Pełnomocnictwo przy wymeldowaniu osoby przebywającej poza granicami kraju - Forum Prawne

 

Pełnomocnictwo przy wymeldowaniu osoby przebywającej poza granicami kraju

Witam. Historia trochę zawiła i mam nadzieje nie pominąć żadnego wątku. Niecałe 2 lata temu mój brat postanowił wyjechać za granicę. Do tego czasu mieszkał i był zameldowany pod moim adresem. Impulsem do opuszczenia kraju ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
14-05-2014, 16:32  
Adrian001
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Pełnomocnictwo przy wymeldowaniu osoby przebywającej poza granicami kraju

Witam.
Historia trochę zawiła i mam nadzieje nie pominąć żadnego wątku.

Niecałe 2 lata temu mój brat postanowił wyjechać za granicę.
Do tego czasu mieszkał i był zameldowany pod moim adresem.
Impulsem do opuszczenia kraju była przy okazji moja wyprowadzka do partnerki i sprzedaż mieszkania. Tuż przed wyjazdem brat postanowił zameldować się u naszej ciotki, gdyż jak sam stwierdził nie był pewien czy po miesiącu nie będzie musiał wracać. Zaś cała korespondencja miała przychodzić na mój adres , gdyż u ciotki były liczne przypadki zawieruszenia przesyłek.
Brat uzgodnił również z ciotką, że będzie płacił jej 100zł miesięcznie na pokrycie rachunków spowodowanych dopisaniem kolejnej osoby do meldunku.

Przez 2 lata był spokój. Aż do kwietnia tego roku, kiedy to przypadkiem dowiedziałem się o nakazie eksmisji mojej ciotki, spowodowanej długami administracyjnymi. Podobnież oskarżony o to jest również mój brat, mimo iż żadnego wezwania z sądu nie otrzymałem na swój adres.
Zostałem poproszony przez brata o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.
W tym samym czasie otrzymałem list polecony od Biura Administracji i Spraw Obywatelskich zaadresowany na moje dane.
Wezwano mnie w nim do stawienia się na świadka, w celu wymeldowania mojego brata z obecnego adresu. Stawiłem się oczywiście w wyznaczonym terminie, i został przeprowadzony ze mną wywiad na temat pobytu brata poza granicami kraju.
Pani w urzędzie dość sympatyczna, stwierdziła że brat popełnił błąd nie wymeldowując się po okresie 3 miesięcy i teraz będą musieli umorzyć postępowanie tyczące się jego osoby.
I tu mam pierwsze pytanie.
Czy urząd ma w tej sprawie prawo o umorzenie postępowania?
Liczę na to, że tak. Jednak w dalszej części Pani mówiła takie rzeczy, że sam już powątpiewam w wiarygodność jej słów.

Druga sprawa. Liczyłem na to, że stawię się w urzędzie, i po moim wywiadzie brat zostanie wymeldowany. Jednakże, Pani sobie zażyczyła jeszcze, aby brat mailowo potwierdził iż został on zapoznany z całą sytuacją, oraz upoważnił mnie do pełnomocnictwa. Wtedy wydało mnie się to jak najbardziej w porządku, lecz teraz mam podejrzenia co do słuszności takiego pisma.
Przecież każdy może w zaistniałej sytuacji stworzyć fałszywe konto mailowe i wysłać takie potwierdzenie. Poza tym, z tego co się orientuje to wszelkie pełnomocnictwo powinno być zaakceptowane pieczątką Notariusza.
Pani poinformowała, że potrzebuje takiego maila wyłącznie aby uporządkować sprawy papierkowe. Czy ma racje, żądając takiej formy przedstawienia pełnomocnictwa przez mego brata?
Z góry dziękuje za odpowiedź. Prosta sprawa jaką jest wymeldowanie zrodziła się do skomplikowanego przypadku.
Adrian001 jest off-line  
15-05-2014, 09:06  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.549
Domyślnie RE: Pełnomocnictwo przy wymeldowaniu osoby przebywającej poza granicami kraju

Cytat:
Napisał/a Adrian001 Zobacz post
Podobnież oskarżony o to jest również mój brat, mimo iż żadnego wezwania z sądu nie otrzymałem na swój adres.

Za długi z tytułu zamieszkiwania odpowiadają osoby, które faktycznie zamieszkiwały.

Zatem brat w tej sprawie powinien przedstawić przeciw dowód, że tam nie mieszka od lat.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/5963E1F320

Cytat:
Po pierwsze wskazać należy, że w dowodzie osobistym ujawnione jest miejsce zameldowania, niemniej z faktu zameldowania określonym miejscu nie wynika jeszcze fakt zamieszkiwania tamże - są to dwie różne kwestie.
Kwestia długu, to sprawa cywilna.

Kwestia wymeldowania, to sprawa adminisracyjna, całkowicie odrębna.

Cytat:
Napisał/a Adrian001 Zobacz post

Pani w urzędzie dość sympatyczna, stwierdziła że brat popełnił błąd nie wymeldowując się po okresie 3 miesięcy i teraz będą musieli umorzyć postępowanie tyczące się jego osoby.

1. powinna wydać decyzję o wymeldowaniu, a nie umorzyć
2. była miła, bo... ( o tym niżej)


Cytat:
Napisał/a Adrian001 Zobacz post
Jednakże, Pani sobie zażyczyła jeszcze, aby brat mailowo potwierdził iż został on zapoznany z całą sytuacją, oraz upoważnił mnie do pełnomocnictwa.
W ten sposób urzędnik chce przerzucić własną pracę na pana.
Rolą urzednika jest zebranie materiału dowodowego i ta osoba nie ma prawa domagać się od pana, aby stał się pan pełnomocnikiem brata

Więcej wyjaśnione w poradniku http://forumprawne.org/postepowanie-...wac-kogos.html


Cytat:
Napisał/a Adrian001 Zobacz post
Pani poinformowała, że potrzebuje takiego maila wyłącznie aby uporządkować sprawy papierkowe. Czy ma racje, żądając takiej formy przedstawienia pełnomocnictwa przez mego brata?
.
Ta osoba wybiera dla siebie najwygodniejsza metodę, ale wcale pan nie jest zobowiązany tak robić.
voyteg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odrzucenie spadku przez osobę przebywająca poza granicami Polski (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, W grudniu ub. roku mojej przyrodniej siostrze umarł ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu, więc jak rozumiemy obowiązuje...
§ egzekucja komornicza poza granicami kraju (odpowiedzi: 1) Witam, mam takie pytanie, za gówniarza wpadłem w kłopoty, razem z dwoma kumplami odpowiadałem przed sądem, otrzymaliśmy solidarną karę wypłaty...
§ Opieka nad dzieckiem poza granicami kraju (odpowiedzi: 5) Witam, żyję w nieformalny związku z ojcem mojego dziecka. Z uwagi na to, że nasze cele życiowe znacznie się różnią w niedalekiej przyszłości...
§ Rozwód z mężem pozostającym poza granicami kraju (odpowiedzi: 1) Witam Składam pozew o rozwód. Znam adres stalego zameldowania i zamieszkania męza w Polsce (nie jest to ten sam adres co mój ale to juz inna...
§ alimenty na dziecko przebywające poza granicami kraju (odpowiedzi: 6) Córka jest obecnie w wieku 20 lat i od roku, w ramach programu Cultural Care pracuje w USA jako au pair (opiekunka, niania). Aby wyjechać i zostać...
§ Jak sprzedac dom mieszkajac poza granicami kraju (odpowiedzi: 3) Jestem po rozwodzie. W polsce zostawilem dom ,w ktorym mieszka moja byla zona i teraz chce go sprzedac .Ja wyrazam zgode. Osobiscie nic z tej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:32.