Pełnomocnik na rozprawie przed SKO - Forum Prawne

 

Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Witam Kilka dni temu złożyłem odwołanie do SKO na decyzję Agencji Nieruchomości Rolnej w sprawie podniesienia opłaty z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości(wzrost opłaty o 430% w stosunku do poprzedniej).Poinformowano mnie że w przeciągu miesiąca odbędzie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
08-01-2010, 23:35  
damili
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Witam
Kilka dni temu złożyłem odwołanie do SKO na decyzję Agencji Nieruchomości Rolnej w sprawie podniesienia opłaty z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości(wzrost opłaty o 430% w stosunku do poprzedniej).Poinformowano mnie że w przeciągu miesiąca odbędzie się rozprawa.Niestety z pewnych względów musiałem wyjechać zagranicę i obawiam się że termin rozprawy może wypaść na okres kiedy będę jeszcze poza krajem.W związku z tym chciałbym się dowiedzieć:
1.Czy jest możliwe ustanowienie pełnomocnika teraz kiedy odwołanie jest już złożone i nie było w nim informacji że będę reprezentowany przez pełnomocnika?
2.Czy jest możliwe ustanowienie pełnomocnika kiedy ja przebywam zagranicą a osoba,której chcę pełnomocnictwa udzielić jest w kraju?Mam na myśli czy wystarczy pismo w którym informuje że udzielam pełnomocnictwa+opłata skarbowa czy trzeba takie pełnomocnictwo sporządzić w obecności np notariusza?

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki co zrobić żebym nie musiał na rozprawę fatygować się osobiście bo koszty przyjazdu mogą okazać się większe niż kwota na którą zostało złożone odwołanie...
damili jest off-line  
09-01-2010, 21:33  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Tak ,możesz ustanowić pełnomocnika w trakcie postępowania administracyjnego na każdym jego etapie ,musi to być osoba ,która ma zdolność do czynności prawnych.
wiwowiec jest off-line  
10-01-2010, 12:21  
damili
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Dziękuję z odpowiedź.A czy mogę ustalić pełnomocnika będąc za granicą?Czy mogę wypełnić druk pełnomocnictwa,podpisać przesłać do Polski i ktoś opłaci opłatę skarbową i złoży ten druk?
damili jest off-line  
10-01-2010, 17:53  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Będąc za granicą możesz ustalić pełnomocnika.Ty sporządzasz trzy pełnomocnictwa i wysyłasz do :
1.Agencja Nieruchomości Rolnej.
2.SKO
3.Dla ustanowionego pełnomocnika.
Pewne doświadczenie w postępowaniach administracyjnych mam \występowałem jako strona\ i nie spotkałem się z tym aby za pełnomocnictwo trzeba było ponosić jakąś opłatę.

Jeżeli masz wątpliwości i twoja sprawa może trafić do Sądu Administracyjnego to ustanawiając pełnomocnika zapoznaj sie z art.35 Prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi .Tam pisze kto może być pełnomocnikiem.
W postepowaniu administracyjnym pełnomocnikiem może być praktycznie każdy ale przed Sądem to już nie.
wiwowiec jest off-line  
10-01-2010, 19:54  
damili
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Zobacz pod tym linkiem: http://www.gazetapodatnika.pl/artyku...iny-a_6332.htm
Końcówka kroku 5 jest tam informacja o opłacie w kwocie 17PLN i jeśli jest wymagana to nie wiem czy ktoś za mnie może to załatwić?
damili jest off-line  
10-01-2010, 20:32  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Tam pisze :
"Samo wniesienie odwołania jest bezpłatne. Jeżeli jednak chcesz ustanowić pełnomocnika, musisz uiścić odpowiednią opłatę skarbową (od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – 17 zł)."

Trochę tego nie rozumiem.Czy tu chodzi o pełnomocnika do złożenia odwołania czy do pełnomocnika reprezentującego Cię podczas postepowania administracyjnego.
Może zrób tak.Wyślij te trzy pełnomocnictwa do ustanowionego pełnomocnika .Niech on idzie z tym do SKO i się zapyta co dalej.Może SKO po uiszczeniu opłaty przesyła pełnomocnictwo do ANR ?Moim zdaniem ANR powinno mieć twoje pełnomocnictwo.

Pełnomocnik na pewno może opłacić tę opłatę.Rachunek,potwierdzenie bierze na Ciebie.
wiwowiec jest off-line  
11-01-2011, 11:24  
adza
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Pełnomocnik na rozprawie przed SKO

Nie podlega opłacie? Polecam art 79 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Mam jednak problem z ustaleniem wysokości tej opłaty.

Przepis prawny:
Art.*79.*1.*Wniosek do kolegium składa się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Podlega on opłacie skarbowej.
adza jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pełnomocnik przed WSA (odpowiedzi: 4) kto może zostać pełnomocnikiem strony przed WSA? pozdrawiam
§ Pełnomocnik SKO na rozprawie przed WSA (odpowiedzi: 1) Czy pełnomocnik Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rozprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym wyczytuje cały przebieg sprawy czy...
§ Pełnomocnik z rodziny w postępowaniu przed e-sądem (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Czy w elektronicznym postępowaniu przed sądem e-sądem mogę być pełnomocnikiem swojej matki? Czy w tym celu ja mam założyć konto i...
§ Pełnomocnik przed Sądem Administracyjnym (odpowiedzi: 2) Witam, Złożyłem skargę do Sądu Administracyjnego w imieniu pasierba (oczywiście mam pełnomocnictwo) niestety otrzymałem informacje (nie...
§ pełnomocnik przed WSA bez zdolności postulacyjnej (odpowiedzi: 6) Witam, namieszałam i teraz muszę jakoś wybrnąć... W imieniu klienta naszej firmy (jesteśmy biurem rachunkowym) wniosłam skargę do WSA. Klient...
§ pełnomocnik zapomniał o rozprawie (odpowiedzi: 3) firma dostawca internetu zadala ode mnie nieslusznie pieniedzy za faktury bezprawnie wystawione i nawet takie ktore oplacilem (mam dowód wpłaty) ... ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:50.