Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka - Forum Prawne

 

Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Witam, bardzo proszę o poradę. Zakupiłem płytę indukcyjną, polecono mi elektryka z uprawnieniami SEP, kóry pojawił się u mnie w domu i podłączył płytę do sieci. (niestety mnie nie było w domu a podczas montażu, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
31-05-2010, 19:41  
bernam
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Witam, bardzo proszę o poradę.
Zakupiłem płytę indukcyjną, polecono mi elektryka z uprawnieniami SEP, kóry pojawił się u mnie w domu i podłączył płytę do sieci. (niestety mnie nie było w domu a podczas montażu, była tylko moja nażeczona) Po podłączeniu okazało się, że dwa pola indukcyjne działają a dwa nie. Elektryk stwierdził, że Pani sobie doczyta w instrukcji jak się je uruchamia i sobie poszedł. Oczywiście postawił pieczątkę oraz się podpisał na karcie gwarancyjnej. Wezwałem autoryzowany serwis, który stwierdził błędne podłączenie do sieci ( 380 V) co spowodowało uszkodzenie jednego modułu ( są dwa ). Został sporządzony protokół z wizyty w którym to wszystko zostało opisane.
Uszkodzenie nie podlega gwarancji, a koszt naprawy to połowa wartości płyty.
Elektryk odmówił pokrycia kosztów podając bezsensowne argumenty np., że źle określiliśmy co on ma zrobić. ( dostał sms o treści: Czekamy na podłącznie płyty indukcyjnej do "siły". Podejamy adres:...).
Proszę o pomoc co mamy zrobić w tej sytuacji.
bernam jest off-line  
01-06-2010, 19:30  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Jeżeli elektryk wykonał instalację zgodnie z instrukcją, to odpowida za to sprzedawca (a). Jeśli instrukcja jest prawidłowa, a elektryk podłączył źle - odpowiada elektryk (b)

a) Art. 6. "ustawy sprzedaży konsumenckiej" [Niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową] Za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową uważa się również nieprawidłowość w jego zamontowaniu i uruchomieniu, jeżeli czynności te zostały wykonane w ramach umowy sprzedaży przez sprzedawcę lub przez osobę, za którą ponosi on odpowiedzialność, albo przez kupującego według instrukcji otrzymanej przy sprzedaży

b) Art. 471. k.c. [Odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania] Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Art. 472. [Niezachowanie należytej staranności] Jeżeli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, dłużnik odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności.
cedwah jest off-line  
01-06-2010, 19:40  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

jak dla mnie przy b, jest to też dzieło i elektryk z tej samej ustawy, co sprzedawca;
rafal_26 jest off-line  
02-06-2010, 18:32  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.466
Domyślnie RE: Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Słusznie!, dzięki rafal 26
cedwah jest off-line  
02-06-2010, 22:02  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

po to jesteśmy, aby się uzupełniać;
rafal_26 jest off-line  
09-06-2010, 19:54  
bernam
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Witam, jak na razie mailowo i telefonicznie próbuję dojść do porozumienia z tym Panem. Cały czas opiera swoją obronę na tym , ze niby żle zleciłem wykonanie zadania ( sms o kótrym pisałem wcześniej).
Wkleje niżej notatkę z serwisu i odpowiedź elektryka:

SERWIS ( czynności podczas wizyty)
"Prawa strona błąd e1. Kontrola podłączenia. szara żyła rozczepiona i podłaczona pod fazę. Błąd połączenia. 400 V. Wymiana modułu. Sprzęt sprawny technicznie."


Elektryk:
Witam Pana i dziękuje za nadesłanie kopii pokwitowania.
Moim zdaniem jego treść, zwierająca opis uszkodzenia, nie pozostawia wątpliwości: "Prawa strona błąd e1. Kontrola podłączenia. szara żyła rozczepiona i podłaczona pod fazę. Błąd połączenia. 400 V. Wymiana modułu. Sprzęt sprawny technicznie."
Uważam że śledząc fakty tak to właśnie przebiegało. Zgadzam się z treścią i nie bardzo widzę tu cokolwiek do opiniowania.

Stawiając jednak nieco inaczej Pańskie pytanie, bowiem nie o opinię a o przyczyny takiego stanu rzeczy, chciałbym wyjaśnić (skracając opis do minimum), iż szara żyła została rozczepiona (wypięta z mostka) i podłączona pod zacisk fazowy, albowiem była to jedyna metoda (opcja) uzyskania podłączenia płyty 'do siły', na takie bowiem podłączenie (a nie inne) przyjąłem od Pana zlecenie i taki właśnie rodzaj podłaczenia został uzyskany. Jak się okazało później, część płyty nie działała a wezwany serwis wykrył błąd w podłączeniu. Według mnie wynika z opisu serwisowego, że istota błędu zasadza się tu jednak w nieprzystosowaniu rzeczonej płyty do zasilania prądem trójfazowym a więc 'siłą' właśnie, nie zaś w zamianie (pomyleniu) przewodów którymi została podłączona. Dodam też że na końcu przewodu zasilającego płyty umieszczony był w formie naklejki, kolorowy wzór podłaczeń w trzech opcjach: w opcji podłaczania pod jedną, pod dwie i pod trzy fazy = 'do siły', z którego wybrana została opcja zgodna z życzeniem.
bernam jest off-line  
09-06-2010, 21:56  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 591
Domyślnie RE: Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Jestem elektronikiem a nie elektrykiem, ale jak dla mnie jeżeli na piecu są jakieś naklejki z kolorami żył a nie opis literowo cyfrowy zgodny z PN to już dla mnie trochę dziwne, wg mnie opis powinien być czytelny, czyli kostka z opisem L1, L2, L3, N, PE.
Możesz dać skan dokumentacji do tej płyty z rozpiską co i jak należy podłączyć i opisać co ten elektryk do czego podłączył ?
Bo możliwe że on "rozpiął" mostek który był zrobiony po to żeby płytę do zasilania 3 fazami zasilać 1, skoro chciałeś mieć ją zasilaną 3 fazami i miałeś je dostępne to mostek trzeba było usunąć. Ja to tak na razie rozumiem.
witek_p jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podłączenie do kanalizacji. (odpowiedzi: 11) Piszę swojego pierwszego posta, dlatego na początku chciałem się przywitać. A teraz do sedna :). Mieszkam w starym budynku, w którym znajdują się...
§ Podłączenie do kanalizacji (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem właścicielem działki, która znajduje się 80 m od drogi, za działką, która przy tej drodze się znajduje. Do działki prowadzi droga,...
§ podłączenie płyty indukcyjnej a gwarancja (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie i proszę o pomoc. Do podłączenia nowej płyty indukcyjnej zatrudniliśmy elektryka. Jako, że mieszkania na nowym osiedlu nie są...
§ Podłączenie wody przez prywatny grunt. (odpowiedzi: 2) Witam.Proszę o radę! Otóż mam przyłącze wodne(za które odpowiadam)doprowadzone do budynku mieszkalnego.Niedawno dowiedziałem się,iż od owego...
§ Vectra - internet telewizja a podłączenie telefonu koszta związane z podłączeniem tel (odpowiedzi: 3) Witam, Mam taka sprawę... kończy mi się 5.01.2012 umowa z vectra na telewizję + internet 2mb. Vectra zaoferowała mi nową umowę na 2 lata czyli:...
§ Podłączenie prądu (odpowiedzi: 11) Witam, jak skierować pozew do Sądu , żeby właściciel budynku podłączył prąd? Otóż jestem po rozwodzie i jestem zameldowana w budynku teściów razem z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:05.