Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera - Forum Prawne

 

Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Witam Spędziłem wiele godzin próbując znaleźć jakieś konkretne informacje na temat możliwości sprawdzenia zawartości paczki w obecności kuriera i prawdę powiedziawszy mam już zupełny mętlik w głowie. Załóżmy następującą sytuację: Kupuję towar w sklepie internetowym, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
04-02-2011, 21:10  
peacefrog
Użytkownik
 
peacefrog na Forum Prawnym
 
Posty: 38
Domyślnie Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Witam
Spędziłem wiele godzin próbując znaleźć jakieś konkretne informacje na temat możliwości sprawdzenia zawartości paczki w obecności kuriera i prawdę powiedziawszy mam już zupełny mętlik w głowie.

Załóżmy następującą sytuację:
Kupuję towar w sklepie internetowym, płacę przelewem. Przychodzi kurier i.... no właśnie, czy mam prawo zażądać od kuriera otwarcia paczki celem sprawdzenia stanu zawartości? Spotkałem się z opiniami, że złożenie podpisu jest równoznaczne z przyjęciem paczki bez zastrzeżeń co do jej stanu, w związku z czym zamykam sobie w ten sposób drogę do jakichkolwiek roszczeń w przypadku gdyby sprzęt okazał się być mechanicznie uszkodzony.

W regulaminie sklepu Ole Ole jest np następujący zapis:
Cytat:
Przy odbiorze przesyłki z zamówionym Towarem, Klient powinien sprawdzić przesyłkę i w przypadku stwierdzenia:

1. uszkodzenia mechanicznego zawartości przesyłki,
2. niekompletności przesyłki,
3. niezgodności zawartości przesyłki z przedmiotem Zamówienia

Klient jest uprawniony do odmowy przyjęcia przesyłki. W takim przypadku Klient powinien niezwłocznie powiadomić Usługodawcę o zaistniałej sytuacji w celu przygotowania nowej dostawy.
Jest chyba oczywiste, że aby odmówić przyjęcia paczki, nie można podpisywać jej odbioru. Jednak w jaki sposób mam stwierdzić np "uszkodzenie mechaniczne zawartości przesyłki" jeśli kurier nie pozwoli zajrzeć mi do środka?

Kolejną niejasną kwestią jest sporządzenie tzw protokołu szkody. W internecie można spotkać się z opiniami, że klient powinien najpierw podpisać odbiór a potem (w przypadku uszkodzenia) w obecności kuriera sporządzić ewentualny protokół.
na przykład (to znów sklep Ole Ole):
Cytat:
po odbiorze produktu, przy kurierze masz prawo sprawdzić towar pod kątem uszkodzeń mechanicznych. W przypadku stwierdzenia takich uszkodzeń, zażądaj u kuriera sporządzenie protokołu szkody - protokół stanowi podstawę wszczęcia postępowania reklamacyjnego.
Wszystko pięknie ładnie, tylko spotkałem się z opiniami, że kurier nie ma żadnego obowiązku sporządzać protokołu na miejscu, a nawet nie ma obowiązku asystować klientowi w otwarciu paczki. Podobno firma kurierska ma 5 czy 7 dni na przysłanie kogoś, aby sporządził protokół szkody, jeśli klient się tego domaga. Jeśli tak jest w istocie to jakim cudem klient ma udowodnić że ewentualne uszkodzenie nie nastąpiło już po dostawie - z jego winy?

Jak do tego wszystkiego maja się następujące przepisy?
-Kodeks Cywilny -Sprzedaż Przepisy ogólne Art. 544. § 2.
Cytat:
Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.
-USTAWA Prawo przewozowe. Art. 74. 1
Cytat:
Jeżeli przed wydaniem przesyłki okaże się, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki oraz okoliczności powstania szkody. Przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona.
Będę naprawdę wdzięczny jeśli ktoś przynajmniej z grubsza wyjaśni jak z punktu prawnego wygląda ta cała sprawa z odbieraniem przesyłek o kuriera.

Acha, jeszcze jedno, nie chcę żeby to zabrzmiało jakoś arogancko czy nieuprzejmie, ale naprawdę naczytałem się już wiele wątków gdzie zwolennicy i przeciwnicy kurierów kłócą się do upadłego i piszą na zasadzie: "a mnie to się wydaje..." itd itp. Tak więc chciałbym prosić, żeby pisać naprawdę konkrety najlepiej podparte odpowiednimi przepisami. Myślę, że naprawdę wielu ludziom by to pomogło, bo praktycznie rzecz biorąc poza kłótniami i niejasnymi ogólnikami naprawdę nic na ten temat w internecie nie można znaleźć.

Z góry dzięki za odpowiedzi
peacefrog jest off-line  
04-02-2011, 21:13  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

spotkałem się z opiniami, że kurier nie ma żadnego obowiązku sporządzać protokołu na miejscu....

to może nie opieraj się na opiniach , tylko zapoznaj się z regulaminem kuriera...
BOHO jest off-line  
04-02-2011, 21:28  
peacefrog
Użytkownik
 
peacefrog na Forum Prawnym
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Cytat:
to może nie opieraj się na opiniach , tylko zapoznaj się z regulaminem kuriera...
acha rozumiem że ponad regulaminem kuriera nie ma żadnego prawa...
innymi słowy może sobie w tym regulaminie napisać że paczki bedą dostarczane do klientów 4-tego piętra za pośrednictwem katapulty i nikomu nic do tego...

w regulaminach można sobie pisać co bądź i jeśli jest to sprzeczne z prawem to jest nic nie warte. typowy przykład regulaminy sklepów internetowych nagminnie nie zgodne z obowiązującym prawem i pisane jedynie po to aby zrobić klientowi wodę z mózgu i zniechęcić do egzekwowania swoich praw.
peacefrog jest off-line  
04-02-2011, 22:10  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Cytat:
Napisał/a peacefrog Zobacz post
typowy przykład regulaminy sklepów internetowych nagminnie nie zgodne z obowiązującym prawem i pisane jedynie po to aby zrobić klientowi wodę z mózgu i zniechęcić do egzekwowania swoich praw.
zauważ że nie masz obowiązku kupowania w tych sklepach...
BOHO jest off-line  
04-02-2011, 22:11  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.462
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Cytat:
Napisał/a peacefrog Zobacz post
Witam
Spędziłem wiele godzin próbując znaleźć jakieś konkretne informacje na temat możliwości sprawdzenia zawartości paczki w obecności kuriera i prawdę powiedziawszy mam już zupełny mętlik w głowie. [...]
Podpisanie odbioru przesyłki przez adresata skutkuje tym, że przesyłka zostaje uznana za przyjętą i nie może już odmówić jej przyjęcia. Po przyjęciu adresat może przesyłkę otworzyć przy kurierze i dokonać zbadania zawartości. Większość firm kurierskich nakłada na kurierów obowiązek asystowania przy takim badaniu - nie mogą tej czynności odmówić. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad, uszkodzeń, czy innych rozbieżności kurier ma obowiązek sporządzić stosowny protokół na specjalnym formularzu.

Co do możliwości żądania sporządzenia protokołu w terminie 7 dni od dnia odbioru przesyłki to istnieje taka możliwość, ale wtedy podstawą do żądania sporządzenia protokołu może być wyłącznie taka wada, która nie mogła powstać po odbiorze przesyłki.

Kwestia chwili wydania rzeczy i przejścia na kupującego korzyści i ciężarów związanych z rzeczą oraz niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy (art. 544. i 548. k.c.) to z zasady sprzedawca spełnia swoje świadczenie i uwalnia od zobowiązań w chwili powierzenia przesyłki profesjonalnemu przewoźnikowi. Sprawa komplikuje się w przy zawieraniu umów z konsumentami na odległość i przysługującym konsumentowi czasie do namysłu. Więcej szczegółów trzeba poszukać na forum.

Podaje też link do tematu Jak zareklamować usługę? - Porady - Alarado.pl
cedwah jest off-line  
05-02-2011, 14:32  
peacefrog
Użytkownik
 
peacefrog na Forum Prawnym
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Dzięki za odpowiedź cedwah
czy mógłbyś jeszcze ustosunkować się do poniższych stwierdzeń:

źródło :Moja strona - Aukcje internetowe Allegro
Cytat:
18. REKLAMACJE USZKODZONYCH PRZESYŁEK KURIER - Przesyłki kurierskie należy bezwzględnie sprawdzać w obecności kuriera przed podpisaniem listu przewozowego, w razie stwierdzenia uszkodzenia towaru należy spisać protokół reklamacyjny który posiada kurier. Podpisanie listu przewozowego oznacza że odbierający potwierdza iż zawartość przesyłki jest w stanie nienaruszonym i odbierający nie wnosi sprzeciwu.
źródło: http://wzorylistow.strefa.pl/szkoda.html
Cytat:
PAMIĘTAJ !!!
GDY PODPISZESZ SIE DOKUMENCIE SWOIM IMIENIEM I NAZWISKIEM NIE MASZ PRAWA DO REKLAMACJI PRZESYŁKI, GDYŻ UMIESZCZENIE PODPISU POD ODBIOREM JEST RÓWNOZNACZNE Z KLAUZULĄ "ODEBRAŁEM PACZKĘ W STANIE NIENARUSZONYM"
żródło:Regulamin - Zenter
Cytat:
NALEŻY SPRAWDZIĆ PRZED PODPISANIEM LISTU, CZY OPAKOWANIE ORAZ MASZYNA NIE ZOSTAŁY USZKODZONE W CZASIE TRANSPORTU. Podpisanie Listu przewozowego uniemożliwia ubieganie się o odszkodowanie za zniszczenie towaru.
Czy powyższe zapisy posiadają jakąś moc prawną, czy są to jedynie niezgodne z prawem brednie sprzedawców?
peacefrog jest off-line  
05-02-2011, 19:35  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.462
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

cytat 1. jest taka opcja (płatna dodatkowo) z możliwością zbadania zawartości przesyłki przed jej odbiorem (podpisaniem). Jeśli stwierdzimy, że towar odbiega od tego, który miał być (uszkodzony lub inny) nie odbieramy przesyłki.

cytat 2. tak to można interpretować. Jeśli odbieramy przesyłkę i składamy podpis to rzeczywiście jest to równoznaczne z tym, że nie mamy zastrzeżeń co do usługi przewoźnika, że nie jest uszkodzona - ale tylko tyle. To nie znaczy, że akceptujemy jej zawartość, tylko, że nie mamy zastrzeżeń co do jakości usług przewozowych, bo wewnątrz, w nienaruszonym opakowaniu może być cegła zamiast zamówionego komputera. Dlatego należy ją otworzyć i ewentualnie spisać protokół. jeśli kurier wyjdzie można żądać spisania protokołu później, ale tylko jeśli wada jest taka, że nie mogła powstać po odebraniu przesyłki.

cytat. 3. podobnie jak w 2. brak uszkodzenia opakowania przesyłki świadczy tylko o tym, ze przedmiot nie został uszkodzony w czasie transportu z winy przewoźnika. Może się jednak zdarzyć, że ktoś prześle nieodpowiednio zabezpieczony serwis porcelanowy i mimo tego, ze paczka nie będzie uszkodzona, wewnątrz będą skorupy, bo nadawca nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki, napisy ostrzegawcze "uwaga szkło", "nie rzucać" itp. i odpowiednią opcję wysyłki. Wtedy za uszkodzenia odpowiada nadawca.
Jeśli podpiszemy list przewozowy, a przesyłka będzie uszkodzona i przez to będzie uszkodzony przedmiot, to roszczenia odszkodowawcze względem przewoźnika tracimy.
cedwah jest off-line  
12-06-2015, 15:29  
nikl
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Stara sprawa ale aktualna. Pan ekspert mówi o płatnej usłudze otwierania, ale to chyba tylko na poczcie i trzeba odbierać w urzędzie. Listonosz nie otworzy.

Co mówi prawo przewozowe: przed podpisaniem odbioru przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki jeżeli uprawniony do odbioru twierdzi że przesyłka jest naruszona i żąda sprawdzenia. Art. 74. 1

Zatem sprawa prosta: odbiorca mówi kurierowi: tu widzę małe zagniecenie, a tu dziurkę. Twierdzę, że przesyłka jest naruszona i żądam ustalenia stanu!

Kurier na to broni się: Niech Pan podpisze, to dam panu otworzyć.

Odbiorca: Jak mam podpisać że przyjmuję paczkę nienaruszoną i bez zastrzeżeń skoro tu jest dziura? Paczka jest naruszona. Podpisałbym nieprawdę i stracił uprawnienia do reklamacji! Art. 76.

Kurier: To ja zabieram paczkę skoro nie chce Pan podpisać. Szantażuje

Odbiorca: Ale ja chcę podpisać, tylko po sprawdzeniu że wszystko jest OK.

Kurier: Mnie kierownik zabrania otwierania przed odbiorem.

Odbiorca: Ale żeby sprawdzić stan przesyłki czy coś się nie połamało, albo nie wypadło przez dziurę to musi Pan otworzyć. Jak Pan wypełni protokół szkody nie znając szkód? A może nic się nie uszkodziło? Sprawdźmy wpierw.

Kurier: Odbiera Pan czy nie, bo nie mam czasu. Nie znam się na prawie przewozowym, a kierownik zabrania otwierania, bo jak to potem zapakuję? Nadawcy by się nie spodobał taki zwrot.

Ostatecznie, ponieważ czas nagli odbiorca podpisuje nieprawdę i rezygnuje z roszczeń u kuriera, ale po odbiorze otwiera paczkę i można spisać protokół strat jeżeli są. Z tym protokołem można reklamować, ale już raczej nie u kuriera tylko u nadawcy. Taki jest finał. Prawo przewozowe swoje a kurierzy swoje. Dlatego ciężko dojść do ładu.

Z mojej praktyki: Można czasem dostać odszkodowanie od dobrego kuriera np DHL nawet mimo podpisania odbioru bez zastrzeżeń. Oni uznają protokół, ale ważne jest wpisanie tam wszystkich uszkodzeń zewnętrznych i opisanie dobrego zabezpieczenia zawartości, oraz faktu sprawdzenia przy kurierze! Jak kuriera się wypuści to żegnaj odszkodowanie. Może on spisać protokół dzień później ale odpowiedź na reklamację będzie do przewidzenia. Odbiorca sam mógł upuścić i popsuć przedmiot już po odbiorze. Bądźcie czujni przy protokołach bo kurierzy bronią się jak mogą, a nawet jak nie mogą.
nikl jest off-line  
12-06-2015, 15:31  
Pablo_11
Stały bywalec
 
Posty: 2.528
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Cytat:
Napisał/a nikl Zobacz post
Pan ekspert mówi o płatnej usłudze otwierania, ale to chyba tylko na poczcie i trzeba odbierać w urzędzie. Listonosz nie otworzy.
Jak najbardziej można taką przesyłkę otworzyć w miejscu doręczenia.
Pablo_11 jest off-line  
12-06-2015, 15:42  
nikl
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

By nadawca przesyłki zamówił usługę "sprawdzenie zawartości przesyłki przez odbiorcę" i zapłacił za nią dodatkowe 5 zł. - Nadawca przy wysyłce wypełnia formularz, w którym określa zawartość przesyłki a na samej paczce umieszcza napis "sprawdzenie zawartości" - Tak oznakowaną paczkę trzeba odebrać na poczcie. wyjaśniła reporterce Gazety Wyborczej Kamila Rudnik z biura prasowego dyrekcji Poczty Polskiej.
nikl jest off-line  
12-06-2015, 15:49  
Pablo_11
Stały bywalec
 
Posty: 2.528
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Bzdura totalna. I nie 5 zł, tylko 6,15, formularz w dwóch egzemplarzach, jeśli już mamy być dokładni. I wcale napis na paczce nie musi być umieszczony - wystarczy odpowiednia kratka na liście przewozowym. Wysyłałem kiedyś mnóstwo takich przesyłek.
Rzecznik prasowy nie zawsze wie co mówi. No chyba, że coś się zmieniło ostatnio.
Pablo_11 jest off-line  
12-06-2015, 15:55  
nikl
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Ciekawą rzecz znalazłem w załączniku do regulaminu Poczty i to jest zgodne z Prawem Przewozowym. Brawo Poczta:

PAMIĘTAJ!
Jeżeli stan przesyłki wzbudzi zastrzeżenia odbiorcy, umożliwiamy sprawdzenie stanu zawartości, bezpośrednio podczas doręczania. Jeżeli sprawdzenie nie wykaże żadnych uszkodzeń zawartości, odbiorca uiszcza ewentualne należności ciążące na przesyłce
i kwituje odbiór przesyłki w dokumentach oddawczych.
http://www.poczta-polska.pl/hermes/u...PRZEWODNIK.pdf

Czyli bez żadnych opłat 5 zł możemy sprawdzić zawartość każdej paczki przy odbiorze tylko musimy wzbudzić w sobie zastrzeżenia. Ot, jakąś ryskę znaleźć czy dziureczkę, lub zagnieconko, co znajdzie się na każdej paczce, i możemy śmiało otwierać PRZED podpisaniem, przed opłaceniem pobrania, a potem zdecydować czy odbieramy czy nie.
nikl jest off-line  
26-07-2015, 07:30  
Homedome
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

A co w przypadku gdy sprzedawca twierdzi ze protokol nie jest napisany poprawnie tzn nie ma w nim zawartych istotnych informacji o uszkodzeniu opakowania i dodatkowym zabezpieczeniu kartonowym. Zazwyczaj jest to tak ze protokoły spisuje kurier tak żeby nie mieć problemów a odbiorca bezmyślnie podpisuje
Homedome jest off-line  
26-07-2015, 13:40  
nikl
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Oczywiście kurier chroni swoją firmę, ale protokół ma pole uwagi, gdzie można wpisać swoje adnotacje. Można zrobić zdjęcia lub dokumentację filmową telefonem, aby pokazać że kurier nie wpisuje prawdy do protokołu. Miałem ostatnio taki przypadek że kurier przyniósł gotowy protokół zrobiony w samochodzie i niezgodny ze stanem faktycznym. Zostało to skomentowane w uwagach i podczas zgłaszania reklamacji. Odszkodowanie DHL zostało wypłacone w 100%.
nikl jest off-line  
29-07-2015, 13:18  
Reynevan123
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Sprawdzenie zawartości paczki w obecności kuriera

Co do odszkodowania ze strony kuriera, to wydaje mi się, że konsument ma roszczenie do przedsiębiorcy od którego kupił czy zamówił dany produkt, a nie do firmy przewozowej w przypadku gdy przedsiębiorca z góry daję do wyboru jaka ma być forma transportu.

Jako klauzula abuzywna jest wpisany punkt regulaminów, który mówi, że za opóźnienia w dostawie odpowiada PRZEWOŹNIK.

Uzasadnieniem takiego wpisu jest to, że to przedsiębiorca ponosi ryzyko gospodarcze i nie może go przerzucać na konsumenta, który jest słabszą stroną.

Do tego większość punktów regulaminu w stylu, że po odebraniu przesyłki nie można już zareklamować uszkodzeń mechanicznych itd., jest też klauzulami abuzywnymi.

Przedsiębiorca na podstawie regresu może sobie potem indywidualnie dochodzić czegoś od przewoźnika, lub ew. nie uwzględnić reklamacji i wtedy jest jeszcze inna bajka.
Reynevan123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprawdzenie zawartości przesyłki (odpowiedzi: 5) Witam, zamówiłem w sklepie internetowym klawiaturę, zapłaciłem z góry. Wysłali kurierem i w emailu jak i również na ich stronie było napisane coś...
§ reklamacja! nie sprawdziłam paczki w obecności kuriera (odpowiedzi: 8) Witam, Mam zapytanie Zakupiłam na allegro odkurzacz. Nie sprawdziłam zawartości paczki w obecności kuriera. Zwróciłam uwagę tylko na...
§ Poczta polska sprawdzenie zawartości (odpowiedzi: 9) Czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie zawartości paczki ewentualnie czy rejestracja video z otwierania jest wystarczającym dowodem, gdy wysyłający...
§ Konsument niezadowolony z zawartości paczki (odpowiedzi: 3) Witam! Co prawda nie jestem kupującym, a sprzedającym (os. fizyczna), ale roszczenia zgłasza sobie konsument. Otóż w niedzielę sprzedałam pewnej...
§ Ochorna - Sprawdzenie zawartości plecaka (odpowiedzi: 1) Witam nie wiem gdzie to napisać. Mianowicie : Czy pracownik ochrony ma prawo podjąć czynności rewidencyjne Np sprawdzenie zawartości plecaka...
§ Zakup w Allegro - sprawdzenie towaru w obecności kuriera czy zwrot w ciągu 10 dni. (odpowiedzi: 3) Witam. Chcę zakupić monitor LCD od pewnej osoby na Allegro (opcja "kup teraz"). Sprzedaje ona często przedmioty, więc zakładam że ma ona założoną...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:33.