Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze - Forum Prawne

 

Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Cześć. Potrzebuję Waszej pomocy. Sprawa dotyczy usunięcia żywopłotu, który rośnie bezpośrednio przy drodze i zagraża bezpieczeństwu. Droga, która znajduje się na moim osiedlu jest dość wąska. Zaraz obok niej rośnie żywopłot. Ów żywopłot rośnie poza ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
12-03-2018, 11:45  
malinello
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Cześć.
Potrzebuję Waszej pomocy. Sprawa dotyczy usunięcia żywopłotu, który rośnie bezpośrednio przy drodze i zagraża bezpieczeństwu.

Droga, która znajduje się na moim osiedlu jest dość wąska. Zaraz obok niej rośnie żywopłot. Ów żywopłot rośnie poza działką domu, który zasłania. Według mnie nasadzenie poza własną działką na tak wąskiej drodze jest dyskusyjnym tematem, ale szczerze mówiąc nie znalazłem żadnego przepisu, który tego wprost zabrania (jestem słabym szukaczem, proszę o Waszą pomoc). Do pewnego momentu żywopłot nie stanowił większego problemu, jednakże systematycznie się rozrasta, a jego obecność zupełnie zabrała pobocze. Dodatkowo w pobliżu znajduje się hurtownia papierosów, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma tam żadnego parkingu, więc samochody są zaparkowane bezpośrednio na drodze (i na skrzyżowaniu). Tu pojawia się problem związany z żywopłotem - w obliczu braku miejsc parkingowych i wąskiej drogi - ciężko przejechać tą drogą (na odcinku żywopłotu). Przy samej hurtowni nie ma większego problemu żeby przejechać, bo jest pobocze, a samochody są zaparkowane blisko ogrodzenia, natomiast ciężko jest przejechać odcinkiem, przy którym rośnie żywopłot. Nawet dwa samochody osobowe mijają się na styk, można się prawie dotknąć lusterkami, ponieważ nie ma gdzie uciec (wyobraźcie sobie, co jest, gdy jedzie samochód dostawczy lub coś większego). Poza tym można po prostu porządnie przerysować samochód przez ten żywopłot. Niejednokrotnie miałem na tym odcinku niebezpieczną sytuację, tak samo jak moja rodzina, znajomi i sąsiedzi. Wiele osób w obliczu tego problemu po prostu tamtędy nie jeździ i dojeżdża do swoich domów drogą okrężną, ale to nie oznacza, że problemu nie ma.
Żywopłot stanowi zagrożenie również dla pieszych i rowerzystów. Nie ma tam żadnego chodnika. Samochody mijają ich w naprawdę bardzo bliskiej i niebezpiecznej odległości, jest bardzo niebezpiecznie kiedy do tego wszystkiego jadą samochody w przeciwnych kierunkach - pieszy i rowerzysta po prostu nie ma gdzie uciec (niektórzy kierowcy są wyrozumiali i poczekają chwilę na bezpieczny moment, ale mało jest takich).

Złożyłem oficjalne pismo do Urzędu Miasta i otrzymałem następującą odpowiedź:
"Odpowiadając na Pana pismo z dnia 27.02.2018 r. w sprawie uciążliwości związanych z żywopłotem przerastającym na pas drogowy ul. Kmicica, a rosnącego przy posesji ul. Zamkowej - uprzejmie informuję, że:
- ulica Kmicica jest drogą miejską z właściwymi ograniczeniami dla kategorii drogi,
- rosnący żywopłot, przy zachowaniu wymaganych warunków poruszania się nie powinien stanowić zagrożenia dla uczestników ruchu.
Niemniej jednak, biorąc pod uwagę Pana sugestie dotyczące zawężania się ulicy zostanie wykonane wiosenne przycięcie żywopłotu".

Bardzo wymijająca odpowiedź, która nie wskazuje żadnych konkretów. "Droga miejska z właściwymi ograniczeniami dla kategorii drogi" - znaczy, że jak ktoś sobie posadził poza działką żywopłot, który zabrał pobocze i stwarza zagrożenie jest ok?
"Rosnący żywopłot, przy zachowaniu wymaganych warunków poruszania się nie powinien stanowić zagrożenia dla uczestników ruchu' - tu się uśmiałem, bo napisałem w piśmie, że przez brak pobocza nie ma gdzie bezpiecznie przejść, gdy jedzie samochód, i nawet jak jest to 20/30 km/h to dla pieszego otarcie przez samochód lub potrącenie może się skończyć bardzo źle. Żywopłot w połączeniu brakiem zachowania ostrożności ze strony niektórych kierowców stwarza realne zagrożenie.
Ogólnie jestem zażenowany tą odpowiedzią, ponieważ, jak już napisałem, nie ma żadnych konkretów i nawet nie wskazuje podstawy prawnej do odmowy wycięcia żywopłotu, który jest stary i trzeba byłoby wyciąć jego połowę z korzeniami, żeby cokolwiek poprawić, a samo "wiosenne przycięcie" zupełnie nic nie pomoże.

Planuję się odwołać od tej decyzji, ponieważ w mojej opinii żywopłot stwarza realne zagrożenie i zabrał zupełnie pobocze w tym miejscu, a droga i tak jest wąska. Planuję zmierzyć szerokość drogi i żywopłotu. I tu pojawia się moje pytanie - w jakich dokumentach/ustawie mogę szukać informacji dotyczących minimalnej szerokości drogi osiedlowej i pobocza? Czy jest szansa na wycięcie tego cholernego żywopłotu? Co myślicie o tej sytuacji i o stanowisku Urzędu Miasta? Dodam, że podobno właściciel działki, którą osłania żywopłot ma jakieś kontakty wśród samorządowców, ale nie jestem pewien, ile jest w tym prawdy.
W załącznikach zdjęcia tego odcinka drogi.

To mój pierwszy post - mam nadzieję, że nie pomyliłem działów. Proszę o wyrozumiałość i o Waszą pomoc.
Pozdrawiam.
http://naforum.zapodaj.net/images/41fc3be33a73.jpg
http://naforum.zapodaj.net/images/5bde878b1927.jpg
http://naforum.zapodaj.net/images/f11356156e39.jpg
http://naforum.zapodaj.net/images/535cae2aab0c.jpg
https://naforum.zapodaj.net/images/914faf1760cc.jpg
https://naforum.zapodaj.net/images/a0e31d0a38be.jpg
https://naforum.zapodaj.net/images/97f01a87e5a5.jpg

Edit: zdjęć nie załączyłem bezpośrednio do wątku, bo strasznie rozjeżdżają stronę i są nieczytelne. Po wejściu w link wszystko wygląda, jak należy.
malinello jest off-line  
12-03-2018, 13:23  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 25.413
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

A skad wiesz dokad siega granica dzialki?

Generalnie nie rozumiem zupelnie problemu bo miejsca tam jest na 2 TIRy.

Czy istnieje tam plan zagospodarowania terenu? Podaj miejscowosc.
Regand jest off-line  
12-03-2018, 14:44  
malinello
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Regand Zobacz post
A skad wiesz dokad siega granica dzialki?

Generalnie nie rozumiem zupelnie problemu bo miejsca tam jest na 2 TIRy.

Czy istnieje tam plan zagospodarowania terenu? Podaj miejscowosc.
Dobry żart z tymi tirami. Tam ledwo dwie osobówki się mijają.
Miejscowość: Ciechanów.

Na 99% nie jest to teren działki.

https://www.google.pl/maps/@52.88634...7i13312!8i6656
malinello jest off-line  
12-03-2018, 18:39  
grzeba
Zbanowany
 
Posty: 243
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Jak dla mnie to to wygląda na bezczelne zawłaszczenie przestrzeni publicznej. Zerknij na geoportal aby upewnić się jak przebiegają granice działek, a później pismo do urzędu z żądaniem o przywrócenie ładu właścicielskiego. I nie ma czegoś takiego jak droga miejska – to tak odnośnie pisma z urzędu.
grzeba jest off-line  
12-03-2018, 22:54  
malinello
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Cytat:
Napisał/a grzeba Zobacz post
Jak dla mnie to to wygląda na bezczelne zawłaszczenie przestrzeni publicznej. Zerknij na geoportal aby upewnić się jak przebiegają granice działek, a później pismo do urzędu z żądaniem o przywrócenie ładu właścicielskiego. I nie ma czegoś takiego jak droga miejska – to tak odnośnie pisma z urzędu.
Też tak uważam. Nie dość, że to wąska droga osiedlowa, to jeszcze kosztem pobocza rośnie żywopłot. Co prawda posadził go jeszcze poprzedni właściciel, ale to nie zmienia faktu, że żywopłot stwarza zagrożenie i jest to zawłaszczenie przestrzeni publicznej.
Wg geoportalu żywopłot rośnie poza terenem działki:
https://naforum.zapodaj.net/34d760b64a11.jpg.html

Już jestem pewien, że będę składał kolejne pismo w sprawie wycięcia tego cholerstwa. Na jakie przepisy prawa dokładnie się powołać? Proszę o pomoc. W poprzednim piśmie opisałem mniej więcej tak jak wyżej - rośnie poza działką, zabrał pobocze, stwarza zagrożenie (w tym dla pieszych i rowerzystów), ciężko przejechać dwóm samochodom, no ale "fachowa" odpowiedź urzędników, którzy wiedzą wszystko lepiej - w pierwszym załączniku...

Edit: tak z ciekawości poszukałem info o tej drodze miejskiej i urzędnicy chyba jednak mają rację. Wg Anny Siennickiej "z ogólnego punktu widzenia administracji drogi dzieli się na miejskie i zamiejskie. Drogi miejskie (ulice) są to drogi administrowane przez miasta, w ich obrębie. Drogi zamiejskie są to pozostałe drogi publiczne, poza obrębem miast", ale nie znalazłem takiego określenia w prawie.***mod***
malinello jest off-line  
13-03-2018, 08:24  
busiag
Użytkownik
 
Posty: 183
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Kategorie dróg zostały określone w USTAWIE z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
Zgodnie z tą ustawą istnieje coś takiego jak zieleń przydrożna w art.4 ust. 22 : roślinność umieszczona w pasie drogowym, mająca na celu w szczególności ochronę użytkowników drogi przed oślepianiem przez pojazdy nadjeżdżające z kierunku przeciwnego, ochronę drogi przed zawiewaniem i zaśnieżaniem, ochronę przyległego terenu przed nadmiernym hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby. Może ten żywopłot znajduje się w pasie przeznaczonym pod zieleń.
busiag jest off-line  
13-03-2018, 08:41  
grzeba
Zbanowany
 
Posty: 243
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Nie wydaje mi się aby ochronna zieleń przydrożna dotyczyła dróg gminnych (w pseudo prawnej publicystyce błędnie określane jako drogi miejskie, pozamiejskie...), a jeśli już to powinno to być ujęte w pozwoleniu na budowę/przebudowę drogi. Urzędnik zobowiązany jest do używania definicji ustawowych. Proponuję złożyć petycję: Na podstawie art. 2 ustawy o petycjach zwracam się z żądaniem...
grzeba jest off-line  
13-03-2018, 10:42  
malinello
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Obawiam się, że powołanie się tylko na art. 2 ustawy o petycjach skończy się podobnie. Chciałbym się powołać na konkretne przepisy, czy coś jeszcze jest warte napisania, poza powołaniem się na geoportal, zawłaszczenie przestrzeni publicznej, brak pobocza? Na jakie przepisy prawa mógłbym się powołać?
malinello jest off-line  
13-03-2018, 15:19  
busiag
Użytkownik
 
Posty: 183
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Jest jeszcze Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie Dz.U. 2016 poz. 124 . To jest rozporządzenie z z dnia 2 marca 1999 r. i tam
jest § 52 ust. 2 Zieleń w pasie drogowym nie powinna zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi.
busiag jest off-line  
16-03-2018, 00:38  
malinello
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Krzaki rosnące tuż przy osiedlowej drodze "zabrały" pobocze

Czy są jeszcze jakieś przepisy, na które warto się powołać? Czy ktoś ma jakieś sugestie i rady? Pzdr.
malinello jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ "Kierowanie rowerem po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości" 178a / 2kk (odpowiedzi: 15) Dobry wieczór. Mam ukończone 18lat czas temu zostałem zatrzymany pod pływem alkoholu (0.25promila) jadąc na rowerze. Całe zajście odbywało się po...
§ Pracodawca "zabrał" mi część wypłaty (odpowiedzi: 5) Witam. Mam pewne pytanie ws. wynagrodzenia. Sytuacja jest następująca: wykonuję zlecenie w pewnej firmie na umowę zlecenie (studentka, 6h dziennie)...
§ Stłuczka samochodowa na nieoznakowanej Drodze, "odszkodowanie za straty moralne"?? (odpowiedzi: 5) Witam, Mam prawo jazdy od niedawna i nie orientuję sie w tych sprawach jeszcze. Jechałem Drogą nieoznakowaną, nie asfaltową(taka jakby polna). Droga...
§ "w związku" a "przy zastosowaniu" (odpowiedzi: 4) często w wyrokach sądowych użyte są wymienione w temacie zwroty: np. "skazuję Jana Nowaka z art. 270 kk w zw. z art. 286 kk (...)" a dlaczego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:50.