jest tu:
http://forumprawne.org/sady-administ...ej-do-wsa.html
Dodatkowo, warto zapoznać się z tym otwartym wątkiem
http://forumprawne.org/postepowanie-...na-zmiana.html