Zieleń nieurządzona vs teren rolny - Forum Prawne

 

Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Witam wszystkich, Chciałbym zadać pytanie dotyczące przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowana przestrzennego. Moja Mama jest właścicielką działki o powierzchni 60 arów W roku 2005 w gminie w której mieszkam zatwierdzono plan zagospodarowania, w którym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
22-08-2014, 08:37  
americano
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Witam wszystkich,
Chciałbym zadać pytanie dotyczące przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowana przestrzennego.
Moja Mama jest właścicielką działki o powierzchni 60 arów
W roku 2005 w gminie w której mieszkam zatwierdzono plan zagospodarowania, w którym to planie działka ta zamieniła się w połowie w tereny zieleni nieurządzonej .
Nie byłem wtedy zbytnio zainteresowany tematem, rodzina z resztą też nie więc "zaklepano" i tak zostało.
W chwil obecnej Gmina sporządza nowy plan zagospodarowania. Miałem możliwość zobaczenia map. W kwestii działki nic nie uległo zmianie.
Jednak mam do Państwa pytanie:
Czy ustanowienie terenu zieleni nieurządzonej na połowie działki przekreśla możliwość wnoszenia w następnym planie uwagi o przekwalifikowanie działki w całości na teren zabudowy jednorodzinnej? Klasyfikacja gruntu to RIIIa I RIIIb.
Czy jest jakikolwiek sens wnoszenia uwagi o przywrócenie klasyfikacji gruntu na rolny w całości w obecnym planie tzn czy łatwiej będzie w przyszłości odrolnić "rolne" niż "zielone"
Zapytany o to urzędnik odpowiedział, ze nie ma żadnej różnicy pomiędzy terenem zieleni nieurządzonej a terenem rolnym. Czy jest tak faktycznie?
I jeszcze jedna kwestia. Działka sąsiadująca, która do tej pory była w całości terenem zieleni nieurządzonej o tej samej klasyfikacji gruntów w obecnym planie została co prawda nie w całości ale zamieniona na teren MRJ
Dziękuję za zainteresowanie i proszę o ew. sugestie.
Pozdrawiam
americano jest off-line  
22-08-2014, 11:32  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.395
Domyślnie RE: Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Cytat:
Napisał/a americano Zobacz post
więc "zaklepano" i tak zostało.
http://forumprawne.org/prawo-adminis...-poradnik.html
voyteg jest off-line  
22-08-2014, 19:17  
americano
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Dziękuję voyteg za link.
Chodziło mi raczej o uzyskanie odpowiedzi odnośnie tego terenu zielonego.
Czy jeśli połowa działki 10 lat temu stała się terenem ZN to jest to nieodwracalne albo jakoś wybitnie trudne do ewentualnego przekształcenia na teren budowlany w przyszłości?
Czy jest jakikolwiek sens wnoszenia uwagi żeby przywrócili działkę w całości jako rolną w obecnym planie bo będzie oczywiście możliwość zgłaszania uwag do projektu?
I czy tereny zieleni nieurządzonej pod względem możliwości przekształcenia są podobne do rolnych?
Pozdrawiam
americano jest off-line  
24-08-2014, 17:33  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.032
Domyślnie RE: Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Proponuję ustalić w gminie co jest powodem, że dla sąsiedniej działki zmienione przeznaczenie (co umożliwi wybudowanie domu), a dla tej - nie. Może występują okoliczności, które przesądzają na wiele lat, że nie jest możliwe dopuszczenie zabudowy na tej działce. W zasadzie nie ma czegoś takiego jak zachowanie przeznaczenia w planie miejscowym "na zawsze".

Być może "zieleń nieurządzona" jest efektem uzgodnień w przedmiocie tzw. zgody rolnej, tzn. prawdopodobnie braku zgody ministra rolnictwa na odrolnienie a przez to gmina uznała wtedy za właściwe przeznaczenie działki na zieleń, a teraz utrzymanie tego.
trudniak jest off-line  
27-08-2014, 20:40  
americano
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Dzięki trudniak za zainteresowanie - oczywiście nie omieszkam "zawitać" do urzędu i zorientować się w temacie. Ale Twoje przypuszczenia co do braku zgody Ministra są
trafne. Od wielu lat gmina toczy batalię z ministerstwem o odrolnienie i podobno coś się "ruszyło" w temacie ale oczywiście nie wszyscy dostana odrolnienie.
Mam jeszcze jedno pytanie w niekończącym się temacie planistyczno-urbanistyczno-budowlanym?
MPZP na temat którego rozpocząłem ten wątek jest oczywiście dostępny w internecie. Na stronie dostepnych jest kilka różnych opcji do wyświetlenia warstw takich jak: granice stref, osuwiska itd jest również opcja "Studium"
Kiedy zaznaczam tę opcję z mojej działki znika teren zielony a pojawia się kolor odpowiadający oznaczeniom MRJ. Czy jest to jakiś argument do wniesienia uwagi przed zatwierdzeniem planowanego mpzp?
Pozdrawiam.
americano jest off-line  
27-08-2014, 20:51  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.032
Domyślnie RE: Zieleń nieurządzona vs teren rolny

Nie jest.
Możliwe, że występuje błąd, tzn. w dokumencie formalnym (mpzp, studium) teren oznavzony jako zieleń nieurządzona, a w geoportalu błędnie nałożono wartswę, np. z przesunięciem w stosunku do rysunku planu/studium. Lepiej zwrócić uwagę/zapytać w urzędzie, skąd wynika ta różnica, relacji dokumentu do (błędnego) odwzorowania w zapisie elektronicznym.

Urzędowym potwierdzenie stanu prawnego będzie wypis i wyrys z mpzp/studium, względnie zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w jednym z tych opracowań planistycznych.
trudniak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zieleń miejska - do kogo się zgłosić (odpowiedzi: 1) Witam, nie bardzo wiem, czy piszę we właściwym dziale, ale chciałem się dowiedzieć, do kogo powinienem się zgłosić w celu przycięcia drzew...
§ Wejście na teren PZL Wola - teren BUMAR-u (odpowiedzi: 3) Witam, Na początku pragnę przeprosić, jeśli post umieszczam w niewłaściwym miejscu, ale sprawa jest dosyć nietypowa, wiec nie bardzo wiem gdzie...
§ Czy teren przy tej jezdni to jest teren prywatny? [zdjecie] (odpowiedzi: 6) Witam Mam pytanie czy np taki kawalek terenu jest to teren prywatny? I czy ktos moze go uwazac za teren prywatny, czy nie? I w jakich atykułach...
§ Teren przeznaczony pod zieleń miejską (odpowiedzi: 5) Witam Dostałem wezwanie od straży miejskiej za wykorzystanie drogi niezgodnie z jej przeznaczeniem. Na jakiej podstawie strażnik stwierdza, że...
§ terny zieleni nieurządzonej a letnisko (odpowiedzi: 1) Witam. Moja rodzina od dwudziestu lat jest w posiadaniu działki z domkiem letniskowym. W chwili zabudowy była to prawdopodobnie działka rolna....
§ Czy mogę zasadzić zieleń przed posesją? (odpowiedzi: 2) Mieszkam na osiedlu jednorodzinnym przy ruchliwej ulicy. Tuż przy moim ogrodzeniu jest wąski pas trawnika, następnie chodnik, szeroki pas trawy i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:57.