Czy przysługuje mi zwrot piniędzy? - Forum Prawne

 

Czy przysługuje mi zwrot piniędzy?

Witam dnia 9 listopada wieczorem praktycznie przed zamknięciem sklepu zakupiłem rękawiczki sportowe dla brata na urodziny, jeszcze tego samego dnia gdy mu je wręczałem okazało się, że posiadają one skazę i w jednym miejscu puścił ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
02-12-2010, 10:24  
bazar5
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Czy przysługuje mi zwrot piniędzy?

Witam dnia 9 listopada wieczorem praktycznie przed zamknięciem sklepu zakupiłem rękawiczki sportowe dla brata na urodziny, jeszcze tego samego dnia gdy mu je wręczałem okazało się, że posiadają one skazę i w jednym miejscu puścił szew. Następnego dnia z samego rana udałem się do sprzedawcy z prośbą o wymianę na rękawice o rozmiar mniejsze, bo jak się okazało kupione przeze mnie były za duże i wadliwe. Odmówiono mi wymiany, zmuszono do reklamowania towaru a na moje pytanie czy jak bym się o zaistniałym fakcie dowiedział jeszcze w dniu zakupu przed opuszczeniem sklepu czy identycznie by mnie potraktowano, Pani odpowiedziała że tak... Zażądałem więc wymiany albo zwrotu pieniędzy, oczywiście Pani która mnie obsługiwała nie napisała tego na zwrocie reklamacyjnym a co umknęło mojej uwadze. Mam na szczęście świadka który słyszał, że takie ustalenie między mną a właścicielem sklepu miało miejsce.
Minęło 2 tygodnie od dnia reklamacji, firma chce mi zwrócić naprawione rękawice, pomimo iż zaznaczyłem że chcę nowe pozbawione wad i do tego rozmiar mniejsze. Nie wspomnę, że pomimo że chcą zwrócić przedłużyli ponownie okres reklamacji bo rękawic nie posiadają a nie chcą mi wydać towaru który oczekuje, pomimo iż go posiadają a przecież nie interesują mnie naprawiane rękawice. Zażądałem zwrotu pieniędzy w takim razie i tu pojawia się problem bo oni na siłę chcą mi wepchnąć naprawiany bubel. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
bazar5 jest off-line  
02-12-2010, 11:47  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi zwrot piniędzy?

Co do skazy i pękniętego szwu, to muszę Pana zmartwić, ale do obowiązków kupującego należy zbadanie towaru w chwili wydania i ujawnienie widocznych wad - czego Pan nie zrobił.
Co do rozmiaru, to Pańskie żądanie jest bezpodstawne - sam Pan przecież wybrał taki rozmiar i to nie jest wada.
Należało dopilnować, aby żądanie było zapisane przez osobę, która przyjmowała reklamację - jako konsument ma Pan prawo powołać się na dowód ze świadka na fakt składania określonego żądania reklamacyjnego.
Nie wiem jak wygląda to "poprucie" ale działanie sprzedawcy jest zgodne z jego uprawnieniami - może w tej sytuacji rękawice naprawić.
Rozumiem, że chce Pan "upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu" i przy okazji wymienić rękawice na mniejsze, ale nie ma Pan prawa stawiać takiego żądania i należało próbować polubownie to uzyskać.
Zachęcam też do lektury: http://forumprawne.org/prawa-konsume...onsumenta.html
cedwah jest off-line  
02-12-2010, 12:00  
bazar5
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi zwrot piniędzy?

Sęk w tym że sprzedawca dobrze wiedział o możliwości wymiany, ponieważ w dniu zakupu pytałem o taką możliwość. To racze nie kwestia "upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu". Zgadzam się na wymianę na nowy pozbawiony wad produkt, tylko dlaczego mam czekać aż oni naprawią uszkodzone rękawice? Reklamacja została rozpatrzona a ja jestem zmuszony czekać na jej efekt? Nie prościej zgodnie z ustaleniami ze sprzedawcą wydać mi towar, który mi zarezerwowano w rozmiarze jaki mnie interesuje? Przed kupnem informowałem, że to prezent i w razie potrzeby będę prosił o wymianę, na co udzielono mi zgodę.
bazar5 jest off-line  
02-12-2010, 12:19  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.452
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi zwrot piniędzy?

"Nie prościej zgodnie z ustaleniami ze sprzedawcą wydać mi towar, który mi zarezerwowano w rozmiarze jaki mnie interesuje? Przed kupnem informowałem, że to prezent i w razie potrzeby będę prosił o wymianę, na co udzielono mi zgodę" - ale o tym Pan dopiero teraz pisze.

Jeśli chciał Pan kupić "warunkowo" rękawice należało poprosić o odnotowanie takiego zastrzeżenia na paragonie (wystarczy). Jeśli był Pan ze świadkiem proszę w rozmowie z kierownikiem sklepu powołać się na ustne ustalenie zastrzeżenia z osobą, która sprzedawała rękawice.

Art. 592. k.c. [Sprzedaż na próbę] § 1. Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. W braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin.
§ 2. Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.
cedwah jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwrot auta po zakupie czy przysługuje? (odpowiedzi: 12) Witam Proszę o podpowiedź. 4 miesiące temu kupiłam auto (7 letnie) za prawie 30 tys. Oglądałam go sama ogólnie, następnego dnia było sprawdzane na...
§ Nadpłata czunszu - czy przysługuje zwrot? (odpowiedzi: 13) Witam, Wynajmujemy mieszkanie i ostatni czasy otrzymaliśmy rozliczenie czynszu. Okazuje się, iż wynosi on około 260zł, gdzie w jego skłąd...
§ Czy przysługuje zwrot towaru? (odpowiedzi: 9) Dzień dobry, opiszę pewną sytuację w której odgrywam rolę sprzedawcy (osoba prywatna). Mianowicie, sprzedałem aparat osobie X przez internet poprzez...
§ czy przysługuje mi zwrot podatku dochodowego (odpowiedzi: 4) Witam, w lutym 2012 podjąłem 6-cio miesięczny płatny staż z Urzędu Pracy, a po jego zakończeniu podpisałem umowę o pracę na pełny etat w sierpniu,...
§ Czy przysługuje mi zwrot czesnego (odpowiedzi: 1) Witam, mam problem. Uczelnia zrobiła mnie w balona i stwierdziła, że nie utworzy mojej specjalności bo nie ma chętnych, mimo zapewnień, że na...
§ PROBLEM z kupujacy- KIEDY PRZYSŁUGUJE ZWROT? (odpowiedzi: 16) Witam, Moje pytanie dotyczy zwrotu towaru używanego tz. Sprzedałam na allego meski płaszcz uzywany. Po 7 dniach od otrzymania towaru kupujacy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:29.