Szczepienie psa - Forum Prawne

 

Szczepienie psa

Witam. Co roku w mojej miejscowości odbywa się szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Mam pytanie- czy lekarz weterynarii powinien zmieniać igłę po każdym zaszczepionym psie????? Bo zauważyłem w zeszłym roku że lekarz wszystkie psy szczepił jedną ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
25-01-2010, 19:14  
sting8686
Użytkownik
 
Posty: 75
Domyślnie Szczepienie psa

Witam. Co roku w mojej miejscowości odbywa się szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Mam pytanie- czy lekarz weterynarii powinien zmieniać igłę po każdym zaszczepionym psie????? Bo zauważyłem w zeszłym roku że lekarz wszystkie psy szczepił jedną igłą podając połowę ampułki szczepionki. Prosze o pomoc!!!!
sting8686 jest off-line  
25-01-2010, 23:52  
Asienka187
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Szczepienie psa

Oczywiście, że tak.

Powinien zmienić igłę, waciki do przemywania oraz rękawiczki.
Asienka187 jest off-line  
26-01-2010, 07:54  
nasty88
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Szczepienie psa

Może warto spytać czemu połowa szczepionki? Może to malutki pies i tak trzeba? Ja mojemu jak był szczeniakiem dawałam pół tabletki na odrobaczanie, teraz dwie..

Jednak nie wyobrażam sobie, żeby dawał resztkę po innym psie. Zastanów się nad zmianą weterynarza, a jak nie ma możliwości zwróć mu na to uwagę!
nasty88 jest off-line  
26-01-2010, 08:28  
niunia23
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Szczepienie psa

lekarz powinien szczepic psa jedna igła (jednorazowa) która po zaszczepieniu powinna byc wyrzucona do odpadów medycznych. Dziwie się ze piszesz ze lekarz szczepil połową szczepionki. Na jednego psa powyzęj 3 miesiąca podaje się 1 ml szczepionki na wściekliźne.

Trzeba zwrócić mu uwagę , że tak nie powinno sie robic
niunia23 jest off-line  
26-01-2010, 08:30  
niunia23
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Szczepienie psa

A jak chodzi o tabletki do odrobaczenia to psu sie podaje w zależności od masy ciała . I dlatego jak był szczeniakiem to sie mniej podaje niż później jak jest większy.
niunia23 jest off-line  
26-01-2010, 18:27  
Erykah
Początkujący
 
Erykah na Forum Prawnym
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Szczepienie psa

To, że pies to "tylko" zwierze, nie znaczy, że zasługuje na gorsze traktowanie! Z psem jest tak jak z człowiekiem, też trzeba przestrzegać pewnych zasad, bo psy też przenoszą choroby! Zwróć uwagę weterynarzowi, szok.
Erykah jest off-line  
05-02-2010, 21:10  
gnojarz
Początkujący
 
gnojarz na Forum Prawnym
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Szczepienie psa

Cytat:
Napisał/a sting8686 Zobacz post
Bo zauważyłem w zeszłym roku że lekarz wszystkie psy szczepił jedną igłą podając połowę ampułki szczepionki.
Szczepionka przeciwko wściekliźnie nigdy nie była konfekcjonowana w ampułkach.
Standardowa dawka szczepionki przeciwko wściekliźnie wynosi 1ml, zaś szczepionka jest konfekcjonowana w 10mililitrowych fiolkach. (połowa 10ml to 5ml, więc raczej z fiolki pobiera się 10 dawek, niż jej zawartość dzieli na pół, jeżeli więc było z fiolki zaszczepione 8 psów, to rzeczywiście w fiolce zostaną 2ml i połową tej objętości można zaszczepić jednego psa)

Szczepienie setki psów jedną igłą na pewno wzbudza (słuszne zresztą) kontrowersje, jednak nie jest w świetle prawa wykroczeniem, prawdopodobieństwo uznania tego przez sąd za błąd w sztuce jest nikłe (dopóki nie dowiedzie się szkodliwości takiego działania w konkretnym przypadku).
Artykuł 17 Ustawy zasadniczej (konstytucji) informuje o istnieniu samorządów zawodów zaufania publicznego, w ramach takiego samorządu funkcjonuje Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, do którego należy kierować uwagi na temat nieprawidłowego wykonywania zawodu.

Bzdurą jest opowiadanie o wacikach i rękawiczkach do szczepienia każdego psa w wypadku akcji masowej, a taka akcją jest szczepienie psów na wsi p-ko wściekliźnie. Jakoś nikt nie podnosi larum, że 1000 kurczaków w hodowlach wielkofermowych jest szczepione tą samą igłą, bez jakichkolwiek wacików i zmiany rękawiczek.

Przypominam o tym, że jest to forum prawne, a nie psiarsko-kociarskie.
A skoro mówimy o zawodzie zaufania publicznego, to znaczy że osoba go wykonująca robi wszystko według swojej najlepszej wiedzy i możliwości w danych warunkach, i zgodnie z interpretacją artykułu 17 konstytucji należy z góry to założyć.
gnojarz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie na szczepienie (odpowiedzi: 2) Witam, chciałbym zadać Wam pytanie dotyczące szczepień. Niedawno miałem osiemnaste urodziny i jakiś czas temu zostałem poinformowany, że w...
§ Szczepienie na tężec - obowiązek, kara? (odpowiedzi: 4) Witam Mam 20 lat i do tej pory nie szczepiłem się na tężec. Słyszałem, że jest to szczepienie obowiązkowe, a wezwanie do niego powinno przyjść po...
§ Szczepienie (odpowiedzi: 3) Witam dzis w przychodni mama została poinformowana o moim szczepieniu (mam 17 lat rocznikowo 18 ) powiedzialem ze nie pojde na szczepienie, lekarz...
§ Wezwanie na szczepienie (odpowiedzi: 2) Jakiś czas temu dostałam wezwanie na szczepienie przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi, miesiąc temu skończyłam osiemnaście lat. Wezwanie jest na...
§ Szczepienie przymusowe? (odpowiedzi: 12) Witam Dostałam wezwanie z przychodni na szczepienie(błonica i tężec). I tu moje pytanie, czy jest obowiązek szczepienia się w tym przypadku? Czy w...
§ Szczepienie a świadectwo (odpowiedzi: 3) Witam, czy szkoła może odmówić wydania świadectwa na podstawie braku podpisu pielęgniarki na tzw. "obiegówce" wynikającego z niezaszczepienia się?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:20.