Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych? - Forum Prawne

 

Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Sytuacja wygląda tak: W naszej gminie jak w większości w Polsce dotychczas raz w roku gmina odbierała tzw. gabaryty czyli duże śmiecie jak np. łóżka, szafy, lodówki itp. W tym roku okazało się, że nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
28-07-2019, 00:40  
pmpl
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Sytuacja wygląda tak: W naszej gminie jak w większości w Polsce dotychczas raz w roku gmina odbierała tzw. gabaryty czyli duże śmiecie jak np. łóżka, szafy, lodówki itp. W tym roku okazało się, że nie będą takie śmiecie odbierane i każdy ma je we własnym zakresie dostarczyć do punktu odbioru. Tylko że nie każdy ma środek transportu umożliwiający taki przewóz. Czy to legalne?
pmpl jest off-line  
28-07-2019, 01:25  
PLobywatel
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Nie wiem na ile to prawda i z czego to wynika, bo przyznaję, że nie zgłębiałem sprawy, ale u nas w mieście swego czasu pojawiła się kwestia kontroli prawidłowości segregowania śmieci. I wówczas padło pytanie na jakiej podstawie prawnej miasto chce sprawdzać i rejestrować zawartość prywatnych śmieci mieszkańców? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że zgodnie z prawem śmiecie wystawione poza posesję lub w miejscu przeznaczonym do ich odbioru stają się własnością miasta – z powołaniem się na ustawę śmieciową. Jeśli to prawda a nie swobodna interpretacja lokalnego urzędnika, to w zasadzie masz problem z głowy. Wystawiasz i już.A swoją drogą zastanawia mnie jeszcze inny problem z tym związany. W większych miastach nie ma problemu bo tzw. gabaryty odbierane są dość systematycznie, ale wiem, ze w małych gminach odbiór odbywa się 1 lub 2 razy w roku. Zwykłe śmieci odbierane są raz w miesiącu czyli najrzadziej jak ustawa pozwala.

I tu nasuwają mi się dwa pytania:

1. Ustawa nakłada na gminy obowiązek odbioru śmieci ale czy nakłada na obywateli obowiązek ich gromadzenia i przechowywania?

2. A co jeśli odpady spożywcze (np. resztki jedzenia) przy obecnych temperaturach przechowywane przez miesiąc w pojemniku na słońcu rozkładając się stworzą zagrożenie sanitarne?
PLobywatel jest off-line  
29-07-2019, 14:37  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.519
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Cytat:
Napisał/a pmpl Zobacz post
Czy to legalne?

art. 6s Ustawy
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.


Cytat:
Wprzypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa wart.9b ust.2.
voyteg jest off-line  
29-07-2019, 19:20  
PLobywatel
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Może naiwne pytanie ale zapytam.
Jak w tym przypadku w praktyce rozumieć "na koszt gminy"?
Tzn. zamawiam odbiór a firma rozlicza się sama z gminą czy też ja płacę i występuje z roszczeniem o zwrot kosztów do gminy? Bo jak ta pierwsza opcja to wątpię aby w małej gminie znalazł się chętny...
PLobywatel jest off-line  
30-07-2019, 01:44  
pmpl
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Cytat:
Napisał/a voyteg Zobacz post
art. 6s Ustawy Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Cytat: Wprzypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa wart.9b ust.2.

Nie napisałam więc dopowiem. U nas gmina powołuje się na podstawę prawną w postaci art. 4.2.1.a

prowadzenie selektywnego zbierania i odbierania lub przyjmowania przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych lub zapewnienie przyjmowania w inny sposób co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a”

„zbieranie i odbieranie LUB przyjmowanie” – twierdzą że wybrali przyjmowanie w PSZOKu.


Dodam, że z ustawy wypadła definicja odpadu komunalnego, przez co gmina uważa że ma prawo dowolnie uznawać co nim jest a co nie i np. szafa czy lodówka nie jest odpadem komunalnym. Podobnie opona czy gruz poremontowy. Wg. instrukcji nie odbierają także w workach baterii, swietlówek itd... Ponadto jak coś nie mieści się w dostarczonym worku to właściciel ma to dostarczyć we własnym zakresie do PSZOKa.Cytat:
Napisał/a PLobywatel Zobacz post
A co jeśli odpady spożywcze (np. resztki jedzenia) przy obecnych temperaturach przechowywane przez miesiąc w pojemniku na słońcu rozkładając się stworzą zagrożenie sanitarne?
dobre pytania...…. chyba retoryczne bo wiadomo, że właściciel. Nigdy urząd.
pmpl jest off-line  
30-07-2019, 09:19  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.519
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

I SA/Gd 631/18 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2018-12-04


Cytat:
Przepisy u.c.p.g., na co wskazano powyżej, wyraźnie stanowią w art. 6s, że w takiej sytuacji właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust.2 ustawy. Skarżący nie wykazał, że podejmował kroki w realizacji tego obowiązku.

czyli nalezy dostarczyc do danego podmiotu (np. zamowić transport), a powstale koszty ponosi gmina i na tej podstawie mozna sie domagac


I SA/Gl 387/17 - Wyrok WSA w Gliwicach z 2017-08-08


Cytat:
"w przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestry działalności reglamentowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2". Rejestr prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbioru odpadów. Tak więc uiszczenie opłaty jest obowiązkowe, a jedynie można obciążyć gminę rzeczywistym kosztem wykonania za nią obowiązku odprowadzenia odpadów.
voyteg jest off-line  
30-07-2019, 13:45  
pmpl
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Dziś korzystając z porad podzwoniłam. U nas w gminie jest jedna firma wpisana do rejestru i jest to spółka gminna. Na wezwanie nie przyjadą. To jest odpowiedź telefoniczna. Nie mają czasu. Pracują tylko na zlecenie gminy.

Czy procedura o której piszesz musi być poprzedzona jakimś np. wezwaniem do gminy czy czymś podobnym? Czy wystarczy zamówić transport.

Czy transport do PSZOKa może wykonać inna firma transportowa (nie wpisana) na koszt gminy gdy odpadem są meble?

Lub, czy może to być firma np. z sąsiedniej gminy tam wpisana do rejestru?

Co oznacza „nie realizuje”? Czy jeśli realizuje ale z niewystarczającą częstotliwością to podchodzi pod ten przepis? W tym przypadku odnoszę się głównie do odbieranych raz na miesiąc odpadów drobnych. Jak ktoś nie ma warunków to ich przechowywanie jest uciążliwe a czasem niebezpieczne jak zauważył jeden z rozmówców powyżej.

Jak ocenić właściwą częstotliwość np. dla gabarytów? Czy odbiór np. co drugi rok to też wykonanie obowiązku?
pmpl jest off-line  
30-07-2019, 14:42  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 18.519
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Cytat:
Napisał/a pmpl Zobacz post
Dziś korzystając z porad podzwoniłam.

Tego typu sprawy trzeba zalatwiac na pismie.
W tresci pisma zlecenie


Niestety nie mam czasu czytac obszernego wypracowania, ale proponuje przeszukac baze orzeczen NSA - ja w ten sposob wyszukalem orzeczenia zacytowane powyzej
voyteg jest off-line  
31-07-2019, 10:54  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 299
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

@pmpl ja bym spróbował najpierw wezwać (pisemnie - list z ZPO lub osobiście złożyć pismo w kancelarii, na kopii potwierdzenie wpływu) gminę do usunięcia lub zapewnienia odbioru tych odpadów oraz wskazania terminu kiedy to nastąpi i dalej działał zależnie od odpowiedzi.
loonatic jest off-line  
03-08-2019, 18:35  
pmpl
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Ta sprawa wałkowana jest od pewnego czasu. Pisanie do gminy nic nie wnosi. Odpowiedź jest zawsze jedna dla każdego. Ustna, pisemna i w gablocie – to co wyżej pisałam uchwała rady gminy, regulamin itd. czyli w skrócie bo szerzej było wyżej:

1. W tym roku odbiór odpadów gabarytowych z posesji nie został przewidziany.
2. Zgodnie z ustawą art. 4.2.1.a „zbieranie i odbieranie LUB przyjmowanie” – wybrali przyjmowanie w PSZOKu
3. Z ustawy ustawodawca wykreśl definicję odpadu komunalnego, przez co dał gminie wolną rękę do decydowania co nim jest a co nie. Np. Szafa, lodówka tapczan, szyba, gruz, papa, żarówka, opona, komputer, telewizor i można tak wymieniać w nieskończoność nie jest odpadem komunalnym. Nie jest też nim nic co się nie mieści w dostarczonym worku, bo jak się nie mieści to śmieciarze nie zabierają Niektóre można zawieźć samemu do PSZOKa.
4. W PSZOKu też nie przyjmują wszystkiego. Jest cała długa lista czego nie przyjmują.

Wykonanie zastępcze obowiązku odbioru śmieci gabarytowych w sposób wspomniany wcześniej jest fikcją, bo jedynym uprawnionym podmiotem w gminie jest spółka gminna która nawet nie chce o tym słyszeć.
pmpl jest off-line  
05-08-2019, 21:47  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 299
Domyślnie RE: Czy gmina ma obowiązek odbioru śmieci gabarytowych?

Jakoś spróbować walczyć trzeba, albo będzie to dalej trwać - zastanów się czego oczekujesz i czy chcesz o to zawalczyć, czy utrzymać status quo.

Można albo zaryzykować i wywieźć na swój koszt, udokumentować, wezwać gminę do zapłaty i skarżyć w sądzie odmowę, albo próbować skarżyć w WSA uchwałę ws. tych odpadów, że np. jest niezgodna z duchem prawa - wszystko to wymaga bardziej szczegółowej analizy przepisów.

Skoro faktycznie sprawa jest skomplikowana i uważasz, że gmina wykorzystuje luki w ustawie, to może jednak koniecznym będzie przekazanie tego profesjonalnemu prawnikowi do analizy i ew. wskazania możliwych rozwiązań. Albo próbować samemu i z pomocą forum wrzucając treść, analizując zgodność z ustawami i zadając konkretne pytania o konkretne fragmenty...
loonatic jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Gmina każe płacić za nieodebrane śmieci (odpowiedzi: 3) Witam Potrzebuje porady bo już ku.. można dostać a rozchodzi się o odbiór śmieci a raczej jego brak! Według grafiku który widnieje na stronie...
§ Zasady odbioru śmieci (odpowiedzi: 3) Dostałem takie pismo z UG zamieszczam fragment. Co mam zrobić z obierkami z owoców i warzyw czy popiołem. Zagospodarować we własnym zakresie??...
§ ustawa śmieciowa, gmina nie odbiera wszystkich śmieci (odpowiedzi: 2) Co robić w sytuacji gdy gmina (a raczej firma z którą gmina podpisała umowę) odbiera tylko śmieci które zmieściły się w kontenerze a zostawia worki z...
§ Gmina nie wywiązuje się z wywozu śmieci (odpowiedzi: 0) Witam Mam problem jak w tytule. Tzn śmieci nie są odbierane w terminie lub wcale jest tak od lipca b.r. 1.) Co mogę z tym zrobić? Pisma do...
§ Ustawa śmieciowa - gmina nie odbiera śmieci (odpowiedzi: 5) Witam, obowiązuje Ustawa Śmieciowa, jednak Gmina - mimo opublikowanych harmonogramów - nie odbiera śmieci. W ubiegłym miesiącu zdarzyło się to już...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:21.