Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy - Forum Prawne

 

Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Witam serdecznie mam 3 drobne pytania, które mogą dotyczyć setek osób we Włocławku. Na wstępie dodam, ze nie chodzi mi o pieniądze, jakie wymusza ode mnie Zarząd Dróg we Włocławku (3x 30 zł) Chciałbym dla ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
19-10-2009, 23:08  
Stanczewski
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Witam serdecznie
mam 3 drobne pytania, które mogą dotyczyć setek osób we Włocławku. Na wstępie dodam, ze nie chodzi mi o pieniądze, jakie wymusza ode mnie Zarząd Dróg we Włocławku (3x 30 zł)
Chciałbym dla czystej sprawiedliwości zamknąć tę sprawę.

Sprawa dotyczy Uchwały Nr 33/XVI/2008 Rady Miasta Włocławka z dnia 31 marca 2008

link: http://www.mzd.wloclawek.bip.net.pl/...d=35&bar_id=19

Od kilku miesięcy funkcjonują u nas parkometry, oraz firma, która nalicza karną opłatę za brak biletu parkingowego . W uchwale miasta nazywa się to opłata dodatkowa. Natomiast w uchwale "zawiadomienie" - jest to "mandat" wystawiany przez pracowników w trakcie kontroli ulic (punkt 8 załącznika nr 2 Rozdz. III).

W kwietniu moja żona zapomniała raz wykupić bilet jak również w następnych miesiącach zdażyło się jej to również, łacznie 3 razy, (raz w miesiącu kwiecień, maj, czerwiec). Na zawiadomieniu była podana kwota 20 zł a forma płatności gotówka oraz przelew. Dodatkowo napisane, iż jeśli nie będzie opłaty w terminie 7 dni, zostanie naliczona opłata jeszcze jedna w wysokości 30 zł.
Wszystkie "mandaty" opłaciłem przelewem, pierwszy w terminie- w ciągu 3 dni, następny niestety 8 (jeden dzień opóźnienia), a następny 12 (5 dni opóźnienia).
Po kilku miesiącach, a dokładnie dzisiaj(20.10) dotarły do mnie 3 upomnienia z naliczoną opłatą po 30 zł. Zadzwoniłem do Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku, gdzie powiadomiono mnie, że skoro dokonałem płatności przelewem i nieważne że w terminie, to mam naliczoną dodatkową karę bo powinienem zapłacić gotówką. Pan powołał się na uchwałę. Na upomnieniach również jest podana uchwała Nr 33/XVI/2008 Rady Miasta Włocławka z dnia 31 marca 2008.
Z niej wynika (punkt 7 podpunkt A załącznika nr 2 rozdz. III ), że opłata wynosi 20 zł płatne gotówką (ale nie jest podane TYLKO GOTÓWKĄ!!), że po upływie 7 dni ta opłata już wynosi 50 zł- podpunkt B. Natomiast w punkcie 10 załącznika nr 2 rozdziału III podane jest że opłata dodatkowa może być opłacona gotówką i przelewem: "Opłatę dodatkową uiszcza się wpłacając kwotę opłaty do kasy biura SPP, kasy MZD lub na konto wskazane w zawiadomieniu (na "mandacie")." -nie jest sprecyzowane czy dotyczy 20 zł w terminie (punkt a), czy 50 zł poza terminem (punkt b ), więc dotyczy obydwu płatności.
Pytania:
1. W jednym przypadku, w którym mam opłaconą opłatę dodatkową w terminie (3 dni), wydaje mi się, że podlegam tak punktowi 7 podpunkt a) jak i punktowi 10 w załączniku nr 2 w rozdziale III i nie powinno mi się naliczać dodatkowych 30 zł.
2. W kolejnych przypadkach spóźnienie jest 1 dzień i 5 dni, podlegam punktowi 7 podpunkt b , ale czyli dobra wola urzędnika w tym wypadku może znieść tę opłatę?
3. I ważne:
czy dodatkowa opłata za spóźnienie zamiast karnych odsetek jest zgodna z prawem polskim?
Naturalne jest , że powinienem takie odsetki płacić, za 1 dzień oraz 5 dni spóźnienia.
Jednak w przypadku możliwości stosowania takich opłat jaka jest podstawa prawna? Czy w Uchwale można tak manipulować opłatami?

Proszę o poradę, bo już z rozmów ze znajomymi, jak również z urzędnikiem z Miejskiego Zarządu Dróg wynika, że większość osób opłaca dodatkową opłatę przelewem w wysokości 20 zł i wszystkim wysyłane są dodatkowe upomnienia w wysokości 30 zł, niezależnie, czy było zapłacone w terminie , czy też nie.

Z poważaniem
Paweł Stanczewski
Stanczewski jest off-line  
20-10-2009, 14:11  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Ogłnie odpowiadając- nie ma Pan racji.

Cytat z obowiązującego regulaminu SPP Włocławek
"7. Za nie uiszczenie opłaty za parkowanie pojazdu w SPP pobiera się opłatę dodatkową w
wysokości :
a) - 20 zł. w terminie siedmiu dni od daty wystawienia zawiadomienia
płatna gotówką w biurze SPP ;
b) - 50 zł. po upływie siedmiu dni od daty wystawienia zawiadomienia,
płatna gotówką w biurze SPP, przelewem na wskazane konto lub pobierana w
drodze egzekucji administracyjnej."
Jest sprecyzowane jasno i wyraźnie, że kwota 20zł dotyczy zapłaty gotówką w biurze SPP, a więc nie ma mowy o przelewie. Nie zrozumiałe są Pańskie wątpliwości.
Przelew nie jest opłaceniem gotówką w Biurze, więc dalsza dyskusja nie ma sensu.
Osoby płacace przelewem obowiązuje opłata 50zł, tak więc żądanie dopłaty 30 zł jest tak naprawdę uzupełnieniem opłaty nałożonej w wysokości 50zł za brak biletu, a nie naliczaniem kolejnej opłaty dodatkowej.
2.Dobra wola urzędnika? A cóż to jest? Jeśli urzędnik odpowiada za ściąganie należności na rzecz miasta zgodnie z obowiązującymi stawkami opłat, to nie ma prawa używać swojej woli ponieważ musiałby zapłacić z własnej kieszeni należne kwoty.
Dobra wola jest wyrażona w Uchwale stanowiącej Regulamin -radni postanowili obniżyć karę-opłatę dodatkową w wys.50zł do 20zł- pod warunkiem wpłacenia gotówki-jak wyżej.
3. Opłata dodatkowa ustanowiona jest w Ustawie o drogach publicznych, jest nakładana z mocy prawa (czyli nie wymaga decyzji administracyjnych) za brak opłaty za parkowanie i wynosi 50zł, z tym, że radni mogą ją obniżyć, co też uczynili, patrz p.2.
Nie nalicza się odsetek za zwłokę (zgodnie z w/w Ustawą), a opłata podlega egzekucji administracyjnej, zgodnie z KPA i Ustawą o postępowaniu egzekucujnym w administracji.
Są strefy w innych miastach, gdzie regulaminy dopuszczają opłatę przelewem, przekazem lub gotówką w niższej kwocie. Włocławski regulamin jasno precyzuje dopuszczalne obniżenie.
Postępowanie Urzędu wydaje się całkowicie prawidłowe i uzasadnione.
A tak osobiście to uważam punkt 10 za zbędny i mylący.
Pozdrawiam.
blaga18 jest off-line  
20-10-2009, 16:57  
Stanczewski
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście ma pan racje. Jednak na biletach "karnych" : tzw zawiadomieniach nie było podanej kwoty 50 zł (tylko 20 zł), oraz poniżej pod podanym kontem bankowym dopłata 30 zł w przypadku przekroczenia 7 dni płatności. Punkt 10 jest mylący, ale też jest niesprecyzowany dokładnie i może również dotyczyć opłaty 20 zł jak i 30 zł. Podana opłata 30 zł jest oznaczona w uchwale w punkcie b jako opłata PO 7 DNIACH. Punkt a podaje płatne gotówką (ale bez słowa :tylko) a punkt 10 -gotówką i przelewem. I co z tym zrobić? Uchwałę czytam dopiero od wczoraj. Zawiadomienie (ten bilecik karny) nie podawał kwoty 50 zł i od tego się zaczęło, była podana kwota, płatność gotówką, ponizej konto bankowe a poniżej jako uwaga , ze w przypadku przekroczenia 7 dni zostanie naliczona dodatkowa opłata w wysokości 30 zł. Przez to aż 80% osób skorzystało z przelewów. I osób takich jak ja jest już dużo i bedzie jeszcze więcej. Pracuję od rana do 19, kasa, w której są opłaty jest czynna do 13, czasami do 16, płatności mogłem dokonać tylko w postaci przelewu internetem po 19, jak skończyłem pracę, gdyby na bilecie była inna informacja, zwolniłbym się z pracy by zapłacić gotówką. Czy mam być karany za to, że mogłem tylko zapłacić przelewem, i najdziwniejsze bezpśrednio na konto Zarządu Dróg? (wpłata gotówki była w kasie firmy prywatnej). Biletu już nie mam, dawno wyrzucony, ale jak mam interpretować punkt 10? i brak słowa "tylko" przy podpunkcie a?
Pozdrawiam Serdecznie
Paweł Stanczewski

P.S.
Opis na biletach wprowadza ludzi w błąd, a Zarząd Dróg posiłkuje się tylko Uchwałą, nie patrząc jak opisane są bilety i tu jest największy problem. Dzisiaj rozmawiałem z Naczelnikiem, powiedział, że na dniach będą zmienione opisy na biletach karnych, jak już nie są, bo osób takich jak ja mieli dużo. Niestety, nie mogę podeprzeć się biletem, został wyrzucony, a nowe zostaną już poprawione.
Stanczewski jest off-line  
21-10-2009, 10:32  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Panie Pawle, czytając Pańskie wyjaśnienia zmodyfikowałabym trochę swoje zdanie.
Jeżeli na Zawiadomieniu nie ma iformacji o konieczności wpłacenia gotówki w biurze SPP tak, aby skorzystać z obniżki opłaty dodatkowej do 20 zł, to jest to ewidentny błąd. Z jednej strony zawiadomienie jest li tylko informacją o nałożeniu opłaty dodatkowej, więc jakby nadrzędny jest Regulamin SPP jako obowiązujące prawo. Jednak z powodu braku stosownej informacji na Zawiadomieniu, a także powołując się na ów feralny punkt 10 możnaby, moim zdaniem, domagać się od Urzędu Miejskiego zwrotu owych dopłaconych w terminie 7 dni 30 zł z powodu dezinformującej treści Zawiadomienia. Urząd Miejski z pewnością musiał zaakceptować treść Zawiadomienia i odpowiada przed klientem strefy za tę sytuację. Należałoby napisać pismo do Zarządu Dróg o zwrot 30 zł z powodu błędnej treści Zawiadomienia, bowiem sugerowało ono możliwość skorzystania z obniżki opłaty dodatkowej do 20zł, zgodnie z punktem 7.a, a jednocześnie nie podawało koniecznej formy wniesienia opłaty (gotówka w biurze SPP). Czyli klient był błędnie informowany przez ...Urząd Miasta (Zarząd Dróg oraz firmę, która obsługuje strefę na podstawie umowy z Urzędem).
Prezydet Miasta zawsze może zrezygnować z części lub całości podatków, opłat i innych należności dla miasta od klienta zobowiązanego do tychże należności, jeśli podejmie taką decyzję. Tak więc jest do droga dla Pana i innych mieszkańców do odzyskania części opłaty dodatkowej-owych nadpłaconych 30 zł.
A jeśli chodzi o "miejsce" trafiania opłat- to zarówno wpłata w biurze SPP, jak i wszystkie inne pieniądze stanowiące wpływy ze strefy trafiają na konto Zarządu Dróg. Dopiero potem część tych pieniędzy wraca do firmy obsługującej strefę jako forma zapłaty za wykonywaną usługę. Przynajmniej tak powinno być, ale nie mogę stwierdzić, że tak jest we Włocławku, ponieważ nie znam sytuacji osobiście .
Także osoby, które trafiły w siódmym dniu od wystawienia Zawiadomienia na zamkniętą już kasę biura SPP mogą, moim zdaniem, dochodzić zwrotu 30 zł jeśli domagał się tego Urząd, ponieważ klientowi do końca funkcjionowania strefy (czyli do 17 czy 18, nie wiem dokładnie) należy umożliwić skorzystanie z obniżonej opłaty dodatkowej. Tak uważam.
Proszę napisać na co się Pan zdecydował, jestem ciekawa jak się sprawa wyjaśni. Zwłaszcza, że jak Panu powiedziano zmieni się treść Zawiadomienia.
Pozdrawiam.
blaga18 jest off-line  
19-01-2010, 14:56  
MMalwinAA
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Witam.
Ten sam problem dotyczy również mnie. Również zaistniała taka sytuacja tyle, że zakupiony przeze mnie bilet stracił ważność, ponieważ spóźniłam się 15 minut (ale to już niestety moja wina).
Nie rozumiem tylko tak jak Pan "Stanczewski" dlaczego przyszło do mnie upomnienie: dopłata do należności głównej 30zł plus koszty upomnienia 8,80zł, a zapłaciłam za mandat tego samego dnia właśnie przelewem!
Niestety i tu sytuacja jest identyczna, ponieważ wezwanie-mandat (20zł) wyrzuciłam po dokonaniu przelewu...
Dziś dzwoniłam do Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku i również powiedziano mi, że kwotę tą musiałam zapłacić osobiście w kasie. Na mandacie nie było jednak napisane, że muszę zapłacić w kasie, był również podany nr konta, na który można dokonać wpłaty i oczywiście było dopisane, że w przypadku spóźnienia się z zapłatą 7 dni trzeba będzie zapłacić 50zł.
Więc aby nie zapomnieć zapłaciłam przelewem w tym samym dniu.

Nie mam niestety już tego mandatu, bo tak bym tej sprawy nie zostawiła.
Są ewidentne błędy w wezwaniu (być może były - jak twierdzi autor wątku, że ma nastąpić zmiana informacji podanej na wezwaniu).

Widzę, że pozostaje mi tylko grzecznie zapłacić niesłusznie naliczone pieniążki...
Cała ta sytuacja nauczyła mnie tylko jednego, że należy zostawiać dowody (jak w tym przypadku wezwanie zapłaty), bo potem człowiek nie ma nawet dowodu na którym mógłby bazować i nic nie może zrobić
Zapewne z pół Włocławka i nie tylko przejechało się na tych przelewach i dostali upomnienia... Tylko co by miał zrobić człowiek, który np. przyjechałby ze Szczecina i dostał takie wezwanie, a MZD we Włocławku by było już zamknięte...
Musiałby przyjechać z powrotem w ciągu 7 dni i zapłacić w kasie albo poczekać i zapłacić przelewem tyle, że większą kwotę... ręce opadają...
MMalwinAA jest off-line  
20-01-2010, 09:22  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Cóż, Włocławek narobił bałaganu, za który obciąża kierowców. Moim zdaniem należałoby zapłacic kwotę głowną, wraz z kosztami upomnienia, ale odwołac się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na błędy w egzekwowaniu należności przez Urząd Miasta we Włocłwaku. Rozumiem, ze pojedynczej osobie nie będzie chciało sie włóczyć po sądach w tak drobnej sprawie, jednak dodtyczy ona wielu ludzi. Może zwrócić sie do Rzecznika Spraw Obywatelskich w tej sprawie? Uzasadniając tak, jak to wyżej opisałam w odpowiedzi do pana Stanczewskiego. A może ten pan razem z panią podejmie działania? Po podaniu swojego nazwiska pan S. stał się łatwym do odszukania we Włocławku.
Czytałam w prasie o tej sprawie i wiem, że zmieniono sposób opłacania kar dodatkowych za brak opłaty w SPP Włocławek. Czyli Urząd sam uznał, ze nie były poprzednio prawidłowe. A pani, kiedy otrzymała Zawiadomienie o nałożeniu opłaty dodatkowej po utracie ważności blietu powinna udać sie do Biura SPP aby dopłacić do poprzedniego biletu do czasu pojawienia się w biurze za czas parkowania, opłata dodatkowa wówczas powinna być zniesiona. Taka jest praktyka w większości Stref Płatnego Parkowania w kraju, i jest to w Regulaminach SPP.
blaga18 jest off-line  
20-01-2010, 10:22  
MMalwinAA
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

Dziękuję "blaga18" za odpowiedź.
Ma Pani rację, że z tą drobnostką nie chcę się włóczyć po sądach, itp. tym bardziej, że lada dzień urodzi mi się dziecko, także to już w ogóle odpada.
Rozumiem, że powinno być tak jak Pani mówi:
Cytat:
A pani, kiedy otrzymała Zawiadomienie o nałożeniu opłaty dodatkowej po utracie ważności blietu powinna udać sie do Biura SPP aby dopłacić do poprzedniego biletu do czasu pojawienia się w biurze za czas parkowania, opłata dodatkowa wówczas powinna być zniesiona. Taka jest praktyka w większości Stref Płatnego Parkowania w kraju, i jest to w Regulaminach SPP.
Tak jest w większości miast, np. w Inowrocławiu, że jeśli minie mi czas postoju a dostanę karteczkę z upomnieniem to szukam człowieka, który chodził i pobierał pieniążki za postój i jemu płacę ("różnicę w czasie"), a jak go nie ma to wtedy dopiero do kasy, ale niestety we Włocławku jest inaczej jak widać...
MMalwinAA jest off-line  
22-01-2010, 08:42  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: Ważne. Dodatkowa kara za płatność przelewem za "mandat" zamiast gotówką?? Pomocy

We wszystkich strefach, gdzie są parkomaty opłaty robi się w biurze SPP lub kasie Zarządu Dróg. Kontrolerom (wystawiającym zawiadomienia) nie wolno pobierać żadnych opłat i dopłat (okazja do wzięcia łapówki jest eliminowana).
Kierowca wjeżdżajacy do cetrum miasta musi zwracać uwagę na znaki. Znak D-44 -początek strefy określa dni i godziny oraz sposób wnoszenia opłat. Żadne więcej znaki ni informacje nie są konieczne. Do minięcia znaku D-45 -koniec strefy jesteśmy zobowiązani do opłaty za postój (czyli zatrzymanie pojazdu nie wymuszone ruchem ulicznym, np. korkiem). Za brak grozi do 50 zł opłaty dodatkowej.
Strefy są we wszystkich dużych miastach i wielu małych, zwłaszcza miejscowościach wypoczynkowych.
blaga18 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "Folwark zwierzęcy"=jak Home Broker woli "gotówkowych" klientów. (odpowiedzi: 3) Witajcie.OD 1,5 miesiąca poszukujemy mieszkania w Warszawie.Przeprasza z ludźmi, w tym agencjami, jest jak pływanie po oceanie na tratwie... Pewnego...
§ "Zaliczka na zakup materiałów" zamiast "Wynagrodzenie za okres..." w tytule przelewu (odpowiedzi: 5) Witam, od lipca pracuję w firmie produkcyjno-handlowo-usługowej na umowie o pracę. Dostałem umowę do końca roku. Umówiliśmy się na kwotę 2800...
§ "wyprzedaz" zamiast "przeceny" i sprzedaz uzywanego sprzetu jako nowego w cenie noweg (odpowiedzi: 1) WITAM, na początek zaznaczam, ze proceder jest powszechny i dotyczy zarowno malych sklepow, komisow itp., jak i duzych sieci handlowych. Taka...
§ "Mandat" oplata dodatkowa za brak oplaty za parkowanie (odpowiedzi: 2) Wrzuciłam pieniądze do parkomatu, ale urządzenie nie wydało mi bileciku (dowodu ze zapłaciłam), mimo to zaparkowałam samochód kiedy wróciłam po 30...
§ "Mandat" Oplata dodatkowa Zaplacic czy isc do sadu? (odpowiedzi: 1) Witam Na wstepie chcialem sie przywitac bo jestem tutaj nowy;) Postarm sie wam wyjasnic moja sytuacje i w zwiazku z nia mialbym pare pytan ...
§ Oplata dodatkowa czyli "mandat" za jazde na gape... (odpowiedzi: 20) Witam. Mam problem, dostalem "mandat" za jazde bez biletu. Chce jakos rozwiazac to bez oplacania go, zwlaszcza ze jestem bezrobotnym uczniem, oraz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:54.