Wada ukryta w samochodzie ? - Forum Prawne

 

Wada ukryta w samochodzie ?

Wtam, około 2tygodni temu oglądaliśmy auto w 3osoby, ja moja żona i znajomy, auto miało mieć 98' rocznik, był to VW Polo III, wg sprzedawcy w idealnym stanie. Niestety podczas oglądania auta sprzedający nie zgodził ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
25-05-2010, 09:05  
krzysztof_ch
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Wada ukryta w samochodzie ?

Wtam, około 2tygodni temu oglądaliśmy auto w 3osoby, ja moja żona i znajomy, auto miało mieć 98' rocznik, był to VW Polo III, wg sprzedawcy w idealnym stanie.
Niestety podczas oglądania auta sprzedający nie zgodził się na wizytę w serwisie i po przetestowaniu na miejscu auta zdecydowaliśmy się na zakup.
Po przyjechaniu do domu po pierwszym dokładnym sprawdzeniu dokumentów okazało się że auto ma rocznik 96' - no cóż pomyślałem nasza wina.

Niestety po wczorajszej burzy okazało się że auto cieknie, w najbliższym czasie - jutro, pojutrze zamierzam dać auto do dokładnego sprawdzenia.
Nadmienię że auto ma ważny przegląd, książkę serwisową. Auto miesiąc temu - przed zakupem było sprowadzane.
Jako dowód zakupu otrzymaliśmy fakturę VAT (0%).
Byliśmy zapewniani że auto jest w swietnym stanie technicznycm.

Moje pytanie brzmi - jak postapić w przypadku drogiej naprawy.
Czy mamy prawo żądać od sprzedawcy pokrycia jej kosztów ?
krzysztof_ch jest off-line  
25-05-2010, 10:33  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.617
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

Witam.

Dziwię ci się, że już po odmowie sprawdzenia samochodu w serwisie nie zapaliła Ci się czerwona lampka...
cameleonix11 jest off-line  
25-05-2010, 10:46  
krzysztof_ch
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

Gdy zapytaliśmy o przejazd - jak najbardziej był możliwy , z tym że tłumaczenie sprzedawcy polegało na tym - że nam nie da bo jak gdzieś uderzymy to on zostanie bez auta.
krzysztof_ch jest off-line  
25-05-2010, 14:17  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

A w umowie sprzedaży nie ma żadnych szczegółów dot. samochodu: rocznik, przebieg, stan techniczny, opis istniejących wad, itp ?!
cedwah jest off-line  
25-05-2010, 15:17  
krzysztof_ch
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

umowy jako takiej nie ma, jako dowód sprzedazy otrzymaliśmy fakture vat + ksiażkę serwisową (wydaną przy przeglądzie). przegląd wg papierów był robiony miesiąc przed naszym zakupem
krzysztof_ch jest off-line  
25-05-2010, 15:41  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

Należy złożyć reklamację do sprzedawcy i z uwagi na to, że doprowadzenie do stanu zgodnego z umową jest niemożliwe (rocznik) zażądać zwrotu ceny. Można też żądać doprowadzenia pojazdu do stanu zgodnego z umową poprzez wymianę na inny pojazd, naprawę, albo obliżenia ceny. W piśmie reklamacyjnym należy wspomnieć o braku pisemnej umowy (wymóg ustawowy) oraz obecności świadków treści zawieranej umowy ustnej.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. nr 141 poz. 1176).

Art. 8. [Zakres uprawnień konsumenta] 1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.
cedwah jest off-line  
26-05-2010, 06:13  
krzysztof_ch
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

Dziękuję za informację. Reklamacja powinna zostać rozpatrzona w terminie 30dni, jeśli sprzedający nie da mi pisemnej odpowiedzi - wiem że reklamacja została uznana.
Co w momencie gdy sprzedający nie będzie chciał obniżyć ceny, lub przyjąć pojazdu ?
Rozumiem że pozostanie droga sądowa z powództwa cywilnego ?
krzysztof_ch jest off-line  
26-05-2010, 09:25  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

No tak, ale na FV jest nr VIN pewnie a nie rocznik 98, więc ciekaw jestem jak udowodnić że samochód był ofertowany jako rocznik 98, poza tym w dowodzie rejestracyjnym jaki był do pojazdu rocznik też jest, więc mozna to bez problemu sprawdzić.

A odnośnie przeciekania, to jakby nie było w tak starym aucie moze być odklejona szyba, odklejone folie w drzwiach, zatkane odpływy w drzwiach. To raczej jest pierdoła i można to w miarę niskim kosztem usunąć.
witek_p jest off-line  
26-05-2010, 21:20  
alpinist
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Wada ukryta w samochodzie ?

Jesli na umowie kupna tego auta jest wpis jako by byl to rocznik 98' to z cala pewnoscia jest podstawa do reklamacji, wprowadzenie w blad nabywcy, to jest juz chyba w sumie oszustwo, ..
alpinist jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wada ukryta w samochodzie? (odpowiedzi: 5) Kłaniam się serdecznie. W kwietniu kupiłem samochód. Z racji tego że jestem laikiem ws samochodów, jechałem ze znajomym który niby się zna. ...
§ wada ukryta w samochodzie (odpowiedzi: 9) Witam, niedawno sprzedałem samochód, auto z 2007 roku, podpisana została standardowa umowa kupna sprzedaży, oboje jesteśmy osobami fizycznymi, w...
§ Ukryta wada w samochodzie (odpowiedzi: 16) w dniu 27.12.2012r kupilam auto volkswagen polo IV 2002r i okazalo sie,ze zostala ukryta wada. Okazalo sie,ze silnik bierze olej(wlałam juz 1 litr...
§ Ukryta wada w samochodzie (odpowiedzi: 1) Witam! Tydzień temu kupiłem od osoby prywatnej auto. Przy oględzinach wszystko było niby ok. Po odstawieniu auta do mechanika w celu zrobienia tzw...
§ Wada ukryta w samochodzie (odpowiedzi: 3) Witam. Mam problem z klientem, który kupił moje auto. Wyglada to tak: Kupujący został poinformowany, że spód auta był zakonserwowany (pól roku...
§ Wada ukryta w samochodzie (odpowiedzi: 2) Na przelomie miesiecy lipiec-sierpien zakupilem w komisie samochod osobowy. Przed zakupem udalem sie do stacji kontroli pojazdow, gdzie powiedziano...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:06.