Wznowienie postępowania administracyjnego - Forum Prawne

 

Wznowienie postępowania administracyjnego

Mam wielki problem, jak interpretować art. 148 kpa w poniższej sytuacji. W związku z art. 145 par. 1 pkt 8) i art. 148 kpa złożono wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną. Okolicznością ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
12-07-2008, 22:37  
raffi_bl
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Wznowienie postępowania administracyjnego

Mam wielki problem, jak interpretować art. 148 kpa w poniższej sytuacji.

W związku z art. 145 par. 1 pkt 8) i art. 148 kpa złożono wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną. Okolicznością stanowiącą podstawę do wznowienia jest orzeczenie WSA uchylające decyzję adm. będącą podstawą wydania decyzji, której dotyczy wniosek. Czy okolicznością stanowiącą podstawę do wznowienia postępowania jest już nieprawomocne orzeczenie WSA, czy dopiero prawomocne orzeczenie WSA staje się taką okolicznością.
Głównym problemem jest kiedy upływa termin na złożenie wniosku. Czy miesiąc od daty orzeczenia, czy miesiąc od daty uprawomocnienia się wyroku.

Załóżmy że strona dowiedziała się o orzeczeniu w dniu jego ogłoszenia i również o uprawomocnieniu w dniu jego uprawomocnienia.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wsparcie w tej sprawie. Przejrzałem chyba ze 100 orzeczeń w sprawie wznowienia postępowania i nie znalazłem nic na ten temat.
raffi_bl jest off-line  
13-07-2008, 00:00  
Korab
Ekspert w spoczynku
 
Korab na Forum Prawnym
 
Posty: 580
Domyślnie Re: Wznowienie postępowania administracyjnego

Bardzo ciekawe zagadnienie

Co prawda art. 145 § 1pkt 8 k.p.a. nie dookreśla, że chodzi o "prawomocne" uchylenie, ale wykładnia systemowa i funkcjonalna nakazywałyby właśnie tego typu okoliczność wziąć pod uwagę. Termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania upływa zatem - przy uwzględnieniu wyłącznie recenzji wykładni językowej - po miesiącu od dnia dowiedzenia się o zapadnięciu wyroku (choćby jeszcze nieprawomocnym).
Niemniej jednak osobiście przyjąłbym, że okoliczność ta następuje z chwilą prawomocnego uchylenia decyzji przez WSA; co nie oznacza, że wcześniejszy wniosek strony bym oddalił jako przedwczesny. Wydałbym postanowienie o wznowieniu postępowania, a stosownie do okoliczności (skarga kasacyjna) postępowanie zażaleniowe bym zawiesił - art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a.
Pytanie tylko, czy inny organ nie uznałby, że wniosek złożony dopiero po uprawomocnieniu - mając wcześniej wiedzę o wydaniu wyroku - jest spóźniony?

Czy to tylko zagadnienie teoretyczne, czy też szykuje się tego typu sprawa?
Korab jest off-line  
15-07-2008, 10:41  
raffi_bl
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: Wznowienie postępowania administracyjnego

Dziękuję za szybką reakcję na posta.
Zagadnienie jest rzeczywiste. Sprawa jest w toku. WINB przychylił się właśnie do takiej interpretacji, jaką zaproponowałeś. Ja zresztą też podzielam to zdanie. Nie jest jasno sprecyzowane w tym artykule, nie mniej właśnie prawomocne orzeczenie nie pozostawia wątpliwości, co do wszczęcia postępowania. W przeciwnym razie w przypadku każdej decyzji czy orzeczenia należałoby wszcząć postępowanie i od razu je zawieszać. Lub odrzucać wniosek ze względu na nieprawomocność orzeczenia.

Sytuacja jest następująca: strona postępowania złożyła do GUNB odwołanie od decyzji uchylającej wydanej w wyniku wznowieniu postępowania, uzasadniając właśnie, że nie należało wznowić postępowania, ponieważ termin na wznowienie upłynął licząc od dnia ogłoszenia wyroku.

Zobaczymy jakie będzie stanowisko GUNB. Uważam, że zdecydowanie powinien uznać decyzję WINB jako poprawną.
raffi_bl jest off-line  
15-07-2008, 11:04  
Korab
Ekspert w spoczynku
 
Korab na Forum Prawnym
 
Posty: 580
Domyślnie Re: Wznowienie postępowania administracyjnego

Być może skończy się to w sądzie - jak strona będzie uparcie obstawać przy swoim. Proszę napisać jak będzie rozstrzygnięcie.
Korab jest off-line  
21-11-2008, 22:51  
raffi_bl
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

No to mam dobrą wiadomość, przynajmniej dla mnie. Urząd nadrzędny uznał, że termin miesięczny na złożenie wniosku o wznowienie liczy się od dnia uprawomocnienia wyroku. Dokładniej oczywiście, miesiąc od chwili kiedy wnioskujący dowiedział się o uprawomocnieniu wyroku, a nie jego ogłoszeniu. I TAK POWINNO BYĆ!!!
Strona się nie odwołała (no i tu uważam - bardzo rozsądnie)
raffi_bl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zatrzymania prawa jazdy alimenty (odpowiedzi: 1) Proszę o pomoc w sprawie wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie zatrzymania prawa jazdy za długi alimentacyjne. Jest tak: znajomy został...
§ Wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego. (odpowiedzi: 1) Witam! Zostałem wraz z moją partnerką i naszą 5-letnią córką wymeldowany z pobytu stałego decyzją administracyjną około pół roku temu. Dowiedzieliśmy...
§ wznowienie postępowania administracyjnego (odpowiedzi: 4) PINB wydał decyzje nakazującą wykonanie ściany oddzielenia przeciwpożarowego ale wydał ją na podstawie planu realizacyjnego na którym błędnie...
§ Bezprzedmiotowość postępowania administracyjnego (odpowiedzi: 2) Witam, Organ administracyjny umorzył postępowanie administracyjne (strona nie brała udziału w postępowaniu bez własnej winy) powołując się na...
§ Wznowienie postępowania administracyjnego (odpowiedzi: 9) Witam, mam następujący problem: 1.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uzgodznił warunki realizacji pewnej inwestycji w zakresie wymagań...
§ Wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego oddaleniem skargi kasacyjnej (odpowiedzi: 1) Witam Pytanie jak w tytule. Czy organ odwoławczy mial prawo nałożyc na mnie określone przeróbki w budynku? Gdy decyzją organu I instancji było...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:16.