Nie usnanie gwarancji obuwia - Forum Prawne

 

Nie usnanie gwarancji obuwia

Witam Dwa miesiące temu kupiłem buty Nike. Pochodziłem w nich parę razy i niestety musiałem je oddać na gwarancje (normalna reklamacja). Po 2 tygodniach czyli dziś odebrałem buty, oczywiście gwarancja nie została uznana. Razem z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
21-10-2010, 19:27  
piosl
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Nie usnanie gwarancji obuwia

Witam

Dwa miesiące temu kupiłem buty Nike. Pochodziłem w nich parę razy i niestety musiałem je oddać na gwarancje (normalna reklamacja). Po 2 tygodniach czyli dziś odebrałem buty, oczywiście gwarancja nie została uznana. Razem z butami otrzymałem ocenę rzeczoznawcy.

"Po konsultacji z rzeczoznawcą do spraw jakości obuwia uznano, że występujący dyskomfort podczas chodzenia nie kwalifikuje się do wady ukrytej bądź fabrycznej. Sprzedawca nie odpowiada wobec kupującego za dyskomfort, elementy ozdobne, systemy pneumatyczne, niewygodę, nieodpowiednie dopasowanie obuwia nieprawidłową eksploatację, konserwację itp. W obuwiu nie stwierdzono nieprawidłowości fabrycznej, która powodowałaby zgłoszoną dolegliwość. Sumując p/w ustalenia brak podstaw do usnania niezgodności towaru z umową ( reklamacją )."

Pod tym jest pieczątka sklepu, a wszystko jest wydrukowane na kartce a4.

Buty zgłaszałem ze względu na piszczenie ( co chyba nie jest normalne po miesiącu użytkowania ) i odrywanie się podeszwy przy pięcie.

I teraz moje pytanie. Co mogę zrobić aby wymienili mi buty na nowe?

Dziwi mnie troszkę fakt, że opinia rzeczoznawcy nie zawiera żadnych danych o tym człowieku a jest tylko wspomniane "po konsultacji z rzeczoznawcą". Czy gwarancja może obejmować buta tylko w jakiejś części ??

Miejsce gdzie kupowałem buty to mały sklepik, żadna sieć.

Pozdrawiam
piosl jest off-line  
21-10-2010, 19:32  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Po pierwsze: nie gwarancja a reklamacja z ustawy (tak wynika z odpowiedzi),
po drugie: kontaktujesz się z Rzecznikiem Konsumentów,
po trzecie: ponownie informujesz sklep zgodnie z tym co Rzecznik Konsumentów podpowie,
po czwarte: ... ostatecznie sąd.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
21-10-2010, 19:40  
piosl
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

hmm i teraz jest problem to była reklamacja ale nie podałem na mocy jakiej ustawy chcę buty oddać. Przyszedłem do sklepu wypełniłem takie pismo i zaznaczyłem opcję "wymiana na nowe" Wydaje mi się, że to jest gwarancja.

Co sądzisz o opinii rzeczoznawcy. Wydaje mi się, że jest to druk napisany przez właściciela sklepu, żeby mieć konsumenta z głowy.
piosl jest off-line  
21-10-2010, 19:43  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.731
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Niezgodność towaru z umową - z pewnością ustawa
Nawet jeżeli by się podpisał najbardziej doświadczony rzeczoznawca w Polsce,
nie musisz się z jego opinią zgodzić i starać się udowodnić swoje racje.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
21-10-2010, 20:19  
piosl
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Więc będę musiał się udać do rzecznika. A czy możecie podać jakieś paragrafy którymi mógłbym się wesprzeć przy kolejnej reklamacji ??

Wiem o " 1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wy- dania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania."
I chyba do tego się sprzedawca odwołał pomimo tego, że chciałem oddać buty na zwykłą gwarancję ;/

Pozdrawiam I dzięki za odpowiedzi
piosl jest off-line  
20-11-2010, 04:34  
piosl
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Po jak widać dość długim czasie zasięgnąłem porady rzecznika praw konsumenta. Przedstawił mi on odpowiednie materiały na podstawie których napisałem odwołanie. Czy znalazła by się jakaś chętna osoba aby sprawdzić to odwołanie ?? Chodzi mi o ustawy na które się tam powołuje sam nie mam na tyle dużej wiedzy aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze.

Mam jeszcze pytanie. Czy w opinii rzeczoznawcy powinny znajdować się jego dane?

Pozdrawiam
piosl jest off-line  
20-11-2010, 08:39  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.253
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Cytat:
Napisał/a piosl Zobacz post
1) Czy znalazła by się jakaś chętna osoba aby sprawdzić to odwołanie ?? Chodzi mi o ustawy na które się tam powołuje sam nie mam na tyle dużej wiedzy aby mieć pewność, że wszystko jest dobrze.
2) Czy w opinii rzeczoznawcy powinny znajdować się jego dane?
1) wklej to "odwołanie" (nie ma takiej instytucji)
2) to nie była opinia rzeczoznawcy, tylko powołanie się na rzekomą opinię, której podejrzewam w ogóle nie ma.
cedwah jest off-line  
20-11-2010, 12:28  
piosl
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Witam.

Zasięgnąwszy porady rzecznika praw konsumenta zwracam się ponownie o rozpatrzenie mojej reklamacji oraz uwzględnienie mojego roszczenia o wymianę butów na nowe lub zwrot pieniędzy.
Swoje żądanie argumentuje tym, że zgodnie z art. 4. ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. 141 poz. 1176) w ciągu sześciomiesięcznego okresu ochronnego stwierdziłem niezgodność z umową. Stwierdzone odklejenie się skóry i piszczące podeszwy nie należą do właściwości cechujących towar tego rodzaju.
Co do pisma w którym informują mnie Państwo za co nie ponoszą odpowiedzialności po konsultacji z rzecznikiem praw konsumenta stwierdzam że nie ma żadnych włączeń rzeczowych z odpowiedzialność za produkt lub tylko za jego części. Wady przeze mnie zauważone są na tyle poważne że sądzę iż mogą spowodować dalsze rozklejanie się obuwia co w końcu spowoduje całkowity brak ich przydatności.
Powołując się na wymienione niezgodności produktu z umową, zgodnie z art 8. w/w ustawy upraszam o zwrot gotówki lub jeżeli jest to niemożliwe o wymianę obuwia na nowe

to jest wszystko co udało mi się napisać .
piosl jest off-line  
06-12-2010, 20:40  
piosl
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Nie usnanie gwarancji obuwia

Witam

Przepraszam, że odświeżam stary temat ale tutaj jest wszystko opisane.

2 tygodnie temu ponownie oddałem buty do reklamacji z takimi samymi uszkodzeniami (pęknięcie przy podeszwie i piszczący system ) żądając zwrotu gotówki lub wymiany butów na nowe.
Dziś dostałem telefon w którym pani sprzedawczyni oznajmiła mi, że rozerwanie w butach zostało uznane jako wada i zostało to naprawione, a piszczący system nie podlega reklamacji a co za tym idzie nie został naprawiony.

i Tutaj mam kilka pytań
1.Co zrobić ? czy w ogóle odebrać buty ?
2.Jak system butów może nie podlegać reklamacji skoro nie można ograniczyć reklamacji tylko do jakichś części ?
3.Skoro wybrałem wymiana na nowe, bądź zwrot gotówki czy mogą oni bez mojej zgody je naprawiać ?
piosl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Telefon bez gwarancji. sprzedawca informował o aktywnej gwarancji (odpowiedzi: 1) Witam, zakupiłem nowy telefon zapakowany, nieużywany który miał mieć gwarancję, przynajmniej tak informował sprzedawca w ogłoszeniu jak i...
§ Towar źle naprawiony przez serwis w czasie gwarancji, a koniec okresu gwarancji (odpowiedzi: 16) Witam, oddałem towar na gwarancję producenta do serwisu w celu naprawy kiedy jeszcze obowiązywała gwarancja, towar został źle naprawiony, objawy te...
§ Ostatni dzień gwarancji - nieuznania gwarancji. (odpowiedzi: 9) Co prawda temat o podobnej tematyce istnieje ale mój przypadek jest trochę inny. Rok temu przez allegro zakupiłem telefon BlackBerry (faktura na...
§ Negatywne rozpatrzenie gwarancji obuwia - odwołanie - jak i kiedy? (odpowiedzi: 10) Witam! 20 czerwca 2011r kupiłem buty w sklepie jednej renomowanej marki słynącej ze sportowej odzieży... Niestety podeszwa się rozwarstwiła w...
§ Nierozpatrzenie gwarancji i koniec terminu gwarancji. Co robic??? (odpowiedzi: 4) Witam, Mam problem z żelazkiem TEFAL, a mianowicie: Zakupiliśmy żelazko, termin gwarancji-2 lata, 06.03.2009-06.03.2011r. 14.02.11, żelazko...
§ Uszkodzenia obuwia, czy podlega gwarancji? (odpowiedzi: 1) Witam, chciałbym się zapytać, czy takie uszkodzenia obuwia podlegają gwarancji? Czy jest sens oddawać je do sklepu, czy tylko zostanę wyśmiany? Z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:49.