OSZUST wyłudził odszkodowanie bez dowodów winy poszkodowanego! - Forum Prawne

 

OSZUST wyłudził odszkodowanie bez dowodów winy poszkodowanego!

Szanowna grupo, piszę na tym forum ponieważ nie wiem co można zrobić, aby pomóc mojemu tacie, który jak się domyślam padł ofiarą oszusta. Opis sprawy: w maju tego roku, tata został zatrzymany przez inny pojazd, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
30-09-2020, 22:01  
arturwiczlino
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie OSZUST wyłudził odszkodowanie bez dowodów winy poszkodowanego!

Szanowna grupo,

piszę na tym forum ponieważ nie wiem co można zrobić, aby pomóc mojemu tacie, który jak się domyślam padł ofiarą oszusta.

Opis sprawy:

w maju tego roku, tata został zatrzymany przez inny pojazd, osoba z tego pojazdu poprosiła o zjechanie na pobocze. Tata zjechał z drogi na pobocze, następnie osoba ta oświadczyła, że tata uderzył przodem auta w tył auta "poszkodowanego" i że ten już zawiadomił policję.
Tata trochę oszołomiony zgodził się poczekać na przyjazd policji, ta po przyjeździe dała do zrozumienia tacie, że to on jest sprawcą kolizji (której nie było), i to zastanawia mnie najbardziej - na jakiej podstawie policjanci uznali winę taty, wobec braku światków postronnych(był tylko tata i "poszkodowany"), braku jakichkolwiek uszkodzeń na pojeździe taty, uszkodzenia na pojeździe 'poszkodowanego' były stare, i było to punktowe wgniecenie jak od np. cienkiego słupka. podsumowując nie był, żadnych dowodów na winę taty, policjancie nie wykonali żadnych zdjęć czy oględzin jezdni, a na podstawie oględzin pojazdów powinni moim zdaniem od razu wykluczyć możliwość kolizji tych pojazdów.
Tak się jednak nie stało, policjanci stwierdzili, ze skoro uczestnicy kolizji nie mogą się dogadać, oni kierują sprawę do sądu.
W między czasie tata został zaproszony na policje w celu złożenia zeznań:
zgrałem dokumentację fotograficzną i video obydwu aut, którą tata wykonał na miejscu telefonem, na pendriwe'a i poleciłem, aby przekazał ją policji.
Tata złożył zeznania informują że nie doszło do kolizji, zapytał dlaczego policja nie dotarła do nagrania z kamery miejskiej oraz przekazał pendriwe'a z dokumentacja foto-wideo.
Dziś przyszedł do mnie i oznajmił, że pocztą otrzymał wyrok sądowy uznający go za winnego i obciążający go grzywną i kosztami procesu, do wyroku załączono wniosek policji o ukaranie, w dokumentacji dołączonej był notatka policjanta, protokoły uszkodzeń aut, świadek tylko jeden pan "poszkodowany", taty nie uznali za świadka, nie było informacji o dokumentacji foto oraz o zeznaniach taty, zero info o nagraniach z kamer, wniosek policji był tak skonstruowany, że nie można mieć pretensji do sądu.

Od wniosku oczywiście można się odwołać, ale trzeba wynająć prawnika, na co tata odparł, że nie ma na to siły i pieniędzy oraz, że woli zapłacić grzywnę 400zł, nie dociera do niego że dolicza mu mandat za spowodowanie kolizji i ubezpieczalnia odbierze mu zniżki.

Proszę podpowiedzcie, co można zrobić w tej sytuacji, aby prawda wyszła na jaw i oszust nie zarobił nie uczciwie na wymyślonej kolizji.

Według mnie temat nadaje się do programu typu państwo w państwie - policjant jakby działał w zmowie z oszustem.
arturwiczlino jest off-line  
01-10-2020, 07:14  
Abrakadabra3210
Stały bywalec
 
Posty: 2.265
Domyślnie RE: OSZUST wyłudził odszkodowanie bez dowodów winy poszkodowanego!

Sąd nie badał sprawy, tylko wydał wyrok nakazowy wedle tego co dostał. Jak najbardziej należy złożyć sprzeciw, by odbyła się normalna rozprawa i trzeba przedstawić swoje racje w sądzie. Nie potrzeba do tego żadnego prawnika! Proste pismo, o sprzeciwie do wyroku i tata dostanie wezwanie na rozprawę i dodatkowo może wczesniej swoje wyjaśnienia i dowody zdjęciowe przesłać do sądu.
Abrakadabra3210 jest off-line  
01-10-2020, 12:43  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.575
Domyślnie RE: OSZUST wyłudził odszkodowanie bez dowodów winy poszkodowanego!

Dowody dołączyć do sprzeciwu.
wiegol jest off-line  
04-10-2020, 13:01  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.008
Domyślnie RE: OSZUST wyłudził odszkodowanie bez dowodów winy poszkodowanego!

Trzeba zrobić porządek z fikcją wydawania wyroków nakazowych - teoretycznie wyrok taki może być wydany tylko wtedy kiedy nie ma wątpliwości co do winy jeden ze stron.

Niestety polskie sądy zrobiły sobie z tego trybu uproszczony tryb postępowania opierając się o założenie że część osób nie da rady już nie złoży sprzeciwu

Moim zdaniem trzeba zacząć od likwidacji tego rodzaju trybu lub masowo wyrzucać wszystkich sędziów którzy wydają takie wyroki bez choćby przeczytania sprawy.
dearon jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ oskarżony - bez dowodów winy (odpowiedzi: 2) Czy można zostać oskarżonym bez przedstawienia dowodów winy ?
§ oszust wyłudził kredyty od kilku osób (odpowiedzi: 4) Witam, Z góry przepraszam jeśli mój temat się powtórzył albo jest zamieszczony w złym dziale. Jestem tutaj nowa i ponadto z prawa jestem...
§ Stłuczka z mojej winy, a brak uprawnień poszkodowanego. (odpowiedzi: 4) Witam, mam takie pytanie. Gdy spowoduję stłuczkę z mojej winy np. będę jechać za X samochodem i nie zdążę wyhamować, wgniotę mu np. lekko tylny...
§ Wypadek z mojej winy, a ubezpieczenie dla poszkodowanego (odpowiedzi: 3) Witam. Powiedzmy że spowodowałem wypadek. W tym wypadku uszczerbku na zdrowiu doznał mój pasażer. I mam tutaj pytanie -czy może on żądać ode...
§ Oszust przywłaszczył pojazd i wyłudził 15000 zł (odpowiedzi: 4) Dzień dobry, jakiś czas temu zostałem zrobiony na szaro przez jedną osobę, która miała wyremontować mój samochód. Sprawę zgłosiłem na policję i jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:48.