Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności - Forum Prawne

 

Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Witam, Mam na imię Kasia, mam 31 lat, jestem bezrobotna i jeszcze tylko przez tydzień przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Od marca staramy się z partnerem otworzyć mały sklepik z warzywami, owocami oraz opakowanymi produktami ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Zamknięty temat
 
20-11-2013, 14:24  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Witam,
Mam na imię Kasia, mam 31 lat, jestem bezrobotna i jeszcze tylko przez tydzień przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych.
Od marca staramy się z partnerem otworzyć mały sklepik z warzywami, owocami oraz opakowanymi produktami spożywczymi na osiedlu w Czeladzi ale niestety Sanepid bardzo skutecznie nam to uniemożliwia.
Od marca ponoszę koszty czynszu za lokal, na remont i adaptację lokalu wydałam wszystkie oszczędności. Inspekcja Sanitarna swoim postępowaniem pozbawia mnie możliwości pracy, zarobku na własne utrzymanie, oraz rozwoju jako przedsiębiorcy.

Lokal na sklep który wynajęłam jest malutki, ma tylko 11 m2, okazało się że nigdy nie było tam sklepu z żywnością więc ze względu na to że zmieniają się warunki sanitarne trzeba zrobić tzw. zmianę sposobu użytkowania lokalu.
Podczas planowania inwestycji, rozmawiałam z Paniami w Inspekcji na ten temat, powiedziały mi że rysunek musi wykonać architekt ( został wyceniony przez architekta na 1500zł), nie zgadzałam się z tym od początku ponieważ nie robiłam w lokalu żadnych większych prac, nie zmieniono powierzchni ani kubatury pomieszczenia, nie postawiono żadnych ścianek działowych, przepierzeń ani słupów, jedyne czego lokal wymagał to położenie płytek na podłodze, pomalowanie ścian i ustawienie kilku regałów.
Pani z Inspekcji powiedziała mi że nawet w takim wypadku potrzebny jest projekt architektoniczny. Zaczęliśmy próby obejścia tego ponieważ wiedzieliśmy że będą to pieniądze wyrzucone w błoto.
Ze względu na to, że lokal jest w bloku Spółdzielczym przedstawiliśmy w projekcie rzut lokalu na rysunku ze Spółdzielni, mój partner jest Inżynierem wiec narysował rozkład pomieszczenia. Zadzwoniliśmy także do Starostwa, tam Pani Urzędnik powiedziała nam ze w naszym przypadku nie jest potrzebny żaden architekt.
Złożyłam taki projekt w Inspekcji Sanitarnej ale został zwrócony bez zatwierdzenia do poprawy. (Taki projekt musi zostać najpierw zatwierdzony przez sanepid, aby można było złożyć do Starostwa wniosek o zmianę sposobu użytkowania lokalu, a potem jeszcze lokal musi zostać przez Sanepid odebrany.)
Niestety, Panie w dalszym ciągu uważały że musi być projekt architektoniczny z pieczątką architekta, żadnych argumentów na to że w tym przypadku nie ma potrzeby abym wydawała 1500 zł, Panizpae z Inspekcji Sanitarnej niestety nie zrozumiały.
Dodatkowo powiedziały (śmiejąc mi się szyderczo w twarz) mi że innego rysunku nie będą nawet brały pod uwagę ani nie będą rotrywać bo one nic z tego nie będą wiedziały, jeśli architekt tego nie narysuje.

Po kilku dniach mój partner zadzwonił w końcu do Pani Rzeczoznawcy z uprawnieniami Sanepidu, która poinformowała nas że to zwykłe kłamstwa i naciąganie ze strony Inspekcji Sanitarnej, i dowiedział się bardzo ciekawej rzeczy, a mianowicie że trzeba po prostu w naszym przypadku projekt nazwać PROJEKT TECHNOLOGICZNY o czym Urzędniczki nie raczyły mnie poinformować.
W takim przypadku Inspekcja Sanitarna nie może narzucać projektu architektonicznego z pieczątką architekta. Nazwałam więc projekt: „PROJEKT TECHNOLOGICZNY ZMIANY SPOSOBU UŻYTKOWANIA LOKALU”, mój partner ze znajomym zrobili jeszcze dokładniejszy rysunek rozkładu pomieszczenia oraz opis i nagle okazało się że jednak może tak być i nie trzeba wydawać 1500 zł na architekta.
To co dzieje się w Inspekcjach Sanitarnych w Polsce to absurd, to jest perfidne oszukiwanie i naciąganie ludzi duże koszty co w niektórych przypadkach jest zupełnie zbędne, a dodatkowo jest to ogromna strata czasu dla przyszłych przedsiębiorców.

Niestety to nie koniec moich przygód z Paniami.
29.09.13 zawiozłam wspomniany projekt technologiczny zmiany sposobu użytkowania lokalu do Sanepidu.
Do rysunku już nie było zastrzeżeń, ale Panie znalazły sobie kolejny powód aby uniemożliwić mi otwarcie działalności.

Dnia 07.10.2013r. został mi zwrócony projekt zmiany sposobu użytkowania na lokal handlowy branży spożywczej z uwagi na :
- brak kurtyny powietrznej nad drzwiami wejściowymi do lokalu
- brak ustępu w pomieszczeniu handlowym

Ze względu na to że lokal jest malutki nie ma w nim toalety, nie ma także możliwości aby zbudować toaletę, podpisałam umowę o użyczenie toalety z pobliskim barem, ale dla Pań to kolejny problem nie do rozwiązania, tylko dlatego że miejsce użyczenia toalety nie znajduje się w tym samym budynku ale kawałeczek dalej (po drugiej stronie ulicy,)
Bardzo wiele firm rozwiązuje ten problem w taki sposób. W okolicy mojego miejsca zamieszkania (Sosnowiec) jest kilka sklepów sprzedających art. spożywcze nie mając toalety w lokalu, mają jednak tak samo jak w moim przypadku podpisaną umowę użyczenia z pobliskim lokalem i tam chodzą w razie potrzeby. W żadnym przypadku nie jest też tak że mają toaletę w tym samym budynku, bez wychodzenia na zewnątrz, wiec mam absolutną pewność że jest możliwe odstępstwo od tego przepisu, niestety „być albo nie być” jest uzależnione od przychylności Pani Urzędnik.
Posiadam duże doświadczenie w handlu żywnością, jestem w pełni przekonana że lokal nie stwarza żadnego zagrożenia epidemiologicznego, czego zresztą najlepszym przykładem jest sprzedaż produktów spożywczych na targowiskach, w kioskach i w obwoźnych punktach sprzedaży, gdzie sprzedawcy najczęściej nie posiadają nawet dostępu do bieżącej wody, ani dostępu do toalety w odległości mniejszej niż 75m.
Niestety Panie w Inspekcji sanitarnej nie wzięły tego w ogóle pod uwagę, wolą trzymać się sztywno ustaw i rozporządzeń mówiąc mi że nie ma możliwości odstępstwa w moim przypadku, aby się za bardzo nie napracować.

W w/w piśmie jest także zamieszczona adnotacja, że w przypadku rozwiązania tych nieprawidłowości, Inspekcja Sanitarna zastrzega sobie prawo do znalezienia kolejnych.

Po prostu istny Bareja w tym Sanepidzie…

Po otrzymaniu w/w pisma oraz zwrotu projektu, mój partner zadzwonił ponownie do Pani rzeczoznawcy, która doradziła nam aby pisać odwołania do skutku, powiedziała nam także że według niej to co te Panie robią to totalny absurd, każdy poważny Urzędnik Państwowy powinien przede wszystkim dbać o dobro obywatela, i pomagać szukać rozwiązań, szczególnie w takim przypadku jak mój, kiedy nie istnieje żadne zagrożenie epidemiologiczne.
Jestem osobą bezrobotną, na chwilę obecną bez żadnych perspektyw na przyszłość przez Urzędniczą bezmyślność.
Pani Rzeczoznawca powiedziała nam także że zna wiele bardzo podobnych przypadków gdzie były zgody na odstępstwa bez żadnego problemu.
Zwróciła także uwagę na fakt, że w tak małych lokalach nie stosuje się zwykle kurtyny powietrznej, co jest dodatkowym dużym i zbędnym kosztem.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mówi:

Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art. 7. Państwo udziela przedsiębiorcom pomocy publicznej na zasadach i w formach określonych w odrębnych przepisach, z poszanowaniem zasad równości i konkurencji.
Art. 8. 1. Organy administracji publicznej wspierają rozwój przedsiębiorczości, tworząc korzystne warunki do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności wspierają mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
Art. 9. Wykonując swoje zadania, w szczególności w zakresie nadzoru i kontroli, właściwy organ działa wyłącznie na podstawie i w granicach prawa, z poszanowaniem uzasadnionych interesów przedsiębiorcy.

Rozdział 7
Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy

Art. 103. Państwo stwarza, z poszanowaniem zasad równości i konkurencji, korzystne warunki dla funkcjonowania i rozwoju mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności przez;
1) inicjowanie zmian stanu prawnego sprzyjających rozwojowi mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, w tym dotyczących dostępu do środków finansowych pochodzących z kredytów i pożyczek oraz poręczeń kredytowych;
2) wspieranie instytucji umożliwiających finansowanie działalności gospodarczej na dogodnych warunkach w ramach realizowanych programów rządowych;
3) wyrównywanie warunków wykonywania działalności gospodarczej ze względu na obciążenia publicznoprawne;
4) ułatwianie dostępu do informacji, szkoleń oraz doradztwa;
5) wspieranie instytucji i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców;
6) promowanie współpracy mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców z innymi przedsiębiorcami polskimi i zagranicznymi.


W dniu 24.10.2013 r. złożyłam w Inspekcji Sanitarnej odwołanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach.
28.10.2013 r. otrzymałam pismo informujące mnie o przesłaniu odwołania do Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach z adnotacją Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.
W w/w piśmie Panie stwierdzają, że nie miałam żadnych podstaw aby pisać odwołanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.
Uważają że nie wydały decyzji o nie zatwierdzeniu projektu technologicznego, ale że wydały pismo informujące, które przepisy prawne zostały naruszone w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami:
„W odniesieniu do przedmiotowej sprawy należy stwierdzić że tutejszy organ Inspekcji Sanitarnej wydał pismo ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w projekcie zmiany sposobu użytkowania lokalu i zwrócił projekt do ponownego rozpatrzenia. Od takiej formy dokumentu nie przysługuje odwołanie ani zażalenie”

Najbardziej rażący w tej sytuacji jest fakt że wiele razy z Paniami rozmawiałam, wiedziały one doskonale o tym że nie mam żadnej innej opcji związanej z usytuowaniem toalety, a mimo to przedstawiły w odwołaniu swoje stanowisko w taki a nie w inny sposób.
Dnia 18.11.2013 r. otrzymałam odpowiedź z Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach, nie liczyłam na cuda ale ich stanowisko w tej sprawie jest niestety identyczne jak Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej.

Ze względu na moje problemy, chciałabym przedstawić bardzo interesujące stanowisko Inspekcji Sanitarnej w innej kwestii.
Do maja br. pracowałam w Delikatesach Frac w Sosnowcu.

Sklep w którym pracowałam był i jest w dalszym ciągu w opłakanym stanie.
Syf, sodoma i gomora…
Na porządku dziennym szczury biegające po magazynie, brak mydła, papieru toaletowego, ręczników papierowych, klejące się podłogi na magazynie od brudu o stanie toalety nawet nie wspominając.
W delikatesach Frac są takie oszczędności na pracownikach że nikt nie ma czasu aby posprzątać.

Podczas 2 lat mojej pracy tam 1 raz zjawiła się na kontrolę Pani Inspektor, z Inspekcji Sanitarnej na kontrolę, sklep był w minimalnie lepszym stanie niż na ogół, ponieważ kierowniczka została wcześniej poinformowana w jaki dzień, i w jakiej godzinie będzie kontrola. Pani Inspektor sprawdzała sklep chodząc po nim około 3h z kierowniczką, w międzyczasie wypijając 3 kawki i objadając się pączkami. Co najciekawsze, nie znalazła żadnych nieprawidłowości, została za to szczodrze obdarowana prezentami, na pożegnanie otrzymała 2 wielkie reklamówki najdroższych towarów ze sklepu, a dodatkowo została odwieziona przez magazyniera do domu.

Odrażające jest w tym świetle stanowisko Inspekcji Sanitarnej odnośnie mojej osoby.
Widać coraz wyraźniej że Urzędnicy w tym kraju są coraz bardziej pewni że my jesteśmy dla nich a nie oni dla nas. Zamiast wykazać się odrobiną dobrej woli wolą wykańczać na starcie niedoszłych przedsiębiorców tylko dlatego że jak to w moim przypadku, toaleta nie znajduje się w tym samym budynku.

Bardzo proszę o jakieś rady w tym temacie, chciałabym pomóc nie tylko sobie ale i innym zmagającym się z Urzędnikami półgłowkami którzy biorąc państwowe pieniądze tylko utrudniają innym życie.
slonko1239 jest off-line  
20-11-2013, 14:48  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
projekt zmiany sposobu użytkowania
Proszę dowiedzieć się w spółdzielni, jakie jest lub dotychczas było przeznaczenie tego lokalu? Inspekcja Sanitarna nie zajmuje się zmianami sposobu użytkowania... to po pierwsze. A po drugie jest szansa, że lokal w ogóle nie wymaga przeprowadzenia procedury zmiany sposobu użytkowania rozumianego art. 71 Pb. Projekt technologiczny, to też przerost formy nad treścią.

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
Od takiej formy dokumentu nie przysługuje odwołanie ani zażalenie”
proszę napisać zażalenie do WIS a następnie skargę na przewlekłość lub bezczynność do WSA (jest tu na forum poradnik). Szkoda czasu na "przepychanki".

Tutaj opisana jest historia, która dotyczy co prawda "opinii" a nie decyzji, ale może panią pokrzepi - decyzję pani zaskarży (jeśli będą podstawy). Powodzenia!
Sachalin jest off-line  
20-11-2013, 15:37  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
Proszę dowiedzieć się w spółdzielni, jakie jest lub dotychczas było przeznaczenie tego lokalu? Inspekcja Sanitarna nie zajmuje się zmianami sposobu użytkowania... to po pierwsze. A po drugie jest szansa, że lokal w ogóle nie wymaga przeprowadzenia procedury zmiany sposobu użytkowania rozumianego art. 71 Pb. Projekt technologiczny, to też przerost formy nad treścią.
Hmmmm.... co prawda w spółdzielni nie pytałam, ale z tego co czytałam, jeśli zmieniają się w lokalu warunki sanitarne, wtedy potrzebna jest zmiana sposobu użytkowania lokalu a w w/w lokalu nie było nigdy handlu środkami spożywczymi, lokal jest w tej chwili już własnościowy.


Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
proszę napisać zażalenie do WIS a następnie skargę na przewlekłość lub bezczynność do WSA (jest tu na forum poradnik). Szkoda czasu na "przepychanki".
Bede pisała, na takim etapie nie ma co się poddawać...
slonko1239 jest off-line  
20-11-2013, 15:47  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
jeśli zmieniają się w lokalu warunki sanitarne,
Jeśli się zmieniają. A nie muszą.
Poza tym:
Cytat:
Zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części sprowadza się głównie do potrzeby ustalenia, czy i w jakim stopniu podjęcie i zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności związanej z jego użytkowaniem wpływa na zmianę wymagań stawianych obiektowi, związanych głównie z bezpieczeństwem jego dalszego zmienionego sposobu użytkowania. Wymagania te zostały określone w przepisie art. 5 ustawy Prawo budowlane i uwzględniają warunki wymienione w przepisie art. 71 tej ustawy.
Tytuł prawny nie ma tutaj związku.

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
Bede pisała, na takim etapie nie ma co się poddawać...
Na każdym etapie nie wolno się poddawać. Życzę konsekwencji.
Sachalin jest off-line  
21-11-2013, 11:25  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 350
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

wg mnie jednak warunki się zmieniają...

Ale mam inną propozycję dla Pani - proszę zadzwonić do Starostwa i spytać czy projekt technologiczny może być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. sanitarno - hiegienicznych. Koszt tej pieczątki to ok. 150 zł... A jeśli nie, to proszę spytać o podstawę prawną innego twierdzenia, gdyż zgodnie z rozp. MZ w sprawie rzeczoznawców do spraw sanitarno - higienicznych uzgadniają oni projekty w imieniu państwowego powiatowego inspektora sanitarnego... Inna rzecz czy rzeczoznawca Pani uzgodni projekt bez WC...

Aha, jak rozumiem w sklepie mają pracować wyłącznie właściciele - proszę wpisać w projekcie, że nie zatrudnia Pani pracowników - odpada bhp i zostaje WC z prawa żywnościowego. Zwykle nikt się nie czepia tego, że WC jest w innym lokalu (ważne jest zazwyczaj, że to też zakład żywnościowy)... Niestety dla Pani jest wyrok WSA (chyba z Białegostoku), w którym sąd stwierdza, że przepisy o WC w prawie żywnościowym są umieszczone w takim miejscu, iż należy przyjąć, że to WC powinno być w lokalu... W Katowicach znają ten wyrok - to akurat z mojego doświadczenia wiem...

A później mimo wszystko czeka Panią odbiór - tyle, że z uzgodnionym projektem powinno być łatwiej. Przypuszczam, że jednak odmówią zatwierdzenia zakładu i wtedy trzeba się będzie odwoływać i powoływać na uzgodniony projekt.
arabeska1125 jest on-line  
21-11-2013, 12:09  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
wg mnie jednak warunki się zmieniają...
Możliwe, ale te KONKRETNE warunki trzeba wskazać, udowodnić i nie mylić z WYMAGANIAMI w zw. z przepisami odrębnymi. Wskazanie/udowodnienie nie jest dla mnie proste ale - niestety - organy na 99% pójdą na skróty, na łatwiznę.
A po pierwsze - nie wiemy, jaką "FUNKCJĘ" ma lokal w dokumentacji będącej w posiadaniu spółdzielni.
Po drugie, sądy zwracają uwagę, że należy kierować się celem, jaki przyświecał ustawodawcy formułującemu art. 71 Pb. i literalna wykładania słowa "zmieniają" musiałaby prowadzić do sytuacji, w której KAŻDA zmiana, czyli w szczególności na "lepsze", prowadziłaby do naruszenia prawa. Zwraca się więc uwagę, że nie każda a tylko taka, o której wspomniałem w poście powyżej...

Przy okazji zapytam:
1) czy "odpada bhp" dotyczy również zleceniobiorców?
2) czy mały bar gastronomiczny musi posiadać WC dla klientów?
Sachalin jest off-line  
21-11-2013, 15:06  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 350
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

fakt, Pani nie napisała co było wcześniej ani do czego lokal jest przeznaczony... z góry założyłam, że skoro padła kwestia zmiany sposobu użytkowania, to nie było wcześniej w lokalu mowy o okopowych... - a jeśli nie, to zmienią się warunki sanitarno - higieniczne, przede wszystkim higieniczne. Ale racja, zależy do czego lokal jest przeznaczony... z tym, że jak już dojdzie do udowadniania, to się będzie wiązało z legalizacją, przywróceniem lub długą batalią w sądzie...

1) rozp. w spr. ogólnych przepisów bhp jest wydane na podstawie upoważnienia zawartego w kodeksie pracy. rozp. dotyczy zakładów pracy, a zakładem pracy jest miejsce, w którym zatrudnia się pracowników na podstawie umowy o pracę. Więc w mojej opinii rozporządzenie nie dotyczy osób, z którymi zawarto inne umowy.

2) w budynku użyteczności publicznej należy urządzić ustępy ogólnodostępne (§ 86), a budynek przeznaczony na potrzeby gastronomii jest budynkiem użyteczności publicznej (§ 3 pkt 6 rozp. w spr. warunków technicznych). A więc w zasadzie każdy bar gastronomiczny musi posiadać WC dla klientów... Wiele jednak zależy od wiedzy i ocney dokonujących odbioru i wiem, że niektóre PSSE w przypadku małych barów wymagają WC dla klientów jedynie w przypadku podawania napojów alkoholowych...
arabeska1125 jest on-line  
21-11-2013, 15:21  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
do czego lokal jest przeznaczony...
Ale to wciąż może być tylko okoliczność pani sprzyjająca.
Zważywszy, że panie z PIS chcą zobaczyć "projekt architektoniczny z pieczątką architekta", to nie spodziewałbym się zmiany w podejściu do interesanta w tej części.

Ciekawe orzeczenie jest tutaj: II OSK 1443/07

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
niektóre PSSE w przypadku małych barów wymagają WC dla klientów
Od wiedzy i oceny...? Czyli znowu dowolność, a co za tym idzie - korupcjogenność
Sachalin jest off-line  
25-11-2013, 19:52  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
Ale mam inną propozycję dla Pani - proszę zadzwonić do Starostwa i spytać czy projekt technologiczny może być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. sanitarno - hiegienicznych. Koszt tej pieczątki to ok. 150 zł... A jeśli nie, to proszę spytać o podstawę prawną innego twierdzenia, gdyż zgodnie z rozp. MZ w sprawie rzeczoznawców do spraw sanitarno - higienicznych uzgadniają oni projekty w imieniu państwowego powiatowego inspektora sanitarnego... Inna rzecz czy rzeczoznawca Pani uzgodni projekt bez WC...
Rozmawiałam z rzeczoznawcą na ten temat, czy by mi tego nie odebrał ale nie chciał, kazał z sanepidem to uzgadniać, ewentualnie pisać odwołanie do skutku... Wiadomo zresztą że nawet gdyby rzeczoznawca odebrał lokal to sanepid robiłby problem przy odbiorze.


Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
Aha, jak rozumiem w sklepie mają pracować wyłącznie właściciele - proszę wpisać w projekcie, że nie zatrudnia Pani pracowników - odpada bhp i zostaje WC z prawa żywnościowego. Zwykle nikt się nie czepia tego, że WC jest w innym lokalu (ważne jest zazwyczaj, że to też zakład żywnościowy)... Niestety dla Pani jest wyrok WSA (chyba z Białegostoku), w którym sąd stwierdza, że przepisy o WC w prawie żywnościowym są umieszczone w takim miejscu, iż należy przyjąć, że to WC powinno być w lokalu... W Katowicach znają ten wyrok - to akurat z mojego doświadczenia wiem...
Wszystkie te informacje zostały zamieszczone w projekcie, mało tego mam także książeczkę do celów sanitarno epidemiologicznych i zrobiłam badania wody, niestety jak się okazuje na darmo. Cały problem tkwi w tym że jak napisał mi Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Katowicach trzeba przejść do toalety na drugą stronę ulicy. Absurd goni absurd...
slonko1239 jest off-line  
25-11-2013, 19:58  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
fakt, Pani nie napisała co było wcześniej ani do czego lokal jest przeznaczony... z góry założyłam, że skoro padła kwestia zmiany sposobu użytkowania, to nie było wcześniej w lokalu mowy o okopowych... - a jeśli nie, to zmienią się warunki sanitarno - higieniczne, przede wszystkim higieniczne. Ale racja, zależy do czego lokal jest przeznaczony... z tym, że jak już dojdzie do udowadniania, to się będzie wiązało z legalizacją, przywróceniem lub długą batalią w sądzie...
Tak, zmiana sposobu użytkowania jest konieczna ze względu na to że nigdy wcześniej nie było w lokalu sklepu spoż. ani nic z branży spożywczej. Z tego co wiem przede mną wynajmował ten lokal facet na sklep zoologiczny i komputerowy.
slonko1239 jest off-line  
25-11-2013, 20:02  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
Ale to wciąż może być tylko okoliczność pani sprzyjająca.
Zważywszy, że panie z PIS chcą zobaczyć "projekt architektoniczny z pieczątką architekta", to nie spodziewałbym się zmiany w podejściu do interesanta w tej części.
juz nie chcą projektu architektonicznego, sprowadziłam je trochę na ziemie jak pokazałam im projekt technologiczny, i wtedy przestały na ten temat dyskutować.

Cytat:
Napisał/a Sachalin Zobacz post
Od wiedzy i oceny...? Czyli znowu dowolność, a co za tym idzie - korupcjogenność
oj tak, w sanepidach korupcja wprost kwitnie..... i nie wierzę że dożyję zmian na lepsze
slonko1239 jest off-line  
25-11-2013, 20:10  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Z racji tego że moja frustracja sięgnęła zenitu opisałam cała sytuację wysyłając wiele maili do mediów, o dziwo dziś odezwała się dziennikarka z TVP z propozycją zrobienia reportażu, jutro natomiast ma zadzwonić do sanepidu porozmawiać na ten temat z Paniami w mojej sprawie

Szczerze mam wiele obaw, czy nie narobią mi przez to jeszcze większego syfu. Konkretnie chodzi mi o to ze jedna Urzędniczka powiedziała mi raz, że zrobiłam remont lokalu i ustawiłam regały niezgodnie z prawem bo zrobiłam samowolną zmianę użytkowania !! Czy ona ma rację ? Nie rozpoczęłam jeszcze nawet działalności, a w lokalu tylko zostały pomalowane ściany, położone kafelki na podłodze i postawione 2 regały. Proszę o odpowiedź.
slonko1239 jest off-line  
26-11-2013, 08:43  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
zmiana sposobu użytkowania jest konieczna ze względu na to że nigdy wcześniej nie było w lokalu sklepu spoż. ani nic z branży spożywczej.
Kto pani takich naopowiadał takich mądrości...? Czyli jeśli otworzę sklep z gitarami, to będę musiał przeprowadzić zmianę a jak będę sprzedawał akwaria, to już nie? I to tylko dlatego, że sklep zoologiczny już tam był? Krótko: ktoś - bardzo niekompetentny - chce panią wmanewrować w całą procedurę związaną ze zmianą sposobu użytkowania. To jest jasne. Pytanie, jaki ma w tym interes? Przy czym PIS nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii.

Nie ważne, co było "przedtem", albo "od zawsze", bo poprzedni przedsiębiorcy mogli najzwyklej łamać prawo. Żadnym też argumentem do "zmiany sposobu" nie jest, że sklep spożywczy musi pani zarejestrować w PIS a zoologiczny - nie. WARUNKI, to jedno a WYMAGANIA pań z PIS, to drugie. Proszę dowiedzieć się w spółdzielni, do czego przeznaczony jest lokal, a nie co w nim było. Osobiście w ogóle nie zawracałbym sobie głowy art. 71 Pb.

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
dziś odezwała się dziennikarka z TVP z propozycją zrobienia reportażu, jutro natomiast ma zadzwonić do sanepidu porozmawiać na ten temat z Paniami w mojej sprawie
Brawo! Zawsze jak coś jest "niejasne" pomaga "więcej światła"

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
Szczerze mam wiele obaw, czy nie narobią mi przez to jeszcze większego syfu.
Nie narobią. Faktycznie, to im zależy na spokojnej pracy przy tzw. "mętnej wodzie".

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
Urzędniczka powiedziała mi raz, że zrobiłam remont lokalu i ustawiłam regały niezgodnie z prawem bo zrobiłam samowolną zmianę użytkowania
Być może jest przepis prawa, który mówi o sposobie ustawieniu regałów jak i o dopuszczanej krzywiźnie banana (ja go nie znam), ale na pewno sam sposób ustawienia regałów nie ma związku ze zmianą z art. 71Pb.
Sachalin jest off-line  
26-11-2013, 11:00  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 350
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

z uzgodnieniem projektu nie zrozumiała mnie Pani, nic nie pisałam o odbiorze lokalu przez rzeczoznawcę, nie znam takiej instytucji, czas nauczyć się czytać ze zrozumieniem. A skoro rzeczoznawca nie chce Pani uzgodnić projektu, to prawdopodobnie nie jest on wcale zgodny z przepisami...

Cytat:
Napisał/a slonko1239 Zobacz post
oj tak, w sanepidach korupcja wprost kwitnie.....
A co, próbowała Pani?

I na tym ja kończę tą przemiłą dyskusję, gdyż nie cierpię pomówień...
arabeska1125 jest on-line  
26-11-2013, 11:20  
slonko1239
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Sanepid oszukuje i uniemożliwia mi rozpoczęcie działalności

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
z uzgodnieniem projektu nie zrozumiała mnie Pani, nic nie pisałam o odbiorze lokalu przez rzeczoznawcę, nie znam takiej instytucji, czas nauczyć się czytać ze zrozumieniem. A skoro rzeczoznawca nie chce Pani uzgodnić projektu, to prawdopodobnie nie jest on wcale zgodny z przepisami...
Miałam na myśli zatwierdzenie lokalu przez rzeczoznawcę a nie odbiór, chyba łatwo się domyślić że się pomyliłam pisząc, o odbiorze lokalu przez rzeczoznawcę.

Zgadza się, projekt nie jest zgodny z przepisami ale tylko ze względu na to że toaleta nie znajduje się w tym samym budynku, ale musiałabym przechodzić do toalety przez uliczkę pomiędzy blokami... Właśnie dlatego rzeczoznawca nie chciał mi zatwierdzić lokalu, powiedział natomiast że sanepid w takich przypadkach powinien zgodzić się na odstępstwo, i w wielu miastach tak jest jednak Urzędnicy Państwowi na śląsku i w zagłębiu za pieniądze podatników zamiast pomóc wolą jak najmniej się narobić, bo wiadomo że takie odstępstwo to dużo papierkowej roboty.

Cytat:
Napisał/a arabeska1125 Zobacz post
A co, próbowała Pani?

I na tym ja kończę tą przemiłą dyskusję, gdyż nie cierpię pomówień...

Po pierwsze, napisałam w moim pierwszym poście w tym temacie jak to wyglądało w mojej poprzedniej pracy...
Po drugie mam znajomych prowadzących sklepy spożywcze, i wiem jak wyglądają kontrole sanepidu u nich w firmach, ale na ten temat można epopeje napisać...

Pozdrawiam.
slonko1239 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ była żona uniemożliwia widzenia (odpowiedzi: 3) witam czy ktoś jest w stanie naprowadzić mnie na jakiś artykuł dotyczący zwiększenia ilości widzeń z małoletnim dzieckiem ? dziecko widuje dwa...
§ Uciążliwy sąsiad uniemożliwia dojazd do działki (odpowiedzi: 5) Witam ! Do mojej działki jest droga wewnętrzna (3m)( współwłasność ), posiada ona 2 zakręty pod kątem 90 stopni " S ". Tuż koło tej drogi...
§ żona uniemożliwia mi wejście do mieszkania (odpowiedzi: 3) Witam, piszę w imieniu mojego brata: Sprawa wygląda następująco: Są 1,5 roku po rozwodzie i po rozdzielności majątkowej. Zrzekł się mieszkania na...
§ Hydrant uniemożliwia mi dostęp do działki (odpowiedzi: 10) Witam, Mam problem na który, mam nadzieję uda mi się znaleźć rozwiązanie na niniejszym forum. Jakiś czas temu kupiłem wąski pas działki (ok....
§ Była żona uniemożliwia kontakty z dzieckiem (odpowiedzi: 1) Moja była żona po rozwodzie wyprowadziła się z naszym synem. Nie wiem gdzie mieszkają, ukrywa to przede mną, zmieniła też numer telefonu. Rozwód...
§ żona uniemożliwia mi kontakt z dziećmi (odpowiedzi: 5) Czekam na sprawę rozwodową już cztery m-ce. Od tego czasu żona nie pokazuje mi dzieci, po prostu je ukrywa. Ostatnio się wyprowadziła i nie wiem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:45.