"Dobry Laptop" z nieopisaną wadą. - Forum Prawne

 

"Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Witam serdecznie. Dokonałem dziś zakupu komputera używanego na allegro. (osoba fizyczna od osoby fizycznej kup/teraz) "Laptop jest w bardzo dobrym stanie technicznym jak i wizualnym... " typowe ślady użytkowania, itd. Wszystko zgadza się zgadza, przy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
18-03-2010, 23:44  
we33
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Witam serdecznie.

Dokonałem dziś zakupu komputera używanego na allegro. (osoba fizyczna od osoby fizycznej kup/teraz)

"Laptop jest w bardzo dobrym stanie technicznym jak i wizualnym..." typowe ślady użytkowania, itd.
Wszystko zgadza się zgadza, przy osobistym odbiorze sprawdziłem stan faktyczny uruchomił się, pendrive odczytał dobrze.


W opisie popełnił błąd że obsługuje nowszy typ pamięci - nie obsługuje, ale to drobnostka.


Najgorsze jest to że nie wspomniał w opisie o poważnej uciążliwej i dotkliwej wadzie którą celowo ukrył? Zauważyłem po powrocie do domu: Nie działa Enter i Backspace = zalana klawiatura w małym miejscu .

Czy jest jakaś inna droga oprócz negatywu (jeżeli polubownie się nie rozwiąże) i zgłoszenia oszustwa na Policje? Bo z tego co czytałem niezgodność z umową nie obejmuje osób fizycznych?
we33 jest off-line  
19-03-2010, 07:20  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Niezgodność z umową obejmuje osoby fizyczne.

Wezwij go do obniżenia ceny (o kwotę usługi czyszczenia/naprawy klawiatury).
drzemik jest off-line  
19-03-2010, 07:28  
we33
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Wymiana zalanej klawiatury to kupno jej za 35 funtów w Anglii, transport + cło ~200zł? A koszta robocizny... do 400zł by się pewnie zamknęło. Zostałoby 99zł.

Tzn z tytułu niezgodności żądam wyrównania wartości? Bo na oddanie i zwrot pieniędzy to chyba nie musi się zgadzać?
we33 jest off-line  
19-03-2010, 07:51  
keral
Użytkownik
 
Posty: 355
Domyślnie RE: "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Cytat:
Napisał/a drzemik Zobacz post
Niezgodność z umową obejmuje osoby fizyczne.
Mała poprawka: pomiędzy "niezgodność z umową" a "obejmuje osoby fizyczne" powinno być "nie". Jeżeli obie strony to osoby fizyczne, to ustawa o niezgodności nie ma zastosowania.

W tym przypadku obowiązują przepisy Kc o rękojmi za wady.
keral jest off-line  
19-03-2010, 09:27  
we33
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Czyli :

Zgodnie z art. 556 § 1 kc (kodeksu cywilnego), sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).


Rękojmia – odpowiedzialność sprzedającego względem kupującego za wady fizyczne oraz prawne sprzedawanej rzeczy. W polskim prawie cywilnym jest uregulowana w art. 556-576 Kodeksu cywilnego) przy umowie sprzedaży, ma również odpowiednie zastosowanie do innych stosunków prawnych. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomej z udziałem konsumentów nie stosuje się rękojmi, lecz niezgodność towaru z umową (Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1176)).


Wady fizyczne mogą polegać na:
1. zmniejszeniu wartości, użyteczności rzeczy (np. przemakalność nieprzemakalnej kurtki),

Wada fizyczna może stanowić podstawę odpowiedzialności sprzedawcy, gdy istniała przed wydaniem rzeczy albo powstała po wydaniu rzeczy, ale z przyczyny tkwiącej już uprzednio w rzeczy.


Uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi:
- może żądać obniżenia ceny (art. 560 Kodeksu cywilnego); obniżenie ceny powinno odzwierciedlać rzeczywiste obniżenie wartości sprzedanej rzeczy;

- może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad (art. 561 Kodeksu cywilnego); sprzedawca ponosi wszelkie wynikłe z tego tytułu koszty, np. transportu, ubezpieczenia, pakowania itp.;

- może odstąpić od umowy, ale tylko w przypadku, gdy wada jest istotna, tzn. nie pozwala na użytkowanie przedmiotu zgodnie z jego przeznaczeniem (art. 561 Kodeksu cywilnego).

Aby kupujący mógł skorzystać z ww. uprawnień musi dokonać tzw. aktów staranności, tj. zbadać dostarczone mu rzeczy, zawiadomić sprzedawcę o wykrytych wadach i zgłosić swoje roszczenia.


Jeżeli sprzedający nie będzie chciał czynić zadość Pana prawu do odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny, może Pan wystąpić na drogę sądową z powództwem przeciwko kupującemu.

źródło1
źródło2

Podsumowując
Wady: niedziałająca klawiatura mogę żądać zwrotu dużej części pieniędzy, wymiana mało prawdopodobna, a odstąpienie od umowy niemożliwe bo ekran działa i część klawiatury. Pozostaje sprawdzić lan i wifi może też nie działa, potem kontakt ze sprzedawcą.

Pójdzie w zaparte jedyna drogą to tylko sąd? a doniesienie na policje o oszustwie ? Koszta postępowania przewyższają wartość komputera ?
we33 jest off-line  
19-03-2010, 13:01  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Cytat:
Napisał/a keral Zobacz post
Mała poprawka: pomiędzy "niezgodność z umową" a "obejmuje osoby fizyczne" powinno być "nie". Jeżeli obie strony to osoby fizyczne, to ustawa o niezgodności nie ma zastosowania.

W tym przypadku obowiązują przepisy Kc o rękojmi za wady.
Ustawa konsumencka oczywiście nie ma zastosowania, ale rękojmia w tym przypadku daje podobne uprawnienia.
drzemik jest off-line  
22-03-2010, 22:35  
we33
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: "Dobry Laptop" z nieopisaną wadą.

Sprawa zakończyła się pozytywnie.

Sprzedawca był zaskoczony że nie działa enter i backspace. Umówił się po odbiór i zwrot pieniędzy. Jeżeli był używany tylko do "Internetu" to mógł faktycznie nie wyłapać tej wady ujawniającej się tylko przy pracy z tekstem.


Dziękuje za rady i serdecznie pozdrawiam
we33 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy za wadę lakieru na samochodzie mogę żądać "rekompensaty" (odpowiedzi: 27) Witam Na nowym samochodzie po roku zauważyłem trzy drobne błędy lakieru na dachu,zgłosiłem reklamację i prawdopodobnie uwzględnią dziś był już...
§ Komornik "Cwana gapa" czy dobry urzędnik? (odpowiedzi: 5) Jestem dłużnikiem. Mam konto w banku A. Tam wpływają moje pobory, zwroty podatków itp. Podstawowe operacje. Komornik "zajął" mi to konto. "No...
§ Zerwanie umowy z telekomunikacją "Dzień Dobry" - konsekwencje. (odpowiedzi: 34) Dobry wieczór. Od pewnego czasu borykam się z problemem podpisanej przez mojego tatę umowy z niby TPSA. W skrócie - zadzwoniono do mojego domu...
§ auto z komisu z wadą "brania oleju" (odpowiedzi: 1) Witam, Kolega zakupił auto z 2001r.,. z komisu samochodowego w Warszawie. Właścicielem auta był komis, zakup na faktura vat-marża. Sprawdzony...
§ Praca magisterska - Prawo Cywilne - "Służebność przesyłu" - dobry wybór? (odpowiedzi: 17) Witam, mam pytanie czy temat "Służebność przesyłu" to dobry temat na pracę magisterską? Może ktoś mógłby polecić jakąś literaturę na ten...
§ Czy brak przewodu kominowego i wentylacyjnego można uznać za "wadę ukrytą"? (odpowiedzi: 2) Witam Pięć lat temu dostaliśmy przydział z Urzędu MiG na lokal do adaptacji, po roku od przydziału kupiliśmy ten lokal jako mieszkanie mimo, iż nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:48.