Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY.... - Forum Prawne

 

Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Witam, bardzo proszę osoby które znają się na tym co napiszę o POMOC. Zakupiłam komplet WC na ALLEGRO po przez opcje "KUP TERAZ". Sprzedawca na swojej aukcji napisał, żeby towar sprawdzić przy kurierze - jeżeli ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
18-02-2010, 14:28  
"sidor"
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Witam,
bardzo proszę osoby które znają się na tym co napiszę o POMOC.
Zakupiłam komplet WC na ALLEGRO po przez opcje "KUP TERAZ". Sprzedawca na swojej aukcji napisał, żeby towar sprawdzić przy kurierze - jeżeli będzie uszkodzony to kurier musi spisać protokół szkody, bo w przeciwnym razie nie będą uwzględniane reklamacje. Przesyłka dotarła i przy przewoźniku została sprawdzona - NIESTETY BYŁA USZKODZONA. Przewoźnik na następny dzień dostarczył mi protokół szkody (firma kurierska ma prawo do 7 dni dostarczyć takowe protokoły (tak mówi regulamin firm kurierskich) i Pani siedząca przy telefonie we firmach kurierskich). Po otrzymaniu tego protokołu od razu napisałam e-mail do sprzedawcy, że towar jest uszkodzony i przeskanowałam jemu protokół szkody. W odpowiedzi na moją wiadomość Pan napisał, że niestety ale reklamacji nie uwzględnią, ponieważ protokół ma datę nie dnia doręczenia a następnego dnia. Nie wiem co mam teraz zrobić.
"sidor" jest off-line  
18-02-2010, 17:46  
Michal A.
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Do powyższej sytuacji należy zastosować ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej z dnia 27 lipca 2002r. ponieważ jest pani os. fiz. która nabyła rzecz w celu nie związanym z działąlnością zawodową lub gospodarczą w zakresie działalności przedsiębiorstwa więc:

Art. 8.
1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia
go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo
wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się
wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności,
a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego
inny sposób zaspokojenia.
2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca
ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w
szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz
ponownego zamontowania i uruchomienia.
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie
ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za
uzasadnione.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani
wymiany, albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w
odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na
znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny
albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru
konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu
naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.

Co więcej to nie pani sporządzała protokół ze szkody.
Michal A. jest off-line  
18-02-2010, 18:25  
bl1tz
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

miałam taka samą sytuacje tylko że ja nie sprawdziłam przy kurierze i towar leży bezużyteczny, i co teraz zrobić???
bl1tz jest off-line  
18-02-2010, 18:44  
keral
Użytkownik
 
Posty: 355
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

A co w takim razie powiesz na to:
Art 548 § 1 Kc. Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebiezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.

Protokół spisany z kurierem (niekoniecznie na frmowym druku!) w chwili odbioru przesyłki i jej sprawdzenia w obecności kuriera byłby (i zazwyczaj jest) dowodem, że przysłany sprzęt był uszkodzony mechanicznie. Protokół spisany dzień później, w którym nie jest napisane, iż uszkodzenie przesyłki zostało stwierdzone w chwili odbioru już takim dowodem nie za bardzo jest. W tym wszystkim chodzi o to, żeby kurier był świadkiem, który potwierdza, iż towar w przesyłce był doręczony uszkodzony. Należy tu bowiem rodzielić uszkodzenie przesyłki i uszkodzenie towaru w tej przesyłce. W pierszym przypadku prawdopodobnie winny jest kurier - i wtedy reklamcję wnosimy do przewoźnika i mamy w tedy na spisanie protokołu jakiś czas (nie radzę czekać, bo firmy kurierskie też mogą odrzucić reklamcję, gdy protokół był spisany długo po odbiorze). W drugim przypadku przewoźnik wcale nie musi być winny uszkodzenia, bo towar uszkodzony mógł być już zapakowany w takim stanie - i tu reklamację wnosimy do sprzedawcy. Do tego wcale nie jest potrzebny firmowy druk reklamacyjny od kuriera. Niepotrzebnie kurier po niego jechał. Wystarczyło na kartce papieru napisać, iż podczas odbioru i rozpakowania nieuszkodzonej paczki w środku stwierdzono uszkodzony sprzęt. Podpis odbiorcy, podpis kuriera (pieczątka, jego numer) i sprawę mamy (prawie) z głowy. Jeżeli już spisujemy protokół w innym terminie to musi zawierać informację, że uszkodzenie towaru stwierdzono w chwili odbioru paczki, a protokół spisano w innym terminie ze względu na to, iż kurier nie miał go ze sobą w chwili wydawania paczki. W takim przypadku każdy jeden sędzia (jeżeli już dojdzie do rozprawy sądowej) przyzna nam rację.

W powyższej sprawie trudno coś doradzić. Jak już się tak stało, to poprosiłbym tego kuriera, który dostarczał paczkę o podpisanie wyjaśnienia, że uszkodzenie sprzętu stwierdzono w chwili odbioru przesyłki oraz, że zewnętrzenie przesyłka nie była uszkodzona. To ostatnie zwolni kuriera z obawy przed konsekwencjami za uszkodzenie przesyłki, więc może będzie bardziej chętny do podpisania takiego wyjaśnienia.
Zakładam oczywiście, że paczka na zewnątrz nie była uszkodzona. Gdy jednak była, to reklamcję należy kierować do firmy kurierskiej, a nie do sprzedawcy. Przypuszczam, że to Pani płaciła za przesyłkę, więc jako płatnik ma Pani prawo do złożenia takiej reklamcji (nie musi tego robić nadawca, choć może).
keral jest off-line  
23-02-2010, 14:17  
pocztowo.kurierski
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

do użytkownika SIDOR oraz bl1tz

Witam. Jestem redaktorem powstającego vortalu internetowego www.pocztowokurierski.pl Przygotowujemy artykuł, w którym chcielibyśmy się zająć m.n. reklamacjami produktów zakupionych zarówno w sklepach internetowych, jak i na portalach typu allegro. Państwa wypowiedzi nas bardzo zainteresowały, czy istnieje możliwość nawiązania z Państwem korespondencji mailowej. Podaje adres kontaktowy: redakcja@poczowokuriersk.pl

Pozdrawiam
Beata Pękala
pocztowo.kurierski jest off-line  
24-02-2010, 14:38  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Nie widze powodu, dla którego protokołu nie mozna było sporzązić na miejscu. Ale to nie jest najważniejsze. Protokół powinien zawierać informacje, że dnia ... o godz ... doręczyłem przesyłkę ... na adres ... na nazwisko .... Przesyłka zawierała .... Adresat po otwarciu stwierdził, że towar jest uszkodzony: opis uszkodzenia" - taka treśc protokołu należy wyegzekwować od kuriera.
cedwah jest off-line  
19-07-2010, 13:30  
natallka87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

witam,
kupiłam na allegro zegarek, który wg opisu był niemalże nowy (podobno sprzedający miał go dwa razy na ręku) i nie posiada żadnych wad. Tymczasem okazało się, ze zegarek ma do tego stopnia wyrobione zapięcie, że samo się ono odpina co uniemożliwia noszenie go na ręku. Dodam, że przedmiot był kupiony od osoby prywatnej, a nie ze sklepu, a płatności dokonałam przelewem zanim otrzymałam przedmiot.
proszę o podpowiedź, jak w takim razie mogę dociekać swoich praw. W tej sytuacji zależy mi na zwrocie pieniędzy, bo przecież sprzedający nie jest w stanie naprawić uszkodzenia
natallka87 jest off-line  
19-07-2010, 14:06  
etisha
Stały bywalec
 
Posty: 801
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Cytat:
Napisał/a natallka87 Zobacz post
W tej sytuacji zależy mi na zwrocie pieniędzy

Odesłać towar i domagać się zwrotu kasy. Do 10 dni masz takie prawo, bez podania przyczyny.
etisha jest off-line  
19-07-2010, 17:28  
natallka87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Ale jak się domagać? Przedmiot oczywiście nie jest zgodny z opisem, ale równie dobrze ja mogę go odesłać do sprzedawcy i zostać bez zegarka i bez kasy (a tani nie był). Nie sądzę żeby samo potwierdzenie nadania paczki do sprzedawcy było dobrym dowodem podczas ewentualnego zgłaszania sprawy na policji.
Wiem, że allegro ma jakiś swój wewnętrzny system ochrony kupujących i żeby być nim objętym należy tylko dostarczyć allegro zaświadczenie z komisariatu, że sprawa została zgłoszona i toczy się postępowanie, ale ciekawa jestem na jakiej zasadzie dokładnie to działa. To allegro z własnych środków wypłaca mi należną kwotę i później samo ściga nieuczciwego sprzedawcę?
Istotne jest dla mnie możliwie szybkie załatwienie sprawy. Przyznam, że nie pałam chęcią wizyt na komisariacie, składanie zeznań, podpisywanie świstków...
proszę o radę w jaki sposób najlepiej to załatwić i ewentualnie jakie dokumenty, potwierdzenia nadania itp warto mieć.
natallka87 jest off-line  
19-07-2010, 17:40  
etisha
Stały bywalec
 
Posty: 801
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

1. Potwierdzenie nadania jest dowodem.
2. Portal wypłaca gdy tylko dostarczysz im odpowiednie numerki.
3. Niestety jeśli szybko chcesz odzyskać kaskę musisz iść na komendę.
etisha jest off-line  
19-07-2010, 23:22  
dominus31
Przyjaciel forum
 
Posty: 825
Domyślnie RE: Towar zakupiony na Allegro jest USZKODZONY....

Cytat:
Napisał/a etisha Zobacz post
Odesłać towar i domagać się zwrotu kasy. Do 10 dni masz takie prawo, bez podania przyczyny.
Pod warunkiem że sprzedający to firma i nie jest to licytacja...
dominus31 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakupiony uszkodzony towar na allegro (odpowiedzi: 6) Witam proszę o pomoc ponieważ nie wiem co robić kupiłam na allegro od osoby prywatnej wózeczek dla lalki używany za 160zł i 25zł przesyłka pocztowa....
§ kupujący twierdzi że towar jest uszkodzony - allegro (odpowiedzi: 11) Dzień dobry W zeszłym tygodniu sprzedałem na allegro części komputerowe, wszystkie wyciągnięte ze sprawnego, używanego domowego komputera. ...
§ zakupiony towar na allegro otrzymałem uszkodzony (odpowiedzi: 1) Witam, kupiłem na allegro kompakt wc i otrzymałem uszkodzony, spisałem z kurierem protokół uszkodzenia i protokół reklamacyjny ( pierwsza taka moja...
§ Towar zakupiony na Allegro- niezgodny z umową, uszkodzony -brak protokołu od kuriera (odpowiedzi: 4) Zamówiłem na Allegro zderzak do Escorta. Wzmocnienie z pianki plus atrapa. Na drugi dzień dostałem telefon, że atrapy nie będzie i czy zgadzam się na...
§ Towar zakupiony na allegro uszkodzony w transporcie (odpowiedzi: 8) Witam, na allegro zakupilem wyswietlacz do telefonu, sprzedawca odebral wplate i wyslal zakupiony wyswietlacz. Kilka dni pozniej otrzymalem...
§ problem z odzyskaniem pieniedzy za uszkodzony towar zakupiony przez allegro (odpowiedzi: 8) Witam Proszę o pomoc gdyż zakupiłem wózek pomocnik fryzjerski towar dostałem z dużym opóźnieniem i jak się okazało po odpakowaniu był uszkodzony,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:34.