Polskie Książki Telefoniczne - Forum Prawne

 

Polskie Książki Telefoniczne

Witam Mam duży problem z firmą Polskie Książki Telefoniczne. W październiku zadzwoniła do mnie Pani z w/w firmy, proponując warunki reklamy dla mojej firmy. Po krótkiej rozmowie, zaproponowałem wysłanie oferty fax-em, żebym mógł się z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
07-05-2010, 14:02  
Sony1234
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Polskie Książki Telefoniczne

Witam
Mam duży problem z firmą Polskie Książki Telefoniczne.
W październiku zadzwoniła do mnie Pani z w/w firmy, proponując warunki reklamy dla mojej firmy. Po krótkiej rozmowie, zaproponowałem wysłanie oferty fax-em, żebym mógł się z nią dokładnie zapoznać i dać odpowiedź.
Fax przyszedł do domu pod moją nieobecność, Pani z PKT poprosiła moją córkę o podpisanie w celu potwierdzenia, że oferta dotarła i odesłanie. Po zapoznaniu się z ofertą, stwierdziłem że nie jest interesująca i nie podpisałem.
Po jakimś czasie, przyszła mi faktura do zapłaty na ponad 500zł. Oczywiście odwoływałem się do firmy z reklamacją, PKT jednak twierdzi, że to jest sprawa między mną a córką a im muszę uregulować płatności.
Mam pytanie na jaki paragraf mogę się powołać, żeby PKT unieważniło umowę.
Wiem również, że jeżeli moja córka nie jest wymieniona w KRS lub nie posiada upoważnienia nie może w imieniu spółki podpisywać żadnych umów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Sony1234 jest off-line  
14-05-2010, 18:52  
Użytkownik00038
Użytkownik
 
Użytkownik00038 na Forum Prawnym
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Polskie Książki Telefoniczne

Wspomina Pan o ofercie, którą przesłano fax-em, jak faktycznie była to oferta to przyjecie jej nie jest zawarciem umowy. Prawdopodobnie były to warunki umowy, które córka podpisała i odesłała.
Proszę sprawdzić dokładnie jaki to jest dokument, oferta czy umowa.
Proszę zapoznać się może się przyda:

art. 95-109 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Dz.U.64.16.93 - Kodeks cywilny
Użytkownik00038 jest off-line  
17-05-2010, 23:13  
Sony1234
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Polskie Książki Telefoniczne

Witam.
Dziękuję bardzo za odpowiedz, faktycznie była to umowa, ale czy to zmienia jakoś postać rzeczy? Czy jestem zobowiązany zapłacić?
Moja córka podpisała się nazwiskiem i swoim nr pesel. Przecież nie jest upoważniona do podpisywania umów w imieniu spółki, to jakim prawem PKT chcą ode mnie zapłaty?
Pozdrawiam.
Sony1234 jest off-line  
18-05-2010, 01:46  
Użytkownik00038
Użytkownik
 
Użytkownik00038 na Forum Prawnym
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Polskie Książki Telefoniczne

Nie wiem jakie zapisu są w umowie, ale skoro córka nie jest upoważniona do ich podpisywania to takiej umowy nie mogła podpisać (może jeszcze nie jest pełnoletnia). Określenie "potwierdzenie otrzymania oferty" telefonicznie nie udowodni Pan.
Proponuję odesłać umowę przesłaną faxem oraz fakturę (zachować kopię) z informacją że uznaje Pan ją za bezpodstawnie wystawioną. Umowę podpisała osoba nie upoważniona więc nie została zawarta.
W załączeniu proszę przesłać kopię dokumentów spółki w których wymienione są osoby upoważnione do zawierania umów.
PKT może jednak powołać się na:
Cytat:
Art. 103. § 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.
§ 2. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
§ 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.
i żądać naprawienia szkody.
ewentualnie uznać umowę za zawartą bez umocowania:
Cytat:
Art. 104. Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.
To tak na podstawie przepisów, ale warto poradzić się prawnika.
Użytkownik00038 jest off-line  
02-05-2011, 11:38  
Inkjet
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Polskie Książki Telefoniczne

witam

czy udało się tą sprawę zakończyć? czy ktoś ma podobne doświadczenia i moze coś poradzić?
Inkjet jest off-line  
23-11-2011, 09:38  
panleon
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Polskie Książki Telefoniczne

Szanowni Państwo, prawdopodobnie oszukanych przez pkt osób jest znacznie więcej. My jesteśmy kolejnymi ofiarami ich oszustwa.

Pierwsze ogłoszenie zostało umieszczone na ich stronach bezpłatnie. Po pewnym czasie zadzwoniła Pani z ich firmy i zapytała czy jesteśmy daliśmy bezpłatne ogłoszenie na ich strony, czy jesteśmy zadowoleni i czy chcemy przedłużyć to ogłoszenie. Nie było mowy o opłatach, ani kosztach ani niczym innym. Po pewnym czasie przyszła faktura na ponad 100 zł, więc zadzwoniliśmy do nich, powiedzieli nam, że jest to tylko 1 rata z ponad 700 zł, które mamy do zapłaty. Powiedzielismy, że nie zapłacimy bo faktura jest wystawiona bezpodstawnie. Kobieta powiedziała, że to sprawdzi. Więc daliśmy jej czas na sprawdzenie wszystkiego i Pani poinformowała nas, że faktycznie nie jesteśmy ich kontrahentami i nie mają umowy z nami spisanej, że wyśle nam specjalne druki na których będziemy mogli złożyć reklamację no i wczoraj przyszło... wezwanie z windykacji do zapłaty za pkt i w dodatku wpisany jest numer umowy, której nigdy nie widzieliśmy na oczy czyli ktoś z pracowników musiał ją spisać na potrzeby faktur.

Co robić???
panleon jest off-line  
23-11-2011, 14:37  
kineg
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Polskie Książki Telefoniczne

Ja w ogóle zapraszam na nowe forum , gdzie będzie można porozmawiać i poradzić się na temat różnych oszustw firm itp. adres: oszustwa pkt
kineg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszustwo telefoniczne (odpowiedzi: 7) Oto moja historia, bardzo proszę o jakieś rady i pomoc: Zadzwoniła do mnie konsultantka z pewne firmy zajmującej się zamieszczaniem firm w bazach...
§ Żarty telefoniczne (odpowiedzi: 7) Witam ! Chciałem zapytać jaka grozi kara za żart około 20 sek do kogos nie obrazający go.... koles podał na policję .
§ Książki telefoniczne (odpowiedzi: 4) Witam, trzy miesiące temu na mój numer stacjonarny zadzwonił pan, który przedstawił się jako przedstawiciel Telekomunikacji Polskiej SA (co nie jest...
§ Dyżury telefoniczne (odpowiedzi: 3) Poszukuję Wyroku Sądu Najwyższego (sygn. akt II PK 115/11) w sprawie dyżurów telefonicznych. http://www.rp.pl/artykul/...l?print=tak&p=0
§ polskie ksiazki telefoniczne pkt nieuczciwa reklama (odpowiedzi: 4) witam do wszystkiech szukajacych reklamy w sieci, wybierajac uslugi powyzszej firmy warto sie zastanowic 500 razy, moja historia: konsultantka...
§ Grozby telefoniczne (odpowiedzi: 1) cześć mam do was takie pytanie wczoraj zadzwoniłem do mojej byłej dziewczyny ( rozstaliśmy się tydzień temu ) i odebrał jakiś facet wiec się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:51.