Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d - Forum Prawne

 

Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Otrzymałem pismo od organu, który poinformował mnie, iż rezygnuję z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 39¹ k.p.a. §1d Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. 2013 poz. 267 z późn. zm.). Czy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
12-02-2018, 13:16  
arthur55
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Otrzymałem pismo od organu, który poinformował mnie, iż rezygnuję z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 39¹ k.p.a. §1d Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. 2013 poz. 267 z późn. zm.). Czy ma takie prawo ?
arthur55 jest off-line  
12-02-2018, 13:37  
arthur55
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Art. 28. Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Art. 29. Stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne – również jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

art.39 § 1d. Jeżeli strona lub inny uczestnik postępowania zrezygnuje z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej, organ administracji publicznej doręcza pismo w sposób określony dla pisma w formie innej niż forma dokumentu elektronicznego.

Według powyżej przytoczonych przepisów organ nie jest stroną ? Tak więc nie może zrezygnować z przesyłania dokumentacji drogą elektroniczną.
arthur55 jest off-line  
15-02-2018, 18:59  
Tens
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Jeśli sam nie zrezygnowałeś z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej, to organ administracji nie może tego zrobić za ciebie.
Organ administracji prowadzący postępowanie nie jest ani stroną ani uczestnikiem postępowania.
Tens jest off-line  
21-02-2018, 12:32  
basiula.kristo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Stronie, której doręczane są pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie doręcza się pism w formie tzw. tradycyjnej, chyba, że sama zrezygnuje z doręczania jej pism w formie alektronicznej. Cofnięcie (odwołanie) zgody na doręczenia pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej musi być wyraźne nie dorozumiane!! Oczywiście oragan nie miał takiego prawa, być może z korespondencji od Ciebie wywnioskował, że nie chcesz już otrzymywać pism drogą elektroniczną.
basiula.kristo jest off-line  
05-03-2018, 18:09  
stach12
Stały bywalec
 
Posty: 1.323
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

organ pomimo wyraznej dyrektywy przesyła decyzję droga pocztową. Pod moja dłuższą nieobecnosc odbierają to domownicy. Ja dowiaduje sie o tym po czasie na wniesienie zażalenia. Urzędniczka tłumaczy że nie miala konta na epuap a szefa nie było w pracy. Wniosłem o przywrócenie terminu. Co wtakiej sytuacji robic?
stach12 jest off-line  
06-03-2018, 09:09  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.516
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Cytat:
Napisał/a stach12 Zobacz post
Wniosłem o przywrócenie terminu.
Słusznie

Cytat:
Napisał/a stach12 Zobacz post
Co wtakiej sytuacji robic?
Napisać skargę https://forumprawne.org/postepowanie...-poradnik.html
voyteg jest off-line  
06-03-2018, 12:39  
stach12
Stały bywalec
 
Posty: 1.323
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

a do kogo tę skargę adresować do pinb czy wyżej?
stach12 jest off-line  
06-03-2018, 13:23  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.516
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

Skarge na PINB (organ mimo ustawowego obowiazku zaniechal doreczania.....) mozna skierowac do WINB
voyteg jest off-line  
06-03-2018, 13:43  
stach12
Stały bywalec
 
Posty: 1.323
Domyślnie RE: Czy organ może zrezygnować na podstawie z art. 39¹ k.p.a. §1d

narazie dzieki zobaczymy co z tego wyjdzie
stach12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zażalenie na podstawie art. 37 KPA do organu wyższej instancji. Który to organ? (odpowiedzi: 1) :serce:Proszę o pomoc w ustaleniu organu wyższej instancji dla Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworzu - powiat bielski
§ czy można zrezygnować z OC? (odpowiedzi: 12) w zakupionym samochodzie było OC ważne jeszcze rok prawie. Myślałem , że OC nie przechodzi na właściciela, tylko ze zmiana właściciela trzeba kupić...
§ jak wpłynąć na organ ? (odpowiedzi: 5) Jednostka samorządu terytorialnego podpisała porozumienie ze stroną. Sęk w tym, że porozumienie to, ma niekorzystny wpływ na ochronę zdrowia (opinia...
§ w jaki sposób ORGAN może ponaglić inny organ? (odpowiedzi: 9) W związku z otrzymanym uzasadnieniem trwającej od 2 grudnia 2013r. bezczynności organu o treści "nasz egzemplarz wysłany do Wojewody celem nadania...
§ Staż z PUP. Czy można zrezygnować?? (odpowiedzi: 12) Mam staż od 1 czerwca do 30 listopada ( czyli 6 miesięcy) już odpracowałam dwa (czerwiec i lipiec). A od prawie października idę na studia (28...
§ jak zrezygnować z nr UTR??? (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie jak mogę wyrejestrować swój nr UTR? Jestem obecnie w Polsce i raczej już do UK nie mam zamiaru wyjeżdżać a nie chce aby mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:44.