Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych. - Forum Prawne

 

Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Dzień dobry, Spotkała mnie taka sytuacja na drodze. Kupiłem auto w komisie (audi a4) , które było sprowadzone ze Szwajcarii. Na przednim zderzaku jest oryginalnie zamontowana nakładka pod Szwajcarską tablicę rejestracyjną około 30 centymetrów. Podczas ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
18-10-2018, 13:25  
marek_1973
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Dzień dobry,

Spotkała mnie taka sytuacja na drodze. Kupiłem auto w komisie (audi a4) , które było sprowadzone ze Szwajcarii. Na przednim zderzaku jest oryginalnie zamontowana nakładka pod Szwajcarską tablicę rejestracyjną około 30 centymetrów. Podczas rejestracji samochodu na wniosku było pytanie o małe tablice rejestracyjne, więc przy okienku zapytałem o co chodzi. Kobieta mnie obsługująca pokazała mi te tablice i powiedziała, że jeżeli chciałbym takie to muszę jeszcze dodatkowo na wniosku napisać takie krótkie oświadczenie, nie pamiętam za bardzo treści ale chodziło coś o miejsce pod tablicę w aucie.
Zamontowałem te tablice w sierpniu, natomiast w poniedziałek podczas jazdy do pracy zatrzymał mnie patrol policyjny i się do tego doczepili. Jeden z policjantów stwierdził, że to są tablice tylko i wyłącznie dla pojazdów z USA i u mnie nie powinno takiej być. Powiedział nawet, że skoro z tyłu jest miejsce na normalną tablicę to z przodu powinienem odkręcić tą nakładkę i zamontować normalne tablice. Ogólnie był bardzo niemiły wręcz mi ubliżał, że niby potem tych tablic może zabraknąć bo mają ograniczoną numerację. Nie chciałem się kłócić bo spieszyłem się do pracy ale zatrzymano mi dowód rejestracyjny.

I teraz najciekawsze, udałem się do stacji kontroli pojazdów ale odesłano mnie z kwitkiem bo diagnosta powiedział, że nie bardzo wie o co chodzi poradził jechać do okręgowej stacji.
W okręgowej stacji kontroli początkowo facet też nie bardzo wiedział jak się odnieść, gdzieś zadzwonił, potem zadzwonił jeszcze do Wydziału komunikacji w którym rejestrowałem auto i tam mu powiedzieli, że nie widzą żadnych przeciwwskazań i że policjant nawyraźniej chciał być złośliwy.
Ostatecznie diagnosta nie stwierdził żadnych podstaw i wydał mi zaświadczenie, że pojazd jest w pełni sprawny.
Dowodu jeszcze nie odzyskałem fizycznie bo policja ma podobno 7 dni na wysłanie go do wydziału więc czeka mnie jeszcze jeszcze jedna wizyta i całe szczęście, że można jeździć bez fizycznego dokumentu.

Moje pytanie do was czy mogę w jakiś sposób odnieść się do tej sprawy? Wysłać zażalenie czy cokolwiek?

Tamtego dnia spóźniłem się do pracy. Musiałem też wziąć dodatkowe wolne żeby zrobić ten przegląd i zapłacić za niego. Straciłem praktycznie cały dzień przez tą sytuację i czuję się trochę bezsilny.
marek_1973 jest off-line  
18-10-2018, 13:59  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 26.244
Domyślnie RE: Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Policjant mial racje.

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA 1
z dnia 11 grudnia 2017 r.
w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych 2 , 3
Cytat:
3. W przypadku wniosku o rejestrację dotyczącego pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b, właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Oświadczenie może być złożone na wniosku o rejestrację, w tym na jego odwrocie.
Twoje oswiadczenie bylo niezgodne z prawem bo to, ze masz mniejsza ramke rejestracyjna nie ma nic wspolnego z mozliwosciami konstrukcyjnymi twojego pojazdu i powinienes miec normalne tablice.

I jeszcze apropo twojego oswiadczenia,

Kodeks karny:
Cytat:
Art. 233. § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Regand jest off-line  
18-10-2018, 14:12  
marek_1973
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Napisałem o wkładce w przednim zderzaku, która występuje jako normalna część a nie ramce na tablice. Tak to wygląda https://i.imgur.com/hg5CJs6.jpg
Poza tym, jak się ma to co piszesz do tego, że diagnosta nie widział żadnych podstaw przeglądali to rozporządzenie jak wspomniałem konsultował się telefonicznie z wydziałem komunikacji.
marek_1973 jest off-line  
18-10-2018, 14:30  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 26.244
Domyślnie RE: Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Jest to nowe rozporzadzenie a na stacjach pracuja stare dziadki nie znajce przepisow.

Tyle, ze w twoim przypadku wydaje sie byc wszystko okay wiec mozesz zlozyc skarge na policjanta na pismie u komendanta jego jednostki z zapytaniem na jakiej podstawie odebral ci dowod rejestracyjny.
Regand jest off-line  
24-01-2019, 11:22  
Rafit
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Odnośnie tego tematu ciekawi mnie jedna sprawa.

A co w przypadku kiedy np: miałem zderzak USA, potem była kolizja i nie było nigdzie można zakupić zderzaka USA i jest wstawiony teraz Europejski z normalną wnęką?
Rafit jest off-line  
29-01-2019, 09:26  
Rafit
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu małych tablic rejestracyjnych.

Edycji posta nie ma ale mam jeszcze jedno pytanie. Cytując ten zapis:

"b) jednorzędowe zmniejszone – do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy...."

Jaka jest definicja "zmniejszonego wymiaru miejsca". Jak to interpretować? Zmniejszonego względem czego?

Jeśli w samochodzie zderzak wygląda tak (nie posiada fabrycznego miejsca na tablicę). To czy jest to "zmniejszony wymiar?"
Rafit jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatrzymany dowód rejestracyjny (odpowiedzi: 5) Witam. Dzisiaj jadąc do pracy policja urządziła sobie masową kontrolę trzeźwości i przy okazji jeden z funkcjonariuszy przyuważył uszkodzony lewy...
§ zatrzymany dowód rejestracyjny (odpowiedzi: 4) Witam, zatrzymano mi dowód rejestracyjny ze względu na brak przeglądu auta i dostałem pokwitowanie na 7dni dozwolonej jazdy od policji. Zrobiłem...
§ Zgubiony dowód i brak tablic rejestracyjnych (odpowiedzi: 6) Witam, nie wiem czy w odpowiednim dziale umieszczam ten temat. Jestem w posiadaniu auta które kupiłem jakiś czas temu, auto chciałbym wyrejestrować...
§ Zatrzymany dowód rejestracyjny (odpowiedzi: 5) Witam. Po krótce opiszę swoją sytuację. Ze znajomym mojego kumpla postanowiliśmy wymienić się samochodami. Żeby zobaczyć czy w ogóle nam się...
§ Zatrzymany dowód rejestracyjny (odpowiedzi: 1) Witam,kupiłem 2 tygodnie temu od kumpla samochód (ford Eskord) z zagubionym dowodem rejestracyjnym,tylko na umowe,i okazało sie ze dowód dotarł do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:48.