Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy - Forum Prawne

 

Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Witam, zmieniłem miejsce zameldowania, w dowodzie mam już nowy adres, ale w prawie jazdy został stary. Wiem, że zgodnie z przepisami powinienem wymienić prawko, ale z drugiej strony zastanawiam się czy nie doczekać do 2016 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
25-09-2013, 10:58  
mike7
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Witam,

zmieniłem miejsce zameldowania, w dowodzie mam już nowy adres, ale w prawie jazdy został stary. Wiem, że zgodnie z przepisami powinienem wymienić prawko, ale z drugiej strony zastanawiam się czy nie doczekać do 2016 roku, gdy znika obowiązek meldunkowy.

Czy dobrze antycypuję, że wtedy adres podany na prawie jazdy nie będzie miał żadnego znaczenia (bo był wprawdzie prawidłowy - zbieżny z óczesnym miejscem zamieszkania, ale później np. przeprowadziłem się osiem razy nie zgłaszając tej przeprowadzki, bo nie ma takiego obowiązku - bo jest np. rok 2017)?

Dzięki pozdrawiam
mike7 jest off-line  
02-10-2013, 21:03  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

to zależy jakie zostaną wydane odpowiednie unormowania w tym zakresie
voyteg jest off-line  
03-01-2014, 13:48  
Indubio
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Wypowiem się w tym wątku ponieważ najbardziej pasuje do mojej sytuacji. Otóż rozpocząłem swoją walkę z systemem i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Porad i opinii na temat tego czy można mieć w prawie jazdy inny adres od adresu zameldowania jest wiele, ale mało konkretów - przede wszystkim z powodu braku wskazywania podstaw prawnych.

Odniosę się jeszcze do słów kolegi powyżej - otóż w zasadzie obowiązku meldunkowego już nie ma - tzn. jest, ale jakoby go nie było, ponieważ zapis istnieje, ale sankcja z grzywną już została wykreślona. Więc teoretycznie masz obowiązek zameldować się w miejscu, w którym przebywasz z zamiarem stałego albo czasowego pobytu jednak za niedopełnienie tego obowiązku nic Ci nie grozi(ustawa o ewidencji ludności). A z całkowitym zniesieniem uregulowań dot. meldunku to nie byłbym taki pewny kiedy to zniosą, bo w rozsypkę idą wszystkie przepisy z kodeksów o doręczaniu zastępczym pism.

A teraz do rzeczy:
Moja teza brzmi: Można posiadać inny adres niż adres zameldowania w dokumencie prawa jazdy.
(Uważam, że istotne jest jedynie aby wykazywać jakiś związek pomiędzy osobą a widniejącym adresem, tak żeby faktycznie był to adres zamieszkania, a nie jakiś tam adres - tzn. nie może być to moim zdaniem adres pensjonatu w którym jako pracownik budowy mieszkałem przez pół roku nad Soliną, a następnie wróciłem do domu w Szczecinie, ale w międzyczasie udało mi się wyrobić PJ na adres hotelu robotniczego, do którego nigdy nie wrócę.)

Stan faktyczny:
Zjawia się gość na komendzie rejonowej policji celem przebadania się na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Argumentuje swoją chęć tym, że planuje wkrótce usiąść za kółkiem i chce mieć pewność, że nie złamie prawa.
Aspirant prosi go o podanie dokumentu prawa jazdy. I zaczyna się zabawa.
Najpewniej gorliwy stróż prawa "powrzucał" tę osobę w policyjne bazy. I wyszło mu że ten gość jest zameldowany - o zgrozo - od dwóch lat w innej dzielnicy niż ta która widnieje w PJ. Innymi słowy w dowodzie osobistym jest inny adres niż w prawie jazdy.
Funkcjonariusz grozi "wykroczeniem" nie podając, żadnego przepisu wskazującego, ze nasz bohater jakiekolwiek popełnił, a następnie zabiera obywatelowi PJ za pokwitowaniem: podając jako przyczynę "... niezgodność adresu zameldowania na pobyt stały tj. [tutaj adres z PJ]". Nasz bohater otrzymał również karę za swe haniebne zachowanie - został pouczony za powyższe wykroczenie, również bez wskazania jakie konkretnie, ale nic to aspirant wie przeca najlepiej.

Obywatel zdenerwowany ponad miarę poddał się jeszcze badaniu, powrócił do domu i zaczął czytać. I wyczytał:

primo: wielokrotnie ludziska podają jako podstawę ew. wykroczenia art. 98 ustawy prawo o ruchu drogowym - w obecnym stanie prawnym został uchylony - nie obowiązuje, te komentarze należy od razu skreślić.

secundo: policja może zatrzymać dokument PJ na podst. art. 135 ustawy prawo o ruchu drogowym. Jednak nie ma wśród wymienionych przez ten artykuł przesłanek takiej, która stwierdza: "Policja zatrzyma PJ w przypadku gdy stwierdzi niezgodność adresu zameldowania na pobyt stały". Jest natomiast jedna - "Policjant zatrzyma prawo jazdy gdy upłynął termin ważności PJ" - jedyna uważam w miarę pasująca, lecz na siłę.

terzio: obecnie podstawę prawną aktualizacji danych w PJ moim zdaniem zawiera art. 18 ustawy o kierujących pojazdami - jednak nie zawiera on żadnej sankcji za niedopełnienie tego obowiązku. Ponadto w ustawie prawo o ruchu drogowym - art 100b - stwierdza się, że w centralnej ewidencji kierowców przechowuje się dane o (UWAGA) adresie zamieszkania.

Obywatel który otrzymał jedynie pokwitowanie za swój dokument postanowił walczyć. Uważa, że nie ma podstawy do zabrania mu dokumentu, wszak adres z PJ to adres pod którym mieszkają jego rodzice, przebywa tam regularnie, odbiera korespondencję, nie można uznać, że jest nieaktualny, a że nie jest to adres zameldowania... no cóż.

Tutaj pojawia się kolejny problem. Obywatel traci PJ a dostaje obsikany kwitek co się zowie "pokwitowanie" (wkrótce wrzucę skan, ale muszę go zanonimizować) i na co się żalić i gdzie jest podstawa prawna. Jeszcze obywatel 6 dnia od feralnego zdarzenia zjawia się na komendzie celem dopytania kto i czy ktokolwiek wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Ale tutaj funkcjonariusze są jak w swoim żywiole - nie wiesz? no cóż, my nie jesteśmy od tego żeby wiedzieć za Ciebie! A generalnie to nie jesteśmy od tego, żeby cokolwiek wiedzieć (typowe?). W moim odczuciu obywatel dostanie postanowienie od starosty, ale ponieważ pewności nie ma, składa jeszcze skargę na dziarskiego funkcjonariusza w trybie przepisów Kpa, w której domaga się zwrotu bezpodstawnie zatrzymanego dokumentu i oczywiście nagany dla niego . Zawsze można grać, że to pismo stanowiło zażalenie na decyzję administracyjną...

Sprawa będzie rozwojowa i będę pisał jak się toczy, jednak nie oczekujmy regularności. Jeśli do lutego cokolwiek dostanę na papierze będzie dobrze.
Myślę, że uda mi się w ten sposób ostatecznie rozwiązać kwestię różnych adresów w dokumentach. Choć być może nie mam racji i rozwiązanie nie będzie po mojej myśli. W każdym razie do poziomu WSA mam chęci się szarpać, bo mnie zajerzyli do żywego. "Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy" w tym wypadku ten cytat idealnie podsumowuje zachowanie aspiranta.

Myślę, że wygram i zwrócą mi prawo jazdy, jednak nawet jeśli, to Wam pozostawię decyzję czy chce Wam się oczekiwać i przerzucać pismami (jeszcze nie wiem do końca z kim) czy mieć spokój, olać temat i w przeciągu 30 dni (raczej nawet szybciej) mieć nowy dokument.
Indubio jest off-line  
03-01-2014, 14:07  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Cytat:
Napisał/a Indubio Zobacz post

Porad i opinii na temat tego czy można mieć w prawie jazdy inny adres od adresu zameldowania jest wiele, ale mało konkretów - przede wszystkim z powodu braku wskazywania podstaw prawnych.
W poradniku http://forumprawne.org/postepowanie-...eldowania.html zawarta jest wykładnia prawa dokonana przez WSA
voyteg jest off-line  
03-01-2014, 14:36  
Indubio
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Jedno orzeczenie, zawsze coś - dzięki myślę, że wykorzystam w swojej sprawie.
Indubio jest off-line  
01-02-2014, 12:41  
Indubio
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Weee... myślałem, że opisze Wam perypetie związane z użeraniem się z systemem, a tu proszę, minął miesiąc z hakiem i pozamiatane - prawojazdy wróciło w ręce prawowitego właściciela tj. mnie

Więc było tak:
1) policjant zatrzymał mi prawojazdy za pokwitowaniem z uwagi na różne adresy (w dowodzie miałem inaczej niż w prawiejazdy)
2) policja przesłała do Urzędu Miasta (właściwego z uwagi na adres pj) dokument wraz z notatką.
3) UM wystosował do mnie pismo, w którym poinformował mnie, iż "z uwagi na fakt przesłania dokumentu pj do tutejszego urzędu i z uwagi na obowiązek aktualizacji danych - art. 18 ustawy o kierujących, informujemy że należ złożyć wniosek o nowe prawojazdy tu i tu"
4) ponieważ nadal nie miałem informacji na jakiej podstawie prawnej zatrzymali mi prawko, wystosowałem do UM pismo dotyczące "usunięcia naruszenia prawa" - pdst. art. 37 Kpa (można dyskutować z podstawą prawną tego pisma) - w którym domagałem się wdania dokumentu albo wdania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu. Samo pismo z UM bowiem było wyłącznie informacją i znów, jak w przypadku pokwitowania od policji, nie miałem żadnej drogi odwoławczej.
5) zadzwonił do mnie Pan Inspektor i powiedział: "Wie Pan, pana prawojazdy nigdy formalnie nie zostało zatrzymane..." następnie powiedział, że faktycznie nie ma podstaw prawnej do takiego zatrzymania i zapytał gdzie odesłać dokument.
6) w ciągu tygodnia otrzymałem poleconym zwrot prawajazdy (Dodam dla smaczku, że adres na, który poprosiłem o wysyłkę pj był jeszcze inny niż mam w dowodzie i kompletnie inny niż mam w prawie jazdy)

Sprawa zaczęła się 21 grudnia 2013 zakończyła 31 stycznia 2014 - jak mówiłem, miesiąc z hakiem. W moim przypadku się opłacało poczekać i nie płacić za nowy wniosek i zdjęcia. A resztę pozostawiam pod rozwagę każdego z czytających.
Indubio jest off-line  
01-02-2014, 15:28  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

wszystko fajnie - wyjaw mi jeszcze tylko tajemnicę od kiedy nie istnieje w PL obowiązek meldunkowy i jaki związek ze sprawą ma rzekome zniesienie tego obowiązku
Seb72 jest off-line  
02-02-2014, 00:35  
Indubio
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

@Seb72- szczerze to nie wiem o co Ci biega. Jakbyś przeczytał wcześniejsze posty może załapałbyś dlaczego tu napisałem swoją historię.

przeczytaj również 1 post - gościu zmienił dowód i zastanawiał się czy ma zmienić również prawko. Ja miałem (od 2 dni znów mam) identyczną sytuację. A policja zabrała mi prawko właśnie z tego powodu - inny adres w d.o. inny w p.j.. Nigdzie nie znalazłem w necie przypadku, który przećwiczyłby to w praktyce. Były teorie, opinie i rzucanie przepisami, ale wszystko w odpowiedzi na obawy internautów (co się stanie jak mnie złapią). Otóż mnie złapali w idiotycznej sytuacji i postanowiłem dla przekory pokazać baranom, że nie mogą mi zabrać (skutecznie, bo przecież na miesiąc zabrali) prawa jazdy.

Wracając do Twojego pytania - obowiązek meldunkowy owszem istnieje, zniesiono tylko od 1 stycznia 2013r. art. 147 KW który sankcjonował "niedopełnienie obowiązku meldunkowego". W skrócie obowiązek istnieje i co z tego?
Zniesienie obowiązku meldunkowego ze sprawą ma tyle wspólnego, że... (UWAGA) planują znieść obowiązek meldunkowy (wynika to z unijnych przepisów).
Indubio jest off-line  
08-02-2014, 23:12  
Indubio
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Zakończenie mojej historii jest "the best". Dostałem 2 dni temu pismo od komendanta tej komendy rejonowej, w której złożyłem skargę na funkcjonariusza policji - kolejny szok. Komendant napisał:
1) "przeprowadzone postępowanie potwierdziło, że aspirant .... bezpodstawnie zatrzymał panu w dniu 21.12.2013 prawo jazdy."
2) "W związku z nieprawidłowym wykonaniem czynności służbowej przez aspiranta ...., zostaną wobec tego policjanta wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne, określone w art. 132 ust. 4b ustawy z dn. ... o policji" [najłagodniejsze z możliwych, ale na tym etapie nawet na tyle nie liczyłem - przyp. Indubio]
3) "Za niedogodności spowodowane zatrzymaniem prawa jazdy serdecznie Pana przepraszam"

I moje ulubione - "z poważaniem ... komendant rejonowy" - napisane odręcznie
Indubio jest off-line  
08-02-2014, 23:32  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

z unijnych przepisów - znaczy Unia zabrania obowiązkowych meldunków? w jakim akcie prawnym?
Seb72 jest off-line  
08-02-2014, 23:39  
Indubio
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

coś Ty się tak czepił tego obowiązku meldunkowego. Napisz PM do Voytega to Ci nakreśli temat, lub wrzuci odpowiednie linki na forum. Jest w opracowaniu dyrektywa unijna znosząca obowiązek meldunkowy naszej ustawy. Kiedy to wejdzie hgw, dlatego napisałem, że planują...
Indubio jest off-line  
11-02-2014, 10:57  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.606
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Cytat:
Napisał/a Indubio Zobacz post
Zakończenie mojej historii jest "the best".
gratuluję i jestem pozytywnie zaskoczony
voyteg jest off-line  
24-07-2014, 16:22  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.959
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

Cytat:
Napisał/a Indubio Zobacz post
"z poważaniem ... komendant rejonowy"
Pięknie. Gdyby jeszcze nie te doniesienia "samopobiciach" na komisariatach...
Sachalin jest off-line  
24-07-2014, 18:19  
enya77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Koniec obowiązku meldunkowego a dane adresowe w prawie jazdy

nie wynika z żadnych unijnych przepisów; ... obiecał, że zniesie wiele lat temu, więc teoretycznie coś się ciągle w tej kwestii dzieje; ale obowiązek - choć bez sankcji - istnieje; wejście w życie ustawy go znoszącej przekładano już 2 lub 3 razy i obawiam się, że na tym nie koniec
enya77 jest off-line  
17-04-2015, 21:52  
kisieleczekk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Witam.
Jestem mlodym kierowca. Od pol roku jestem zameldowana pod innym adresem niz mam w PJ. Niestety zawsze cos sie znalazlo by nie isc do urzedu i wymienic PJ.
A o to moje pytanie.
Jak zatrzyma mnie policja (zazwyczaj sprawdzaja czy auto nie bylo kradzione) i sprawdzi dokumenty no i zauwaza niezgodnosc to czy owy policjant moze zabrac mi pj na podstawie niezgodnosci danych?
Wspomne tez ze nie przebywam pod starym adresem.
kisieleczekk jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Reklamacja a dane adresowe (odpowiedzi: 3) Witam Złozylem reklamację z racji tego iz u operatora widnieje na umowie adres zameldowania a adres do korespondencji jest inny, odpowied...
§ Nieaktualne dane w prawie jazdy - wyjazd za granicę (odpowiedzi: 2) Wyjeżdżam za kilka dni na Chorwację. Zorientowałam się że mam nieaktualne dane: nazwisko i adres na prawo jazdy. Jadę za granicę "na dowód...
§ 0c i błędne dane adresowe (odpowiedzi: 3) Witam!! zakupiłam pojazd w październiku 2011 i polisa starego własciciela przeszła na mnie.Nieświadoma tego faktu zawarłam kolejną.W marcu 2012...
§ Dane adresowe PF (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie - wiem że dane katalogu panoramy firm są objęte ochroną prawną, nie mam jednak pojęcia czy same dane teleadresowe (bez grafiki i bez...
§ mandat za nieaktualne dane w prawie jazdy (odpowiedzi: 10) Czy jeśli wyszłam za mąż a nie wymieniłam prawa jazdy to przy ewentualnej kontroli dostanę za to mandat?
§ Dane kartograficzne, adresowe, etc (odpowiedzi: 2) Miplo.pl to serwis gdzie internauci wprowadzają dane kartograficzne(szerokość i długość geograficzną), adresowe i opisowe danego punktu użyteczności...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:35.