Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania - Forum Prawne

 

Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania

Witam, jest to mój pierwszy post na forum , szukałem wcześniej ale odpowiedzi nie znalazłem. Mój problem jest następujący; Aktualnie mieszkam za granicą konkretnie w Anglii, chciałbym zmienić adres zameldowania w Polsce a co za ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
06-01-2013, 13:48  
fhp
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania

Witam, jest to mój pierwszy post na forum , szukałem wcześniej ale odpowiedzi nie znalazłem. Mój problem jest następujący;

Aktualnie mieszkam za granicą konkretnie w Anglii, chciałbym zmienić adres zameldowania w Polsce a co za tym idzie wymienić dowód osobisty ponieważ aktualnie adres zameldowania nie jest już aktualny - mieszkanie nie jest już moją własnością, mimo to nadal mam adres zameldowania tam.
Za klilka dni jadę do Polski i chciałbym zmienić adres zameldowania w Polsce na adres nowego mieszkania, a co za tym idzie otrzymać nowy dowód osobisty wlasnie z nowym adresm zameldowania. Jako, że jestem w stanie sie przemeldować (jadę tylko na 8 dni) w ktorkim czasie to nie wiem jak dokładnie wygląda sprawa wyrabiania nowego dowodu osobistego, czy jest szansa aby taki dowód został wysłany do konsulatu w Londynie bo rozumiem że taki dokument trzeba odebrać osobiscie , czy będę mógł go odebrać dopiero za 4-5 miesięcy jak będe w Polsce ?

Dziekuję za pomoc.
Daniel
fhp jest off-line  
06-01-2013, 14:43  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania

Cytat:

Od nowego roku łatwiej o meldunek i o paszport. Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym będziemy mogli załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od Nowego Roku nie będziemy musieli najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować.
Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku. Przy zameldowaniu nie będziemy podawali informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie będzie również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej.

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Zgodnie z nowymi przepisami nie będziemy musieli najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Od Nowego Roku przy dokonywaniu meldunku, nie będzie obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna. Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin zostanie wydłużony do 30 dni. Zgodnie z oczekiwaniami obywateli będzie można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.

Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy. Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

PASZPORT POZA MIEJSCEM MELDUNKU

Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport złożymy u dowolnego wojewody na terenie kraju. Paszport lub paszport tymczasowy będziemy mogli wyrobić w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie kraju. Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport złożymy i gotowy dokument odbierzemy w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym. Teraz wniosek o paszport składamy w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania. Ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która reguluje te kwestie, została opublikowana 17 grudnia br. w Dzienniku Ustaw. Od 17 stycznia 2013 r., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Będziemy mogli go złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, na przykład w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument. Obecnie dokumenty paszportowe wydawane są przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.

Nowością jest możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje dokument w nagłych przypadkach, związanych ze swoją pracą (na przykład nieplanowana wcześniej podróż służbowa). Teraz o taki paszport mogą ubiegać się m.in. osoby, które utraciły dokument paszportowy podczas podróży, czy w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.

Dodatkowe informacje o paszportach

Gdzie można złożyć wniosek o paszport i odebrać gotowy dokument?
Wniosek o paszport i paszport tymczasowy będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Gdy przebywamy za granicą, taki dokument możemy otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać paszport?
Aby otrzymać paszport należy w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego złożyć wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii, a także dowód uiszczenia opłaty paszportowej lub przedstawić do wglądu dokument uprawniający do ulgi lub zwolnienia z opłaty. Wniosek o wydanie paszportu składa się osobiście, z wyjątkiem wydania paszportu m.in. osobie małoletniej – wówczas składają go rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie. Gotowy paszport odbiera się osobiście w wydziale paszportowym, w którym został złożony wniosek. Przy odbiorze dokumentu przedstawia się także dotychczas posiadany paszport, w celu jego anulowania.

Jak otrzymać paszport za granicą?
Aby otrzymać polski paszport za granicą, należy - jak dotychczas - zgłosić się do polskiego konsula i złożyć dokumenty, o których mowa powyżej.

Ile kosztuje wydanie paszportu w kraju?
Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Natomiast m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13. roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej – za paszport z 50% ulgą zapłacą 70 zł. Małoletnim do 13. roku życia paszport jest wydawany za opłatą wynoszącą 30 zł. Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat. Za paszport tymczasowy zapłacimy 30 zł.

Ile wynosi czas oczekiwania na paszport?
Czas oczekiwania na paszport w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.
marian1 jest off-line  
06-01-2013, 19:49  
fhp
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania

Pierwsza część Twojej odpowiedzi OK , ale druga nie ma nic wsponego z postawionym pytanie, nie pytam o paszport.

Nurtuje mnei pytanie czy moge wyrobić nowy dowód osobisty w Polsce i żeby został przekazany do konsutalu w Londynie , jaki jest czas oczekiwania na dowód osobisty w Polsce (kiedy bylo 14 dni) Porpstu nie bedzie mnie fizycznie w Polsce przez 4-5 miesiecy wiec nie bede mogl odebrac tego waznego dokumentu.
fhp jest off-line  
07-01-2013, 17:40  
fhp
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania

nikt nie pomoże ?
fhp jest off-line  
08-01-2013, 21:04  
krenciszex
Przyjaciel forum
 
Posty: 894
Domyślnie RE: Zmiana dowodu osobistego zagranicą + zmiana adresu zameldowania

Dowód osobisty wydaje się w kraju w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Nie ma możliwości wydania dokumentu za granicą, np. w konsulacie. Dowód odbiera się w urzędzie, w którym złożyło się wniosek.
krenciszex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana adresu zameldowania (odpowiedzi: 7) Witam. Chciałabym zmienić adres zameldowania do innego miasta co najpierw powinnam zrobić jakie urzędy najpierw odwiedzić? tam gdzie nadal jestem...
§ Zmiana adresu zameldowaniaoraz utrata ważności dowodu osobistego z tego powodu. (odpowiedzi: 1) Witam Za około półtora tygodnia chciałem pojechać do Niemiec na 3-4 dni, problem tkwi w tym że w kwietniu minął okres 3 miesięcy od daty zmiany...
§ Wymiana dowodu osobistego i zmiana miejsca zameldowania (odpowiedzi: 6) Witam Jakie instytucje należy powiadomić wymieniając dowód osobisty. Z góry dziękuje za pomoc, będąc artystka jestem administracyjnym zerem...wiem...
§ Wyrobienie ( zmiana nazwiska) dowodu osobistego poza miejscem ostatniego zameldowania (odpowiedzi: 2) Witam Mam niesamowity problem tj. wyszłam za mąż na dolnym Śląsku w 2011 roku, na stałe mieszkam za granica a pochodzę z Pomorza. W urzędzie na...
§ PIT-11 a zmiana adresu zameldowania (odpowiedzi: 2) Dostałem w firmie PIT-11 za rok 2010. Zastanawiam się jednak, czy dane tam podane są poprawne, bo od czerwca mam meldunek w innym mieście niż zakład...
§ Zmiana adresu = zmiana dowodu? (odpowiedzi: 6) Jak to teraz jest: czy zmiana adresu stałego zameldowania pociąga za sobą obowiązkową wymianę dowodu osobistego? W czasach dowodów "książeczkowych"...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:12.