Rozłożenie opłaty na raty - Forum Prawne

 

Rozłożenie opłaty na raty

Witam Mam decyzję o rozłożeniu opłaty adiacenckiej na 4 raty. Odwołałem się od niej do SKO bo chcę 10 rat. Nie wiem jeszcze jaki jest wynik odwołania, ale urząd nagle wezwał mnie do "spowiedzi" z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
05-02-2013, 11:43  
RoTo3
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie Rozłożenie opłaty na raty

Witam

Mam decyzję o rozłożeniu opłaty adiacenckiej na 4 raty. Odwołałem się od niej do SKO bo chcę 10 rat. Nie wiem jeszcze jaki jest wynik odwołania, ale urząd nagle wezwał mnie do "spowiedzi" z majątku pod rygorem braku możliwości rozłożenia na raty.
Oczywiście dokumenty złożę ale mam pytanie czy urząd po przeanalizowaniu dokumentów może pogorszyć moją sytuację i stwierdzić ze sytuacja materialna jest na tyle dobra że raty mi sie nie należą? Czy też chroni mnie przepis że art. 138 kpa że
Cytat:
Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.
RoTo3 jest off-line  
05-02-2013, 15:51  
RoTo3
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Rozłożenie opłaty na raty

I jeszcze jedno pytanie. W związku z tym ze ubiegam sie o raty z tytułu opłaty adiacenckiej czyli jak to nazywa urząd o ulgę mam wypełnić druk BPE-UM-OFN , i zaączyć do niego PITY z 3 lat, podać jakie mam samochody , jakie nieruchomości, jakie lokaty w bankach. Druk zawiera podstawę prawną czyli Art. 67a ordynacji podatkowej. Czy urząd ma prawo mnie tak prześwietlać skoro oplata adiacencka nie jest podatkiem?
RoTo3 jest off-line  
05-02-2013, 21:19  
RoTo3
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Rozłożenie opłaty na raty

Nie mogę już edytować posta wiec sam sobie odpowiem i proszę o scalenie z powyższymi i opinię.
Otóż przekopałem bazę orzeczeń NSA i proszę o opinie czy mogę zgodnie z prawem na podstawie I OSK 421/05 - Wyrok NSA
Cytat:
Opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 98 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami / t. .j. Dz. U. Nr 46 z 2000 r., poz. 543 ze zm./ nie jest podatkiem i wobec tego nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa. Naczelny Sąd Administracyjny podziela w tym zakresie pogląd wyrażony w uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji jak też w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 grudnia 2002 roku, sygn. akt I SA 342/01, (M.Prawn. 2003/3/98.
odmówić "spowiedzi" na druku BPE-UM-OFN na którym jest podstawa prawna w postaci powołania sie na art. 67a ordynacji podatkowej.
Urząd "grozi mi " że jak nie dostarczę tego co chce to mi całkowicie odmówi rozłożenia tej opłaty. Przyznam że nie mam ochoty by dostarczać kopie PITów mojego i żony z 3 lat i spowiadać sie ile mam samochodów, mieszkań i pieniędzy na koncie. Tym bardziej że stroną postępowanie jestem ja a nie żona, a opłata adiacencka dotyczy nieruchomości którą otrzymałem jako darowiznę zanim się ożeniłem i jestem jej jedynym właścicielem.
RoTo3 jest off-line  
15-02-2013, 13:39  
tryfid
Stały bywalec
 
tryfid na Forum Prawnym
 
Posty: 319
Domyślnie RE: Rozłożenie opłaty na raty

To jest trudny temat i (na dzisiaj) nikt nie udzieli ci wiążącej odpowiedzi. Znalazłeś jeden z istotniejszych wyroków w tej sprawie, (ale nie jedyny) -książkę da się o tym napisać.
Chciałeś 10 rat, dostałeś 4 (SKO uchyli -bo decyzja niezgodna z wnioskiem), (ja miałem przypadek: wniosek o umorzenie w całości, umorzono połowę a resztę na raty, SKO uchyliło jak wyżej)
Gmina woła o dokumenty, bo ostatnio organy kontrolne czepiają się takich spraw, gmina musi sprawdzić twoją sytuację (znowu brak przepisów), jeśli masz firmę to dochodzi jeszcze unijne prawo (pomoc deminimis) i robi się kocioł.
Doceń raczej, że gmina idzie ci na rękę -dla nich najprościej byłoby odmówić...
tryfid jest off-line  
15-02-2013, 14:04  
RoTo3
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Rozłożenie opłaty na raty

Cytat:
Napisał/a tryfid Zobacz post
Chciałeś 10 rat, dostałeś 4 (SKO uchyli -bo decyzja niezgodna z wnioskiem)
Zgadza się. SKO przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia dlatego dziwnym trafem urząd następnego dnia po otrzymaniu orzeczenia wysłał do mnie pismo. Wczesniej tak szybko nie działali tylko zawsze ok miesiąca trwały działania
Cytat:
Napisał/a tryfid Zobacz post
Doceń raczej, że gmina idzie ci na ręk
Poprosiłem bym mógł wpłacić całość jak tylko zapłacą mi za to co zabrali pod drogę. Obyło by sie bez rat i odwołań. Niestety olali mnie wiec moje ugodowe podejście zmieniło sie w zajadłą walkę o to bym był traktowany na równi z nimi. Sam sie zastanawiam co będzie bo 14 dnia wyślę pismo odmowne powołując sie na w/w wyrok. Pewnie znów sie nie zgodzą wiec po raz kolejny SKO a potem pewnie WSA.
Cytat:
Napisał/a tryfid Zobacz post
gmina musi sprawdzić twoją sytuację (znowu brak przepisów), jeśli masz firmę to dochodzi jeszcze unijne prawo (pomoc deminimis) i robi się kocioł.
nIe mam firmy a co ważne niedługo mogę być bez pracy. Tak sobie myślę że zasiłek dla bezrobotnych byłby chyba dość istotnym dowodem na trudności płatnicze.
RoTo3 jest off-line  
22-10-2013, 15:56  
bigboss86
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Rozłożenie opłaty na raty

nie bardzo rozumiem, czemu Pan twierdzi, że urząd każe się Panu "spowiadać" z majątku. Albo Pan coś źle zrozumiał albo organ, który prowadzi postępowanie nie ma pojęcia o przepisach, które je reguluje.

Warto zajrzeć do art. 147 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami: "opłata adiacencka może być, na wniosek właściciela nieruchomości, rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 10 lat. [...] Należność gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w tym przez ustanowienie hipoteki. Decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej stanowi podstawię wpisu do księgi wieczystej."

Powyższy artykuł wskazuje na to, że organ może rozłożyć opłatę na raty. Zatem jeśli Pan składa wniosek na 10 rat, to organ może: odmówić rozłożenia na raty, rozłożyć na 10 rat lub rozłożyć na 2,3,4,5,6,7,8 lub 9 rat. Nie wiem na jakiej podstawie SKO miałoby uchylić decyzję organu, który ustalił 4 raty, co sugeruje kolega tryfid.

Po drugie, organ nie musi prześwietlać Pana majątku. Wręcz powiedziałbym, że nie wolno mu, nie ma on w tym przypadku uprawnień kontrolno-skarbowych. Przynajmniej żaden przepis tego nie wskazuje. Organ chcąc zabezpieczyć opłatę adiacencką wystąpi do Pana jedynie o wskazanie nieruchomości, na której można ustanowić hipotekę dla tej opłaty. Jeśli nie jest Pan w stanie jej wskazać, organ odstąpi od rozłożenia na raty i będzie żądał całej kwoty opłaty.
bigboss86 jest off-line  
22-10-2013, 16:26  
RoTo3
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Rozłożenie opłaty na raty

Organ postępował bezprawnie. Na całe szczeście SKO dało urzędnikom po łapach. Żądanie ode mnie PITów z 3 lat i powoływanie sie przy tym na ordynację podatkową było pozbawione podstaw prawnych. Oprócz tego Pity miała przedstawić moja żona, mieliśmy zgosić posiadane samochody , itp. Po skutecznym odwołaniu do SKO organ "poprosił " o podanie posiadanych nieruchomości, samochodów , lokat bankowych , akcji, obligacji itp tym razem bez powoływania sie na ordynację podatkową. Na całe szczęście moja sytuacja materialna pozwala mi na to by zamiast 10 rat spłacić należność w 4 ratach wiec nie będę sie od "prośby " organu odwoływał ponownie.
RoTo3 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozłożenie długu na raty (odpowiedzi: 4) Witam, prowadzę działalność gospodarczą od wielu lat. Niestety w tym roku siadło, siadło tak bardzo, że nie wiem co najpierw płacić czynsz, zus czy...
§ Ztm - rozłożenie na raty (odpowiedzi: 12) Witam Ostatnio sprawdzałem KRD i okazało się, że mam 4 mandaty z Ztm. Kontaktowałem się dzisiaj z działem windykacji z pytaniem, czy rozłożą mi to...
§ Prozba o rozłożenie na raty (odpowiedzi: 3) jak napisać pismo do sądu o rozłożenie na raty grzywny i kosztów sądowych dżięki z góry
§ rozłożenie opłaty od wps na 2 ratY:? (odpowiedzi: 1) Witam, czy istnieje możliwość rozłożenia opłaty od wps na 2 raty?
§ Wniosek o rozłożenie mandatu na raty bądź obniżenie jego kwoty (odpowiedzi: 1) Witam, niedawno zostałem ukarany mandatem w wysokości 100 zł za spożywanie alkoholu w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Jestem osobą uczącą się, nie...
§ rozłożenie na raty zadłużenie w czynszu (odpowiedzi: 3) witam mam takie pytanko czy ten wniosek jest poprawnie napisany albo coś jerze dodać z góry dzienki za szopkom odpowiec Wniosek o rozłożenie na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:28.