Witam ponownie i zgodnie z zapowiedzią przesyłam treść decyzji SKO
Decyzja SKO
Na podstawie przepisu art. 138 § 2 ,art. 30 § 4 , art. 105 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 ….
orzeka uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę organowi I instancji
do ponownego rozpatrzenia .
Uzasadnienie
Decyzją dnia 26.06.2012 działając z upoważnienia Starosty ...Naczelnik wydz. komu. I tran. Umorzyła postępowanie w sprawie rej. pojazdu ….w ocenie organu I instancji śmierć wnioskodawcy spowodowała bezprzedmiotowość postępowania w przedmiocie rej. Pojazdu , co spowodowało konieczność jego umorzenia.
W ustawowym terminie odwołanie od tej decyzji wniósł ...powołując się na treść przepisu art. 30 § 4 KPA ….
Przekazując sprawę organ I instancji wykazał, iż nie znajduje podstaw do zmiany lub uchylenia tej decyzji.
W wyniku rozpatrzenia wniesionego w sprawie środka zaskarżenia SKO zważyło, co następuje.
Stosownie do art. 105§ 1 KPA gdy postępowanie z jakichkolwiek przyczyn stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ adm. publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części Uznaje się , że postępowanie adm. może stać się bezprzedmiotowe, gdy występująca w nim strona straci w nim ten status,jak również w przypadku śmierci strony. Ten drugi przypadek powoduje jednak bezprzedmiotowość postępowania i konieczność jego umorzenia tylko wówczas, gdy sprawa dotyczyła uprawnień czysto osobistych osoby zmarłej. Zarejestrowania nabytego na własność pojazdu nie można uznać za uprawnienie ściśle osobiste. Uprawnienie do zarejestrowania pojazdu przechodzi bowiem na każdego nabywcę pojazdu i jest ściśle powiązane ze zbywalnym prawem własności. W niniejszym przypadku znajdzie zatem zastosowanie przepis art. 30 § 4 KPA , zgodnie zn którym w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedziczonych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony występują jej następcy prawni. Przepis ten wprost dotyczy sytuacji śmierci strony w toku postępowania. Jeżeli postępowanie dotyczyło praw zbywalnych lub dziedziczonych, śmierć strony nie może prowadzić do umorzenia postępowania- w taki przypadku w miejsce zmarłej strony do postępowania wstępują jej spadkobiercy. Prawo własności pojazdu, z którym związana jest konieczność rejestracji pojazdu w ewidencji pojazdów, jest niewątpliwie prawem zbywalnym. Jeszcze raz zatem podkreślić należy, iż sprawa dotycząca rejestracji pojazdu może być uznana tylko i wyłącznie za dotyczącą prawa zbywalnego. Tym samym uznać należało , iż w miejsce zmarłego … do postępowania wstąpili jego jego spadkobiercy tj. … .Organ I instancji winien wezwać ich do wzięcia udziału w sprawie i dokonać na ich rzecz rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.
Wobec powyższego zaistniała konieczność uchylenia zaskarżonej decyzji i przekazania jej do ponownego rozpatrzenia.
Niniejsza decyzja jest ostateczna
Jeszcze małe PS :
byłem u naszego Starosty (bardzo miły człowiek) pogadaliśmy bardzo milo.Przyznał mi rację w całej rozciągłości (przy mnie rozmawiał kilkakrotnie z Panią Naczelnik) i poprosił bym udał się do wydziału komunikacji , gdzie zostaną wydane mi dokumenty

pełny sukces -pomyślałem.
W wydziale wyszedł do mnie bodajże sekretarz Pani Naczelnik wręczając mi dokumenty (niemieckie do rej .pojazdu) z prośbą bym oddał tablice i pozwolenie czasowe
Stwierdziłem ,że szkoda naszego czasu i dorzuciłem coś o kompetencjach panujących tam urzędników (na co nie wytrzymała Pani Naczelnik i opuściła swoje biurko i wdała się w dyskusję ze mną ) Konkludując : po roku dowiedziałem się ,że mogę wystąpić o rejestrację pojazdu na wszystkich spadkobierców (wcześniej było to nie możliwe ,gdyż dwoje z mojego rodzeństwa nie posiada PESEL-u i meldunku w Polsce)
Mam jeszcze jedno pytanie ;
Czy mam się "zadowolić" możliwością przerejestrowania pojazdu ? czy żądać zwrotu już istniejącego dowodu i karty pojazdu na ojca?
Pozdrawiam