Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu - Forum Prawne

 

Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Moim sąsiadem jest człowiek, który nie jest zadowolony z tego że się pobudowałem na sasiedniej działce bo on przez lata przyzwyczaił się, że obok działki sa puste i nie wsmak mu było, że będe sie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
17-10-2015, 00:10  
w_a_l_d_i
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Moim sąsiadem jest człowiek, który nie jest zadowolony z tego że się pobudowałem na sasiedniej działce bo on przez lata przyzwyczaił się, że obok działki sa puste i nie wsmak mu było, że będe sie tu budował. Juz pierwszego dnia gdy przygotowywaliśmy się do budowy domu i wiercilismy studnie nasłał na nas lokalny zakład wodociągowy że niby kradniemy wode. Taki cżłowiek...

Obecnie już się pobudowałem i budowe zakończyłem, mam pozwolenie na użytkowanie. Przy kończeniu budowy tez na wniosek sąsiada miałem kontrole nadzoru budowlanego. Wtedy przyjechali, popatrzyli, nic nie pwoedzieli i budowe bez żadnych uwag zakończyłem. Wszytsko było OK. No ale sasiad nie odpuścił i nadal słał donosy na mnie w wyniku których w tym tygodniu miałem następną kontrole nadzoru. Myślałem, że tez będzi bez większych uwag, niestety tak nie było. Inspektorzy zaczęli sprawdzac dokumentacje ze stanem faktycznym. Budynek obejrzeli ale do budynku uwag nie mieli w ogóle. Zauwazyli natomiast, że kształt utwardzeń kostka brukowa podjazdu jest inny niż w projekcie zagospodarowania terenu. Skupili się czy utwardzen nie ma za dużo choc po ich wstepnych wyliczeniach wyszło, ze utwardzeń więcej nie ma no ale fakt jest faktem, że kształt utwardzeń jest zupełnie inny niz w projekcie. Nie interesował ich argument, że projektując dom 99% inwestorów nie myśli jaki dokładnie kształt będzie miało utwardzenie kostki i projektant wrysowuje bez większego zastanawania się.

Druga, jeszcze ważniejsza kwestia jest taka, że z kostki (innego rodzaju) mam wytyczne linie miejsc postojowych. I po pierwsze mam wytyczonych 5 miejsc a w projekcie wrysowane było tylko jedno, przed garażem. ponadto te miejsca postojwe mam wytyczone po dwóch stronach podjazdu do garażu, trzy z jednej strony i dwa z drugiej. Wszytsko wygląda łądnie i schludnie bo mam kostke kilku rodzajów i jest to zrobione ze smakiem. Ale głownie posżło o te dwa miejsca, które dochodza prawie do grodzenia działki z sąsiadem a okazało się, że miejsca postjowe nie moga być bliżej niż 3m lub nawet 6 m od granicy działki z sąsiadem. Pech chciał, że w trakcie kontroli stalismy na miejscach dalszych od ogrodzenia a w tym czasie przyjechał syn i widząc, że stoimy na tamtych miejscach, niechcąc nam przeszkadzać postawił samochód na tym miejsc bliżej ogrodzenia. W takiej sytuacji inspektora, która prowadizła kontrole powiedziała, że musi wpisac w protokół to co widzi a mianowicie, że miejsc postojowych jets więcej niż w projekcie i że sa za blisko granicy z sąsiadem i że sa wykorzystywane do parkowania pojazdów mechanicznych, po czym zrobiła kilka zdjęć podjazdu z zaparkowanym samochodem syna. Oczywiście podczas całej kontroli sąsiad uczestniczył i swim zachowaniem nakręcał atmosfere. Inspektorka powiedziała, że będzie wszczęte postępowanie i ponoc ma byc cofnięte zakończenie budowy.

Próbowałem sie czegos dowiedzieć w nadzorze ale nie chca udzielic żadnej informacji. Powiedzieli bym czekał na pismo. Ponoć nie można zrobić projektu zamiennego bo budowa jest już zakończona. Czytałem cos o postępowaniu naprawczym ale w zasadzie wiem tylko, że takie cos istnieje i nic poza tym. Co mam w tej sytuacji robić. jakich argumentów użyć by mi nie cofnęli zakończenia budowy. Boje się, ze jak mi to cofna to żeby bank nie kazał mi spłacić kredytu na dom b w umowie kredytowej miałem okreslony czas na realizacje budowy, który oczywiście minał a słyszałem, że banki robia takie numery, zwłaszcza jak ktos ma kredyt na lepszych warunkach niż obecnie oferują. Jak wybrnąc z tej sytuacji. Myslełam, że sprawa jest błacha ale teraz zrobiła się bardzo powazna. jak taka zmiane można zalegalizować?
w_a_l_d_i jest off-line  
17-10-2015, 11:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Cytat:
Inspektorzy zaczęli sprawdzac dokumentacje ze stanem faktycznym.(...)Ale głownie posżło o te dwa miejsca, które dochodza prawie do grodzenia działki z sąsiadem a okazało się, że miejsca postjowe nie moga być bliżej niż 3m lub nawet 6 m od granicy działki z sąsiadem
I tak właśnie powinno być. A Ty powinieneś był wybudować się zgodnie z projektem i obowiązującym prawem.

Cytat:
jakich argumentów użyć by mi nie cofnęli zakończenia budowy.
Czekaj na pismo. W razie czego rozbierzesz kostkę wzdłuż ogrodzenia gdzie nie miało jej być. Kolor kostki jest bez znaczenia - miejsc postojowych nie wyznacza się innym kolorem kostki tylko białą lub żółtą farbą.
 
17-10-2015, 11:32  
w_a_l_d_i
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Dzięki za odpowiedź. No wiem, że doskonale by było gdybym w projekcie było tak samo jak w rzeczywistości. W projekcie mam utwardzenie przy ogrodzeniu tylko nie ma tam wrysowanych tych stanowisk. Gdybym nie miał wyznaczonych lini innym rodzajem kostki to pewnie nie było by problemu. Czy wiesz jak to jest z ta procedurą naprawczą lub w jaki sposób można to zalegalizować tzn doprowadzić dokumentację do stanu zgodnego ze stanem faktycznym? Te dwa miejsca przy ogrodzeniu moge jakoś zlikwidować.
w_a_l_d_i jest off-line  
18-10-2015, 17:35  
w_a_l_d_i
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Prosze o informację jak formalnie mozna taką sytuacje rozwiązac. Nie chce czekac na ostatnią chwile az mi PINB przyśle pismo i będe miał ograniczony czas na reakcje. Chce być przygotowany. Przeciez bzdurą było by bym musiał teraz rozbierac cały podjazd i wykonywac go jeszcze raz w takim kształcie jak jest w projekcie. Przeciez dużo sensowniej jest wykonac nowy projekt z rysunkiem utwatdzeń odpowiadającym stanowi faktycznemu. Przecież obecny kształt utwardzeń nie łamie żadnych przepisów prawa budowlnabego ani innego. Tylko to, że kształt ma inny niz na rysunku w projekcie.te dwa miejaca przy ogrodzeniu sasiada zlikwiduje zamalowując linie jaka tworzą kostki innego rodzaju, albo rozbiore je i w to miejsce włożetakie same kostki jak na reszcie powierzchni. To jestem w stanie zrobić.
Proszę o informację jak formalnie wybrnąć z tej sytuacji, żebym nie musiał rozbierac całego podjazdu nie cofneli mi zakończenia budowy. Jesli załozyłem wątek w złym dziale prosze o przeniesienie do właściwego działu.
w_a_l_d_i jest off-line  
20-10-2015, 09:23  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.749
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Jest jakiś problem w dostosowaniu kształtu parkingu do założeń projektowych? Przecież możesz urządzić trawnik na podłożu z kostki, uzyskać potrzebne zezwolenia i ewentualnie później trawnik zlikwidować. Jak już nawieziesz ziemi złóż wniosek do PINB o umorzenie postępowania z powodu jego bezprzedmiotowości.
Latanabosaka jest off-line  
20-10-2015, 09:35  
w_a_l_d_i
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Zapomniaes o fakcie, że mam uprzejmego sąsiada, który będzie doskonale wiedział co i w jakiej technologii wykonuje. Jak zorientuje się, że zrobiłem taki pic to poinformuje o tym PINB. Druga rzecz to nawet gdyby się to udało i PINB by umorzył postepowanie a ja zliwkiduje ta nawieziona ziemie i trawe to wtedy mój uprzejmu sasiad ponownie zawiadomi PINB o utwardzeniu niezgodnym z projektem, a przeciez nie będe co kilka miesięcy robił takich cyrków.
Czy naprawde nie ma żadnej możliwości by jakmś projektem zamiennym czy raczej procedurą naprawczą złożyc projekt gdzie wrysowane utwadzenie odpowiadałoby stanowi rzeczywistemu? Zaznaczam, ze ten kształt utwardzenia który mam nie łamie żadnych przepisów tylko tyle, że ma inny kształt niz narysowany w projekcie.
w_a_l_d_i jest off-line  
20-10-2015, 10:09  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.749
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Ależ to nie jest pic. Masz prawo zakopać na swojej działce co ci się żywnie podoba, nawet całą betoniarkę z gruszką betonu, PINB kopać tam prawa nie ma, a przywrócisz - po załatwieniu formalności (zgłoszenie do starostwa).
Latanabosaka jest off-line  
16-11-2015, 22:22  
raf2
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Ja też mam takiego sąsiada a PINB to u mnie państwo w państwie jak zobaczą że dajesz sobą pomiatać to cię zjedzą żywcem. Wszystkie ich decyzje i postanowienia atakuj odwołaniem a utwardzenie to powiedz że zmieniłeś-po nowelizacji prawa budowlanego z czerwca br. nie trzeba tego nigdzie zgłaszać byleby było zgodne z mpzp. Powodzenia
raf2 jest off-line  
30-12-2015, 09:53  
w_a_l_d_i
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Sprawa ma swój ciąg dalszy. Otrzymałem pismo od PINB, że na wniosek sąsiada PINB wszczyna postępowanie administracyjne w sprawie zagospodarowania terenu na mojej działce. Pismo zostało wysłane do mnie, do sasiada a także do wójta, starosty oraz do prokuratora rejonowego [!!!]. Jak byłem w PINB kilka dni po kontroli to inspektor przebąkiwał, że moga mi cofnąć zakończenie budowy lub nawet pozwolenie na budowe. Generalnie był mało uprzejmy, mało wylewny i traktował mnie jak swojego podwładnego. Co może dla mnie oznaczać to wszczęcie postępowania administracyjnego? Jakie mam prawa? W tym piśmie, w pouczeniu, jest informacje, że "Zgodnie z art. 10 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego: organ administracji publicznej zobowiązany jest zapewnic stronom czynny udział w każdym stadium postępowania a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań." Jak z tego prawa skorzystać, o jakie dokumenty poprosić, jakie wyjaśnienia złożyć. Sprawa idzie w złym kierunku a poza tym podejrzewam, że sasiad ma jakieś "wtyki" w PINB stad takie ich nadgorliwe zainteresowanie ta kwestią.
w_a_l_d_i jest off-line  
30-12-2015, 10:08  
raf2
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Przedewszystkim nie panikuj! Nie dyskutuj z nimi chyba że pisemnie. Widać że twój Pinb lubi straszyć ( wysłane do prokuratora bardzo mnie to rozbawiło może niech jeszcze wyślą to do prezydenta Dudy). sprawa ma się tak wszczeli postępowanie - chociaż uważam że bezprawnie po przecież dysponujesz pozwoleniem na użytkowanie- które zakończy się wydaniem decyzji administracyjnej korzystnej bądz niekorzystnej dla Ciebie. Oczywisci będzie Ci przysłygiwać odwołanie.
raf2 jest off-line  
30-12-2015, 13:40  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.558
Domyślnie RE: Kontrola PINB po zakończeniu budowy i stwierdzenie odstępstwa od projektu

Cytat:
Napisał/a w_a_l_d_i Zobacz post
PINB wszczyna postępowanie administracyjne w sprawie zagospodarowania terenu na mojej działce.
Do wnikliwego przeczytania watek ponizej - tam tez PINB probowal rozszerzyc zakres swej wlasciwosci

http://forumprawne.org/postepowanie-...prywatnej.html

I na marginesie takie orzeczenie

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B57F5BD1F9

Cytat:
Z akt sprawy wynika, że decyzję w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie poprzedzała decyzja z dnia [...] czerwca 2007 r. o środowiskowych uwarunkowaniach. Jednakże, jak wynika z art. 59a ust. 1 ustawy Prawo budowane, właściwy organ sprawdza zgodność obiektu budowlanego z decyzją o pozwoleniu na budowę, a nie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, bowiem zgodność budowy z wymaganiami ochrony środowiska dla nowo zbudowanego lub przebudowanego obiektu budowlanego, zespołu obiektów lub instalacji ocenia się w oparciu o art. 76 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Spełnienie tych wymagań jest warunkiem oddania obiektu do użytkowania, jednakże ocena ich spełnienia nie należy do kompetencji organów nadzoru budowlanego, lecz do kompetencji organów ochrony środowiska.
voyteg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Istotne samowolne odstąpienie od projektu budowl. po zakończeniu budowy = rozbiórka?? (odpowiedzi: 73) WSA w Szczecinie w składzie m.in. 2 sędziów NSA wydał niedawno wyrok: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/824C88C4F2 Przewodniczący Sędzia WSA Maria...
§ odstępstwa od projektu a pozwolenie na użytkowanie (odpowiedzi: 13) Witam. Potrzebuję pomocy. Mam mieszkanie w kamienicy która jest małą wspólnotą budowlaną. Jeden ze współwłaścicieli, inwestor, prowadzi prace...
§ istotne odstępstwa od projektu budowlanego (odpowiedzi: 2) Jest taka sytuacja: W trakcie budowy dokonano istotnego odstępstwa od projektu, którego nie zgłoszono i nie zaznaczono w projekcie. Budowę...
§ Istotne odstępstwa od projektu budowlanego (odpowiedzi: 12) Witam, sprawa wygląda tak. Wybudowałem mały dom w 2008 roku. Mieszkam w nim już, ma numer itp. Jest pewien problem gdyż podczas budowy odstąpiliśmy...
§ PINB stwierdził istotne odstępstwa w wybudowanym budynku (odpowiedzi: 3) To mój pierwszy post dlatego chciałbym wszystkich przywitać. Oto mój problem: PINB podczas odbioru budynku zgłoszonego do użytkowania stwierdził...
§ procedura zakończenia budowy w PINB (odpowiedzi: 6) Jak wygląda procedura zgłoszenia o zakończeniu budowy? Mam taką skomplikowaną dla mnie sytuację, że inwestor zmarł między zgłoszeniem zakończenia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:58.