Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo? - Forum Prawne

 

Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

Witam, Mam dylemat związany z urzędnikami mojej gminy(mieszkam w domku jednorodzinnym w zabudowie szeregowej). Otóż, 2 dni temu znalazłam w swojej skrzynce pismo w niezaadresowanej kopercie o planowanej w najbliższych dniach kontroli posesji. Będą sprawdzać ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
02-12-2013, 15:30  
AniaA.
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

Witam,
Mam dylemat związany z urzędnikami mojej gminy(mieszkam w domku jednorodzinnym w zabudowie szeregowej).
Otóż, 2 dni temu znalazłam w swojej skrzynce pismo w niezaadresowanej kopercie o planowanej w najbliższych dniach kontroli posesji. Będą sprawdzać czy jestem podłączona do kanalizacji, czy mam wodomierz, ile zużywam wody, czy segreguję śmieci czy nie, ile osób mieszka, czy mam wyroby azbestowe, czym palę w piecu, czy zaszczepiłam psa, czy płacę za niego podatek.

Protokół ten będą przeprowadzać na podstawie wywiązania się z obowiązków zawartych w Uchwale Rady Miejskiej "Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie" oraz ustawy o ochronie środowiska.

Czy ja mam obowiązek wpuścić ich do mojego domu??
AniaA. jest off-line  
02-12-2013, 19:12  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

Cytat:
Napisał/a AniaA. Zobacz post
Czy ja mam obowiązek wpuścić ich do mojego domu?
Jeśli nikt pani nie zrobił psikusa (czy np. sąsiedzi też otrzymali podobne pismo?), to proszę podać/zacytować konkretną podstawę prawa, na jakiej zostanie oparta kontrola, o której mowa w "podrzuconym" piśmie.
Sachalin jest off-line  
03-12-2013, 10:37  
AniaA.
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

Rozmawiałam z sąsiadką wczoraj i ona też otrzymała takie pismo, więc sama nie jestem. główne pismo dotyczy wyrobów zawierających azbest i jest podane że na podstawie art. 162 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) oraz zgodnie z 10 pkt. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8 poz. 31)
Do całej sterty dokumentów o azbeście dołączony został Protokół z przeprowadzonej kontroli na posesji pod względem wywiązania się z obowiązków zawartych w Uchwale Rady Miejskiej "Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie" oraz ustawy o ochronie środowiska, w którym są wymienione podane przeze mnie w poprzednim poście podpunkty. Nie mam pojęcia po co im te informację, ponieważ moi rodzice mieszkali tu ponad 30 lat i jak pytałam mamę czy już coś takiego było to stwierdziła, że nigdy, a pamięć jej jeszcze nie szwankuje.
Azbestu nie posiadam i nigdy nie posiadałam, a pozostałe informację wg mnie są im nie potrzebne bo do czego, chyba że mają za mało pracy...

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moim postem
AniaA. jest off-line  
03-12-2013, 17:43  
Sachalin
Przyjaciel forum
 
Sachalin na Forum Prawnym
 
Posty: 1.951
Domyślnie RE: Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

Cytat:
Napisał/a AniaA. Zobacz post
główne pismo dotyczy wyrobów zawierających azbest i jest podane że na podstawie art. 162 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r.
Pytałem o podstawę do wejścia na teren pani posesji?
Sachalin jest off-line  
04-12-2013, 15:24  
AniaA.
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

nie ma podane nic więcej oprócz tego co napisałam wyżej
AniaA. jest off-line  
09-12-2013, 11:31  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.532
Domyślnie RE: Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

organy administracji publicznej mogą działać tylko w zakresie i na podstawie przepisów prawa

zatem bez podania takiej podstawy, kontrola jest nieuprawniona
voyteg jest off-line  
07-06-2016, 11:51  
anewik
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Kontrola posesji przez urzędników urzędu gminy - czy mają do tego prawo?

Hej u mnie sytuacja wygląda tak ,że chcem wypisać z podatku budynek ktory jest w trakcie rozbiórki ( juz bez dachu) Urzędnicy przyjadą na kontrole. Budynek i ten juz bez dachu i ten do rozbiórki widaćz zewnatrz pposesji. Czy musze wpóścic urzędnika na teren posesji ??
anewik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Złamane prawo przez Urzędnika. Jakie konsekwencje ? (odpowiedzi: 5) Witam Mam takie pytanie. Złożyłem do Starostwa Powiatowego Wydziału Geodezji i Kartografii operat ( dokumentacja powykonawcza geodety ze...
§ Kontrola urzędników państwowych (odpowiedzi: 9) Witam, Odpowiadam za bezpieczenstwo zakladu, w ktorym obowiazuja szczegolne obostrzenia dotyczace kontroli pracownikow podczas opuszczania miejsca...
§ urząd gminy pyta sołtysa kto przebywa na terenie mojej posesji (odpowiedzi: 2) Dzień dobry sprawa jest skomplikowana, ale postaram się ją przedstawić zwięźle i klarownie. Od 5 lat jestem właścicielką domu i posesji przepisanej...
§ Dom przy granicy działki - jazda z sąsiadami i kontrola urzędników (odpowiedzi: 12) Mam dom, który powstał w latach 50-tych XX wieku. Działka na którym stoi dawno temu została podzielona na cztery działki i z trzech stron mój dom...
§ Kontrola podstaw prawnych działań urzędnika publicznego (odpowiedzi: 2) Witam. Starałem się od jakiegoś czasu "wygooglować" odpowiedź, ale niestety nie zdolalem. Szukam informacji nt. kontroli urzędnika publicznego....
§ Kontrola umowy zawartej przez urząd gminy (odpowiedzi: 1) Gdzie i do kogo organizacja pozarządowa może wnioskowac o kontrole umowy zawartej przez urząd gminy z pewną firmą? Czy organizacja może uzyskać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:31.