córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS - Forum Prawne

 

córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Problem jest z urzędnikiem MOPS-u, który "interpretuje po swojemu" ustawę i prawo polskie, a mianowicie ustawę z 7 września 2007r. o zasiłkach z Funduszu Alimentacyjnego-twierdzi, że intercyza, która obowiązuje między nami od dnia zawarcia związku, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
21-10-2013, 16:48  
Agnieszka z Sosnowca
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Problem jest z urzędnikiem MOPS-u, który "interpretuje po swojemu" ustawę i prawo polskie, a mianowicie ustawę z 7 września 2007r. o zasiłkach z Funduszu Alimentacyjnego-twierdzi, że intercyza, która obowiązuje między nami od dnia zawarcia związku, jest nieważna.
Gdyż w świetle w/w ustawy mój obecny mąż ma łożyć na pasierbicę, tym samym dołączyć swoje dochody do wniosku.
Ojciec-"dawca nasienia", tak mogę nazwać tego Pana, (NIGDY ani grosza córka nie otrzymała od Pana-córka ma 19 lat) jest zobowiązany wyrokiem do ich płacenia-nie płaci, bo nie pracuje.
A, że obecny mąż ma stały dochód-jest inwalidą I grupy i ma rentę to urzędnik stwierdzi ł- "mąż jest członkiem rodziny-dokładnie "małżonkiem". Alimenty córka pobierała sama od 2012r. z FA , z racji pełnoletności. Zapytałam więc, czy zna KRO art. 135, art. 129, art. 144 (1) tegoż kodeksu. Stwierdził, " mnie obowiązuje tylko ustawa w/w , tj. z 7 września 2007r..
Na kolejne pytanie, czy rozumie w ogóle do jakiego paradoksu dojdzie w polskim prawie,tzn. dwóch mężczyzn będzie wg tej interpretacji, której się tak trzyma, łożyć równocześnie na jedno dziecko - jeżeli dalej będzie domagał się dochodu męża (by przeliczyć na osoby w "rodzinie"-jak sam twierdzi wg ustawy w/w. ZAZNACZĘ, że mieszkamy OSOBNO od zawsze-mamy osobne centra życiowe-lokale i mamy rozdzielność majątkową -nie ma tzw. gospodarstwa wspólnego), ślub zawarliśmy 6 dni po 18 ur. mojej córki w 2012r.-więc była od 6 dni dorosła.
Powiedziałam, że jak dalej będzie żądał dochodów męża inwalidy ( jest sparaliżowany prawostronnie - środki swoje potrzebuje na rehabilitację, leki, opłaty własnego lokum-nie własnościowego, żyjemy normalnie, nie mamy nawet samochodu ) to nawet oddam sprawę do Kamysza-Ministra polityki społecznej, później jak to nie pomoże to do Strasburga z odszkodowaniem dla córki, gdyż obecnie nie wypłaca jej MOPS gwarantowanego świadczenia ( mój dochód i córki spełnia kryteria ), a tym samym pozbawia ją równego traktowania, które gwarantuje Konstytucja i równego dostępu do edukacji-przez brak środków nie może studiować. Obecnie uczy się zaocznie w bezpłatnej policealnej szkole ( z publicznymi prawami ) rocznej-aby nie stracić roku i równolegle odbywa staż w PUP. Środki ze stażu są małe i nie wystarczają córce na pokrycie miesięcznych kosztów pełnych, do których jej dokładamy także.
Córkę sama wychowywałam do 18r.ż. innych dzieci nie mam, bo mnie nie stać.
Mąż i tak sam od siebie mi pomaga. Tak Polska chroni alimenciarzy nierobów, próbując zobowiązywać kozłów ofiarnych z dochodem do alimentacji.
Wzywają uparcie córkę do uzupełnienia wniosku o dochód męża-nie dołączyła, bo nie musi, a nawet nie jest w stanie tego zrobić przy intercyzie między "ojczymem" (celowo w cudzysłów wzięte, gdyż relacje nie są mocno zaciśnięte,poprawne, ze wzajemnym poszanowaniem, ale bez wytworzonej tzw. więzi, ponieważ była już prawie dorosłym dzieckiem, gdy poznaliśmy się), a matką, bo też jakim prawem pasierbica nieprzysposobiona ma to zrobić, która ma żyjącego zobowiązanego do alimentacji prawidłowego "ojca".
Sądzę, że celowo MOPS przeciąga sprawę, aby świadczenia przepadły w drodze cytowanej Ustawy z 7 września 2007r., gdyż jest w niej art. mówiący, że jeżeli sprawa interesanta nie zostanie załatwiona do 30 września 2014r. ( obojętnie z jakim werdyktem, tj. z odmową przyznania-tu mogłaby córka wnieść odwołanie do Kolegium, czy też przyznania świadczeń, ale po tym terminie ) to przepadają. Przepraszam z góry za składnię, ale tyle jest do przekazania. PROSZĘ o Ew. PRAWNE ROZWIĄZANIA PROBLEMU-DZIĘKUJĘ.
Agnieszka z Sosnowca jest off-line  
21-10-2013, 17:36  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.693
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

stanowisko MOPS jest prawidłowe, przykładowo wyrok Sądu Administracyjnego w Krakowie II SA/Kr 3/2007

Do dochodów rodziny stanowiących kryterium dochodowe dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego określonego w*art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o*świadczeniach rodzinnych (Tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 139 poz. 992 z późn. zm.), zalicza się dochody małżonka skarżącej nawet w sytuacji orzeczenia prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego o zniesieniu ustawowej wspólności małżeńskiej.

wyrok zapadł na gruncie ustawy o świadczeniach rodzinnych ale to nie ma znaczenia bo chodzi o wliczanie w skład rodziny małżonka, przy rozdzielności majątkowej


z preambuły do ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
*Uważając, że
*dostarczanie środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, a*w szczególności dzieciom, jest w pierwszej kolejności obowiązkiem wskazanych w*Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym członków ich rodziny,
*konstytucyjna zasada pomocniczości nakłada na państwo obowiązek wspierania jedynie tych osób ubogich, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i*nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji,
*wspieranie osób znajdujących się*w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania alimentów należy łączyć z działaniami zmierzającymi do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji, stanowi się co następuje:
Agnieszka3M jest off-line  
22-10-2013, 14:13  
Agnieszka z Sosnowca
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jednak zachowam własne dotychczasowe stanowisko bez zmian, gdyż męża sytuacja obliguje do powołania się na art.144(1), tym samym uchylenia się od alimentacji, ponieważ zachodzą przesłanki na powołanie się na niezgodność z zasadami współżycia społecznego, a mianowicie;
- prawo najpierw obciąża bliższych stopniem, jeżeli żyje rodzic pasierbicy albo ma ona krewnych w linii prostej lub rodzeństwo, to w pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny ciąży na tych osobach,
- "ojczym" stale przebywał poza domem, w którym "pasierbica" mieszka tylko z matką,
- czas zawarcia związku -była pełnoletnia, w tym też czasie przepisała na siebie alimenty od zobowiązanego wyrokiem właściwego ojca,
- nie istnieje gospodarstwo domowe, gdyż nigdy razem nie mieszkaliśmy, utrzymuję córkę i siebie z własnych środków-załączone do wniosku,
- wg prawa pasierbica nie jest członkiem rodziny założonej na skutek zawarcia zwiazku małżeńskiego przez jej matkę z "ojczymem" i na odwrót.
Reasumując będę nawet w sądzie walczyć o prawa córki, a jednocześnie myślę, że i wielu kobiet, które maja podobną sytuację życiową.
Prawo w Polsce chroni uporczywie-dlaczego?? uchylającego się ojca od powinności jakie ciążą na nim względem dziecka(ci). Powszechnie Polska jest znana w Europie z tego- statystyki wyraźnie wskazują na niekorzyść ściągalności alimentów z osób zobowiązanych w tym kraju. Nawet nie osiągają wyniku 10%!!!
Polska uczy dziecioróbstwa na koszt państwa i kobiet.

Z wyrazami szacunku
Agnieszka
Agnieszka z Sosnowca jest off-line  
22-10-2013, 14:51  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.693
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Cytat:
Napisał/a Agnieszka z Sosnowca Zobacz post
( obojętnie z jakim werdyktem, tj. z odmową przyznania-tu mogłaby córka wnieść odwołanie do Kolegium, czy też przyznania świadczeń, ale po tym terminie ) to przepadają.
brak uzupełnienia wniosku spowoduje jego pozostawienie bez rozpoznania -co skutkuje brakiem możliwości zaskarżenia tej czynności w drodze odwołania.

Jak już chce Pani koniecznie odwoływać się do SKO to proszę dostarczyć zaświadczenie a następnie odwołać się od odmownej decyzji.
Agnieszka3M jest off-line  
22-10-2013, 15:41  
Agnieszka z Sosnowca
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Czy nie jest naruszeniem prawa wzywać dorosłą pasierbicę (wnioskodawcę) do uzupełnienia wniosku o dochód ojczyma ( intercyza miała chronić męża ), która nie ma nawet takiej możliwości- to po co ustanowiło prawo intercyzę?

Jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie żądają w drugim wezwaniu dochody męża za rok 2011? - przypomnę, że związek zawarliśmy 15 września 2012r..
Mops chce przeliczyć, czy należnie pobrała świadczenia za okres 01.10.2012-30.09.2013r. ... podobno prawo nie działa wstecz.

Oczywiście powołam się na datę zawarcia związku oraz na intercyzę, która obowiązywała w tym czasie, jak i osobne prowadzenie gospodarstwa domowego z czego wynika m.in. zamieszkiwanie przez nas oddzielnych lokali, uzyskiwanie własnych źródeł utrzymania.
Dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

Z poważaniem
Agnieszka
Agnieszka z Sosnowca jest off-line  
22-10-2013, 15:47  
Agnieszka z Sosnowca
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Zapomniałam dopisać, że córka udzieliła mi pełnomocnictwo w sprawie, stąd pisze w mojej osobie.
Agnieszka z Sosnowca jest off-line  
22-10-2013, 15:56  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.693
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Cytat:
Napisał/a Agnieszka z Sosnowca Zobacz post
Czy nie jest naruszeniem prawa wzywać dorosłą pasierbicę (wnioskodawcę) do uzupełnienia wniosku o dochód ojczyma
wprost przeciwnie, urzędnik MOPS naruszyłby prawo gdyby nie żądał zaświadczenia

Cytat:
Napisał/a Agnieszka z Sosnowca Zobacz post
to po co ustanowiło prawo intercyzę?
na to pytanie odpowie Pani krio. Jeżeli miało na celu ominięcie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów to zabieg był bezskuteczny. Ustawa stanowi, że członkiem rodziny jest małżonek (nie stawia wymogu wspolnego mieszkania, gospodarowania czy nawet widywania się) wystarczy więc samo formalne zawarcie związku.
a po co zawierać małżeństwo skoro ma się oddzielne miejsca zamieszkania, garnki i konta -na to już niech już Pani sobie odpowie

Cytat:
Napisał/a Agnieszka z Sosnowca Zobacz post
Mops chce przeliczyć, czy należnie pobrała świadczenia za okres 01.10.2012-30.09.2013r. ... podobno prawo nie działa wstecz.
czy na decyzji przyznającej świadczenia z FA nie było pouczenia o obowiązku niezwlocznego informowania MOPS o każdej zmianie sytuacji rodzinnej, dochodowej?
Agnieszka3M jest off-line  
23-10-2013, 18:46  
Agnieszka z Sosnowca
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Tak, jak zawsze było -przy intercyzie nie sądziłam,że sytuacja zmieniła się.
Cóż mąż nadal nie zamierza dołączyć swojego dochodu. Zapowiedział walkę w sądzie.
Przy intercyzie (załączona do wniosku) MOPS winien zwrócić się bezpośrednio na dane i adres męża o uzupełnienie dochodu, a nie rościć tego od wnioskodawcy-córki. Mąż nie mieszka z pasierbicą i na odwrót. Notabene adres męża jest podany w intercyzie.
Agnieszka z Sosnowca jest off-line  
23-10-2013, 19:19  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.693
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Cytat:
Napisał/a Agnieszka z Sosnowca Zobacz post
Przy intercyzie (załączona do wniosku) MOPS winien zwrócić się bezpośrednio na dane i adres męża o uzupełnienie dochodu, a nie rościć tego od wnioskodawcy-córki.
to wnioskodawca ma obowiązek dostarczyć kompletny wniosek
Agnieszka3M jest off-line  
23-10-2013, 20:01  
Agnieszka z Sosnowca
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: córka ma problem z uzyskaniem świadczeń z MOPS

Zdajemy sobie sprawę, że tak jest, ale córka nie ma prawa żądać tych dochodów od osoby niezobowiązanej z intercyzą, cóż tematu nie ma sensu przeciągać. Oj, będzie batalia.

Bardzo dziękuję za dotychczasową korespondencję -pomoc ))
Agnieszka
Agnieszka z Sosnowca jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zajęcie świadczeń MOPS. (odpowiedzi: 13) Witam, piszę bo mam taką sprawę. Komornik bez wiedzy mamy, dzień po otrzymaniu świadczeń z MOPS, zabrał z konta mam 1200zł. W dniu wypłacania...
§ Decyzja MOPS o odmowie przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. (odpowiedzi: 6) Witam. Mam taki problem, że dziś otrzymałem decyzje odnośnie przyznania prawa do swiadczeń jw. . Mam jednak wątpliwości co do obliczenia dochodu na...
§ Odmowa przyznania świadczeń alimentacyjnych - MOPS (odpowiedzi: 4) Dzień dobry, we wrześniu ubiegłego roku ubiegałem się o świadczenia alimentacyjne od MOPS na okres październik 2014 - wrzesień 2015. Świadczenia...
§ Decyzja MOPS-u w sprawie świadczeń alimentacyjnych (odpowiedzi: 8) Witam. Bardzo proszę o odpowiedź,co można zrobić,jeżeli składało się dokumenty do zaliczki alimentacyjnej 23 sierpnia br. i do tej pory nie ma się...
§ Rozbieżność w wysokości otrzymywanych świadczeń z MOPS (zasiłek okresowy) (odpowiedzi: 4) Witam, temat zapewne był już poruszany, jednakże jak wyczytałem od października zeszłego roku kwoty zasiłków zostały zwiększone tak samo jak próg...
§ Wstrzymanie wypłat zasiłków i wszelkich świadczeń z MOPS-u (odpowiedzi: 2) Witam, z góry będę wdzięczna na każdą pomoc. Na podstawie decyzji z tamtego roku oraz wcześniejszych otrzymywałam zasiłki rodzinne, FA oraz zasiłek...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:26.