HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca? - Forum Prawne

 

HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

Sytuacja jest taka: Pracownik heyah dzwoniac do kogos namowil osobe do wejscia do heyah mix, przedstawiajac jak piekna jest ta oferta i oferujac marny telefon w prezencie (umowa na 3 lata!!!). Osoba zgodzila sie i ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
23-05-2010, 16:39  
computerrepairs
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

Sytuacja jest taka:

Pracownik heyah dzwoniac do kogos namowil osobe do wejscia do heyah mix, przedstawiajac jak piekna jest ta oferta i oferujac marny telefon w prezencie (umowa na 3 lata!!!).
Osoba zgodzila sie i podala dane z dowodu osobistego (wiem, ze na koniec rozmowy musiala potwierdzic, ze sie zgadza).

Teraz ma przyjechac kurier, wziac kopie dowodu osobistego, i chyba wreczyc jakas umowe do podpisania...

Czy da sie to jeszcze odkrecic?
W sensie czy to ustne potwierdzenie jest wiazace z punktu widzenia prawa, czy dopoki nie ma podpisanej umowy na papierze, mozna sie z wszystkiego wycofac?

z gory dzieki za info
computerrepairs jest off-line  
23-05-2010, 18:58  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.166
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

puki umowa nie jest podpisana w tym przypadku umowy nie można uznać za wiążącej ...
dearon jest off-line  
23-05-2010, 19:07  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

Cytat:
Napisał/a computerrepairs Zobacz post
1. Czy da sie to jeszcze odkrecic?
2. czy to ustne potwierdzenie jest wiazace z punktu widzenia prawa
Została zawarta umowa, tzw. na odległość i dla jej wazności operator musi jeszcze tylko potwierdzić ją na piśmie.
Umowa jest regulowana przepisami ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22 poz. 271 z późn. zm.).
Art. 7.1. Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Zgodnie z tym należy wysłać przed upływem 10 dni operatorowi pismo ZPO z oświadczeniem o odstąpieniu o d zawartej umowy, a jeśli konsument nie został poinformowany o przysługującym mu prawie do odstapienia może to zrobić w terminie 3 miesięcy.
cedwah jest off-line  
24-05-2010, 11:24  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.166
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

dyskusyjne - czy cała umowa (te kilka stron) została przeczytana przez telefon, czy rozmowa była rejestrowana oraz stosowan informacja o tym na początku rozomwy, czy jasno określono JEDNOZNACZNIE strony umowy oraz przedmiot umowy? jak zostały JEDNOZNACZNIE one zidentyfikowane ?

(w tym przypadku)formalnie niby umowa wiąże - przed sądem nie do wybronienia ...
dearon jest off-line  
24-05-2010, 12:39  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

W celu rozwiania wątpliwości odsyłam do pozostałych przepisów stawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22 poz. 271 z późn. zm.).

Art. 6.1. Umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 144, poz. 1204), są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność.
cedwah jest off-line  
24-05-2010, 15:25  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.166
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

ok czyli rozumiem że przez telefon przedstawiciel firmy przeczytał całą umowę ? bo w ustawie nie ma szczególnego trybu dla umowy przez telefon

jak firma ma udowodnić zawarcie umowy - bo to na nich leży ciężar udowodnienia że umowa została zawarta ? Przed przeprowadzeniem rozmowy winni poinformować stronę o nagrywaniu rozmowy- jeśli tego nie zrobili to popełniają (jako firma) przestępstwo - sąd raczej taki dowód odrzuci ... (choć róznie to bywa)

Dodatkowo jeśli w rozmowie zawarte są informacje pozwalające jednoznacznie zidentyfikować rozmówcę (a tak winno być skoro to umowa) to czy taka zarejestrowana rozmowa nie jest w istocie daną osobową na przetwarzanie której przedsiębiorca winien mieć zgodę ?

dlatego formalnie umowa zawarta niby jest ale jest to nie doudowodnienia
dearon jest off-line  
25-05-2010, 14:28  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

Przedstawiciel nie czyta całej umowy tylko ogólnie prezentuje jej postanowienia skupiając się na jej najistotniejszych elementach - przedmiocie umowy, cenie i terminie (tzw. essentialia negotii) Po złożeniu oświadczenia woli zawarcia umowy przez konsumenta umowa jest zawarta. Rozmowa, dla celów dowodowych bywa nagrywana, o czym konsument powinien być powiadomiony, ale w tym przypadku nagrywanie nie ma sensu, bo mimo jej zawarcia od tak zawartej umowy i tak można odstąpić.
cedwah jest off-line  
25-05-2010, 22:51  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.166
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

czy jeśli umowa byłaby rozpisana tylko ogólnie w formie elektornicznej (w e-mailu albo na stronie www) czy byłaby wiążąca ? skoro nie ma specjalnych warunków w ustawie do umowy zawieranej przez telefon musi ona spełniać te same warunki co np umowa zawarta za pośrednictwem strony www czy e-mail.

trudno sobie wyobrazić aby umowa zawarta za pośrednictwem strony www zawierała tylko ogólne postanowienia (bez szczegółów, trybu rozwiązania, trybu rekalamacji i jasnych okreśeń stron itp) a mimo była określona przez sąd jako wiążąca ...
dalczego wiec umowę zawartą w ten sposób przez telefon należy uznać za pozbawioną wad?
dearon jest off-line  
12-07-2010, 13:51  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.226
Domyślnie RE: HEAYAH czy umowa przez telefon jest wiążąca?

Podłączam się do pytania z podobnym problemem.

Starsza osoba dała się wkręcić 3 lipca w USTNE przedłużenie umowy z Cyfrą+. Umowa była już rozwiązana w kwietniu i pod koniec lipca miał się skończyć okres wypowiedzenia. Dzwoniłem dziś w tej sprawie do Cyfry+ i wyłuszczyli mi, co następuje:
A) umowa może być przedłużona ustnie, a pisemnej wersji nie wysyłają w ogóle,
B) umowa została przedłużona na 13 miesięcy, dodatkowo włączono HBO i HD,
C) odstąpić od umowy zdaniem konsultantki NIE MOŻNA, albowiem wg niej art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów nie stosuje się do PRZEDŁUŻENIA umowy, ponieważ w przepisie mowa jest o umowie, a nie o jej przedłużeniu.

I dwa pytania:
1) czy twierdzenie konsultantki z powyższego pkt. C jest prawdziwe? Wydaje mi się to nieco dziwne... Aneks do umowy chyba powinien być traktowany tak jak sama umowa? Jeśli tak, to czy jeśli dziś zostanie wysłane odstąpienie od przedłużenia umowa, to będzie skuteczne?
2) czy art. 10 ust. 3 pkt. 1 ustawy może przeszkodzić w rozwiązaniu tej umowy, jeśli już włączono te dodatkowe usługi (HBO i HD)? Przy czym HBO udało się w dzisiejszej rozmowie wycofać, a HD nie, bo chociaż jest bezpłatne, to jest też integralną częścią nowej umowy (wiąże się z dostaniem nowego dekodera).
Avadoro jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa przez telefon (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Zgodnie z tematem wątku mam (a raczej moja mama ma) problem związany z umową zawartą przez telefon. Otóż mój brat(w imieniu mojej...
§ Umowa przez telefon (odpowiedzi: 3) Witam, Mam pytanie odnośnie mojej sytuacji. Jakieś 8 tyg temu otrzymałam telefon z Atlas Editions odnośnie oferty zamówienia dla dziecka Leśnych...
§ umowa zawarta prze telefon? czy to możliwe? czy jest ważna? (odpowiedzi: 11) Mam pytanie czy Bank mógł ze mną zawrzeć umowę przez telefon? Bo kiedyś zadzwonił konsultant Banku Polbank i coś tam powiedział w słuchawkę ja sie...
§ NETIA-umowa zawarta przez telefon przez małżonka (odpowiedzi: 12) Witam, Niestety mam problem a właściwie moi dziadkowie. Mieli podpisaną umowę na pakiet internet i telefon (kilku miesięczne przesunięcie) ...
§ umowa przez telefon (odpowiedzi: 1) witam zawarłem umowę z global contakt center przez telefon rozmowa jest nagrana gdzie pani mnie informuje że to ustne zawarci umowy ale nie...
§ Umowa zawarta przez telefon przez byłego pracownika (odpowiedzi: 11) Witam Nie rozmawiając z nikim z firmy Global Contact otrzymałam do zapłaty niemal 500zł za jakieś wizytówki. A było to tak że dodzwonili się do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:22.