Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania - Forum Prawne

 

Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Witam. Wraz z kilkoma sąsiadami jesteśmy właścicielami działek sąsiednich do działki, na której inwestor rozpoczął budową sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Decyzję o warunkach zabudowy dla tej działki wydał Burmistrz Miasta i Gminy. Jako sąsiedzi nie zostaliśmy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
12-06-2012, 14:14  
kubayashi
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Witam. Wraz z kilkoma sąsiadami jesteśmy właścicielami działek sąsiednich do działki, na której inwestor rozpoczął budową sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych.
Decyzję o warunkach zabudowy dla tej działki wydał Burmistrz Miasta i Gminy.
Jako sąsiedzi nie zostaliśmy uwzględnieni jako strony w podejmowaniu tej decyzji.
Na nasz wniosek wydano nam kopię wyżej wymienionej decyzji, w której oprócz szerokości budynków, wysokości do kalenicy oraz odległości od drogi dojazdowej ( zaznaczam iż droga ta nie jest położona przy naszych działkach) nie znalazła się informacja w jakiej odległości od naszych działek będzie budowany budynek.
I teraz nasuwa się pytanie. Czy według prawa administracyjnego lub budowlanego powinniśmy zostać stronami w tej sprawie?
Obawiamy się iż powstały budynek może zaciemnić nasze nieruchomości.
Gdy jeden z sąsiadów składał wniosek o warunki zabudowy, my jak i inwestor, którego tyczy się prawa zostali uwzględnieni jako strony.
Co możemy zrobić aby wyjaśnić tą sprawę, oraz ewentualnie wstrzymać inwestycję ?
Jakie kroki podjąć?
Dodam, że w sprawie tej udałem się do starostwa i wystąpiłem z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na jakiej podstawie została uzyskana zgoda na budowę.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
kubayashi jest off-line  
12-06-2012, 14:30  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Cytat:
Napisał/a kubayashi Zobacz post
Jakie kroki podjąć?
Proszę wystąpić do organu, który wydał decyzje o wznowienie postępowania w tej sprawie art. 145 § 1 pkt 4 - wzór II w poradniku http://forumprawne.org/prawo-adminis...ml#post1556177

można też we wniosku dopisać żądanie wstrzymania tej decyzji do czasu rozpatrzenia wniosku o wznowienie

ma pan na to tylko 30 dni od "dowiedzenia się" o tej decyzji
voyteg jest off-line  
12-06-2012, 14:45  
kubayashi
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Zapomniałem dodać iż decyzja o warunkach jest z 2008 roku, a zmiana w decyzji z 2009 roku. Jednakże skąd mogliśmy wiedzieć, że planowana tam jest iwestycja?
Czy to w jakiś sposób przekreśla nasze szanse?
Czy jeśli celowo zostaliśmy pominięci jako strony lub też z czyjegoś błedu to sprawa jest już rostrzygnięta i nie da się nic zrobić?
kubayashi jest off-line  
12-06-2012, 14:54  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Cytat:
Napisał/a kubayashi Zobacz post
Czy jeśli celowo zostaliśmy pominięci jako strony lub też z czyjegoś błedu to sprawa jest już rostrzygnięta i nie da się nic zrobić?
Napisałem wyżej - wniosek o wznowienie postępowania
voyteg jest off-line  
13-06-2012, 06:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

kubayashi - kwestii zacienienia nie bada się w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy, lecz w postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę. Pisałem o tym na swoim blogu.

Jeśli chodzi o wznowienie postępowania, to podstawą jest art. 145 par. 1 pkt 4 K.p.a.:
Cytat:
W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:
4) strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
Organ nie może z tej przyczyny wnosić postępowania z urzędu, a jedynie na wniosek (art. 147 zdanie 2 K.p.a.), przy czym art. 148 K.p.a. stanowi, że :
Cytat:
§ 1. Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji, w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.
§ 2. Termin do złożenia podania o wznowienie postępowania z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt 4 biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji.
Termin na wznowienie jest krótki, a uchybienie temu terminowi powoduje odmowę wznowienia postępowania (art. 149 par. 3 K.p.a.).
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ decyzja o warunkach zabudowy (odpowiedzi: 30) Czy Wojt/Burmistrz/Prezydent moze odmowic wydania kierujac sie tylko ocena sytuacji, nie majac poparcia w zadnych przepisach? Bo np ma informacje, ze...
§ Decyzja o warunkach zabudowy (odpowiedzi: 5) Witam . Chcemy z mężem złożyć wniosek o warunkach zabudowy, będziemy to wypełniać na teścia, bo nie spełniamy wszystkich warunków i dopiero po...
§ Decyzja o warunkach zabudowy (odpowiedzi: 4) Mam taki dość nietypowy problem, tzn wpłynęły trzy identyczne wnioski o wydanie warunków zabudowy od trzech różnych osób na taką samą inwestycję na...
§ decyzja o warunkach zabudowy (odpowiedzi: 5) co jak posiadam decyzje o warunkach zabudowy ktura nie zawiera zadnego zdania o zagospodarowaniu terenu bez tego zdania mam kłopot z podzieleniem...
§ decyzja o warunkach zabudowy (odpowiedzi: 2) Chce kupić działkę, która powstała w wyniku podzielenia jednej dużej na dwie mniejsze. Działka przed podzielniem miała wydaną przez Urząd Gminy...
§ decyzja o warunkach zabudowy (odpowiedzi: 3) mam pytanie odnośnie decyzji o warunkach zabudowy czy w przypadku kiedy otrzymam decyzję o warunkach zabudowy działki a następnie ja sprzedam to czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:13.